ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2008
DIN: Buzau/Buc
ÎNSCRIS: 21.02.08
SEP-2007

Makadi - una dintre cele mai bune alegeri pentru Egipt

Makadi palace cu all inclusive. Soooooper. Am vazut si cateva hoteluri din Hurgada si poze de la un hotel din Sharm. Nu se compara nici unele cu makadi palace, cel putin la gradina interioara, la piscine si tot ce e pe acolo.

De fapt, e un complex acolo - Grand Makadi si Makadi Palace, care sunt sunt in aceeasi "incinta". Ca sa ajungi la Grand Makadi din Makadi Palace trebuie sa treci printre piscinele si gradina acestuia.

Din ce poze am vazut pe internet de la alte hoteluri din Hurghada nu puteam alege un loc mai bun pentru concediu. Totul este superb, mai ales dupa ce apune soarele.

E drept, sigur exista camere si mai luxoase decat cele de la makadi, dar la cat timp am stat noi in camera...

Cred ca cea mai proasta camera pe care o poti primi acolo nu poate fi decat una dintre cele situate deasupra restaurantului Thailandez, care au gratii de lemn la balcon si nu vezi mare lucru prin ele. Nu inteleg rostul acelor gratii, fara ele privelistea ar fi de vis (etajul 2 exact deasupra Thai Garden si in fata ai Dome-ul).

In frigider-minibar am avut mereu 1 cutie de pepsi, 1 mirinda si 1 7up (cred) (cam 2 dolari/buc) 2 cutii de bere (cam 4 dolari/buc) niste inghetata, snaksuri si ciocolata. Tot ce se consuma din minibar se va plati la plecare.

Gradina interioara este de vis.

Singurele probleme au fost cu negocierile si cu bacsisurile. Noroc ca hotelul este la 30 de Km de Hurgada si nu trebuia sa mergem zi de zi printre tot felul de vanzatori. Asta pt mine a fost un mare avantaj, pt ca deja dupa 2 ore de stat in oras m-a luat durerea de cap.

Acolo sa nu uitati o clipa de bacsis: 1-2 usd/zi pt cei care va servesc la piscina, si cate 1 usd pt cei care fac curat in camere, schimba prosoapele etc. (asta daca esti in camera cand vin ei). Totusi la piscina cred ca mai bine te duci tu sa te servesti cu ce vrei pt ca au mai multe produse si poti alege (sucuri, prajituri, inghetate, clatite, fructe etc.).

Mancare si bautura arhi-suficienta, fff multe persoane de varsta a 3-a dar la fel de multe cupluri cu copii fff mici.

Cursuri de schimb in acea perioada: 1 Euro ~ 8 Lire egiptene. 1 USD ~ 5,5 Lire egiptene. Pentru bacsis in excursii si la hotel eu zic sa avetii vre-o 20 de bancnote de 1 USD la tine, iar pt restul chiar nu conteaza. Accepta egiptenii orice, USD, EUR sau L.E.. Fiti totusi atent la conversia pe care o fac negustorii din lire in EUR sau USD. Va pot spune (sau unde e cazul este afisat) pretul in Lire Egiptene iar daca spui ca vrei sa platesti cu USD iti calculeaza la 4 L.E. per 1 USD. Iar daca nu va place sa negociati incearcati sa faceti cumparaturile dintr-un singur loc ca altfel...

Imi permit sa dau un sfat celor care nu sunt fani ai stilului de viata si de comportare al egiptenilor (printre care ma aflu si eu): incercati sa va petreceti sejurul in hoteluri aflate in afara oraselor. Am stat 1 saptamana la Makadi Palace, in golful Makadi, si nu am fost decat 2 ore in Hurgada: 1 ora am negociat pentru o narghilea si ce-a de a doua ora am stat in fata hotelului de unde trebuia sa ne preia autocarul inapoi spre hotelul nostru, asta pentru a evita negustorii care tregeau de noi sa intram la ei in magazin. Din punctul meu de vedere asta a fost o solutie excelenta pentru a nu veni in tara cu nervii "tocati" si asa am reusit sa profitam din plin de soarele egiptean si de Marea Rosie...

FOARTE IMPORTANT: Barul de la care se serveste in timpul zilei la piscine este deschis seara pana la ora 23:00 si este tot All Inclusive si poti servi orice fel de bauturi alcolice si nealcolice inclusiv coctailuri. Noi am descoperit asta chiar in ultima seara pentru ca nu am citit bine pe hartia cu informatiile despre restaurante pe care am primit-o cand am ajuns.

Prosoapele pt piscina le gasiti in camera intr-o "geanta" de umar si le puteti lua si la piscine si la plaja iar seara vi se schimba cu altele noi.

Despre distractii... In jurul hotelului nu exista decat celalalt hotel, Grand Makadi. Intr-o seara era pe plaja din fata Grand Makadi un show cu dansuri orientale la care erau invitate si spectatoarele pentru a invata cateva miscari. Lumea statea pe sezlonguri, mai adusesera si mese cu scaune, se sevea bautura de la un bar, parca aveau si ceva gustari, facusera si un foc de tabara, era frumos, dar astea toate se intamplau pe la miezul noptii si noi tocmai ne intorseseram de la Cairo si eram foarte obositi. De fapt cam in fiecare seara picam lati in pat pt ca in 7 zile cat am stat am plecat in 4 excursii, deci mai mult de 12 noaptea nu am stat. Mai trebuie sa te trezesti si a doua zi sa prinzi micul dejun, nu?

Auzisem ca se poate ajunge foarte usor la corali. Eu intram in apa exact in dreptul acelei alei dinspre Makadi Palace si aveam de mers peste corali cam 20-25 de metri pana sa ajung la apa adanca, destul de riscant. Un sfat: luati cu voi incaltaminte speciala de intrat in apa.

Despre vietatile din apa: am auzit ca aricii sunt destul de periculosi. Am intalnit si eu cativa dar nu am stat prea mult sa-i studiez, am preferat sa-i ocolesc cat mai repede. Cred ca stau pe fundul apei sau prin gaurile din corali.

Oricum, nu va apropiati de vietatile din apa cat timp sunteti in mare. Nu incercati sa-i atingeti nici cu mana nici cu alte obiecte, pur si simplu inotati pe langa ei cum fac si ceilalti. L-am intrebat pe unul din ghizi si ne-a raspuns in felul urmator: cu cat sunt mai colorate vietatile cu atat mai periculoase sunt, insa nu trebuie decat sa le privesti de la distanta. Marea majoritate sunt inofensive, sunt mici sansele sa te intalnesti cu vreo vietate periculoasa, iar despre rechini nici nu am auzit. Credeti-ma, cand te afli in apa cu cateva zeci de persoane pe langa tine si vezi ce minunatii sunt sub apa iti trece toata frica.

Despre temperaturi, poate intereseaza: erau cam 35 ziua si 20 noaptea. Mai racoare era in autocarele cu care am mers in excursii de la aerul conditionat.

Va recomand ca perioade optime sfarsitul primaverii sau sfarsitul lui septembrie pentru ca atunci temperaturile sunt mai suportabile (35 grade) si apa marii extrem de placuta. Nu iti trebuie timp sa te acomodezi cu temperatura apei.

In afara de banii pt bacsisuri noi am mai cheltuit 290 de USD/persoana pentru cele 4 excursii: Luxor, Cairo, Insula Giftun si cu ATV-urile in desert. Mai sunt si altele, asa ca de dvs depinde cat mai cheltuiti extra.

In cele 7 zile cat am stam am facut 4 excursii: Luxor, cu ATV-urile in desert, insula Giftun si Cairo (in ordine cronologica). Acum depinde de voi cat de mult vreti sa vizitati cau cat de mult vreti sa stai cu burta la soare. Mie mai obositoare mi s-a parut excursia la Luxor decat cea la Cairo, desi, (alta neplacere pt care nu prea am pe cine sa acuz, asa e regula) pana la Cairo am mers 6 persoane intr-un mini-microbuz, asta pt ca la orice excursie autovehiculul cu care se merge depinde de numarul de turisti romani de la Red Sea Hotels care merg in acea excursie.

Toate au fost platite in USD, pe cand daca le luam de la agentie din bucuresti le plateam in EUR, deci este mai ieftin sa le iei de acolo. Le-am plătit acolo unui reprezentant al agentiei tot ungur, dar vorbea romana foarte bine si pe care il puteti gasi 2 zile pe saptamana undeva la Grand Makadi.

Doar la Luxor am avut ghid care vorbea romaneste (mic, cu chelie si ochelari), foarte haios mi s-a parut mie. In rest fiindca am fost maxim 8 romani in excursii am avut ghid egiptean vorbitor de engleza.

In excursia la Giftun, am avut masa de pranz si bauturi racoritoare gratis + o alta masa servita pe drumul de intoarcere, cred ca ce a mai ramas de la pranz si ne-a costat 89 de USD.

In final, cateva cuvinte despre AGENTIE: Am fost cu Best Reisen, cumparand pachetul direct de la agentia lor si nu de la un revanzator. Ne-a costat 1280 eur / 2 pers / 7 zile, cu un discount de 10% pentru early booking.

La plecare, pe Baneasa, nu cred ca a fost nici un reprezentant al lor. Cand am ajuns acolo in aeroport erau foarte multi reprezentanti ai colaboratorilor Best Reisen din Hurghada care striga sau au hartii cu numele hotelului la care autocarul lui va duce turisti. Aici trebuie putina atentie sa nu va suiti in alt autocar pt. ca toti cei care va asteapta sunt egipteni vorbitori (+/-) de limba engleza. A mai fost o chestie mai nasoala la plecare de pe Isula Giftun cand nu se gasea o barca sa ne duca de pe insula pana la vaporas.

In afara de aceste amanunte, am fost multuzmit de serviciile lor.

Trimis de liviupescaru in 21.02.08 09:14:55

VIZUALIZĂRI: 6912 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (liviupescaru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 100 PMA (din 1 vot)

Iurcicbia
[16.11.19 10:47:16]

Buna, as avea nevoie de putin ajutor. As vrea sa merg in Hurgarda in data de 1-7 mai si as vrea sa stiu cam ce temperaturi sunt, apa marii nu este rece, ?? sincer eu sunt intersata mai mult de marea Rosie si nu as vrea sa fie apa rece ????. mersi

Iurcicbia
Alte impresii din această RUBRICĂMakadi Palace Resort: