ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.02.2012
ÎNSCRIS: 28.12.11
DEC-2011

Un Revelion chiar reusit

Despre regiune si oras nu pot sa spun decat lucruri bune.

Orasul Veliko Tarnovo are cate ceva pentru fiecare gust: un centru vechi, o cetate cu spectacol de muzica si lumina, un centru nou, dar si un mall.

Pentru amatori exista si un vechi sat bulgaresc numit Arbanassi la 3 km de oras care merita vazut pentru arhitectura lor veche, dar si pentru felul cum il intretin.

Hotelul este usor de gasit daca stii sa intrebi de stadion deoarece este amplasat chiar pe un lateral al stadionului. Am fost incantati de promptitudinea si de seriozitatea de care au dat dovada.

Initial aveam de la agentia romaneasca numai micul dejun si masa de revelion, dar hotelul ne-a oferit gratuit doua cine care au fost foarte mult pe modelul all you can eat and drink, dar cu o mancare foarte buna si o bautura si mai buna.

Camerele mi s-au parut gigantice, ca niste sufragerii uriase, destul de frumos decorate. Pentru doritori exista si un serviciu de room-service la preturi acceptabile. Singura problema a fost cu dusul care inunda baia putin, dar in afara de asta nu am avut alte probleme.

Daca am avut nevoie de ceva sau a fost vreo problema in camera, gen lipsa sapunului de maini si am anuntat-o la receptie s-a rezolvat aproape instantaneu.

Locatia hotelului este fix in centrul orasului, doar ca centrele vechi si de distractie sunt catre estul orasului, care nu a fost o problema deoarece hotelul ofera gratis un drum pana la cel mai estic punct si anume cetatea, care este la 3 km distanta, dar oricum taxiurile sunt foarte ieftine, iar locatia iti da posibilitatea sa vezi mai mult din oras, dar si sa vezi viata oamenilor de acolo.

Apropo de asta, preturile sunt foarte mici in zona, oamenii destul de prietenosi si care stiu chiar si cateva boabe de romana.

Muzica de revelion a fost pentru toate gusturile si a cuprins o trupa live cu diferite melodii, un dj, dar si o trupa cu instrumente clasice gen vioara si contrabas si ca punct culminant si o ceata de colindatori traditionali.

Recomand hotelul pentru oricine vrea sa vada zona Veliko Tarnovo, care apropo, drumul pe la bulgari are foarte multe locuri turistice de vazut, gen Manastirea Ivanovo, cetatea Cerven, orasul antic Nicopolis ad Istrum.

Nu am pus poze cu hotelul pentru ca cele de pe site-ul lor sunt foarte sincere si corecte.

Daca aveti frica pentru masina, au si parcare gratis pazita, acoperita si monitorizata.

Trimis de Barnab in 02.02.12 16:47:49
Validat / Publicat: 02.02.12 17:52:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4901 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Barnab); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 restaurantul
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.00 EUR pe cameră

[02.02.12 18:11:33]

Am introdus coordonatele GPS ale pensiunii, rezultand urmatoarea pozitionare pe harta click aici. Ne poti spune daca-i ok?

Multumesc.

BarnabAUTOR REVIEW
    [02.02.12 18:15:07]

@webmaster10: Da, e perfect.

[02.02.12 18:17:03]

Multumesc pentru raspunsul prompt.

krisstinna
    [02.02.12 21:22:52]

Dar totusi, o foto?

[20.03.13 13:09:23]

hello

as vrea sa ma duc de paste, ma uitam chiar acum pe un site de rezervari, cu 470 lei demipensiune, 2 pers pt 3 nopti mi se pare ultra ieftin.

Cine stie ce meniuri ofera...

Ce imi recomandati, sa ma risc?

PS: am rezervare la hotel real, tot in banii astia, dar fara demipensiune.

[20.03.13 15:23:24]

Am trimis un mail si la hotel, mi au spus ca full board costa 60 euro/ zi pt 2 pers.

Pe booking imi da 110 euro half -board pt 2 pers. Adica 30 E. cam mare diferenta.

Am facut rezervarea prin boking sa vedem ce se intampla. Anularea e free pana la sf lui aprilie.

Astept rasp in ceea ce priveste conditiile de acolo, merci

BarnabAUTOR REVIEW
    [20.03.13 15:26:05]

Draga gigioc,

Din experienta iti recomand sa ai grija ca sunt si unitati de cazare foarte nereusite acolo. Eu zic sa ramai pe hotel real deoarece ofera conditii dintre cele mai bune. Nu prea are rost sa iei demipensiune deoarece orasul este foarte ieftin (si subliniez foarte) si sunt foarte multe locuri in care poti manca. De exemplu, o pizzerie foarte buna din centrul orasului are pretul pentru o pizza mica (mica dupa parerea lor pentru ca la noi este o pizza mare de 2 persoane) de aproximativ 5 leve si ceva, deci facand paritatea asta inseamna 10-11 lei, iar restul preturilor sunt cam la fel (fara sa mai pui la socoteala ca in general mancarea este extraordinar de buna). Deci ramai pe hotel Real si nu iti fa griji de mancare pentru ca nu e cazul.

[20.03.13 15:34:45]

@Barnab: merci pt raspuns rapid.

Acum am 2 rezervari, o sa o anulez pe cea la arena in conditiile astea.

Cred ca real e si un pic mai bine pozitionat decat arena.

La real (apropo ai fost pe acolo?) toti se plang de micul dejun... nu tin neaparat sa mananc la ei, dar daca tot e sa fie o oferta serioasa, ma orinetasem in banii astia spre arena care oferea si cina parca. *

La urma urmei orice banut conteaza.

Dragoș_MD
    [20.03.13 15:37:02]

@gigioc: booking.com oferă garanția prețului cel mai mic. Dacă ai baftă să găsești oriunde altundeva o ofertă cu preț mai mic decât al lor, pentru aceeași cameră, perioadă etc. (Condiții de rezervare identice!) ei vor oferi același preț pe care l-ai găsit acolo. Dar trebuie să-i anunți de „descoperirea” ta, după ce ai făcut rezervarea prin ei.

PS la fel ca antevorbitorul meu, și eu recomand pentru Veliko Târnovo cazare doar cu mic dejun!

PS2 Aș putea sugera mai degrabă hotelul Akvaya (la care am stat și eu o noapte), relativ aproape de Real, tot bine plasat în centru, dar nu chiar la stradă, find foarte liniște acolo.

Barnab, gigioc, krisstinna
    Alte impresii din această RUBRICĂArena Târnovo Hotel: