ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.02.2012
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 11.01.10
SEP-2011

Baile Cetatii din Gyula - Relaxant & distractiv

Acest complex acvatic, ce se intinde pe o suprafata de 8,5 hectare, apartinand fostului castel Almásy, este locul perfect pentru o iesire cu familia sau cu prietenii.

Este foarte accesibil romanilor – se afla la 75 de km de Arad si 125 fata de Timisoara. Pozitionat foarte aproape de centrul orasului (10 minute de mers pe jos), se afla vis-a-vis de celebra cetate a orasului.

Dupa achitarea celor 6600 de forinti cuveniti unei familii de doi adulti cu doi copii, am dat iama in bazine.

In numar de 17, bazinele se adreseaza tuturor varstelor – incepand de la locul de joaca pentru copii, cu topogane, stropitori, etc, pana la piscina de dimensiuni olimpice, destinata sportivilor. Nu trebuie uitate bazinul cu valuri sau cel cu tobogane pentru adulti.

Totul este inconjurat de verdeata, de pomi, de plante frumos intretinute, ce-ti dau o placuta senzatie de relaxare si de intimitate.

Complexul este presarat cu terase si restaurante, unde mancarea, foarte buna si variata, este prezentata si in limba romana. Preturile sunt decente iar calitatea mancarii este OK.

Din pacate, in a doua jumatate a zilei cerul s-a acoperit de nori, fapt ce ne-a facut sa intram in centrul wellness. Aici, atmosfera unică este data de numeroase elementele de relaxare – jeturi puternice de apă, duş pentru masajul gâtului, coridorul cu valuri – bucuria copiilor, si nu numai, de bănci cu hidromasaj, piscină jacuzzi, etc.

Curatenia, atat in centrul wellness, cat si in tot complexul, este impecabila.

Desi unele voci pot spune ca acest strand este mai mult pentru „batrani” (aflati in numar mare, ce-i drept, in bazinele destinate curelor terapeutice) pot spune ca noi ne-am simtit minunat. Ne-a placut mult atmosfera linistita, aerisita, plina de verdeata a acestui complex termal, unde cu siguranta vom reveni.

Trimis de ctc in 10.02.12 19:48:23
Validat / Publicat: 10.02.12 23:15:11

VIZUALIZĂRI: 9906 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ctc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Bazinul acoperit este refugiul perfect in cazul in care vremea de afara nu este prielnica.

gixi [11.02.12 13:39:20] »

Buna ziua. Am acordat puncte pentru toate impresiile pe care le-ati postat referitor la vacanta din sept 2011. As avea o mica intrebare-Care a fost bugetul de care a-ti dispus in toate locatiile? As dori sa fac si eu un asemenea tur si as vrea sa stiu la ce sa ma astept. Multumesc.

ctc [12.02.12 09:06:21] »

@gixi: Multumesc.

Cred ca a fost pe undeva pe la 1500-1700 lei...

Totul depinde foarte mult de pretentiile fiecaruia, caci suma ar putea sa mai creasca, daca se doresc cazari mai selecte si mesele se iau la restaurant in fiecare zi... Noi ne-am simtit excelent si este posibil sa reeditam acest tur, caci sunt multe lucruri de vizitat la vecinii nostri, si stiu sa aprecieze banul turistului.

ctc, gixi
Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Gyula: