ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.02.2012
ÎNSCRIS: 29.05.11
AUG-2011
single

Sa uiti de toate si de tot...

Cu scuzele de rigoare pentru aceasta intarziere a review-ului, continui concediul meu de vara inceput in Bulgaria - Saint Thomas in luna august 2011 (vezi impresii).

Cum imi facusem planurile si rezervatea din timp, am purces catre Maramuresul romanesc (de parca ar fi altul...), la ora 05.25 din parcarea hotelului Saint Thomas.

Credeam ca o sa dureze ceva plecarea, gandindu-ma ca pana verifica camera mai dureaza ceva, poate plecam cu televizorul, dulapul, mocheta, perdelele sau mai stiu eu ce, gandeam eu... (aici recunosc am luat un minisapun sa am pe drum. Mai stii, o ,,treaba, ,,mai schimbat un cauciuc, nu stii...)

Da de unde, domnisoara de la receptie chiar s-a mirat cand m-a vazut cu bagajul dupa mine. (in gandul ei: ,,unde o pleca nebunu' asta cu noaptea-n cap? ,,)

I-am inmanat cardul de la camera, si... o vad ca-mi intoarce spatele si grabita dispare intr-o camaruta.

,,Ei hai! Ce naiba am facut? Aa... au camere de luat vederi si au vazut c-am luat sapunul... Hai c-am pus-o! Asta aduce politia, mascatii, parasutistii, granicerii, si ma i-au aia la vezandat...

Da de unde, apare fata cu un pungoi in care se afla micul dejun.

Dar ce mic dejun... parca plecam la picnic cu inca doua familii.

Caserole cu mezeluri, branzeturi, rosii, ardei gras, masline, un piept de pui la gratar cu cartofi gratinati, fursecuri, o placinta cu branza si 2 sticle de 0,5l cu apa.

Ce sa spun... am ramas pur si simplu blocat si cu frana de mana trasa.

Ii multumesc fetei, si ea mie (nu stiu pen'ce), infasc valiza si plec.

Imediat tipa dupa mine: ,,Cafeaua!!! ,,

Auleo, ii zic ,,ce am lasat cafeaua pe foc? ,,

Cafea dvs. pt. micul dejun.

Aha! Stai ca-i de bine. I-au cafeaua aburinda pusa la un mare pahar gen Mc. Donalds si dupa ce mai fac o plecaciune, plec de data asta definitiv.

Ajung la masina. Pus valiza in portbagaj, luat cafeaua de pe capota, urcat la volan.

Pus contact, pornit motor, pus centura de siguranta, aprins o tigara, si cand sa sorb si eu din cafea, ... pumni in geamul lateral.

Speriat, scap vreo guri de cafea pe mine, strang din dinti, spun o ,,rugaciune ,,si deschid geamul...

,,Guitare, guitare!!! ,,. Fatuca de la receptie imi adusese chitara, pe care eu in mintile si creierii mei, o uitasem la receptie.

Dau sa ma ridic de la volan, ma spanzur pret de cateva secunde cu centura pusa, mai vars iar o gura de cafea pe mine.

In cele din urma ,,arunc ,,chitara in portbagaj, ma urc la volan, ii dau grai Ioanei (GPS-ul) care imi spune in loc de ,,Buna dimineata ,,... ,,Ati deviat de la traseu! ,,ii dau noul traseu si demarez...

P. S.

Cer scuze Admin. -ului pentru aceasta ,,telenovela ,,care probabil nu avea ce sa caute aici, dar am vrut oarecum sa fac o legatura sau o continuitate a concediului meu.

In Maramures, localitatea Vadul Izei, pensiunea Doina am ajuns exact la ora 22:40.

Drumul a fost in regula, chiar daca am parcurs exact 988 km.

Un pic mai greu sa zic a fost de la Bistrita catre Sacel, in special portiunea dintre Romuli si Sacel unde deja era noapte, serpentine multe, drum pe alocuri accidentat, si ceva trafic din sens opus deranjand de multe ori faza lunga cu care circula unii.

Dar intr-un final am ajuns cu bine, usor obosit dupa atata condus.

Chiar am avut o oarecare retinere privind cazarea.

,,Na belea. Apare si Bogdan ca bufnita-n noapte, in prag de miezul noptii si deranjeaza proprietarul.

Dar vreau sa va spun ca am ramas mut.

Dupa ce am parcat masina in parcarea pensiunii, am luat-o agale, incetisor catre cladire, trecand peste un podet de lemn ce traversa un paraias.

Numai sunetul acela al apei revarsandu-se peste pietre, deja imi dadea un sentiment de liniste, pace si odihna.

Am trecut printre niste ghivece cu muscate care miroseau fenomenal, indreptandu-ma catre o usa protejata cu plasa contra ,,avioanelor inamice ,,si din care razbatea o lumina si un miros de mancare cum poate numai la mine la tara il simtisem. (mancare facuta la test pe vatra.)

Cand am ajuns in pragul usii, doua doamne vorbeau: ,,Doamne, da ce s-o fi intamplat de n-o ajuns inca dl. Bogdan? ,,

Am intrat inauntru, si crezand eu a fi Receptia (care de fapt nici nu exista), mi-a aparut in fata ochilor o bucatarie imensa, despartita in zona de gatit si cea de servit masa.

Totul in stil traditional: mese si bancute din lemn, farfurii ornamentale si stergare tapetand peretii, oale, ulcele, sculpturi in lemn si lacuite... ceva de vis.

Imi aduceam aminte de anii copilariei mele petrecuti la tara, la gura sobei de teracota sau la testul din vatra de pamant a bucatariei la care gatea si facea paine calda bunica...

Asa se face mancare si aici, in si pe un cuptor imens de caramida, la lemne...

Imediat am fost intampinat de doamna Doina, proprietara acestei minunate pensiuni, si gata sa-mi puna sa mananc ceva ca... ,,n-oi da' esti dupa drum, tre' sa pui in gura ceva. ,,

Nu mi-a trebuit nimic. Am vrut doar sa-mi fac un dus si sa adorm cat mai repede, ca a doua zi sa vad intr-adevar tot ,,domeniul ,,pensiunii in toata splendoarea sa.

Oarecum, pensiunea este ascunsa de la drumul principal ce leaga Vadu Izei de Sighetu Marmatiei. Si eu, chiar cu GPS-ul nu am dat de ea. A trebuit sa intreb prin localnici cum sa ajung.

Practic este usor de ajuns, dar neavand un baner, ceva, mai mare ca sa vezi directia, ratezi sigur intrarea pe drumul ce duce la pensiune.

Deci, dupa ce se trece de Oncesti, se intra in Vadu Izei. Apoi se merge incetisor ca sa vezi ca pe partea dreapta, pana in podul ce trece raul Iza, un magazin.

In stanga se face strada Sugau, pe care trebuie mers cam 1,5km pana cand pe partea dreapta, dupa ce se trece de o biserica si de un depozit de lemne, se zaresc niste steaguri ce anunta intrarea pe domeniul pensiunii Doina.

Si-acum sa o luam incet.

In prima noapte nu am dormit in pensiunea propriu-zisa deoarece era ocupata, asa ca am dormit intr-o anexa chiar langa parcare, intr-o camera cu 3 paturi, impecabil de curata si aranjata.

Abia a doua zi cu scuzele de rigoare din partea proprietarei am fost cazat in cadrul pensiunii.

Doamna Doina este o femeie exceptionala. Trecuta prin grele incercari ale vietii, nu stiu cum de mai are puterea sa munceasca atat, sa-ti zambeasca mereu, poate... sa si planga alaturi de tine si sa incerce pe cat se poate sa-ti mai alunge din suferinte.

Este ajutata de o bucatareasa exceptionala (Alina) si de inca vreo doua fete si un baiat si doar atat.

Eu nu am mai intalnit pana acum atata devotament si forta de viata din partea unei femei.

Mai tot timpul au ocupata pensiunea. Ba am prins si un botez, unde chiatr nu stiu cum de au facut fata.

Asa cum reiese si din fotografii, pensiunea este de o curatenie ireprosabila.

Camerele sunt mari, curate, aranjate cu un gust aparte, cu balcoane pline de flori. Iar pe balcon ce este mai frumos decat sa stai dimineata sa-ti savurezi cafeaua in ,,cantecul ,,usor al paraiasului ce curge dulce si alin pe sub podetul de la intrarea pe ,,domeniu ,,.

In curtea pensiunii, gasesti foisoare separate, (unul dintre ele foarte frumos ornamentat cu paturi pe bancute), farfurii de pamant etc., balansoare, mese si bancute de lemn puse la iarba verde, sub umbra salcamilor, la baza carora vei gasi acele oale si ulcele atarnate pe ramurile copacilor.

Deasemenea, terenul aferent pensiunii, este imens. Au gratar in aer liber, livada de meri, gazon mereu ingrijit. (este o placere vara, sa mergi dimineata descult prin iarba proaspat cosita sau tunsa, plina de ,,bilele ,,reci si transparente de roua.)

Au o gradina de zarzavat si legume imensa: dovleci, ardei, rosii etc.

Au gaini, prepelite si curcani. Aa... si era sa uit (si doi caini: atentie a nu se consuma!)

Deci ce sa mai zic, totul este pe placul oricarui om cat de mofturos ar fi.

Despre masa... atentie mare! Nu puteti, sau mai bine zis nu aveti posibilitatea sa comandati ce-ati vrea voi.

Nu exista meniu a-la-carte. Dar lasati-va pe mana bucataresei Alina, si va asigur ca ve-ti manca si castronul... Apropos, mancarea credeam si eu ca se aduce in farfurie. Nu oameni buni. Se pune oala sau cratita pe masa si mananci pana zici ,,stop joc ,,

Si aici o mica paranteza: eu care nu mananc ciuperci, am fost ,,fortat ,,sa mananc o ciorba de hribi. Pana la urma am mancat doua... (No comment)

Intr-o zi am fost sa ma plimb cu mocanita de la Viseu de Sus pe Valea Vaserului. Pai pana nu mi-a facut pachetoiul tip maramuresean Dna Alina n-am scapat. Parca ma duceam la nunta.

Ceva deosebit, ceva pentru care nu-mi gasesc cuvintele (poate doar papilele gustative): carnaciori de casa, branzica, salam taranesc, slana, rosii, pita.

Doamne da ce bine mi-a prins cand am ajuns la statia Paltin. Stat la umbra brazilor si servind apetisantele delicii ale morosenilor.

Fotografii cu pensiunea a pus deja indestulator @susu, dar va voi pune si eu cateva ca sa dovedesc ca... ,,Am fost acolo ,,si ca merita pe deplin sa mergeti acolo.

In fiecare zi am vizitat cate ceva: Sapanta - Cimitirul Vesel, Man. Barsana, Man. Moisei, Man. Sapanta Peri, Sighetu Marmatiei cu al sau Memorial si Biserica Ucrainiana, si nu in ultimul rand Borsa si in continuare cu telescaunul la Cascada Cailor (un loc unde as fi stat o vara).

Am scris acest review, poate nu atat pt. dvs. cat si pentru mine ca sa-l recitesc peste ani si ani si sa-mi aduc aminte ca... ,,Am fost acolo ,,...

Trimis de bog68 in 02.02.12 17:26:31
Validat / Publicat: 02.02.12 19:07:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VADU IZEI. A mai fost în/la: Bucovina

VIZUALIZĂRI: 3704 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bog68); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

cristina65
    [03.02.12 00:21:27]

Chiar sunt prima care te voteaza? La un review asa de bun si de... placut de citit? Nu-mi vine sa cred!

F frumoase calatorii/amintiri/povestiri, mi-ai deschis apetitul pt acest gen de vacante, de care, din vina mea, bineinteles, nu prea am avut parte...

Felicitari! Da' zi-ne ceva si de preturi...

Ne mai povestesti la Brasov, ca am inteles ca vii!

bessondm
    [03.02.12 09:13:04]

Impresionanta pensiunea, intr-adevar. Pe mine m-ai convins, cand voi mai trece prin zona, cu siguranta ma voi opri aici, fie si numai pentru o masa traditionala...

Ystely
    [03.02.12 13:23:25]

Felicitari si ptr vacanta si pentru review.

Urmaresc de mult aceasta pensiune! Cam greu de ajuns insa acolo de la mine. Trebuie sa strabat toata tara in lung, cu toate astea cred ca va merita efortul!

[03.02.12 14:06:19]

@Ystely: Multumesc mult pt. aprecieri.

Intr-adevar de la tine pana acolo sunt 539km.

De la mine din Bucuresti sunt 544km. deci cam acelasi lucru. (de la Duni am parcurs 988 de km)

Este intr-adevar departe dar se merita cu prisosinta, mai ales daca ai masina.

argemi*
    [03.02.12 15:55:59]

Frumoasa descriere a unei pensiuni deosebite! Interiorul este amenajat cu stil, rustic se vede dupa lemnul folosit din belsug, cu mult bun gust. Suprafata intinsa ocupata de zona pensiunii este un atu important, si nu des vazut! Si este utilizat intensiv, dupa cum se vede in poze.

Multumesc ca mi-ai dat o tema de gandire pentru vacanta de Paste!

istokr
    [03.02.12 16:04:59]

@bog68:

Felicitari pentru review, poze si comentarile facute. Intaresti aprecierile facute de toti cei care au postat pana acum impresii si poze. Si eu mi-am propus sa ajung acolo, mai trebuie sa conving pe cineva...

Cred ca aceasta pensiune ar merita sa primeasca din partea AFA o diploma de excelenta, este printre putinele pensiunile din Romania care din Aug. 2009 si pana in prezent a primit numai calificative de 10.

@webmaster13: a postat intr-o zi acest citat "Alergăm după fericire până departe, fie pe mare, fie pe uscat; dar fericirea poate sa fie chiar langa noi, aici, aproape. (Horaţiu)

[03.02.12 17:25:17]

@drinknowater: Multumesc mult pentru aprecieri.

Mergi si nu vei regreta.

[03.02.12 17:34:59]

@istokr: Multumesc mult pentru aprecieri.

Imi facusem planuri sa plec chiar azi acolo, mai ales ca sunt in concediu si sunt asteptat cu drag sa revin, dar vremea asta rea mi-a pus bete-n roate si e greu sa te aventurezi pe un asa timp.

amero
    [05.02.12 13:23:23]

buna ziua tuturor

m-am asezat in fata calculatorului hotarata sa ma ruzbun pe timpul cainos de afara, scriind despre Tunisia cea calda si primitoare si Egiptul neegalabil in istorie, monumente, experiente.

am citit insa rew. tau si dupa ce ti-am dat calificativul maxim cu felicitari ma gandesc sa nu mai scriu nimic.

m-ai impresionat in mod deosebit, ai scris cu suflet, eleganta. webmaster 13 (Horatiu) are dreptate, alergam prea departe pentru frumuseti care sunt aproape de noi.

astept si eu ca si cristina65 sa ne povestesti cu acelasi umor la Brasov mai multe despre aceasta vacanta.

felicitari

[05.02.12 14:07:37]

@amero: Sarut-mana mult pentru aprecieri si calificativ.

Cuvintele despre aceasta pensiune si mai ales pt. oamenii de acolo, nu au fost alese sau gandite, ci pur oferite dintr-un suflet mare pentru niste oameni cu suflet mare, carora le multumesc ca exista.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [09.02.12 21:22:39]

@bog68

Cum de mi-a scapat acest rew minunat ?

Dar nu-i problema c-am recuperat

Si SB eu acum ti-am dat.

Felicitari pentru stilul umoristic din introducere s-apoi pentru cel sensibil din continut.

P. S. Daca ti-a mai ramas intreaga chitara (dupa ce-ai aruncat-o in portbagaj) asa-i c-o sa ne pregatesti o surpriza de 8 martie (la intalnirea AFA) ?

[09.02.12 22:20:04]

@dananecula: Multumesc mult.

Cat despre chitara...

susu
    [26.06.12 20:12:41]

un vot si de la mine, mergeti cu totii pe acolo sau macar daca sunteti in drum no ratati

[26.06.12 21:01:04]

@susu: Sărut-mâna pentru vot, dar nu pentru voturi am scris aceste rânduri. Îmi place pur și simplu să împărtășesc și altora locurile prin care am ajuns, peisajele de vis ale acelor locuri și mai ales ospitalitatea oamenilor din acea zonă.

Am fost din nou acolo în luna mai a acestui an pe neanunțate. Dar din păcate pensiunea era ocupată și cu ajutorul doamnei Doina mi-am petrecut sejurul la o altă pensiune de vis. Vezi review aici: vezi impresii

Și țin să-ți mulțumesc că mi-ai fost ,,mentor,, pentru a vizita acele meleaguri, acea pensiune, acei oameni minunați...

susu
    [26.06.12 21:13:20]

scuze ca nu mi-a luat liniuta, deci n-o ratati nu no. mersi de aprecieri dar votul il meriti

cris (pove)
    [31.07.12 09:47:29]

dau si eu un vot pentru randurile tale frumoase (cand o sa pot pentru ca abia m-am inregistrat) si te anunt ca daca te intalnesc pe acolo, e posibil sa incerc sa te conving sa te iau acasa.

m-ai convins sa aleg aceasta pensiune pentru 5 zile de liniste si sper sa gasesc si locuri pentru ca acus intru in libere.

promit sa revin cu poze si impresii si dupa concediu!

cris

[31.07.12 10:10:57]

@cris (pove):

Mulțumesc pentru aprecieri.

Nu ar fi rău să dai dinainte telefon ca să-ți rezervi o cameră. Eu am fost și anul acesta în mai cu gândul de a-i face o surpriză gazdei, dar până la urmă mi-am făcut mie însumi o surpriză fiindcă m-am dus pe neanunțate și nu am găsit cameră liberă (vezi review aici) fiind nevoit să-mi petrec sejurul aici)

Oricum, acea pensiune, acele meleaguri și mai ales acei oameni minunați îmi vor rămâne veșnic în suflet.

Și în august, după ce mă întorc din Grecia tot acolo am de gând să mă opresc pentru câteva zile.

Îți doresc un sejur extraordinar și aștept impresiile.

Dan&Ema
    [06.03.13 21:24:25]

@bog68: Salut Bog,

Sunt in cautare de pensiune in zona Maramures si tot de pe site din "Ce-mi recomandati? " am primit o propunere pentru P Doina din Vadu izei. Am intrat apoi pe toate review-urile ref la pensiune. AL tau e deosebit de spumos si convingator. Devine optiunea prinicipala in acest moment.

Multumim de impresii. Interesante si utile.

Sejururi placute pe unde mai ajungi!

dan

[07.03.13 08:07:57]

@Dan&Ema: Vă salut și eu!

Mă bucur că ați ales să mergeți în Maramureș. Este o zonă deosebită unde întradevăr, cei ce caută liniște și pace fie ea și sufletească, aici o vor găsi.

Deasemenea, vreau să vă asigur că nu veți regreta fiindcă ați ales Pensiunea Doina. Eu am vrut să mai stau aici odată, dar fiindcă pensiunea era ocupată în totalitate de un grup numeros, am fost îndrumat de doamna Doina către Pensiunea ,,În Deal la Ancuța”, unde la fel, m-am simțit extraordinar de bine. (vezi impresii).

Mă bucur că v-a plăcut review-ul meu și că v-am putut fi de ajutor.

Vă doresc un sejur extraordinar de frumos și de minunat!

Aa, ... și nu uitați să vă ,,așterneți” slovele cu impresiile de-acolo.

Cu respect,

Bogdan

amero, argemi*, bessondm, bog68, cris (pove), cristina65, Dan&Ema, dananecula, susu, Ystely
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Doina: