ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.02.2012
ÎNSCRIS: 03.09.11
NOV-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel 81-'asa si asa'

Exista o vorba veche din batrini: "Socoteala de-acasa nu se potriveste cu aia din tirg"... asa nu ni s-au potrivit nici noua planurile ca dupa ce am predat camera la hotelul de 4 stele unde fuseseram cazati 4 nopti si am depus bagajele la camera de asteptare, urma ca sa vizitam gradina zoologica apoi sa plecam in Malaysia. Afara plouase torential si cind am ajuns la agentia de voiaj am fost informati ca nu avem hoteluri libere in Melaka decit dupa 2 zile, ne-am vazut nevoiti sa mai raminem in Singapore. Ne gindiseram sa mai luam o noapte-doua la hotelul unde aveam bagajele, dar cind eram in fata receptionerului, acestea ne-a zimbit larg, cit a putut cu gura lui mare si ne-a zis intr-o chinezo-engleza ca nu mai au camere disponibile.

Am inhatat trolerele si le -am tirit pe asfaltul aburind, citeva sute de metri ca hotelurile in Singapore sint ca ciupercile dupa ploaie. Aproape unul linga altul. N-am prea avut succes sa gasim camere libere asa ca obosita si cu hainele fleasca (inghetate de la aerul conditionat), am hotarit ca nu ma vreau sa merg mai departe si ca sa ne cazam si la altul de mai putine stele, ca doar n-o fi foc. Ei bine, dorinta mi-a fost indeplinita. Undeva in zona bazarului cu indieni am gasit acest hotel de 2 stele, cam prea la strada, cam fara nici un copacel, fara nici o tufa de verdeata... doar o firma luminoasa facea nota discordanta cu decorul mort. Intram la receptie, care avea masa la un metru de usa. Holul nu avea latimea mai mare de 1,2 metri. Intrebam daca au camere libere si am primit imediat raspunsul afirmativ. Ne intreaba daca dorim sa vedem o camera, eu zic ca o luam oricum, ca sint prea obosita sa mai caut. Ne cere 110 dolari (tin minte ca a fost mai scump ca la alea de 4 stele si nici rezervare de pe internet nu am facut, laptopul era prin bagaje)... am dat banii, am luat cheile si cind am dat sa urcam la camera, mi-a venit ideea sa intreb de internet. Inca 10 dolari/seara. Cum nu puteam sa stau neconectata cu lumea, am platit si taxa de internet, am luat liftul (zau, aveau lift) si ne-am dus la camera.

Cind intram... hm... sa picam gramada peste geamantane. Daca le-am lasat pe jos, nu aveam pe unde sa mai trecem spre baie sau pat. Le-am urcat pe pat, ne-am schimbat si am plecat sa luam masa la restaurantele din apropiere.

Camera mica-mica. Patul mare, salteaua tare, mobilierul nou, un televizor ditamai intr-un colt in perete, un minibar si o masa cu oglinda care facea ca spatiul sa ti se para mai mare. De jurimprejurul patului, nu cred ca era mai mult de o jumate de metru. Si pe perete un tablou. Geamurile aveau un oblon de lemn si nu l-am putut deschide ca sa admir privelistea. Cred ca era batut in cuie ca sa nu ramina turistii dezolati de priveliste, pentru ca nu cred ca ar fi fost vreuna. Era si aer conditionat.

Baia foarte curata, prosoape, uscator de par, produse de igiena, si un dus intr=un colt. Nu prea aveai loc sa te invirti. Trebuia sa te gindesti bine cum si unde iti atirni hainele sau prosoapele, daca vrei sa le mai ai uscate.

Lenjeria de pat era de un alb imaculat. Initial am avut impresia ca e din bumbac insa, avind in vedere ca lucrez cu cirpe, mi-am dat seama la prima pipaiala ca e din poliester 100% insa foarte bine apretat si calcat, de ziceai ca e din carton.

Am crezut ca obosita fiind n-am sa mai simt nimic, insa toata noaptea ne-am foit de pe o parte pe alta. Salteaua aia era imbracata intr-un fel de "piele" si cearceaful cartonat nu facea deloc priza cu patul, se tot rasucea pe sub spinarile noastre. Cel mai tare am ris cind prietenul meu s-a dat jos din pat in zorii zilei si mi-a zis "hai sa mergem de-aici ca eu n-am putut sa dorm deloc pe linoleumul asta. " Se si iritase pe piele de atita rasuceala cind pe o parte, cind pe alta... Cred ca a facut alergie.

Nu imi amintesc nici daca aveam micul dejun inclus. Stiu ca seara facuseram o vizita pe la un carrefour de unde am cumparat tot felul de prostii, printre care si niste iaurturi cu fructe pe care le-am mincat dimineata, insa neavind lingurita, m-am chinuit cu un bat de plastic ce l-am gasit pe la cafetiera.

Toate hotelurile din Singapore, inclusiv asta, aveau cafetiera si plicuri de ceai, cafea, zahar alaturi de cescute si lingurite. Numai aici am gasit betisoare de plastic. Cind am plecat nu era nimeni la receptie ca sa ne intrebe de sanatate asa ca am lasat cardul pe masa si am parasit incinta.

Am iesit la aer si am inceput sa fac exercitii vizuale, caci capatasem un fel de strabism de la distanta foarte scutra dintre ochii mei si pereti.

Nu va recomand acest hotel decit in cazuri extreme, mai ales ca de banii aia am stat la lux in 4 stele.

Singurul hotel de la care am plecat doar cu 3 poze amintire.

Va doresc vacante frumoase!

Trimis de adri-nico in 07.02.12 22:40:36
Validat / Publicat: 08.02.12 06:09:17

VIZUALIZĂRI: 2495 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 pina si liftul parea mai spatios decit camera.

station5* [08.02.12 08:10:01] »

sa stii ca am invatat si eu, inca de la primul rew, de la creivean ca este mult mai util un rew negativ despre un hotel (justificat evident) decat unul pozitiv, ptr a sti sa ne ferim de el... asa ca bine ai facut ca ne-ai "spus" si de acest 81.

Diaura* [08.02.12 08:16:25] »

Eu ma amuz acum, de experientele tale, dar daca ma gandesc bine, nu pre este de ras sa fiti informati ca nu aveti hoteluri libere in Melaka decit dupa 2 zile. Nu fusese facuta rezervarea din vreme? Mergeati asa... la noroc? Banuiec ca nu. E deprimant sa te vezi cu bagajul in strada, sa nu ai unde sta, si in plus ploaia sa curga pe tine ca dusul in baie.

gheisa [08.02.12 12:27:58] »

@adri-nico: hai ca m-ai facut sa rad cu strabismul tau. Pai daca era acelasi iubit, care nu mai stii pe unde te-a dus, dar te-a dus, tu fiind ocupata sa te uiti in ochii lui tot timpul, asa incat nu ai mai tinut minte detaliile (nu mai stiu la ce review era), de ce nu ai facut acelasi lucru si acum? Cine te-a pus sa te uiti pe tavan/peretii prea apropiati?

Vezi, Adina, daca te uitai in ochii iubitului si daca mai erau si albastri, camera ti s-ar fi parut imensa, mai ceva ca un ocean si altfel aparea acum review-ul asta, creionat dintr-o cu totul alta perspectiva.

@web 13: de ce, gluma muzicala cu ram param pam pam..sau cum era, nu merge? Ai dreptate, la alt rw, unul cu happy end, ca astea cu trist end nu ne plac .

webmaster13 [08.02.12 12:32:58] »

Pentru cei ce nu stiu, am un pact cu @andri_nico ca la fiecare melodie postata la review-urile sale sa adaug si o gluma... ei bine de data asta este una muzicala!

P. S.

se poate sterge/schimba1

Jupi [08.02.12 12:56:15] »

Esti simpatica foc!

santana* [08.02.12 14:01:50] »

Îmi revine plăcerea celui de-al 14-lea vot.

Superbonus şi supervot, bre!

gheisa [08.02.12 14:17:15] »

@santana: domnu' santana, cum se face ca poti vota de doua ori, dar ca softu asta e virusat si inca nu a aparut al 14-lea vot? Unde e superbonusul, ca PMA nu vad acolo, poate doar altceva abreviat Votezi si tu ca in plen?

vladex [08.02.12 14:19:17] »

NOTA: prin votul dvs, articolul a atins pragul necesar de voturi pentru a primi SUPERBONUSUL!

Deci Superbonusul este de la mine )

@gheisa,Santana numara ca Roberta Anastase

Ce sa faca saracul,avea si el o bucurie,chatul.Daca nu functioneaza nu mai are unde sa fie sef.Trebuie sa numere ceva.

Iti dai seama daca il punea A. Nastase sa-i numere productia de la Cornu ce iesea?)))

adri-nico [08.02.12 14:26:05] »

@santana:

Merci de felicitari, dar esti nr cu ghinion. Am doar 13 voturi. Cred ca intii ai votat si pe urma ai citit...

Sedere placuta pe meleaguri insorite!!!

@ gheisa- nu m-am pierdut in ochii lui pentru ca nu avea culoarea oceanului... insa nu a avut importanta.

Nu stiu unde vedeti voi trist-end... a fost un end normal

@diaura-sa stii ca excursia din Singapore nu a fost planificata in amanunt. Mi-am creionat de acasa cercetind internetul, cam ce obiective mi-as fi dorit sa le vizitez. Si cum am bifat mai repede decit ne-am asteptat lista pe care am dorit-o, am zis ca "hai sa dam coltul si peste granita vecina". Am vrut sa inchiriem masina dar firma care trebuia sa o aduca o livra dupa ora 17, am avut timp sa ne plimbam cu taxiul prin oras si soferul de taxi cu care am intrat in vorba, ne-a spus ca nu vom fi in siguranta daca vom pleca pe cont propriu si ca sfatul lui ar fi sa luam un autocar. Acelasi lucru l-am aflat si de la alti singaporezi (vinzatori, ospatari si alti taximetristi) si astfel ca ne-am schimbat planurile.

Agentia la care am apelat, nu avea hoteluri disponibile pentru a doua zi, asa cum ne doream noi. Autocarele erau pline ochi si programarile se faceau din timp. Aventura cu soferul fara dinti am povestit-o in alt review (despre Malaysia).

@web-iti dau verdictul diseara, dar sint sigura ca o sa imi placa ceea ce mi-ai atasat. Simt ca lipseste vreun ecou... asa e?? Ati sters ceva?

@jupi -cum de ti-ai dat seama de asta?

santana* [08.02.12 14:31:24] »

De votat am votat, Adina, dar de citit încă nu, să nu mă îngrozesc.

gheisa [08.02.12 14:32:06] »

@vladex: ) pot sa zic aici MPPM, ca sef nu mai avem, ca nu mai e chat? Chiar cu Roberta Anastase l-ai comparat si tu? Daca asa numara si paharele, e clar: mereu exagereaza, se imbata cu apa rece

Jupi [08.02.12 14:45:19] »

@adri-nico: Am avut o sclipire la neuronul meu, ala stresat.

Cristian_h* [08.02.12 14:46:39] »

eu constat ca domnul @santana tine mortis sa ne aduca aminte de robert codescu, a inceput sa-l plagieze

adri-nico [08.02.12 18:00:22] »

@webmaster13:

Viata e dura... ne-o trage-n gura...

Misto!!!

adri-nico [08.02.12 18:08:31] »

@vladex:

Mai, mai, mai... ce va mai bateti voi in a-mi oferi bonusuri.

Faceti exact ca in poezia "cutu schiop" (acum vine si-mi da zahar... si ar vrea sa fie bun...)

valimi [09.02.12 19:49:40] »

In sfarsit am reusit sa dau si eu superbonus-ul, felicitari, dananecula!

Ce, nu va mai merge chat-ul?! Der-aia injur singur acolo de cateva zile? Mai platiti si voi netu'!

adri-nico [09.02.12 20:33:34] »

Bai, cu cin' te certi in reviewul meu?

gheisa [09.02.12 22:54:28] »

@valimi: unde injuri singur, Vali? sunt doar eu pe acolo, ca oamenii astia nu au auzit ca exista si un alt browser, in afara de explorer si mozilla, care se numeste google chrome si care ii sufera chatului. Acum pot sa zic ca sunt sefa, sau nu? Cea mai tare din parcare, da parcarea-i goala

adri-nico [10.02.12 07:45:07] »

@gheisa:

La mine nu merge nici cu chrome...

adri-nico, Diaura*, gheisa, Jupi, station5*, valimi, vladex