ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.02.2012
ÎNSCRIS: 24.01.10
JAN-2012

ARTICOL ARHIVAT

Experiente placute la Nedeia Muntilor

Asa cum am scris in titlu, am avut (si sigur o sa mai am) experiente placute aici.

Totul a inceput in septembrie cand a trebuit sa cautam o locatie pentru botezul micutei noastre, Miruna. Am tot cautat prin Bucuresti, dar nu am gasit ceva care sa se plieze pe nevoile noastre. Atunci am avut ideea "Sa facem botezul la munte! ". Dupa o cautare scurta pe net am gasit aceasta locatie. Din fotografiile postate pe site am inteles ca s-ar putea sa fie locatia dorita. Am vb. cu proprietarul, dl. Neagu, care ne-a prezentat in mare o varianta de meniu. Inainte de a ne intalni si de a stabili mai in detaliu, am hotarat sa mergem sa vedem locatia. Vizita noastra a durat 15 minute intrucat trebuia sa ne intoarcem rapid in Bucuresti, dar ne-a fost de ajuns sa ne hotaram.

Nedeia, sau Crama lui Petrisor, este de fapt un minihotel situat chiar vis a vis de complexul Cheile Gradistei. La parter se afla sala de mese in stil rustic (dar nu exagerat) iar la demisol se gaseste crama. Aici am ales sa petrecem seara dinaintea botezului propriu zis.

Camerele ne-au impresionat prim marimea lor si prin bunul gust cu care sunt mobilate. Toate camerele sunt aproximativ identice, cu un pat mare dublu, cu 2 fotolii extensibile (pentru cei cu copii) si cu o minichicineta dotata cu chiuveta si frigider. Toate camerele erau aerisite, curate si frumos parfumate. Pentru caratul bagajelor sau pentru lenesi exista si un lift de 4 persoane.

Asadar conditiile de cazare au fost excelente. Singura noastra temere a fost legata de masa, insa dl. Neagu ne-a asigurat ca George, bucatarul este exceptional. Si asa a fost. Am discutat cu el doar cam ce ne dorim noi si i-am lasat libertate si nu ne-a dezamagit. Mancarea a fost delicioasa, mai ales tortul facut de el (un tiramisu fara aspect prea pompos dar delicios), berbecutul la protap si ciorba de a doua zi. Totul a fost minunat si am hotarat ca o sa mai venim pe aici.

Si asa a fost: In luna ianuarie, impreuna cu mai multi prieteni (15 adulti si 7 copii) ne-am hotarat sa petrecem un week-end la munte. Si unde puteam in alta parte decat la Nedeia Muntilor? Am pus mana pe telefon, l-am sunat pe dl. Neagu care ne-a facut si o reducere si am plecat pe 20 ian. la munte. Aici am gasit pe langa zapada, aceeasi atmosfera calda, de familie. Evident ca l-am sunat si pe George bucatarul, pt. a-i trasa cateva dorinte de ale noastre (sa ne astepte cu 2 ciorbe calde si cateva platouri de fripturi) care a fost si de data aceasta la inaltime pe tot parcursul minisejurului. Daca in alte vizite in Moeciu mergeam sa mancam la Restaurantul de la Cheile Gradistei, de data aceasta nici prin gand nu ne-a trecut sa lasam bucataria lui George (si a lui Petrisor sambata seara) pe cea de la Chei (unde nu mai este ce a fost acum cativa ani).

Caldura a fost in exces si a trebuit sa oprim cate un calorifer in camera pentru a putea dormi, apa tot timpul calda.

Ca petrecere a timpului liber am ales partiuta de ski de la Cheile Gradistei doar vineri si sambata seara pentru ca pe zi mergea instalatia de teleski si saniusul era interzis. Este adevarat ca era si o partie de sanius insa era foarte aglomerata, fiind cred primul week-end cu zapada.

Exista si internet wi fi care functioneaza f. bine la nivelul camereleor si putin mai slab in sala de mese.

Pentru cei care cauta o locatie calda, confort si mancare buna, recomand Nedeia Muntilor.

Trimis de dalumian in 01.02.12 09:03:51
Validat / Publicat: 01.02.12 10:50:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOIECIU. A mai fost în/la: In lung si-n lat!

VIZUALIZĂRI: 2832 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dalumian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din balcon

[06.04.12 12:12:55]

as vrea si eu sa merg aici cam peste o luna... am un baietel de 4 ani, zglobiu tare intrebarea este, ce poate el sa faca acolo, sa nu se plictiseasca, exista ceva amenajari ptr copii, un loc de joaca in curte, este suficient de spatioasa sa poata alerga in voie? se poate sta in curte la aer cu copiii? nu prea sunt poze unde sa se vada curtea, mai ales pe timp de primavara/vara...

dalumianAUTOR REVIEW
[06.04.12 17:17:27]

Loc de joaca nu este amenajat in incinta pensiunii, insa este vis a vis, la Cheile Gradistei. Acolo este mult spatiu de alergat si de joaca.

[07.04.12 10:23:26]

Multumesc ptr raspuns! si acolo e cu taxa ptr cei care nu sunt cazati la ei? ...

dalumianAUTOR REVIEW
[07.04.12 11:32:10]

Nu, este langa restaurant si multi vin si se joaca acolo fara a fi nevoie sa fie cazati sau sa plateasca.

[08.04.12 09:13:52]

mersi mult!