ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.02.2012
ÎNSCRIS: 29.01.12
SEP-2008

Caldera Villas

"Daca mergi in Santorini trebuie sa te cazezi in Oia"... pe ideea asta au inceput cautarile mele de cazare in Santorini. Asa spuneau cei mai multi dintre turistii care vizitasera insula. Cazarile in Oia sunt foarte scumpe, dar am gasit un hotel ce nu avea priveliste catre Caldera, la un pret atractiv si care avea destule impresii bune pe site-urile de specialitate. Asa ca am facut rezervarea, fiind siguri ca am ales cea mai buna cazare.

Pina sa ajung la descrierea vilei, am sa imi permit sa fac ceva recomandari.

Este adevarat ca Oia este cea mai romantica parte a insulei Santorini, ca ofera un apus de soare foarte frumos (considerat cel mai frumos din lume)... dar... Oia este o statiune exclusivista. Si daca alegi totusi sa te cazezi in Oia, trebuie neaparat sa te cazezi intr-una din vilele cu vedere catre Caldera. Seara, dupa apus, toata lumea cazata in Oia se retrage in restaurantele din statiune, la care nu multi isi pot permite sa intre. Asa ca eu va sfatuiesc sa alegeti o cazare in orasul Fira, la fel de pitoresc si pentru toate buzunarele.

Dar sa revin la cazarea mea in Oia. Ajunsi cu feribotul din insula Milos, dupa 6 ore de mers pe mare, am luat autobuzul din port pana in Oia. Chiar in locul in care ne-a lasat autobuzul exista un birou de turism de unde se fac cazarile. Acolo am aflat ca rezervarea noastra de pe internet se anulase. In vila ajunsese in grup de turisti ce veneau de ani de zile. Dar... pentru ca oamenii se respecta si nu vor sa lase turistii in drum... ne ofereau o cazare in alta vila ce tinea de acelasi grup hotelier. Doar ca trebuia sa mai asteptam 2-3 ore pentru cazare. Normal ca ne-am enervat, ca ne-am certat (ca romanii!!) cu angajatii de la receptia agentiei. Ne asigurau la fiecare minut ca e in avantajul nostru. Noi platisem aproximativ 60 de euro pe noapte/camera (cu mult sub pretul practicat in orice loc din Oia). Eram siguri ca mai trebuie sa platim ceva, ca cineva ne fura, ca am fost mintiti.

Dupa doua ore totul era rezolvat si asteptam sa vina cineva sa ne ia bagajele. Am refuzat (de nervi) initial. Dar am inteles apoi ca fara magar ne era aproape imposibil sa mergem cu bagajele pana la Caldera Villas.

Caldera Villas este o vila de vis, cu o pozitionare si o vedere incredibila. Pretul pentru o nopate de cazare era in jur de 300 euro/noapte. Nu a trebuit sa mai platim nimic in plus... era greseala lor.

Asa ca am avut parte de cea mai frumoasa cazare din viata mea la pretul de 30 euro/pers/noapte.

Vila este una traditionala, cu camere sapate in munte, cu piscina privata pe terasa (la care nu am stat nici macar o secunda, dar, deh... era!!!). De fapt am beneficiat de un apartament cu o camera de primire cu canapea, combina muzicala, o mica bucatarie utilata si o camera foarte racoroasa si intima. Balconul, desi mic, oferea cea mai frumoasa priveliste din lume. Asa ca nu am suferit foarte mult ca nu ne-am permis sa intrem in restaurantele din Oia. Privelistea si confortul camerei erau excelente.

Imi este greu sa descriu in cuvinte confortul vilei. Am sa atasez poze pentru a va face o impresie si, desigur, aveti si site-ul oficial la dispozitie. Tot ce pot sa spun este ca personalul este extraordinar, ne-a ajutat cu informatii si ne-au tratat extraordinar. La receptie se afla si o tipa romanca ce ne-a primit foarte frumos. Dar mi-am dat seama ca asta facea cu fiecare turist si ca nu era o exceptie cu noi. Nu sunt omul care sa arunc cu banii pe cazare. Si dupa cum am explicat, nici in oia nu am facut acest lucru. Dar atunci am inteles si pe cei care isi doresc un confort extraordinar in vacantele lor.

Daca va permiteti o cazare in Oia, va recomand cu placere Calderra Villas.

Trimis de vlado2 in 04.02.12 13:52:34
Validat / Publicat: 04.02.12 16:22:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4701 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vlado2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Piscina Caldera Villas
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[04.02.12 13:58:57]

Multumim pentru impresii insa, conform regulamentului, articolul nu poate participa la concurs (au fost retrase punctele standard), sejurul fiind mai vechi de 3 ani. Te asteptam si cu alte relatari, pe cat posibil de data mai recenta.

argemi*
[05.02.12 16:07:24]

Se pare ca si romanul are noroc cateodata! Cred ca ai cazut undeva cand erai mic, ca altfel nu-mi explic norocul care a dat peste tine: sa platesti 60 de euro pe noapte pe o camera si sa primesti una de 300 de euro (sau 600?), si nu oriunde, ci in ravnitul Eldorado turistic: Oia cu vedere la Caldera!

Am fotografiat si eu, de departe ce-i drept, multe astfel de locuri de cazare din Oia, fiecare e putin altfel decat celelalte, la fel si acesta in care ai fost cazat, arata splendid.

Iar despre vederea de la balconul sau terasa apartamentului, ce sa zic? Principalul scop al unei vacante in Santorini este de a-ti petrece seara pe o astfel de terasa!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[05.02.12 21:58:41]

@drinknowater: Da, se pare ca ceva s-a intamplat in acea vacanta. Tot astept de atunci sa se mai intample si... nimic.)) A fost o experienta de neuitat.

Alys
[09.04.13 00:05:45]

As vrea sa merg pe la mijl lunii mai in Santorini. Am cautat pe net dar nu gasesc zbor direct.

Aveti idee ce temperaturi ar fi in acea perioada si daca opereaza vreo companie aeriana zbor direct?

[09.07.14 12:18:59]

@vlado 2

Cateva sugestii pentru timpul liber, avem 6 zile la dispozitie si incercam sa creionam programul, daca nu deranjam prea tare cu rugamintea.

Multumesc mult.

[10.07.14 08:54:40]

@mecut: Ai o gramada de lucruri de facut in Santorini: apusul in oia, excursie la vulcan, vizitat crama santovine si degustare de vinuri alaturi de apus si schi nautic, canoe si sckijet in perivolos, de vizitat capitala fira si muzeul arheologic din akritori.

[10.07.14 14:20:05]

@mecut: popey83 a fost mai rapid ca mine. Si plaja rosie. Nu te vei plictisi. Probabil stati in Kamari (cam nasoala statiune din pct meu de vedere). Neaparat Oia si ziua si la apus, Fira, croaziera... la capitolul plaje nu ma pronunt. Am vizitat citeva in cele cateva zile si mi-a placut cea rosie!

[11.07.14 10:42:58]

@popey83, @vlado2

Multumesc foarte mult pentru timpul acordat si pentru raspunsuri. Sper sa atingem cat mai multe puncte din Santorini.

Cazare o avem in Imerovigli si ma gandeam sa "impartim" in doua insula si eventual sa inchiriem o masina sau un atv. O zi maxim doua ar fi dedicate croazierelor si o alta am pastrat-o pentru drumetii.

Acum sa vedem daca se va potrivi planul de acasa cu ce gasim la fata locului.

[11.07.14 10:52:04]

@mecut: Sa aveti grija mare cu masina. Noi am mers doar cu transportul local. Insula este foarte bine deservita de autobuze... la pretul de 2-3 euro/calatorie, evidend pretul depinde de distanta intre locatii. Autobuzul cu care mergeam din Oia in Fira rupea la fiecare drum cite o oglinda a unei masini parcate sau zgaria cite una. Drumurile sunt extrem de inguste in acea parte a insulei.

Eu nu am reusit sa vad toata insula, timpul fiind scurt.

Distractie maxima si vreme placuta (in Santorini ploua extrem de rar)

[11.07.14 11:10:05]

@vlado2

Te rog nu ma speria, deja am citit despre drumurile inguste si imi aduc aminte serpentinele pe care circulau autocarele din port spre Fira (daca nu ma insel) unde curba era in ac de par si in panta... !

Nu exclud transportul in comun, dar cred ca am castiga timp cu o masina.

Erau drumurile asfaltate? Sau doar rutele principale? Coborarea cu piciorul spre plaja rosie cum e?

Ce ai fi vrut sa faci si nu ai reusit?

Multumesc

[11.07.14 11:28:25]

@mecut: N ai pentru ce.

Ideal este de inchiriat o masina dar grija mare cu drumul pentru k la fel cum a scris vlado drumurile sunt foarte inguste. Ma bucur k ai ales Imerovigli o sa ai parte de o priveliste care iti taie rasuflarea si care merita toti banii din lume.

Referitor la inchiriat masina sau atv negociati pentru k va lasa din pret sau sa va duceti la punctul de informare turistica din port sa va recomande o firma de inchirieri.

Incercati sa scoateti un pret cat mai bun. Noi am reusit sa obtinem 20 de euro pe zi inchirierea unei masini fara combustibil.

Astept orice alte intrebari.

Vacanta placuta.

[11.07.14 11:53:05]

@popey83

Am la intrebari o gramada:

- unde ati fost cu masina

- cate zile ati stat

- ce merita "cu piciorul" si ce cu masina, nu sunt edificata cu distantele

- merita croaziera in jurul insulei

- dar sa urci la vulcan

- cum este cu sporturile pomenite, pe care din plaje le gasesti

Stiu ca nu suntem la fel si fiecare are o parere, dar oricum mai bine maimulte informatiii decat deloc

[11.07.14 12:13:27]

@mecut: am stat 8 zile, k masina am mers in toate locurile mentionate mai sus, nu am facut excursia in jurul insulei,

la vulcan mi a placut cel mai mult a fost ceva deosebit si nu trebuie ratat,

insula e mica dar ai nevoie de o masina ptr a vedea toate obiectivele,

de mers pe jos iti recomand plimbare pana la fira si cel mult kamari

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[11.07.14 12:56:55]

Coborarea la Plaja Rosie este super simpla. Drumurile sunt asfaltate.

[24.07.14 20:56:18]

@popey83

@vlado2

Multumesc mult inca o data!

Vacante frumoase!

Alys, argemi*, mecut, popey83, vlado2