ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.02.2012
ÎNSCRIS: 29.01.12
MAR-2010

Egiptul - destinatia care infirma teama faraonilor: uitarea!

BUDDHA BAR - SECRET LOVE

Asculta mai multe audio ambientala

Rasfoind impresiile despre Egipt si observand numarul celor care sunt interesati sa afla cateva lucruri despre acele locuri, m-am hotarat sa aduc cateva idei personale pe care le-am scris, acum mai bine de un an, intr-un interviu acordat unui site de turism. Am petrecut in total 42 de zile in diverse locuri din Egipt, impartite in 4 excursii. Am acasa o intreaga biblioteca ce cuprinde carti turistice sau istorice despre Egipt. Pot spune ca am avut o perioada buna in care am considerat ca Egiptul este cea mai frumoasa destinatie de vacanta si ca egiptenii sunt cei mai sinceri oameni. Intre timp nu s-au schimbat prea mult parerile mele. Doar ca stirile din ziare, imaginile pe care le-am privit cu totii la televizor, informatiile socante care nu se mai termina, m-au facut sa imi indepartez gandurile de la aceste locuri minunate si sa imi caut alte destinatii de vacanta... macar pentru o perioada.

Si pentru ca dragostea mea pentru Egipt nu va disparea niciodata, in timp, am sa incerc sa aduc pe AFA impresiile mele despre toate atractiile pe care le-am vizitat si care m-au impresionat

Prima mea plecare in Egipt a fost in mai 2008, fiind invitat de o agentie de turism intr-un info-trip. A fost momentul in care m-am indragostit de acele tinuturi. Roxana, ghidul pe care l-am avut si in a doua excursie a mea din 2009, este omul care m-a facut sa ma indragostesc de Egipt. Apoi Islam si Ali, doi frati egipteni, care mi-au vorbit ore intregi despre viata lor, despre obiceiuri, despre drumul la Mecca, despre casatorie si familie... Doi oameni simpli care m-au facut sa numar toate grijile care imi complicau viata inutil. Cultura si stilul lor de viata sunt lucruri pe care, chiar daca unii nu le inteleg, ar trebui sa le respectam cu totii. Fericirea egiptenilor nu vine din lipsa problemelor din exterior ci dintr-o libertate interioara pe care, de la discutia cu Islam si Ali, am inceput sa o gasesc si eu.

Am revenit in Egipt in martie 2010 si in septembrie 2010. Deja citisem despre toate locurile pe care le ratasem. Ceea ce vizitasem eu nu reprezenta nici 5% din ceea ce aceasta tara are de oferit.

Sa nu uitam ca Egiptul, una din cele mai vechi civilizatii, este gazda a doua din cele 7 minuni ale lumii: Piramida lui Keops si Farul din Alexandria. Vorbim despre o tara in care cultura exista de mai mult de 5000 de ani. Daca pentru egiptologi inca mai exista lucruri ascunse, pentru turistul care merge pentru prima data in Egipt misterele abia incep. Cu cit descoperi mai mult cu atit se adinceste curiozitatea si cresc intrabarile.

As recomanda ca prima excursie in Egipt sa fie ceva de genul -Marele circuit-.

Iti poti face o parere despre aceasta tara, poti vedea ce anume te atrage si deja stabilesti destinatia celei de a doua excursii in acest loc. Am mers de citeva ori si mai am atit de multe de vazut si aflat. Se spune ca cine nu a vazut Cairo nu a vazut lumea. Si va asigur ca asa este. Dar as plusa si as spune ca cine nu a vazut Egiptul nu a vazut lumea.

Templul Hatshepsut este locul pe care il vizitez de cite ori ajung in Egipt. Numele reginei-faraon a reusit sa dainuie dupa ce Thutmosis III a ordonat ca toate statuile ei sa fie distruse si numele ei sa fie sters din toate scrierile vremii. Hatshepsut a disparut din istorie timp de 3000 de ani. Noi avem ocazia azi sa ne bucuram de aceasta descoperire, dupa atata timp. Nu este un motiv sa vizitezi Egiptul?

Egiptul a reprezentat si reprezinta o destinatie ieftina de vacanta tinand cont de tot ceea ce ofera. Cativa ani la rand am urmarit lunar preturile pentru vacantele in Egipt si eram surprins de cit de ieftine sunt vacantele aici comparativ cu alte destinatii Si trebuie sa stim ca acel pret inseamna intr-adevar vacante all inclusive. Nu ma refer aici la conditiile foarte bune de cazare si masa pe care le ofera majoritatea hotelurilor din statiuni ca Hurghada, Sharm el Sheikh, Makadi Bay, El Gouna si cea mai noua, inca in constructie, Sahl Hasis. All inclusive inseamna toate acele lucruri care ne fac o vacanta perfecta.

In primul rind trebuie spus ca o vacanta in Egipt inseamna Marea Rosie care ne ofera poate aceleasi lucruri dar in milioane de forme de corali si milioane de culori ale pestilor, insemna excursiile optionale care sunt obligatorii pentru a face un mic pas in lumea despre care s-a scris atit de mult dar despre care se stiu totusi atit de putine, inseamna intilnirea cu o cultura si civilizatie diferita noua, europenilor. Si nimic nu trebuie ratat.

Sunt trei lucruri care fac diferentele de pret: hotelul ales, excursiile pe care vrem sa le facem si perioada excursiei.

Recomand celor care aleg sa petreaca o vacanta in Egipt sa se informeze foarte bine atunci cind aleg hotelul in care se vor caza. Uneori un hotel de cinci stele poate insemna o vacanta ratata. Diferenta o gasim in pret.

Dupa ce am platit hotelul si excursiile optionale nu ne mai trebuiesc bani decit pentru souvenir-uri si taxi-uri. In magazine preturile nu sunt afisate. Orice se negociaza pentru ca negocierea face parte din viata egiptenilor. Chiar dupa o negociere de o ora in care plecati crezind ca ati castigat, egipteanul va zimbeste. Pe de o parte pentru ca asta fac intotdeauna cu turistii, pe de alta parte pentru ca stie ca el este de fapt cel cistigat.

Trebuie tinut cont de perioada in care alegem sa plecam in Egipt. Cele mai ieftine perioade sunt cele in care temperaturile sunt si cele mai bune. Dar romanii sunt obisnuiti sa plece in lunile „de concediu” iulie si august si agentiile de turism profita din plin de acest lucru.

Am fost intrebat ce as recomanda turistilor sa nu rateze in Egipt. Raspunsul este simplu: Egiptul inseamna mai mult decit piramidele si Sfinxul. Imi este greu sa aleg locuri anume. Pot recomanda insa tuturor sa nu rateze... Egiptul, destinatia care infirma teama faraonilor: uitarea!

Trimis de vlado2 in 07.02.12 11:29:13
Validat / Publicat: 07.02.12 17:02:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 2295 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vlado2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Un egiptean in Cairo

[07.02.12 15:50:06]

Textul a fost editat - Conform regulamentului nu sunt permise trimiteri catre alte site-uri care functioneaza pe principii comerciale (de turism in acest caz).

vlado2AUTOR REVIEW
[07.02.12 17:17:36]

Doresc, daca se poate, ca aceasta melodie sa fie atasata impresiei mele: http://www.trilulilu.ro/muzica-ambientala/buddha-bar-secret-love

Multumesc

[07.02.12 19:10:40]

iata melodia solicitata!

[21.02.12 21:21:49]

Foarte interesant: -)

[21.02.12 21:29:19]

De fapt, cred ca mi-a fost intotdeauna un pic teama sa merg in Egipt... Am citit destul de mult despre civilizatia Egiptului, as vrea ca intr-o zi sa reusesc sa ajung. M-a influentat o prietena draga care mi-a spus dupa ce s-a intors de acolo: '' Nu, m-as mai duce a doua oara, totul e comercial"... Citind ceea ce ati scris imi doresc sa ajung acolo. La Istoria artei si civilizatiei, la scoala, am facut nenumarate referate despre Egipt, dar cred ca e important sa mergi acolo, sa simti si sa vezi...

Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Egipt: