ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.02.2012
ÎNSCRIS: 20.03.08
JAN-2012

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit

Bine, dar nu ne mai intoarcem

Am ales gresit anul acesta, si ne asumam vina, am urmarit sa fie cat mai aproape si la un pret mic si ne-am inselat.

Hotelul este situat in Bad Goisern,la vreo 70 km de Salzburg( de fapt intre Linz si Salzburg se vireaza stanga).Oraselul este mic , frumusel cu doua restaurante si vreo doua baruri fara prea multa viata iar hotelul se ala destul de departe de centru.Pentru a ajunge la hotel se urca cativa km- noi ne-am plimbat pe jos pana in orasel si la intoarcere ne-am cam chinuit un pic.

Peisajul e foarte frumos , a fost zapada din plin (cam multa) dar ne-a lipsit soarele(bineinteles ca de lucrul acesta nu e de vina nimeni).

Cand am ajuns la hotel ne-am dat imediat seama ca nu era ca in pozele de prezentare, este vechi din 1967( pe vremuri o fi fost ceva dar acum e umbra celui prezentat) este curat dar invechit.

La receptie a aparut o doamna care nu stia decat nemteste si nu parea dornica sa ne lamureasca in alta limba adica ori pricepem ce zice ea ori ne vedem de treaba.Pe holuri perdele antice cum am vazut doar in Bulgaria pe la casele darapanate(cele de ceausiste de Pascani erau un lux fata de acestea) nu vreau sa par carcotasa si nu ma uit de obicei la amanunte dar ponoseala sarea in ochi.

Camera era mare si un lucru bun era ca era f.cald(defapt in tot hotelul era f.cald) dar patul copilului(are 15 ani si 1,70) initial nu exista apoi a aparut un pat pliant care era de bebelus.Ce sa mai spun ca prietenii nostri au platit tripla(3 adulti) si au primit acelasi lucru.Baia obisnuita, curata .

Am avut demipensiune, la micul dejun mancare normala dar modest iar seara bufet salate care se termina si complectau cam greu ca sa nu mai vorbesc de paine, o supa ciudata apoi felul doi care nu tot timpul e gustos.Mancarea era de ajuns si bauturile scumpe - 1 litru apa minerala 5 euro, apa plata la 240ml -2,40 euro.In doua seri a fost muzica traditionala iar intr-o sera bufet suedez cand s-au imbulzit toti de parca se termina mancarea.

Regiunea de ski Dachstein era la 16 km-Gossau si inca vreo 8 km pana la Rusbach.Despre partii nu am ce sa spun sunt ca peste tot in Austia.

Noua nu ne-a placut intrucat anii trecuti am fost in Tyrol la Imst si Wangle si a fost mult mai bine( puteti citi parerile scrise) , hotelurile chiar aveau 4* si personalul f.prietenos care incerca tot timpul sa ne simtim bine pe cand in acest hotel isi faceau doar datoria.

La piscina apa era f.rece, la sauna nemti goi si parosi(si ei si ele) ce veneau cu copii mici si se uitau la noi ca la extraterestri( stim ca la sauna mergi gol dar te acoperi cu prosopul nu stai cracanat ca pentru control ginecologic si mai erau si urati- bunoacele si tipii misto nu se dezbracau).

La 8 km era bad Ishl unde erau niste bai termale unde ne-am simtit f.bine, merita vizitate.

Pe scurt nu am nimerit o vreme potrivita a fost ceata, a nins dar si hotelul a fost in concordanta cu vremea iar pe viitor vom fi mai atenti.Nu mancarea si camera ci atitudinea personalului ne-a facut sa nu dorim sa ne intoarcem la acest hotel si sa nu-l recomandam altora.Zona e f.frumosa si cred ca vom reveni vara pentru a ne bucura de peisaj.

Trimis de simov in 02.02.12 21:34:14
Validat / Publicat: 03.02.12 06:11:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: Tyrol, Viena

VIZUALIZĂRI: 2831 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simov); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 holul de langa receptie

cristi_an3000
[03.02.12 10:31:02]

Mi se pare cam rautacioasa punctarea de "DISTR. & RELAXARE: 25.0%". Daca in zona aia te plictisesti si nu ai cu ce sa te distrezi si relaxezi... atunci nu stiu unde ai putea. Chiar si cadrul la natural... dar poate sunt eu subiectiv, pt ca mi-a placut in Austria oriunde am fost.

[03.02.12 11:25:00]

@cristi_an3000:

Nu am punctat zona ci doar hotelul, dupa cum ai observat sunt impresii de la hotel nu de la partie.

cristi_an3000
[03.02.12 12:35:48]

Da, dar sunt hoteluri si pensiuni care pur si simplu nu ofera posibilitati de distractie. oamenii ofera cazare si masa, si daca o fac bine, atunci nu merita sa le stricam media acordand 0% pentru distractie dupa ce am acordat 100% la bucatarie si cazare, nu?

Ma rog, vorbesc ipotetic... cred ca in cazurile astea e mai bine sa votam cu "nu ma pronunt" cand vine vorba de relaxare. eu cel putin asa fac la review-urile mele.

[03.02.12 12:49:05]

Eu am scris de un hotel care se vrea de 4* si nu oferea doar cazare si masa, nu o pensiune pentru care nu aveam pretentii. Chiar in brosura lor prezinta locul de odihna cu semineu care nu a fuctionat de ani buni, restaurantul arata cu totul altfel, inclusiv piscina si sauna erau altfel in realitate, scaune vechi, mobilier vechi, asta incerc sa spun daca vreti sa il alegeti sa fiti atenti fiindca noi nu am fost si nuam dat vina nici pe agentie nici pe altcineva ci doar ne invinuim pe noi care de obicei eram mai atenti. De distrat ne-am distrat caci nu suntem de fire suparaciosi dar nu datorita lor care erau imbufnati tot timpul iar distractia noastra nu se datoreaza hotelului sau cine stie... poate cand vedeam o nemtoaica paroasa si cracanata la piscina ne umfla rasul deci atunci pot da 10 la distractie. Pot spune doar ca nu ne intorceam cu drag la hotel ca si in alti ani.

Daca urmaresti ce am mai scris pe aici vezi ca de rau am scris putin si crede-ma nu m-am schimbat in ultimul an sau cine stie poate am imbatranit.

marius gaudi*
[03.02.12 19:47:23]

Precis ai fi dat macar un 75% la distractie-relaxare daca in sauna erau nude, nemtoaice tinere!)))

[03.02.12 21:43:28]

@marius gaudi:

Nu eu, dar sotul meu da. Daca le vedeati pe cele dezbracate nu dadeati nici cat am dat eu, ca sa nu mai vorbesc de domni.

Acum ma credeti ca am fost nemultumita.

marius gaudi*, simov