ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.01.2012
DIN: Radauti
ÎNSCRIS: 24.01.11
NOV-2011

Montjuïcul cu Castelul, Telecabina deasupra Portului, Las Ramblas si Imprejurimi, Palau de la Musica Catalana

Motto:

Un cioban il intreaba pe celalalt:

- Cum se spune, ma, funicular sau furnicular?

- La ce?

by @alexandruduma pe forumul AmFostAcolo.

Luni – 7 Noiembrie 2011

Sper ca nu am inceput sa plictisesc prea tare cu povestile mele despre Barcelona, dar cand te pregatesti sa vizitezi un oras, mie cel putin, imi place sa citesc cat mai multe si sa aflu cat mai in detaliu despre orasul in cauza.

Daca as spune foarte pe scurt ce am vizitat, nu cred ca ar ajuta pe nimeni. Vorba multa saracia omului, sa incepem.

Pentru Luni imi facusem rezervare, pe seara la un concert la Palau de Musica Catalana. In afara de asta nu aveam vreun plan anume. Pentru gradina zoologica, asteptam o campanie de a lor, pentru a cumpara bilete. Campaniile incepeau Luni si se terminau Vineri, iar bilete puteai cumpara doar in acea saptamana. Nu puteai cumpara dinainte. Asa ca am lasat Gradina Zoologica mai incolo, chiar daca fiica-mea ma innebunea la cap.

Deoarece majoritatea muzeelor erau inchise Luni, m-am gandit sa incep ziua cu Montjuicul (partea dinspre mare) si sa vin apoi in centrul vechi si sa vad ce mai pot face pe acolo. Cu o zi inainte (click aici) facusem o parte a Montjuicului adica MNAC-ul, dar planurile imi fusesera date putin peste cap de maratonul care avusese loc in acea zi. Nu stiu daca as fi scos-o la capat mai bine cu busul 50, venind mai aproape de MNAC, dar probabil ziua ar fi decurs altfel.

Ce am reusit sa fac Luni?

•Montjuicul – urcat cu funicularul din Paral lel, gasit telefericul inchis, mers pe jos pana la Castel. Drum lung si-n panta. Nu-l recomand.

•Vizitat Castelul – ceva privelisti asupra Barcelonei si a portului industrial

•Venit cu 193, pana langa Telecabina care merge deasupra portului. Speram sa pot cobori la turnul din mijloc, sa ma duc pe Rambla. M-am gafat si aici.

•Ajuns in Barceloneta, mers o bucata pe jos, pana ne-am dat seama, ca nu-i de joaca si ramanem fara picioare :) Luat autobuz, pana la mijlocul Ramblei.

•Despartire de consoarta – ea la shopping, eu la ale mele.

•Momentul culminant al zilei – intalnire intamplatoare cu “Pianolito”.

•Facut mai multe prin centrul vechi, in fuga, deoarece ne redadusem intalnire intr-o ora.

•Intalnirea era pe la mijlocul Las Ramblas

•Plaça Reial cu lampadarele lui Gaudi, Eglesia del Pi, Palau Guell, Hotel Espana, Catedrala si Plaça de la Seu, cladiri moderniste de pe Rambla, Teatre del Liceu etc.

•Obiectivele moderniste de pe langa Rambla, de pe hartulia mea: Palau Guell, Hotel Espana, Lampadarele lui Gaudi din Placa Reial, Farmacia del Doctor Genove, Antiga Casa Figueras, pe seara Palau de la Musica Catalana.

• vechiul magazin de umbrele Casa Bruno Quadras (Casa dels Paraigües)

•Boqueria – intalnire cu maestrul Pinotxo, unul dinter cei mai renumiti bucatari ai Barcelonei – ajuns si el un simbol. Facut fotografie la el, plecat mai departe.

•mancat la un restaurant asemanator – BarCentral, ceva mai in spate, in Boqueria

•in drum spre Palau de Musica Catalana, dat nevasta disparuta prin magazine. A stat mai mult in El Corte Ingles 2. Am avut timp de ceva people watching

•Ridicat biletele de la Palau, intors pana la hotel, pentru ceva odihna, ca sa putem face fata la concert.

•Seara – sotioara a mai cerut un liber pentru magazine si mi-a fost lasat mie odorul in grija. Mers pana la Il Corte Ingles 1 – de unde am cumparat un memory card pentru aparat de fotografiat. Nu mi-a placut magazinul, dar era de asteptat de la unul ca mine.

•Concert de muzica simfonica la Palau de Musica Catalana.

•Game Over

Sa le luam pe rand acuma.

Montjuicul

Am fost intrebat de Montjuic, cum e mai bine de facut si de impartit, in ce ordine etc. Pe mine faptul ca prinsesem prima Duminica a lunii, cand aveam MNAC-ul gratis si altele de prin centru, la fel; ma determinasem sa-l impart in doua.

O zi... partea MNAC-ului, cu venire prin Plaça Espania.

Alta zi, venire cu funicularul, vazut castelul si coborat cu telecabina in port.

Nu am un raspuns simplu, pentru intrebarea cum e mai bine de facut Montjuicul, deoarece e foarte mare, poate fi atacat din diferite parti si bucati ale lui legate cu altceva :) Poate fi atacat cu autobuzele – in special 50 si 55; pe jos, pe langa fantana magica; cu funicularul din Paral-lel; sau din Barceloneta, cu telecabina. (Nota – celei care merge deasupra portului am sa-i spun telecabina; celei care leaga funicularul de Castel ii spun teleferic)

Harta e uneori dificil de inteles, deoarece nu-ti dai seama de pante si unele drumuri care pe harta par sa fie la mica distanta, unul de celalalt, in realitate descoperi ca unul e in varful dealului, celalalt la baza lui :)

Cheia succesului pentru Monjuic, cred ca e Bus 193. Acest autobuz, face ture roata, dintr-un capat in celalalt al Montjuicului. Acest autobuz leaga toate obiectivele importante de pe Monjuic – trece pe langa MNAC, Gradinile Botanice, Poble Espanyol, Plaça Espania, pe langa locul unde vine Funicularul, pe langa Telecabina, Castel etc.

Din motive nestiute de mine, harta busului 193, nu apare la tmb. cat O puteti insa gasi aici: mapametrobarcelona.net/bu ... ap-line-193.php am sa o atasez ca fotografie si la acest review. Cel mai bine e sa va faceti planul, dupa ruta acestui autobuz, desigur si-n functie de ce doriti sa vedeti.

Cum am facut eu?

Am luat funicularul din Paral lel – ATENTIE –Nu trebuie sa parasiti statia de metrou pentru a lua funicularul – veti gasi indicatoare catre el. Daca sunteti pe langa Paral Lel si vreti sa luati funicularul, trebuie sa intrati in statia de metrou. E parte integrala din sistemul de metrou.

Din statia de metrou, se ajunge printr-un tunel pana la el. Nu e nimeni pe acolo si nu e condus de nimeni. Pe un panou, scrie in cate minute va pleca. Dupa o calatorie de cateva minute, ajungeti, pe Montjuic.

Lipita de cladirea in care vine Funicularul, este cladirea Telefericului, care merge pana la castel.

Funicular & Teleferic spre Montjuic

Pagina oficiala a Telefericului si Funicularului: www.tmb. cat De pe 23 ianuarie 2012, vor fi inchise pentru 3 saptamani, pentru reparatii anuale – in caz ca merge cineva in viitorul foarte apropiat.

Telefericul costa 6.8€ adult – o singura calatorie. 9.6€ - dus-intors, adult. Pentru copii 5.2€ o singura calatorie si 7€ dus-intors.

Eu l-am gasit inchis, deoarece am ajuns destul de dimineata. Incepe sa functioneze pe la 10.00.

Am hotarat sa urcam pe jos, deoarece nu stiam atunci de autobuzul 193. Cand iesiti din cladirea funicularului, daca faceti in dreapta, veti ajunge la cladirea telefericului.

Cum iesiti, imediat in stanga, este un stop pentru 193. Stopul de pe aceeasi parte cu cladirea, e pentru directia inspre Castel. Pe partea cealalta a strazi, sunt stopurile pentru directia Plaça d’Espania. De la funicular, e doar o statie pana la Fundació Joan Miró – se poate merge si pe jos.

Stopul pentru telecabina catre Barceloneta e la Pl de Carlos Ibañez. Am sa incerc sa explic mai in detaliu prin poze.

Am luat cablurile telefericului, drept reper si am inceput sa urcam pe jos inspre Castel. Am trecut prin mai multe gradini, care nu m-au impresionat cu nimic. Nu eram sigur, daca astea sunt gradinile botanice sau nu. Am vazut mai apoi, ca gradina botanica e intre castel si stadionul olimpic, deci noi nu am trecut prin alea.

Dupa un urcus destul de anevoios am ajuns si la Castel. Pe langa Castel sunt fel de fel de tunuri, mari.

Castelul

La Castel nu se plateste intrare, dar nici nu ai ce vedea prea multe in afara de panorama asupra Barcelonei. In pozele celor care au fost mai demult, am vazut ceva tunuri si-n curtea interioara a Castelului. Cand am fost eu, nu mai era nici un astfel de tun. Am dat o tura prin ograda castelului, apoi am urcat pe “acoperis”. A fost destul de interesant. e interesant de ascultat galagia din portul industrial. Containere, macarale, masinarii... etc.

In celulele de la partierul castelului erau niste expozitii cu fotografii. Nu am mai gasit altceva pe acolo.

Gradina botanica, se intinde pe latura opusa marii, a castelului, dar nu am explorat acea zona si nu stiu mai multe. Am vazut ca Busul 193, are undeva un stop, in vale si banuiesc ca se poate urca pe acolo pana la Castel. Daca merita, sau nu, habar n-am.

Am mai avut parte de o situatie neasteptata :) Sotiei i s-a rupt un papuc si circulatia ne-a fost mult incetinita. Trebuia sa ajungem cat mai repede la magazine, de unde sa-si cumpere altii. Asa ca... Las Ramblas, erau stopul urmator.

Am luat autobuzul 193, de langa castel, pana la Pl. De Carlos Ibanez. Am incarcat un video cu calatoria cu autobuzul 193, de la Castel pana la Pl. De Carlos Ibanez (click aici), ca sa va dati seama de distanta dintre cele doua. Telefericul care se vede in video, e punctul intermediar. Cand ajungeti in Pl. de Carlos Ibanez, cum coborati din autobuz, mergeti langa gardul de unde se vedea panorama Barcelonei (si cele trei furnale) si de acolo faceti dreapta si veti ajunge langa Telecabina.

Transbordador Aeri Port Vell - Telecabina

Pagina Oficiala cica e aceasta

Mai vedeti si aceasta

Costuri: 10€ doar dus

Bielte se pot cumpara de la o ghereta de langa telecabina

Telecabina asta a fost facuta in 1927, din nou pentru evenimentul important de pe Montjuic – World Fair... Cred ca de atunci nici nu s-au mai fortat sa-si aduca la zi pagina de internet. In unele locuri scrie, ca opreste si poti cobora si la turnul din mijloc, in altele ca e doar intermediar. Nu stiu. Eu cand am fost acolo, a fost inchis turnul din mijloc. Ne-a dus pana in capatul celalalt, pana-n Barceloneta.

Am platit 10 € de persoana, copii sub 6 ani avand intrarea gratis. Lucrul bun, a fost ca nu era aglomerat. Nu a trebuit sa stam la coada si nici nu a fost aglomerat in cabina de am putut poza si filma in liniste. Era coada in capatul celalalt, unde turistii se pregateau sa vina pe Monjuic.

Calatoria nu a durat foarte mult, dar merita pentru panorama deasupra Barcelonei si a portului. Am sa spun mai multe prin poze.

Cand am ajuns in turnul din Barceloneta, am mai stat de am mai facut ceva poze si pe acolo. In mare erau foarte multi care faceau surf. A fost interesant sa-i privim. O experienta interesanta, care nu cred ca trebuie ratata.

Am sa pun poza, cu statia de autobuz de langa turnul din Barceloneta. Nu am luat autobuz de acolo, am zis sa mergem putin pe jos, poate vedem vreun magazin de papuci. De langa turnul telecabinei, se poate lua autobuzul 64, care va duce pana langa statuia lui Columb. De la statuia lui Columb se poate merge la Maremagnum si Acvarium, trecand podul, sau urcat pe Rambla.

Autobuzul 59, nu are statie exact langa turnul telecabinei, ci cateva statii mai incolo. Noi am mers o bucata pe jos si apoi l-am luat asta. Am coborat pe la jumatatea Ramblei. Distanta ar fi fost prea mare, pentru a fi facuta pe jos. Nu am prea vazut magazine interesante prin Barceloneta.

Las Ramblas

Strada pietonala a Barcelonei – intesata de turisti. O plimbare din Placa Catalunya pana la Monumentul lui Columb, ia aproximativ 20 de minute (eu as zice ca si mai putin) Am sa atasez o harta, luata din cartea lui Rick Steves, in care Las Ramblas e explicata foarte bine.

Pornind din Placa Catalunya, avem vanzatorii de pasari si florari pe stanga, apoi va urma Biserica Baroca si La Boqueria pe dreapta. Pe la mijloc este un mozaic al lui Miro. Langa el e casa umbrelelor, Farmacia del Doctor Genove si Antiga Casa Figueras; Muzeul Erotic tot pe acolo pe la mijloc, pe stanga. Continuand spre Columb, in dreapta avem cladirea operei – Theater del Liceu, imediat pe o straduta la dreapta gasim si Palau Güell. Tot pe acolo este si Hotel Espana. Pe stanga, se intra in Plaça Reial, la lampadarele lui Gaudi. Tot in aceasta piata se afla si magazinul (folosit pe post de magazin de parfumuri) in care s-au filmat cateva secvente din Parfume – The Story of a Murderer.

Inainte de a ajunge la Columb, pe dreapta, se poate merge si la Muzeul Maritim.

Prima data cand am ajuns, am dat o fuga prin:

La Boqueria

Acesta piata a devenit un loc foarte turistic. Nu stiu cati bani fac vanzatorii, dar daca nu se axeaza pe chestii turistice, nu stiu ce mare vanzare vor face. Am trecut pe langa restaurantul lui Pinotxo, dar mosul nu era inca la datorie. In centrul Bouqueria, sunt cei care vand peste. Undeva in stanga e un fel de brutarie, am cumparat niste placinte foarte bune de la ei. Recomand.

Planul meu, era sa mancam in Boqueria. In mai toate documentarele despre Barcelona, toate vedetele ajung sa manance la Pinotxo. Mai citisem despre un restaurantel din asta, mai prin spate. Am mancat la BarCentral, dar nu sunt sigur daca a fost ala despre care citisem eu.

Pana sa mancam trebuia sa rezolvam problema papucilor. Mi s-a increditat odorul in subordine si am mers in Biserica Baroca... unde ne-am odihnit putin. Sotioara si-a rezolvat problema papucilor, intre timp.

Masa in La Boqueria – Bar Central

Aceste restaurantele de cativa metri patrati sunt foarte renumite. Oamenii mananca la bar si nu prea au multe locuri libere. Mai tot timpul e full. Trebuie sa stai in picioare si sa astepti si cand se elibereaza ceva locuri, esti poftit sa stai jos. Cel ce vinde, tine o evidenta a celor care asteapta in picioare si-i invita sa stea jos in ordinea in care au venit.

Nu am stat mult sa asteptam, ci am prins trei locuri. Le-am zis sa-mi dea un mix –la ce au ei pe acolo (nu intelesesem nimic de pe tabla din spate – deoarece era numai in spaniola). Pentru fata am luat un peste alb... nu stiu din care a fost. Pestii –ti-i alegeai din vitrina lor... si ti-i lua si-i bagau la fript.

Mancarea a fost foarte buna, dar cam scumpa. Am platit 53 de euro, pe doua portii, o salata, doua beri si un suc. Ma inebuneau, astia prin spatele mele... ca ma tot intrebau ce mananc si cat costa.

Cel mai tare a fost un francez... ca m-a luat cu un “Parle vous français? ”, de m-am blocat :)) E prima data cand sunt intrebat daca parluiesc pe franceza :) Toate lectiile de franceza care le-am facut in generala, s-au dovedit, fara folos, deoarece am luat-o pe engleza pana la urma.

In farfuria mea, au fost fel de fel de scoici, creveti... minuni... din astea din care nu mananc in fiecare zi. Am sa arat in poza. A fost o experienta interesanta... si e recomandata pentru iubitorii de peste. Totusi ma gandesc, ca trebuie sa fie astfel de “restaurante” si-n alte locuri, unde preturile nu sunt influentate de numarul mare de turisti. Mi-ar fi placut sa fi stiut un restaurant similar, la preturi mai accesibile.

Dupa ce am mancat, ne-am despartit si ne-am dat intalnire peste o ora. Sotia era libera la shopping, eu aveam de taiat din lista, unele obiective. Am vazut de afara, cele care le-am mentionat mai sus.

Am vazut Teatre del Liceu, Plaça Reial si Palau Guell, apoi am vrut sa merg sa vad catedrala. E cam greu sa-mi urmaresc exact traseul, dar am reusit sa vad destul de multe intr-o ora.

Catedrala vroiam sa o vad doar de afara. Pana sa ajung la catedrala – am mai trecut printr-o zona interesanta, cu un fel de pod deasupra strazii, si foarte multe sculpturi pe ziduri. Cred ca este pe langa Placa S. Jaume.

Cand eram prin spatele catedralei, incep sa aud o muzica.

Credeam ca sunt boxe si au pus muzica clasica. In nici un caz nu ma asteptam sa fie muzica live.

Intalnirea cu Pianolito

In Plaça del Sant Iu, care e imediat langa Catedrala, am dat peste Pianolito. M-am simtit de parca mi-a dat cineva cu barosul in cap :))

Sa vezi un muzician la asemenea nivel, cantand in strada, nu e un lucru care-l intalnesc in fiecare zi. La catedrala se lucreaza - turnul central e acoperit de schele si se curata piatra. Fac o galagie destul de mare. De aceea se aude si acel sunet in video. Am reusit sa inregistrez o melodie dintr-un capat in altul – doar intr-un loc, se opreste putin, deoarece am apasat ceva gresit.

A cantat Balada 1 de Chopin (una dintre teme). Poate va amintiti melodia si din filmul The Pianist. M-am mirat, cat de putini bani a primit in timpul cat l-am filmat eu. Locul in care canta era excelent. Zidurile de piatra, dadeau o rezonanta uimitoare acelei mici piete. Singurul lucru deranjat... au fost constructorii. Dupa Balada, a mai inceput o melodie, dar nu a cantat-o pana la capat. L-au scos astia de la Catedrala din sarite, pana la urma si a inceput sa-si stranga echipamentul.

Am dat mana cu el si am vorbit putin. I-am zis... ca m-a innebunit cu muzica lui, de mi-a ramas paru ridicat pe spinare :))... si a zis ca Na... ce sa-i faci... E Chopin... De parca el nu ar fi avut nici un merit. :)

L-am cautat pe net, cand am ajuns acasa si se pare ca-l cheama Peter Kaan. Mai exista doar un interviu cu el pe youtube (youtube) Pot sa spun ca intalnirea cu acest pianist, a fost momentul culminant al acestei zile de Luni. Sper sa puteti da si voi peste el, cand ajungeti acolo si poate sa filmati mai bine decat mine.

De aici am mers in

Plaça de la Seu.

Fotografiat Catedrala, zidurile romane, mazgaleala lui Picasso. etc. As fi vrut sa gasesc si templul roman, dar nu am mai avut timp de el :)

La intoarcere spre Rambla, am mai trecut si pe langa Santa Maria del Pi (en.wikipedia.org/wiki/San ... l_Pi,_Barcelona). Aceasta intreaga zona, trebuie luata mai cu incetinitorul, sunt foarte multe de descoperit :)

Ajuns, la intalnirea cu sotia, am aflat ca nu s-a plimbat prea mult. A mers la StarBucks (starbucks parca era) si ca sa mearga la baie... ii trebuia nu stiu ce cod :) care iti aparea pe factura, cand comandai ceva. Codul nu a functionat, aia mica... avea nevoie, cat mai repede. Pana la urma au mers la barbati. Morala: toaletele sunt o problema prin aceasta zona. Sa plecati cu vezica goala de dimineata :))

Am plecat spre Palau de la Musica Catalana, ca sa ridicam biletele care le cumparasem pe internet. Am inaintat destul de greu, deoarece mereu imi pierdeam consoarta, ba prin stanga, ba prin dreapta :)

Mai exista un al doilea Il Corte Ingles, intr-o piata adiacenta cu Placa Catalunia. A stat destul de mult inauntru. Banuiesc ca e mai interesant decat fratele lui mai mare. Zona foarte buna pentru shoping pe aici.

Dupa ce am ridicat biletele, am mers la hotel, ca sa fim cat de cat odihniti pentru concertul de seara.

Palau de la Musica Catalana

Pagina Oficiala: palaumusica.org

Costuri. 15 euro

Se fac tururi in fiecare zi, dar e bine sa va rezervati din timp, deoarece sunt foarte aglomerate. Daca nu aveti rezervare pentru astfel de tur, s-ar putea sa nu prindeti loc. Eu in loc de tur, am ales sa merg la concert. Am gasit biletele cu 11 euro si m-am aruncat. Nu au reducere pentru copii.

Am avut bilete “No view”, adica nu vedeam bine scena. Eram la ultimul etaj. Foarte interesanta cladirea, oamenii si experienta in sine.

Restaurantul din Palau de Musica Catalana (cu fel de fel de tapas) e destul de scump. Am dat vreo 20 si ceva de euro, pentru cateva smecherii. Nu-l recomand. Si localnicii, nu cumparau mare lucru de acolo.

Erau foarte multi oameni mai in varsta (localnici) la patru ace si ceva turisti. Turistii erau la ultimul etaj, plus localnicii, care vroiau sa se dea fitosi, dar nu aveau destui bani, sa stea la un etaj inferior (mai scump) :) Mi-a placut mult un tip, care a venit cu o cascheta de motociclist... ala parea ca a venit intr-adevar pentru muzica. Pe langa muzica... desigur ca oamenii se uita unii la altii. Citisem atatea carti despre teatru, barfele si privirile aruncate de la o loja la alta; si-mi pare bine ca am putut trai si eu asa ceva pe viu.

Fiica-mea nu a rezistat mai mult de doua melodii. Ca sa nu adoarma... nu am mai stat.

Cam asta ar fi Luni.

Voi spune mai multe prin poze.

Pianolito m-a impresionat mult mai mult decat au facut-o cei de la Palau de la Musica Catalana si nu erau cu nimic mai prejos. A fost un concert al unui violonist foarte bun. Un englez. am uitat cum il cheama.

Sa aveti o zi frumoasa :)

Webmaster:

Rog urmatorul clip: http://www.youtube.com/watch? v=IEaC1CvUU-Q

Trimis de TraianS in 30.01.12 13:48:58
Validat / Publicat: 30.01.12 21:11:39

VIZUALIZĂRI: 13522 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TraianS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In statia de metrou Paral lel, imediat cum coboram din tren, gasim indicatoare catre funicularul inspre Montjuic. Nu trebuie parasita statia.

[30.01.12 21:12:34]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

nickro
[30.01.12 22:02:16]

Traian, ai intrat si in interior la Palau Guell? Ce este "mazgaleala lui Picasso" ? Montjuicu' asta, ai dreptate, pare pe harta usor de facut, dar, de fapt, e o gramada de mers - foarte buna sugestia cu autobuzul 193.

[30.01.12 23:03:33]

Ce amintiri... tocmai ce am mai adaugat si eu cateva idei la rw din a2-a mea calatorie in Barcelona, ma ocupam de hotelul unde am stat si zic... hai sa vad ce mai e pe sait...

Barcelona, Montjuic... o descriere fascinanta, plina de amanunte utile. Daca as fi citit asta inainte sa ajung eu in Barcelona cu siguranta as fi nimerit funicularul la intrarea care trebuia, asa eu am dat de el abia in locul in care iese de fapt si poti lua telegondola.

Nu vreau sa spun ca strazile sunt in panta rau, ca ai de urcat trepte cat "China"... insa totul e uitat cand ajungi sus, pe un platou, bei un suc si admiri orasul.

O zi maraton, cu ceva KM buni la activ insa doar asa poti vedea/simtii un oras cu adevarat, mergand pe jos.

Te invidiez pentru onoarea pe care ai avut-o sa asculti acea piesa, nu cred ca stiau multi cine canta si mai ales ce piesa canta--nici eu nu as fi stiut daca nu spuneai tu --de aia se explica si putinii bani primiti de artist

Fascinant videoclipul, asa mai i-mi imbunatatesc si eu "cultura generala" si meriti un multumesc separat pentru asta.

Asa cum am spus-o si altora care prin rw lor ne dau adevarate lectii de... "viata"... tot asa i-ti zic si tie ca aceste randuri trebuiesc printate si puse la dosar

Diaura*
[31.01.12 01:29:00]

@TraianS

Inteleg eu bine? Pianolito, cel de la M. I. A. ? Argentinianul?

Canta pe strada? Nu pot sa cred. Daca imi spuneai ca a avut un concert organizat in nu stiu care piata... da, mergea sa cante asa pe strada. Dar singur si sa astepte bani de la trecatori...

[31.01.12 10:24:42]

@nickro

Nu am intrat in Palau Guell. L-am vazut doar de afara, dar e destul de greu de pozat, deoarece e pe o strada destul de stramta. Are un ditamai, vultur din fier, deasupra usii. Nu am avut timp sa-l vizitez, in circumstantele date, dar pot sa zic ca m-a tentat . Era deschis.

"mazgaleala lui Picasso", (de fapt sunt mai multe) sunt un fel de grafiti pe cladirea Colegiului Arhitectilor, din Plaça de la Seu.

Am sa termin azi de incarcat pozele

@roth

Faptul ca tu ai ratat Funicularul si ai scris in review, m-a facut sa am grija Deci eu iti sunt dator. Multumesc! Degeaba am gasit funicularul, ca ajungand la teleferic era inchis Tot am dat-o-n bara si am avut de urcat cat China Poate distanta nu-i asa mare, dar cred ca ma ajunsese oboseala si faptul ca i s-au rupt papucii sotioarei, a ingreunat mult ascensiunea.

Pianolito - in interviewul care l-a dat celor de la buskingproject, spune ca sunt muzicieni de strada care fac cate 500 de euro pe zi, cantand, prost - Ave Maria. Si fac acesti bani, deoarece e o melodie mai cunoscuta.

Eu am cautat ceva, pana mi-am dat seama despre ce melodie e vorba. Nu am reusit sa-mi dau seama, care au fost celelalte melodii. Cea la care i-am prins finalul si cea care a inceput-o si nu a mai terminat-o.

Balada 1 de Chopin, cum apare in filmul The Pianist aici si in intregime cantata de Vladimir Horowitz (pianistul despre carui viata e vorba-n film) aici

Ii rog pe cunoscatori, sa-mi spuna celelalte doua melodii.

@Diaura

Nu cred ca e cel despre care spui tu. Nu-l cunosc. Te rog sa-mi dai un link si mai multe informatii despre argentinian.

Pe pianul astuia care l-am filmat eu, scrisa "Pianolito" cu vopsea. L-am cautat pe internet si am gasit doar aceasta pagina click aici I-am gresit numele... e defapt Peter Klaa.

Dupa nume, pare sa fie olandez. Vorbea foarte bine engleza si avea accent britanic. Nu am reusit sa aflu mai multe despre el.

Este un muzician de strada.

Cristina67
[31.01.12 11:29:47]

Detalii si multe sfaturi utile rezultate din practica, sunt bine venite oricand pentru cei care isi planifica o vacanta, asa ca nu ne plictisesti cu povestile despre Barcelona.

[31.01.12 14:12:54]

Deja m-ai bagat in ceata cu Montjuicul...

Cu ce imi recomanzi sa merg daca vin din Jaume-Liceu, cu telefericul sau funicularul? As vrea sa vad MNAc-ul, castelul si gradina botanica, dar totusi nu as vrea sa ma plimb prea mult prin parc. O sa imi iau o pereche de papuci de rezerva!

Lasand gluma la o parte, cat timp ti-a luat sa faci tot Montjuicul?

[31.01.12 20:37:48]

@cristina67

Mersi. Am mai prins curaj

@muffin2009

Vrei sa spui cu telecabina sau funicularul? Mari probleme am avut si eu pana sa inteleg, care-i care.

In reviewurile care le-am scris eu... am numit "Telecabina" - cea care merge deasupra portului Port Vell si

"Teleferic" - cea mai mica, cu mai multe "gondole", care leaga, statia Funicularului de Castel.

Deci... "Funicularul + Teleferic" e o optiune de intrare sau iesire.

Telecabina... e alta. Distanta dintre ele, nu e chiar neglijabila.

Eu am ajuns pe Montjuic, Duminica - cand am vazut MNAC-ul si am coborat aiurea, pe jos pana-n Poble Sec

si Luni --urcat pana la Castel, coborat cu Telecabina.

Aproximativ jumatate de zi (ceva mai putin) - cheltuit in fiecare din zile.

De la Liceu, cel mai usor ar fi sa iei Metroul - L3. Majoritatea fac intai MNAC-ul. Poti merge pana in Placa Espania, de unde vii pe jos pe langa fantani, pana la MNAC. Apoi, cu 193, poate... venit la Gradinile Botanice... si de urcat prin ele pana la Castel. Gradinile Botanice... sunt in spatele Stadionului Olimpic. Intre Stadion si Castel. Eu nu le-am vizitat... si nu sunt sigur, pe unde se intra la ele si daca ajungi langa Castel prin partea aia.

Alta optiune, e sa mergi cu L3 pana-n statia Paral Lel. Din statie iei funicularul. Ajunsa la statia de sus a funicularului, unde o apuci? Care faci prima? De langa funicular, poti lua telefericul (care porneste dupa 10:00), si ajungi la Castel, sau 193. Dupa ce termini, cu Castelul, ... sa iei 193 si sa mergi pana la MNAC... Exitul sa-l faci prin Placa Espania

M-am ametit si eu Depinde de tine cum te hotarasti. Ai mai multe optiuni.

Daca ar fi sa fac astea trei intr-o zi, probabil ca m-as duce in Espana cu L3 de la Liceu, facut MNAC, luat 193 pana la Gradini. Incercat sa urc prin Gradinile Botanice pana la Castel. Facut Castel... luat 193 pana la Telecabina. Exit. Dupa care urmeaza Barceloneta

Dar n-am vazut Gradinile Botanice si nu stiu cum e pe acolo.

Sper ca nu te-am ametit complet Sa nu ma injuri daca nu o sa iasa manevrele. I take no responsibility

[31.01.12 21:08:08]

Mai am 3 saptamani pana plec, am luat harta care mi-ai recomandat-o si ce sa zic, asa pe harta Montjuicul e un fel de Herastrau . Dupa care citesc review-ul tau si ma uit peste poze si vad ca nu e deloc asa si deja ma sperii!

Merci de harta cu Montjuicul, o s-o scot si pe aia la imprimanta sa nu ma pierd pe acolo

Ce sa zic, Barcelona asta mi se pare acum tare grea, in comparatie cu Parisul pe care il faci tot cu metroul! Combinatia asta de metro cu autobuz, funicular, telecabina ma omoara! Nu am gasit nicaieri o harta in care sa fie toate traseele la toate autobuzele, cum e cea de la metrou. Le-am printat pe alea mai importante, mi se pare greu sa le scot pe strada si sa caut in foi dupa un traseu de autobuz...

Barceloneta am pus-o separat in alta zi cu acvariul.

Sper sa se lege!

Mai am ceva timp! Tre sa pap harta aia pe paine pana plec

In fine, lasand gluma la o parte, tot cam o juma de zi as vrea sa aloc si eu Montjuicului, acuma sper sa imi si iasa!

Daca ma ajuta si vremea! Am citit ca luna viitoare ar fi cea mai ploioasa din tot anul in Barcelona! Deloc incurajator pentru treburi d'astea gen Montjuic sau Tibidabo!

Am sa incerc cea din urma varianta recomandata de tine!

Merci inca o data!

[31.01.12 21:49:10]

Daca vei alege sa faci Exitul de pe Montjuic cu Telecabina, vei ajunge, vrei nu vrei in Barceloneta... in capat. Acvariumul e destul de departe de acolo. San Sebastian se cheama turnul ala de pe Pg. de Borbo - tocmai am vazut aici (http://en. wikipedia. org/wiki/Port_Vell_Aerial_Tramway)

Sunt sigur ca ai sa le dai tu de capat pana la urma. In final faci cum poti si cate poti. Fiecare zi o sa aduca ceva diferit. E farmecul vacantei

Mie mi-a placut si pe ploaie, dar sper ca tu sa nu prinzi zile ploioase

[31.01.12 21:59:32]

@Muffin2009:

Mai lasa si pentru data viitoare

Am sa ma uit si eu in "traista cu maimute" sa vad ce harti am si daca consider ca te pot ajuta dau de veste.

Mie Barcelona nu mi s-a parut foarte grea, poate si pentru faptul ca am plecat cu citeva puncte forte, si restul am lasat la liber. E drept ca in 4 zile nici nu puteam face mare branza.

Am plecat cu bilet la Sagrada si stadion luate de pe net, pret o idee mai bun. Montjuic-ul usurel, la pas, seara la fantani, si tot asa.

Sa ai o vacanta minunata si sa vii cu povesti extraordinare.

[31.01.12 22:20:56]

@roth:

Eu voi sta 6 zile si sper sa fac tot ceea ce mi-am propus.

Roth spune-mi te rog despre biletul acela printat la Camp Nou... E valabil si cu Barcelona card?

[31.01.12 23:08:30]

@Muffin2009:

biletul printat = adica cumparat de pe net si platit iar la banca la un fel de ATM, se printeaza tichetul.

La achitare pe net primesti un mail cu un cod, insa am observat ca daca introduci --si cred ca e musai--cardul cu care ai platit i-ti da lista cu biletele achizitionate, alegi pe rand si dai print

Card Barcelona e cardul de reduceri si atunci ce sa faci cu el? daca e in lista de reduceri a cardului cu siguranta ca vei obtine acea reducere, insa nu am idee cum. ATM-urile sunt si in incinta bancii Caixa asa ca poti intreba. S-ar putea insa sa trebuiasca sa iei biletul de la stadion direct.

Nu am folosit cardul si nu pot ajuta mai mult.

Vacanta placuta. daca vrei neaparat informatia am sa incerc sa iau legatura cu romani la care am stat si sa ii rog sa intrebe ei.

Oricand cu placere

[31.01.12 23:29:39]

@roth:

Merci Roth!

Credeam ca merge sa bag cumva un cod de la Barcelona card sa imi printeze si mie asa biletul sa il am ca amintire.

Am inteles ideea, se pare ca nu merge decat daca il iau online, pe cand eu vreau sa iau Barcelona Card.

Iti multumesc pentru raspuns!

[16.02.12 16:33:20]

@TraianS:

Unde anume e Bar Central?

M-am uitat pe harta de pe siteul lor si nu l-am gasit?

Voi intra din Ramblas eu. Vreau sa merg sa mananc acolo dupa ce ajung. Vin pe jos de la hotel care e pe Carrer de Ferran.

[16.02.12 16:54:52]

BarCentral e in La Boqueria. Cum intri de pe Rambla, o tii drept inainte si-l vei gasi in capatul celalalt pe partea stanga.

Cel mai renumit restaurant de acest gen e Pinotxo - cum intri de pe Rambla, faci dreapta si-l gasesti imediat.

In cazul meu nu stiu daca a fost cea mai inspirata alegere BarCentral. Mancarea a fost foarte buna, dar mi s-a parut cam scump.

Rick Steves recomanda "Kiosko Universal" si "Restaurant La Gardunya". Zice ca-s ceva mai ieftini si cu mancarea la fel de buna.

Pe pagina La Boqueria, gasesti toate aceste "bar stalls" si locatia exacta pe harta pietii. Vezi aici: http://www.boqueria. info/mercat-parades.php? tipoparada=2&lang=en Nu-s greu de gasit. Piata nu e foarte mare. Pofta buna

[16.02.12 17:12:36]

@TraianS:

Merci, am gasit!

La Pinotxo nu ai mancat deloc in cele 5 zile?

Si eu am citit in Top 10 Barcelona scrisa de Annelise Sorensen si Ryan Chandler ca in Boqueria se mananca cel mai bine si de aceea am luat hotel aproape ca in caz ca nu imi convine micul dejun de la hotel sa pot da o fuga pe jos pana in La Boqueria pentru o masa mai proaspata si mai gustoasa.

[17.02.12 09:50:39]

N-am mancat la Pinotxo. Era aglomerat si nu am avut rabdare sa astept. La Bar Central am vazut locuri libere si am atacat

Nu stiu daca as fi mancat in fiecare zi acolo. Mananci la tejghea, in aglomeratie si tot stau altii la coada in spatele tau si asteapta sa termini, ca sa stea ei.

Poate e o comparatie cam aiurea, dar e ca si cum ai manca mici la noi in piata la tejghea sau doner la turci in bazaar. Catalanii in loc de mici, baga la greu "sea foods"

O masa la un astfel de restaurant e buna pentru o experienta autentic catalana, dar nu m-ar fi tentat in fiecare zi. Prefer sa mananc la masa, cu scaune normale si mai in liniste

Mancarea a fost foarte buna insa. Dimineata sa incerci si produsele de la brutaria din Boqueria. Ai sa o gasesti dupa miros

[03.08.12 19:41:03]

Mutat la rubrica "Descopera Barcelona" (nou-creata pe site)

MCM
[28.08.12 16:22:16]

Alta verificare, ca sa vad daca am ainteles. Am ales sa merg cu bus 55 pana la MNAC (13 sau 14 statii de la Urquinaona, cobor la Muzeul etnologic, cea mai apropiaata -asa mi s-a parut - statie de MNAC). Vizitez muzeul, iar pe urma as vrea sa vad Jardines de Joan Maragall, parc care este exact in spatele muzeului. De aici as vrea sa cobor prin fata MNAC pe scari catre fantana si de acolo spre Pza Espanya. Nesiguranta mea vine din faptul ca nu-mi dau seama din google maps daca exista scari care pleaca din fata MNAC in jos catre fantana, sau nu si trebuie sa ocolesc pe vreun drum. Ma ajuta ca sa-mi pot calcula bine timpul. Una este s-o iei pe scurtatura (scari) si alta e s-a o iei ocolit (alee). Pentru MNAC + gradini am alocat intervalul 9-15, intr-o zi de duminica. Vi se pare OK?

[28.08.12 17:18:19]

@MCM

Exista scari chiar in fata MNAC si te duc direct la fantani. Nu trebuie sa ocolesti. In reviewul alalalt, cu MNAC... daca ai sa te uiti la poze, ai sa le vezi. Panorama de la etaj, din MNAC, privind inspre Espania (cu turnurile venetiene in plan departat) si Fantanile magice (in plan apropiat)... e clasica. Acolo's si scarile.

De la muzeul Etnografic, ai putin de urcat pe o strada. Nimic complicat, deoarece MNAC-ul e ditamai cladirea si-l vezi de oriunde.

Ar trebui sa fie usor.

Eu as mai verifica o data orele de deschidere... la gradini si la MNAC pentru duminica. Poate deschid gradinile mai devreme si le faci alea prima data.

Daca e prima duminica a lunii, MNAC-ul va fi gratis. Duminica MNAC-ul deschide la 10:00. Ai timp destul juma de zi pentru MNAC si ımprejurimi.

Succes

MCM
[28.08.12 17:26:10]

@TraianS: multumesc "gura de aur" ))), am verificat deja. MNAC este 10-14 iar gradinile 10-15. Multumesc din suflet pt tot.

Cristina67, Diaura*, MCM, Muffin2009, nickro, roth, TraianS
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: