ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2012
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 25.03.09
OCT-2011

Recomandabil

Apartamentul l-am găsit pe internet (aveam experienta căutării, după vizitarea Romei), preferând acest tip de cazare hotelurilor pe care le-am considerat ca fiind cam (prea) scumpe.

Corespondenta cu agenția a fost cat se poate de ok. Am plătit on-line avansul de 42 de euro (comisionul agenției), iar restul de 230 i-am plătit cu card de debit, la sosire, la biroul agenției. Am plătit, deci, în total, 272 de euro pentru apartament, 4 persoane, 3 nopți. Adică mai mult decât rezonabil.

Am primit cheile de la apartament în jurul orei 11, chiar dacă check-in-ul se face în mod normal după ora 14. Singura chestie neplăcută a fost aceea ca a trebuit sa imobilizam un depozit de garanție de 300 de euro cash, neavând nici unul dintre noi card de credit. Știam însă de acest lucru și eram pregătiți. Am recuperat garanția, fără probleme, la plecare, însă la câteva ore după ce am predat cheile. Noi, oricum, am lăsat bagajele la ei (oferă acest serviciu contra cost), având avion seara.

Biroul agenției se afla în apropiere de Placa de Catalunya.

Localizare apartament: în zona Sarria-Sant Gervasi, undeva pe la mijlocul distantei dintre intersecția Avinguda Diagonal cu Paseig de Gracia (metrou L3, L5, L6 și L7) si Placa de Francesc Macia (capatul tramvaielor T1, T2 și T3), pe o străduță lăturalnică liniștită. Oricum, apartamentul are vedere "pe spate", într-o curte interioara.

Siguranța personala în zona, ca în aproape tot orașul, mi s-a părut ca fiind maxima, inclusiv după 1-2 noaptea și, mai ales, după un meci de fotbal al Barcei. :)

In zona (și tot ca în aproape tot orașul), era foarte curat, străzile si trotuarele erau spălate cu detergenți, pana și tomberoanele de gunoi erau curate (spălate!).

La aproximativ 100 de metri distanta este un supermarket Mercadona, destul de mare și cu preturi foarte bune. Trebuie însă cautat/întrebat de el, noi l-am văzut absolut întâmplator, fiind "ascuns" într-un intrând, la parterul unui imobil. Mai erau în zona un minimarket, vizibil, gen Micro, însa cu preturi neprietenoase :), un club/discoteca, baruri, cafenele, unele cu mese pe trotuar.

Apartamentul este situat la etajul 3 într-un bloc de 4 etaje. Blocul are interfon și cheie pentru a intra și un buton pe peretele de lângă ușă, pentru a ieși (noi, când ieșeam din bloc, descuiam ușa cu cheia, pana ne-a văzut cineva și ne-a arătat butonul :)). Liftul nu are stație la primul etaj, este considerat mezanin, oprește la 1 (adică 2) și la 3 (adică 4). La etajul nostru, 2 (adică 3), nu oprea, noi urcând sau coborând un etaj pentru a folosi liftul... Simplu, nu? :)

Apartamentul este destul de spațios, decomandat, mobilat modern. Sufrageria este măricică, pe un perete al acesteia fiind "bucătăria", dotata cu toate cele necesare.

Dormitoarele sunt suficient de mari pentru 2 persoane și bagajele aferente. Paturile sunt confortabile, nu scârțâie :), lenjeriile curate, pernele potrivite.

Baia (una singura) este dotata modern și funcțională integral. Apa calda este furnizata de centrala proprie.

Aer condiționat este instalat atât în sufragerie, cat și în cele doua dormitoare, însă nu l-am testat, nu am avut nevoie nici de răcire, nici de încălzire.

Acest apartament este recomandabil pentru o familie sau pentru doua cupluri de prieteni, ținând cont de facilitățile de servire a mesei și de baie, care sunt comune.

Daca as mai ajunge în Barcelona, as reveni în acest apartament fără ezitare. Raportul calitate/pret este foarte bun.

Trimis de crima in 06.02.12 11:16:23
Validat / Publicat: 06.02.12 12:20:48
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 2763 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crima); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Straduta pe care se afla blocul cu apartamentul nostru:)

viviv
[07.02.12 11:10:13]

poza 11 daca o privesti te face sa intri intr-o stare de depresie... de ce la ei se poate sa arate asa de curat si de civilizat, iar la noi este atata mizerie si incompetenta. Si mie mi-a placut foarte mult Barcelona. Este orasul meu de suflet. Nu am gasit nimic in acest oras care sa spun ca nu este frumos, sau uite este murdar, sau sa ma deranjeze ceva.

[28.08.12 17:23:31]

Pt ca te vazui ca te misti natural cu raspunsurile despre Barcelona ), as avea o intrebare la care astept cu fff mare nerabdare raspunsul, avand in vedere ca plecam pe 5 sept:

Pt ca si noi ne-am luat cazare tot la apartament, ca si voi, ma intreb cum voi putea sa fac check-in si sa printezboarding pass-urile daca nu am unde. Voi cum ati rezolvat?

crimaAUTOR REVIEW
[31.08.12 16:08:36]

@MCM

Iete ca miscarile mele se efectuara prin alte parti, cu net cu portia si vazui intrebarea doar acuma )

Stiu ca la Wizz poti face check-in cu 7 zile inainte, iar la Blue chiar cu mai mult. Stai mai mult de 7 zile la Barcelona? Daca nu, il faci acasa/servici etc. Daca da, bravo! Nu stiu cum sa faci. Noi, din greaseala, am facut check-in-ul la aeroport...

Cred ca ai putea incerca sa ceri ajutor la agentia prin care ati inchiriat apartamentul, sau chiar la persoana de contact care va preda cheile. Le poti trimite un mail prin care le ceri ajutor pentru ceva net si un pic de imprimanta si mai vezi pe urma...

Bafta! Si anunta-ma cum ai rezolvat!

[31.08.12 16:13:25]

@crima:

Habar nu aveam ca poti face check-in pt intoarcere daca inca nu te-ai dus. N-am incercat.

Am vorbit deja cu cei care inchiriaza si nu stiu sa ma ajute.

Ma gandisem, in ultima instanta, sa apelez la biroul de info turistice, de la subsolul Placa de Catalunya.

multumesc mult.

TraianS
[31.08.12 16:16:03]

Eu am folosit internet-cafeuri... pentru internet si printari. Mai mult ca sigur ca dai peste unul. Dadeam cativa centi pentru o jumatate de ora si puteam si printa ce aveam de printat.

crimaAUTOR REVIEW
[31.08.12 16:23:47]

@MCM

Vei putea sa-ti printezi pass-urile si inainte de a pleca, cu siguranta. Verifica pe site-ul companiei cu care zbori cu cat timp inainte o poti face. Eu am plecat la Roma, Barcelona, Budapesta cu pass-urile de intoarcere in buzunar.

[31.08.12 16:25:39]

@TraianS, @crima sunteti criminal )) de saritori.

Am printat deja si boarding pass-urile de intoarcere. Super, multumesc @crima, esti tare

crima, MCM, viviv

• pagină generată în 0.041867971420288 sec