ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2012
DIN: Ramnicu Valcea
ÎNSCRIS: 09.06.10
JUL-2011

Kalamitsi - un sejur linistit

Partea a doua a vacantei de anul acesta: Kalamitsi. Drumul din Thassos in Kalamitsi a fost interupt doar de o scurta vizita in Kavala, din care n-am apucat sa vad mare lucru.

Eram mai multi in gasca si nu poti sa te sincronizezi perfect. In treacat, mi s-a parut o copie la scara mica a Thessaloniki – ului. De altfel, nefiind foarte familiarizata cu orasele ca sa le pot individualiza, imi par ca au o asemanare, in acea asezare a lor in amfiteatru deasupra marii in golfuri accesibile. Pentru mine vacanta in Grecia asta inseamna: sosele nesfarsite, inguste, serpuitoare strajuite de leandri, deasupra unor minunate golfulete mai turcoaz sau mai albastre, muzica greceasca si goana dupa locuri mirifice de luat cu noi acasa in fotografii.

Ajunsi in Kalamitsi, unde mai pusesem piciorul in treacat acum doi ani (si ne propusesem sa revenim), ne-am apucat sa cautam cazare. Dupa doua – trei incercari, in care toti ne intampinau cu “it’s full…. ”, ne-am cam pleostit si ne parea rau ca nu am retinut cazare din tara. Cautam cazare pentru trei familii si de aceea era mai greu. Gaseam ba o camera, ba dou libere. In sfarsit, ajungem la Hotel Paradise care ne recomanda vecinii de vis-a vis, o cabanuta scunda cu trei camere intr-o curte frumusica: 35 eur camera (cu chicineta). Doua dintre familiile cu care venisem s-au cazat aici iar astfel noi am avut libertate de alegere.

Am ales Hause MARO, (dupa negocieri 40 euro pe noate), chiar deasupra tavernei Zorbas din mijlocul asezarii. Imecabila. Iar Maro, proprietareasa, foarte draguta, nestiind decat “tomorrow”, “ by, by “ si “ hello “.

La trei nopti ne schimba lenjeria si prosoapele. Balconul cu vedere spre mare ne oferea o imagine splendida asupra golfuletului.

In prima seara ne gandeam ca fiind deasupra tavernei vom avea de suferit din cauza mirosului sau zgomotului. Total gresit ! Se auzea in surdina o muzica greceasca de cea mai buna calitate pentru urechile noastre.

Bineanteles ca am luat din nou cararile Shitoniei la umblat, si am gasit Orange Beach (multumim ionescunic !!!), care trebuie vazuta. Nu o ratati. Pentru noi e cea mai spectaculoasa din Halkidiki.

Vourvourou nu m-a impresionat nici acum doi ani si nici acum. Ma gandesc ca nu om fi nimerit noi locurile speciale…. Mi-a placut in Sarti cum se vedea in aceea dupa amiaza Muntele Athos. Voi ati vazut ca aceeasi plaja este de la banala la sublima, in functie de momentul zilei in care o vizitezi ??

Uite, pana anul acesta nu bagasem de seama lucrul acesta. Poti face aceasta constatare dupa ce vezi in momente diferite ale zilei aceeasi “panorama”.

Va recomand Kalamitsi, DOAR daca nu suferiti de plictiseala. Daca mergeti pentru odihna, leneveala, este perfect. Daca sunteti ca noi curiosi si cu masina puteti merge si imbina Kalamitsi cu sute de km. parcursi si veniti satisfacuti. Am bantuit si prin Neos Marmaras, Toroni, Sarti. N-am mers mai departe deoarece cu doi ani in urma “ bananaisem ” destul pe Shitonia si Kassandra, chiar si croaziera la Athos. La intoarcere bineinteles, o raita de cateva ore prin Cosmos si luuuuunguuul drum catre casa. De ce e lung? Hmm voi de ce credeti?? Pana la anul………

Trimis de anuszka in 06.02.12 18:58:25
Validat / Publicat: 06.02.12 20:08:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 9704 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anuszka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Asa, ca de plecare..........
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 23 voturi)

nils1 [22.03.12 15:35:03] »

Ai putea sa-mi spui unde ai facut fotografia intitulata "Prin Shitonia... "?

anuszka [22.03.12 17:58:22] »

In apropiere de Vourvourou... Crede-ma cu mare precizie nu pot sa-ti spun, pentru ca noi incercam toate drumeagurile care "intrau" in mare si bantuiam pe malul marii iesind in alta parte... Insa cam pe acolo

nils1 [22.03.12 18:03:47] »

Ok, multumesc foarte mult. In iulie am programat vacanta in Shitonia, la Kalamitsi si vreau sa vad cat mai mult din Halkidiki.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [22.03.12 18:08:42] »

In poza in discutie, este plaja Karidi aflata chiar in capatul sudic al satului Vourvourou.

nils1 [22.03.12 19:07:18] »

@ionescunic: Multumesc foarte mult.

tirol [15.01.13 12:13:55] »

un vot maxim pt un review atat de util... !

te rog sugereaza-mi (recomanda-mi) cazari self catering curate, sea view, in apropiere de orange beach, Kalamitsi. Eventual din Sarti, Toroni, cazari pe care tu le-ai remarcat prin amplasare si curatenie

Iti multumesc,

anuszka [15.01.13 12:55:06] »

In apropierea Orange beach nu sunt posibilitati de cazare.

Cel mai aproape ar fi Sarti (5-6 Km). Intra pe "halkidiki.com", selectezi Sarti si ai posibilitati nenumarate.

Toroni e asa micut... Kalamitsi la fel, insa mie imi place mai mult aici. Amplasarea plajei in semicerc si pensiunile toate in apropierea plajei o fac destul de comoda. Nu prea ai insa magazine. Taverne sunt.

In Sarti ai si magazine, e o statiune mai maricica, plaja lunga cu nisip de pe care se vede muntele Athos.

Eu prefer locurile mai "inghesuite", cu plaje micute.

Oriunde te-ai caza insa, pana la Orange beach iti trebuie auto.

Noi am stat in Kalamitsi (cu sea view) la Haus Maro. Era in primul rand de vile. Foarte curat, 40 eur/noapte. Ar mai fi Irene Haus, care mie mi-a placut cum arata, insa, era plin.

In Sarti nu am cautat pentru ca am vrut Kalamitsi. Iar Toroni nu ti-l recomand. Nu am remarcat posibilitati de cazare langa plaje.

tirol [22.05.13 10:13:44] »

@anuszka: superb review-ul! si deosebit de util pt cei care isi propun o vacanta ca a ta: Thassos 7 zile + Sithonia 5 zile

Recunosc ca nu am inca rezervare in Kalamitsi; imi poti recomanda una, pt 2 familii?

Iti multumesc si... vacante la fel de reusite!

anuszka [24.05.13 12:11:15] »

Buna "tirol": "Irene's Haus", "Haus Maro". Cam toate sunt aproape de plaja, pentru ca este o locatie micuta.

Vacante frumoase si voua!

cornelussv [06.06.13 20:24:59] »

@tirol:

Am stat anul trecut la Irene's House... recomand cu mare, mare caldura! Noi am fost la inceputul lui septembrie, fiind singura perioada in care suntem liberi toti din grup, si era 55 euro/apartamentul cu 2 dormitoare pt 4 persoane. Partea frumoasa e ca acolo are si fratele lui Irene terasa... mi-e tare dor de o masa la el!

Incearca sa faci rezervare din timp, mai ales ca locul e superb. M-as intoarce oricand cu mare placere la Kalamitsi... numai ca sunt atatea locuri frumoase in Grecia, si viata e asa de scurta... Concediu placut si drumuri bune!

webmaster [06.06.13 20:43:12] »

@cornelussv: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de la Irene's House scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

anuszka, cornelussv, nils1, tirol
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kalamitsi: