ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.02.2012
ÎNSCRIS: 29.01.12
SEP-2011

Chania - Orasul vechi

Chania este al doilea oras ca marime din Creta, dar cu siguranta cel mai frumos. Acest fapt il poate confirma si cineva care merge intr-o excursie de o zi sau cateva ore, dar mai ales cineva care alege sa se cazeze in acest minunat oras.

Centru istoric impresioneaza prin arhitectura, prin multimea de taverne la care se canta muzica live in fiecare seara si prin atmosfera pe care o emana fiecare cladire sau straduta.

Nimic nu este mai placut decit sa te plimbi intr-o seara pe stradutele vechi, incercand sa descoperi singur orasul vechi, nimic nu este mai odihnitor si mai romantic decat sa iei cina la o taverna la care grecii iti arata iscusinta lor in prepararea pestelui proaspat iar muzica live iti bucura sufletul.

Dupa cina, o plimbare in vechiul port, poate o cafea sau o bautura, in timp ce privesti catre Farul aprins din port sau catre ceilalti turisti care isi fac si ei plimbarea de seara.

Oriunde alegeti sa va cazati in orasul vechi, sa va asteptati la cea mai pitoreasca priveliste. Fie catre port, fie catre stadutele comerciale renumite de sub geamul vostru.

Chania este un oras de care o sa va indragostiti cu siguranta.

Trimis de vlado2 in 04.02.12 15:46:10
Validat / Publicat: 04.02.12 17:34:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4903 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vlado2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Taverna in Chania

[04.02.12 16:32:24]

Mutat la rubrica "Descopera vestul Cretei - Chania/Rhetimno" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

killtox
[25.08.14 21:06:13]

buna, vlado2! tocmai am facut o rezervare pe booking pentru anul viitor in Chania si tare as vrea, daca ai timp, sa imi detaliezi din experienta ta. Noi vom merge cu masina proprie, si desi vom descoperi la fata locului ce si cum, tare simt nevoia si de niste sfaturi. Deci: ce trebuie vizitat neaparat, unde se mananca bine si/sau convenabil, ce locuri/imprejurimi ale zonei trebuie vazute. care sunt, in mare, preturile pe acolo (tin cont ca e vorba de 2012), ce buget (fara drum si cazare) ne-ai sfatui sa avem (10 nopti, 2 persoane nici zgarcite dar nici nu preferam sa mancam in camera mai mult decat un mic dejun), un bautor de vin bun si eu, o cucoana care mai ia si suveniruri) ! Te rog, cand si daca ai timp, help me out! Pana acolo, putem sa ne facem un buget tehnic, dar acolo... ne trebuie un ajutor de cunoscator.

vlado2AUTOR REVIEW
[26.08.14 11:27:49]

@killtox: Salut. Iti recomand sa citesti si celelalte impresii ale mele din Creta (ex: aici)

Dar cu siguranta, cum ma eliberez putin, o sa iti trimit um mesaj privat. Despre mese si magazine chiar nu stiu cum te pot ajuta. Deh, depinde ce vrea omul!

vlado2AUTOR REVIEW
[26.08.14 23:52:08]

@killtox:

"killtox nu si-a dat acordul sa primeascamesaje private expediate prin intermediul site-ului"

Daca mai ai nelamuriri dupa ce ai citit impresiile mele din "2000 km in Creta", astept un mesaj.

killtox
[27.08.14 18:46:21]

@vlado2: sunt foarte clare prezentarile, dar nu imi strica si alte detalii in privat, numai ca nu stiu de unde sau cum sa deblochez aceasta setare. Multumesc mult si pentru atat!

[16.02.17 09:55:24]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Chania și împrejurimile, CHANIA" (deja existentă pe sait)

killtox, vlado2
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Chania și împrejurimile: