ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.02.2012
ÎNSCRIS: 19.08.09
JUL-2011
2 AD. + 3 COPII -- v: 1,3,7

Nu ezitați, rezervați!

Am o strangere de inima recomandand acest hotel: este o nestemata inca nedescoperita, o locatie multinationala in care se vorbeste foarte putin limba romana. Cei care inteleg ce vreau sa spun isi vor trece acest hotel pe lista scurta a destinatiilor de vacanta.

Hotelul este bine administrat, managerii sunt in permanenta prezenti, o armata de oameni incearca (si reusesc) sa te faca sa te simti bine. Holul receptiei este elegant dar nu pretentios, sala de spectacole bine izolata fonic, la fel si discoteca. Parcarea subterana, 10 €/zi, avea locuri disponibile (cu exceptia romanilor, restul turistilor vin cu avionul) masina fiind in siguranta si la racoare. Se poate parca si in exterior, pe langa zidurile hotelului - 5 € /zi.

Cazarea s-a facut imediat. Masina a fost parcata de un angajat, iar bagajele au fost duse in apartament de un altul.

Camerele sunt foarte mari iar apartamentul pe care l-am avut a constat in doua astfel de unitati interconectate asta insemnand o suprafata ridicol de mare cu 2 bai si 2 balcoane! Mobilierul este actual, plasa de tantari la usile balcoanelor, mocheta, tv cu 2/3 programe romanesti, minibar gratuit (2 la apartament) improspatat in fiecare zi. La geamuri sunt perdele si draperii si, in plus, niste jaluzele speciale care impiedica lumina sa intre in camera. Baia mare, moderna, foarte curata. Curatenie se face zilnic si, mai ales, pana in pranz asa incat practic nu am vazut menajerele.

Seara este liniste, se doarme bine.

Piscinile sunt minunate, cu apa calda si foarte curata, minunat luminate noaptea. Cea de jos crește treptat in adancime astfel incat este ideala pentru copii, iar cea de sus are dimensiuni semiolimpice, nu este aglomerata si permite inotul in liniste pentru cei care se satura de balaceala. Jos este si un jacuzzi destul de incapator.

In partea de sus a complexului (se urca putine scari) exista clubul copiilor cu inca o piscina doar pentru cei mici, un leagan si un tobogan precum si terenurile de tenis si de baschet, ambele de buna calitate.

Piscina interioara este mare, apa este incalzita. Tot in interior exista si un jacuzzi si o sala de forta, ambele gratuite. Masajul este destul de scump (nu mai retin exact, pana in 100 lei sedinta). Va recomand maseorul si nu maseuza care e cam plictisita si a intarziat la programare.

Restaurantul aregentinian este in partea de sus, deasupra salii de spectacole. Desi se spune ca ar avea un specific (gril) este practic la fel ca cel principal cu exceptia graterelor. Restaurantul chinezesc este o anexa a celui principal, nu l-am incercat.

Restaurantul principal este mare, cochet. La cina se cere pantalon lug pentru barbati, in rest nu sunt restrictii (ce-i drept, nici nu am vazut pe careva doar in costum de baie la pranz...). La intrarea in restaurant exista cineva care te conduce, asa cum este normal, la masa astfel incat sunt locuri tot timpul evitandu-se situatia ca, de exemplu, la o masa de 8 sa stea o familie compusa doar din 3 persoane. Mancarea variata, uneori cu ceva pretentii gourmet. Vinul la dozator acceptabil. Se poate insa cumpara vin bun la masa (nu trebuie sa aveti bani la voi, totul este trecut in contul camerei si se plateste la sfarsit).

La baruri se serveste bautura, inclusiv internationala, existand un meniu pentru cocktailuri. Sucurile de la dozator, inclusiv freshurile, sunt bune, berea la dozator este slaba (bere locala). Exista un mic magazin langa piscina principala de unde va puteti cumpara de baut (incusiv bere foarte buna - Amstel - mai ieftina ca la supermarketurile din Romania), de ronțait, inghetata si dulciuri precum si jucarioare pentru copii. Toneta cu inghetata gratuita este deschisa dimineata si seara.

Echipa de animatie vesela, tanara, frumoasa. In plus, spectacole in fiecare seara. Internet aproape peste tot, mai putin in camera.

La plaja se ajunge in 3/4 minute hotelul fiind situat in linia a doua. Plaja este larga, frumoasa, nisipul fin si curat. Intrarea in apa nu este abrupta, copiii putandu-se juca la mal (nu e totusi ca la Mamaia sau Albena). Sezlongurile se platesc, la fel si umbrelele, insa se poate sta si pe prosop. Plaja Grifid, unde nu se plateste, este aceeasi pentru toate hotelurile din lant si este destul de departe. Pe faleza se gasesc magazine cu obiecte de sezon (colaci, veste gonflabile, mingi, saltele, jucarii de nisip, etc) la preturi bune.

Statiunea este placuta, in zona centrala chiar eleganta. Exista multe locuri de joaca pentru copii (tobogane gonflabile, masini electrice, etc). Va puteti face cumparaturi existand numeroase magazine alimentare si pentru suveniruri. In statiune cursul de schimb este un pic mai mic ca in vama insa mai bun ca la hotel. Atentie la casele de schimb care percep comision. Viata de noapte este foarte animata, exista cluburi semideschise - cu intrarea libera (ca in Ibiza) si va veti intalni cu foarte multi tineri.

Trenuletul se poate lua din dreptul hotelului inspre ambele directii (spre marina sau spre centru) si face aproximativ 7/8 minute pana in centru.

Minusuri:

Pentru a ajunge la piscina principala se coboara aproximativ 25 de scari care nu au rampa, fiind mai greu pentru cei cu bebe in carucior. Aceeasi situatie este si in cazul in care urcati la clubul copiilor.

Uneori, din dorinta de a oferi prea multe specialitati, la cina e greu de gasit carnea de pui SIMPLA necesara copiilor mici.

La pranz (in jur de ora 15) exista un program de 30 de minute la piscina cand se face galagie.

Sezlongurile sunt "rezervate" cu prosopul cu noaptea in cap desi exista afise mari care interzic acest lucru.

Nu in ultimul rand, un mare minus este acela ca am incercat sa facem rezervare din nou la acest hotel insa era deja stop sale! In vara asta mergem la Grifid Arabella de unde va voi impartasi impresii la timp pentru concediul dumneavoastra din 2013.

Pana atunci, va urez tuturor vacante de vis!

Trimis de eugeniu in 02.02.12 00:33:09
Validat / Publicat: 02.02.12 06:14:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena - Kaliakra Superior.

VIZUALIZĂRI: 2630 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eugeniu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

yulyusy
    [04.03.12 20:32:58]

sa inteleg ca plaja privata a lantului grifid se afla in fata hotelului Vistamar? este mare distanta de la bolero pana la plaja privata la care nu se platesc sezlongurile?

Multumesc

eugeniuAUTOR REVIEW
    [04.03.12 21:53:56]

Yulyusy, Vistamar este in fata lui Bolero iar plaja celor doua hoteluri este cu umbrele si sezlonguri ce trebuie platite (fie direct pe plaja, fie la hotel/agentie sub forma unei extra optiuni).

Plaga Grifid este inspre centrul statiunii, in dreptul altui hotel, estimez ca sunt cam 5 minute de mers pe jos.

In general cred ca se face o confuzie intre plaja din fata Vistamar si plaja hotelurilor Grifid care, asa cum am spus, este putin mai departe.

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [04.03.12 22:26:13]

@eugeniu: Imi cer scuze ca intervin, eu am fost anul trecut, la inceputul lunii septembrie la Bolero si am platit intradevar pentru sezlonguri, umbrele si saltele la receptia hotelului. Am beneficiat de plaja situata in fata hotelului Vistamar, unde se aflau umbrele galbene destinate clientilor lantului hotelier Grifid si umbrele albe care puteau fi folosite contra-cost de orice alt turist. Diferenta era ca acestia din urma, fireste, nu aveau acces la beach-bar. In zilele foarte aglomerate am fost invitati, de catre personalul care avea grija de plaja sa folosim umbrelele albe.In oferta hotelului Bolero pentru vara 2012 sunt incluse in pret si serviciile de pe plaja, deci nu mai necesita costuri suplimentare

eugeniuAUTOR REVIEW
    [04.03.12 23:57:13]

Floria, este posibil sa ai drepate si iti multumesc pentru interventie.

Noi am fost impreuna cu o alta familie care si-a luat un pachet suplimentar de la receptie pentru sezlonguri si bar in timp ce noi plateam pe plaja. Am intrebat daca exista o plaja gratuita pentru clientii Grifid si am inteles ca ar fi una despre care ii spuneam lui yulyusy.

O seara buna!

dpavel
    [22.03.12 17:21:59]

"Nu in ultimul rand, un mare minus este acela ca am incercat sa facem rezervare din nou la acest hotel insa era deja stop sale! "

In ce perioada ati incercat sa rezervati?

dpavel, eugeniu, Floria, yulyusy
    Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Bolero Hotel: