ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 10&14 ani

ARTICOL ARHIVAT

Un hotel bun

Greece - Hristina Koletsa - Ekti aisthisi

Asculta mai multe audio diverse

Cand ne-am hotarat sa mergem in Thassos am inceput sa culeg informatii despre statiuni si plaje, in primul rand. Dupa ce am ajuns la concluzia ca cea mai frumoasa plaja este Golden Beach, am trecut la selectarea cazarii. Toate informatiile decisive, care m-au ajutat sa iau hotararea, le-am strans de pe forumuri si, comparand raportul calitate-pret, am ales Hotelul Dimitris 2* din Skala Panagia (in greaca localitatea se numeste Chrissi Amoudia).

Nu am regretat alegerea facuta. Am fost multumiti in proprotie de 90%.

Punctele forte, care ne-au placut: hotelul este f. f. curat, deoarece are clienti in proportie de 98% germani: am gasit cele mai multe informatii si poze pe forumurile germane, iar traducerea am facut-o cu ImTranslator;

hotelul are o piscina destul de mare, fata de piscinele de la greci si f. f. bine intretinuta, copiii au fost incantati sa inoate zilnic aici; terasa si zona de sezlonguri si umbrele de la piscina sunt f. curate mereu si dotarile sunt de calitate superioara; de altfel, toate zonele comune ale hotelului sunt curatate cu mare atentie, fiindca nemtii sunt pretentiosi in primul rand cu acest aspect;

am avut inclus micul dejun, cu meniu fix, care se repeta cam la 3 zile, dar suficient cantitativ si mereu proaspat (era f. bine dimineata ca aveam pregatit micul dejun si plecam fara grija la plaja); noi am avut camerele la parter, spre spatele hotelului, unde era o superba livada de maslini si vedere la munte (era relaxant si glumeam spunand ca iesim in livada noastra de maslini, fiindca numai noi, care eram cu camerele la parter ieseam acolo):

camerele aveau o terasa cu masa si scaune din plastic si cu loc special amenajat pentru a-ti intinde prosoapele ude de la plaja: camerele erau racoroase si nu a fost nevoie sa platim extra aerul conditionat, dar pe fata, spre piscina, era mult soare si nu se putea sta fara aer conditionat; la fel si pe spate, dar la etaje.

Puncte slabe, ce nu ne-a placut: desi camerele erau renovate si bine intretinute, prosoapele de la baie erau proaste si vechi; femeia de serviciu era o albaneza care, dupa ce vreo 2-3 zile a facut curat dimineata, dupa plecarea noastra, apoi venea exact la pranz sau cand noi ne odihneau, ca sa renuntam la serviciile ei si sa sara peste curatenie (cred ca asta facea doar cu romanii si alte nationalitati, aflate in proportie f. mica acolo, nu si cu nemtiii!);

intr-o zi i-am spus patronului (Dimitris, un tip de peste 60 ani) ca in baia uneia dintre camere (grupul nostru ocupa 4 camere) s-a stricat canalizarea in baie, acesta a venit a verificat, a zis ca va repara, dar n-a facut-o pana la sfarsitul sejurului; cred ca, sub anumite aspecte, se purta diferit cu clientii nemti fata de noi sau alte nationalitati, de ex. camerele repartizate, curatenia; in rest, aveam acelasi mic dejun, aceleasi conditii la piscina, ne raspundea cu amabilitate la orice intrebare, dar afacerea lui era sustinuta in mare parte de partenerii germani si asta ma resimtit, insa nu intr-o proportie f. supraratoare.

Merita sa alegeti Skala Panagia pentru ca are cea mai buna plaja din toate statiunile si spatiu suficient sa te asezi cu umbrela ta, daca vrei. Nisipul si apa sunt excelente, de vis! In partea opusa a plajei Golden Beach, adica in Skala Potamia plaja e ingusta si pe alocuri cu pietre, iar vilele si hotelurile sunt asezate f. aproape de faleza, asa ca cei cazati acolo au multa galagie zi si noapte. Hotelul nostru era la 3-4 minute de mers pe jos de plaja, dar era retras si linistit. Dupa mine, era ideal pozitionat! De altfel, era printte putinele hoteluri de pe insula unde veneau nemtii (din ce-am vazut pe net cand am cautat destinatiile). Nemtii erau f. multumiti de serviciile oferite de Dimitris, de piscina, de terasa, de curatenie, se vedea pe fetele lor ca au o vacanta relaxata, iar patronul stia lb. germana si se intretinea cu ei. Si cu noi vorbea in engleza.

Mai sunt vile in aceeasi statiune, dar nu au piscina sau e f. mica (iar uneori, dupa-amaiza, copii nu mai vroiau tot la plaja, ci la piscina, unde se jucau minunat).

La vreo 2 km. de mers spre munte era satul traditional Panagia, punctul forte la buna-dispozitie si relaxare: restaurante de exceptie, cu tot felul de "animale" la protap, carotofi la tava, peste dulce, care se topea in gura si nici nu mai stiu cate bunatati, degustate din plin de toti turistii, plus vinul casei si carafe cu apa rece, de izvor, de-acolo de la munte.

La taverne, oriunde mergeam, erau f. f. f. amabili, faceau tot ce puteau sa ne simtitm bine, sa fim multumiti si sa revenim. Mereu aveam ceva din partea casei: ori un desert, ori fructe, ori o carafa de vin in plus, depinde de cati eram si de consumatie; satucul e o minunatie din toate punctele de vedere, arhitectural, ca traditii grecesti, ca suveniruri, oricand ne plimbam cu placere simteam aerul specific locului. Am cumparat si bunatati pentru acasa de la taranii lor, care aveau mici magazine deschise in sat: dulceturi, miere, foi de dafin (cele mai parfumate din cate am folosit vreodata), etc.

De asemenea, in Skala Potamia, care era f. aproape, in celalalt capat al plajei mari Golden Beach, erau f. multe taverne cu mancare delicioasa; serile erau pline de turisti, dar repet galagios pentru cei cazati acolo, insa excelent pentru noi care ne plimbam pe faleza. Si in Skala Panagia erau cateva taverne excelente, pline mereu, dar staitunea este mult mai linistita.

Un alt punct forte este apropierea de Paradise Beach, o plaja chiar ca in destinatiile exotice, paradisiaca. Nu va pot relata frumusetea locului, apa cristalina, nisipul perfect, peisajul, din care nu lipsesc nici caprele negre, pe care, daca ai noroc, le veti macar o data pe pantele inaccesibile, care inconjoara aceasta plaja, izolata ca o laguna. Si f. f. linistita, nu vin multi turisti, decat cateva masini zilnic si vreo 2-3 corturi sunt acolo. Aceasta plaja mi-a placut cel mai mult de pe insula. Am facut inconjurul insulei si pot sa va spun ca statiunea Potos e banala, aglomerata (seamana cu Eforie Sud) si are plaje proaste, cu pietre in apa si cu apa adanca la mal. Nu se compara cu Skala Panagia! Daca as reveni in Thassos, as face aceeasi alegere.

Am mai fost intr-un loc special, se numeste LA GIOLA, dar e f. greu de gasit, deoarece pe drumul spre Potos, dinspre Paradise Beach, nu e marcat locul decat cu o piatra mai mare pe marginea soselei, pe care scrie cu vopsea LA GIOLA si arata o sageata. Se poate merge pana la un punct cu masina, dupa care vreo 10-15 minute pe jos si veti gasi un loc special, ca un mic bazin natural, creat de mare, cu care corespondeaza f. putin intr-o parte, dar frumusetea locului e unica. Pot face baie doar cei care stiu sa inoate. Desi se vede fundul apei, e adanc, iar mai jos se vad aricii de mare. Peisajul e superb!

Daca aveti posibilitatea, faceti o vizita si la Fabrica de bijuterii din aur si argint Golden Iris. Veti gasi acolo orice, de la bijuterii, multe unicat, pana la icoane batute in argint si alte obiecte decorative. Am ales cateva bijuterii, mai ales din argint (era mai accesibil ca pret), dar modele pe care nu le-am vazut la noi. Sunt f. frumoase. Le-am platit cu cardul si am profitat de o promotie de vacanta pe care o facea banca ptr. platile in strainatate si am platit in 3 rate, in cele 3 luni de toamna.

Hotelul Dimitris nu e pentru cei f. pretentiosi, dar vazand raportul calitate-pret (am platit cam 20 euro/noapte de persoana) am fost f. f. multumiti. Nu veti fi dezamagiti. Sunt pe insula si locatii ma iluxoase, cu 100-120 euro/noapte, dar nu veti avea plaja ca cea de la Golden Beach si nici un satuc de munte ca Panagia.

Singurul lucru care nu ne-a placut in Thassos au fost albinele, care sunt peste tot, de la plaja, la taverne si chiar la hotel, in livada de maslini. Iar din cele 9 persoane care am fost in grupul nostru, 5 au fost intepati de albine. Trebuie sa aveti permanent la voi tubul cu Fenistil Gel si aplicati imediat pe intepatura. Trece si durerea si roseata in maxim 5 minute. Dar sa nu va lipseasca din geanta, nici macar la plaja. Eu si fetita unor prieteni am fost intepati chiar la malul marii. Albinele sunt pe toate insula, indiferent de locatie. Au si multi stupi pusi cam peste tot.

In concluzie, Thassos e o insula frumoasa, cu peisaje de vis, unde va veti simti bine, daca puneti pret pe mare, plaja, peisaje si nu neaparat pe conditii luxoase de cazare. Iar mesele sunt pantagruelice, satisfac orice roman, garantat!

Puteti alege Hotelul Dimitris daca veti putea trece peste micile diferente pe care v-am spus ca le face. Dar sunt alte plusuri ale hotelului si ale statiunii, care compenseaza din plin. Atentie, sa nu confundati acest hotel cu Vila Dimitris, tot din Thassos, dar din alta statiune!

Adaug cateva poze relevante, sa va faceti o idee!

Trimis de redmari108 in 29.01.12 21:12:24
Validat / Publicat: 29.01.12 22:25:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 11342 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (redmari108); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina hotelului

[29.01.12 21:28:10]

@redmari108, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

[30.01.12 11:49:26]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

Diaura*
[31.01.12 09:47:33]

Cate camere ati avut? Cumva doua si pretul afisat este pentru doua?

redmari108AUTOR REVIEW
[01.02.12 18:30:08]

@Diaura: Da, am avut doua camere, deoarece avem doi copii mari. Am platit sejurul prin Agentia de turism , care, din cate stiu, e tour operator pentru Grecia (patronul e grec) si are cele mai mici preturi. Pretul a inclus micul dejun.

[01.02.12 19:18:25]

@redmari 108 te rog sa eviti mentionarea in clar pe site a agentiilor de turism, am editat eu textul tau.

Diaura*, redmari108
Alte impresii din această RUBRICĂDimitris Hotel: