ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2012
DE wasi
ÎNSCRIS: 24.04.10
SEP-2011

Maretia cerului, Transalpina!

Asa cum am promis in review-ul anterior (vezi impresii), revin cu descrierea traseului Transalpina, de la Sebes la Novaci.

Deci, dupa doua zile petrecute in mijlocul frumusetii si simplitatii satului Căpâlna (vezi impresii), am plecat mai mai departe, sa vedem "pe viu", mult laudatul traseu.

Abia asteptam sa "dam mana"cu inaltimea cerului, fara ca ceva sau cineva sa ne oprească. Inainte de a ne avânta spre maretia cerului, ne-am oprit in Sugag, sa mancam la o pensiune (imi scapă numele), situata pe soseaua principala, vis-a-vis de posta, unde am fost intampinati de un tanar placut si foarte amabil, promt in a ne da detalii asupra meniului.

Ce ne-a surprins (un mod inedit de a atrage clientii), a fost ca a aparut imediat cu doua pahare cu palinca, spunând ca este un bun aperitiv, sa ne faca pofta de mâncare. Degeaba am incercat sa-i explicăm ca, soferul nu poate bea, el nu si nu, bine, ca pana la urma am gasit o cale de mijloc sa putem salva aparentele, sa nu sa simta jignit.

Avand "plinul" făcut, ne-am urcat pe caii nostri putere si am plecat la drum. Ce sa va spun, drumul este minunat, ne-am oprit sa admirăm frumusetea lacului Oasă, mare si adormit, neclintit de nici o adiere de vant, totul din jur este maret, iti taie rasuflrea, culorile toamnei care dau o frumusete aparte, ireala.

Opririle au fost dese, pentru a ne bucura deprivelise si de aerul curat. Totusi, unde era locul pe care il cautam? Si uite asa, tot asteptand ca dupa "colt" sa apara ce n-am mai vazut, am ajuns la Obarsia Lotrului, unde se inalnesc cele doua drumuri nationale, DN7A cu DN67C.

Putin dezamagoti, ne-am indreptat spre Voineasa, unde ne-am cazat, urmand ca a doua zi sa plecam spre Ramnicul Valcea. Ne-am cazat la pensiunea Dalia, situata pe strada principală, stiind conditiile pe care le ofera si preturi foarte accesibile (60 ron). Am gasit-o la fel de curată si primitoare (am mai fost cu cinci ani in urma), dar mai extinsă. Gazda, ne-a lamurit asupra traseului, partea cea mai spectacloasa incepe de la Obarsia Lotrului.

A doua zi am facut cale intoarsa si am inceput sa urcam spre locul mult cautat. Atat de sarace imi par cuvintele ptr a descrie maretia locului, trebuie sa fii acolo, sa simti totul. FABULOS!...

Trimis de wasi in 08.02.12 00:50:07
Validat / Publicat: 08.02.12 06:32:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSALPINA.

VIZUALIZĂRI: 5276 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (wasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Frumusetea si puritatea inaltimilor!

TORA INGRID
[08.02.12 09:22:59]

Totusi, unde e descrierea Transalpinei "maretia cerului ", ca nu vad... ?! Cu exceptia ultimei fraze, care nici ea nu descrie mare lucru...

[08.02.12 11:18:08]

@TORA INGRID: Aveti dreptate, dar urma sa mai adaug cateva pareri, o completare la ce am vazut, acolo sus. Apreciez felul discret de a ne "urechea", pe noi, cei mai putin priceputi in ale povestitului. Incercam timid, cei drept, sa ne tinem dupa dvs. Multumesc!

[08.02.12 12:11:59]

Conform regulamentului, pozele care nu-ti partin si cu toate acestea le-ai incarcat, nu au fost validate.

[08.02.12 12:27:27]

@webmaster77: Ok, greselile se plătesc, vina imi apartine (am omis sa specific ca au fost si împrumutate) *-) Multumesc!

[08.02.12 19:58:47]

Completare la cele spuse mai sus: soseaua ce urca serpuind spre Pasul Urdele si Muntiu (sper ca-i zic bine), este "ca in palma", bine asfaltată, dar lipsa parapetilor, a locurilor de parcare, iti c-am dau fiori...Pe cateva portiuni de drum se mai lucra,dar in rest drumul era ok,pana spre Novaci. Acolo, sus, te simti liber, ai emotii pe care nu le poti descrie iar aparatul foto nu poate surprinde frumusetea si sălbaticia locului. Am facut doua opriri, prima, la punctul cel mai inalt (2145m), si apoi, in apropierea releului de la Ranca, loc luat in "stăpânire"de cinci ciobanesti frumosi foc. Ma tem, ca in curand, oameni "de bun simt", isi vor aduce gratarele si pet-utile si vor incepe marea distractie. Recomand celor ce vor sa faca acest traseu sa se documenteze bine, noi am avut un mare minus la acest capitol.

TORA INGRID, wasi
Alte impresii din această RUBRICĂTransalpina - cel mai înalt drum din România: