ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2012
ÎNSCRIS: 21.12.11
JAN-2012

Excursii Punta Cana

Antony Santos - Amadora

Asculta mai multe audio latino

Ca urmare a solicitarii multor membri o sa descriu mai pe larg excursiile facute de mine in Rep. Dominicana.

1. Excursia la Saona.

Asa cum am mai spus, nu numai destinatia in sine este de remarcat cat si drumul pana acolo. Eu am contactat un tur operator din incinta hotelului, caci desi este ceva mai scump, cu 15-20 USD fata de vanzatorii de pe plaja, ai garantia unei bune organizari. Am aflat de la alti turisti ca au avut surprize neplacute cu cei de pe plaja.

In fapt este vorba de o distanta de la Bavaro (Punta Cana) pana la Bayahibe de cca. 2 ore cu autocarul unde am primit informatii bune si folositoare despre R. D. De la Bayahibe se merge cu catamaranul, unde animatoarele (si cuba libre, mamajuana la discretie) chiar fac spectacol. Nu este foarte important, dar asigura un grill de calitate, fructe, salate, rom, bere, suc, apa, etc. la discretie.

Desigur si aici animatoarele chiar "animeaza" turistii, se fac poze, plaja, fiecare cum vrea. Se merge apoi pe plaja insulei care face parte din parcul national Saona, la o zona " piscina natural", poze cu stele de mare vii, inot, scufundari, etc. Reintoarcerea este ceva mai putin placuta, caci se face cu barci rapide si e cam vant. Oricum, merita cu prisosinta.

2. Vizita in interiorul insulei cu masina inchiriata.

Inchirierea este cca. 110 USD/zi, iar un galon de benzina regular este 204 pesos/galon. 1 usd=38,5 pesos. Atentie, la benzinarii direct, echivaleaza la max 36 pesos/1USD. Cum am mai scris este indicat schimbul valutar la banci autorizate caci peste tot la magazine acorda un curs cu 15-20% mai mic. Atentie mare la conditiile de inchiriere. Majoritatea cer un depozit de 400-500 USD, care de fapt este taxa de fransiza in caz de accident. Putine masini (nisan micra) au cu adevarat ful casco. Pare o gluma, dar la traficul din San Diego probabilitatea unei zgarieturi este extrem de mare.

Noi am vizitat in prima zi: Higuyei care este capitala provinciei Altagratia si La Romana un oras important din zona. Despre obiective gasiti si pe net, eu va scriu chestiuni practice. In apropierea oraselor, sunt posturi fixe si filtre ale politiei nationale de fapt structura militarizata si nu politie clasica. Similar aproape cu Egiptul. Daca ai actele in regula, nu prea fac mofturi, totusi sa aveti pregatiti pentru orice eventualitate 5-10 USD. Te pot retine fara explicatii prea multe, iar asa cum stiti Romania nu are ambasada in RD ci doar un consulat onorific, asa ca... mai degraba in stil balcanic decat retinut. Drumurile sunt in general bune, ba chiar intre La Romana si Santo Domingo portiuni mari de autostrada. Sunt putin deficitari la capitolul indicatoare rutiere, nu am gasit de cumparat nici un GPS pentru IPad ci doar niste harti care s-au dovedit nefolositoare. In S. Domingo am preferat sa merg in cartierele locuite de localnici si nu doar in zonele turistice. A fost "terifiant". Pun cateva poze care spun tot. In zona Colonial sunt zone foarte bune de shoping, cu preturi bune, ai ce vizita, restaurantele sunt foarte bune dar nu foarte ieftine. O masa cu fructe de mare, parilliada, o bere, apa, cca. 80 USD. La cele ale localnicilor nu am avut curaj sa mananc. Peste tot este asigurata securitatea turistilor cu paza publica sau privata. Nu am avut niciun moment o stare de insecuritate. Oricum, la lasarea intunericului am plecat conform sfatului insistent al celor de la hotel si agentia auto.

Pentru cei mai "tari" de inima si foarte buni soferi merita. Nu insistent insa.

Trimis de GIORGICA in 29.01.12 13:13:35
Validat / Publicat: 29.01.12 15:23:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 6069 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GIORGICA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 " CARNICERIA" locala.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 23 voturi)

[29.01.12 16:22:55]

1. Autobuz din ala n-am vazut in viata mea!!!

2. Cine indrazneste sa manince la bodegile alea din cartier? Pacat ca n-am apucat sa fac o poza... si in cocina la porci, e mai curat.

3. Sosele ca pe acolo, rar am intlnit. N-am avut ce reprosa, la starea asfaltului, ca la circulatie... tre' sa scuipi in sin la fiecare intersectie.

4. Baga si poze frumoase ca nu se mai duce lumea, neam!!! (nu ca pozele n-ar fi... dar ce e dincolo de obiectivul camerei, baga sperietii in turisti)

[29.01.12 18:02:14]

melodia postata se poate sterge/schimba!

station5*
[29.01.12 18:39:20]

Noroc cu melodia dragului web13!

cu ea pe fundal parca nici nu-i chiar asa de urat autobuzul acela si "casele" bastinasilor par mai in "stil propriu, original"

nu te nacaji Adriana, este stiut ca este o destinatie de distractie/plaja in resorturi amenajate special in acest scop si mai putin de vizitat "imprejurimile" (vezi ca ai promis ca scrii azi despre o destinatie, eu inca mai astept ...)

Multumim Giorgica ca ai raspuns rugamintilor noastre de-a detalia excursiile!

hlli
[29.01.12 21:35:33]

@GIORGICA, imaginea din poza P02 mi-a amintit de sentimentele pe care le-am trait eu privind case cu grilaj la terase. Pentru mine a fost ceva sinistru, deprimant si de necrezut. Oare din cauza saraciei sa existe multi hoti si astfel se pazesc de eventualele tentative de furt?!!!

In singura excursie in care am fost eu, excursie cu tema "sa cunostem viata dominicana", in drumul parcurs, am vazut case de tot felul, mai mici sau mai mari... La toate am vazut acelesi grilaje ca in poza P02, gunoi cit casa si... in general, cite o masina Toyota in curte. Iar despre dominicani? Ce sa spun?!!! La majoritatea caselor am vazut oameni sand in curte sau pe terasele cu grilaj. Erau senini si veseli, nu-i deranja mormanul de gunoi din curtea lor... fiecare avea cite un pahar sau sticla de bautura langa ei... parca asta ar fi fost singura lor grija... parca asta era singurul mod de "trecere" a timpului...

Si totusi mi-e dor de plaja si culoarea marii din Punta Cana!!!

Sa auzim de bine!!!

[30.01.12 13:03:02]

@adri-nico:

Departe de mine intentia de asperia viitorii turisti catre aceasta destinatie. De altfel am mai scris, dupa o saptamana imi este dor de RD.

Ceea ce am vrut sa arat este si fata nearatata turistilor de obicei. Daca nu inchiriam o masina nici eu nu vedeam, dar am vrut sa "simt" realitatea insulei. Nu poti spune: Am vazut R D, stand intr-un resort de 5 stele, si gata.

[30.01.12 13:19:59]

@hlli: Din pacate, vorbind cu multi localnici, concluzia este ca nu saracia este motivul principal al numarului inca mare de hoti. Ei spun ca acum este mult mai bine, fata de 4-5 ani in urma. Lipsa unei structuri statale de securitate, coercitie si preventie a facut ca hotia sa fie un stil de viata pentru unii locuitori. deja lucrurile sunt in schimabare. Am intrat in La Romana in cateva cartiere ale clasei bogate, cu peluze, case frumoase, fara gratii exagerate, in sensul ca erau portiuni mari libere din casa sau terasa, fara gunoaie, cu strazi chiar foarte elegante. Am intrebat pe cei de acolo cum de se intampla asta si desi reticenti am inteles ca un sistem propriu de securitate. Am vazut si cartiere intregi fara gratii la case, dar intreg cartierul era imprejmuit cu gard de 4 m, cu bariere, etc.

Desi foarte multi localnici stau cu sticla in fata, se distreaza, pe insula este deficit de forta de munca. Vin destul de multi din Haiti, etc. pentru ca localnicii nu vor joburile. Imi spune unul: " pentru 450 USD/luna sa muncesc la hotel sa-mi rup spatele? Bine zic, dar ai mancarea asigurata, cazare, bacsisuri bune, practic 300 USD cel putin iti raman. Cat castigi acum, si cat pui deoparte din vanzari ambulante? Aaaa... mai nimic, dar... sunt liber sa fac ce vreau. Va suna cunoscut parca, nu?

[30.01.12 14:02:01]

@ georgica,

Nu am vorbit chiar serios cind am zis ca sperii turistii.

Si eu sint o fiinta careia ii place sa descopere si alte lucruri in afara hotelului de 5 stele la care este cazata. Nu stiu daca mi-ai citit vreo "poveste" din Punta Cana, insa am fost exact cum NU trebuie sa fie un turist ascultator.

Am iesit din resort si am mers pe plaja ore in sir, aproape sa ajung la insula delfinilor. Caci a doua zi dupa un mers de vreo 40 de minute cu masina, eram chiar la locul de unde ma intorsesm cu o zi inainte.

Cind autocarul ,care ne ducea la Saona, a facut popas intrunul din orase, Higuey, eu nu am stat la magazinul de suveniruri ci m-am plimbat pe stradutele saracacioase in limita a 30 de minute cit a fost pauza.

Am vazut si eu carnea atirnata pe marginea drumului, copiii lustrangii care aproape ca plingeau ca sa ii las sa imi faca papucii, bancile alea cit un chiosc de ziare de la noi... si locurile unde se servea masa... BLEACH!!! Am zis -cotetul porcilor nosti e mai igienic decit locatiile alea.

Ai vazut poza cu toaleta publica de la La Romana??? E la fel de shocanta ca autobuzul tau.

Dar trebuie sa arati si culoarea apei care ti-a fermecat ochii... si alte lucruri frumoase.

Nu zic nici pe departe ca ai facut rau postind poze despre saracia localnicilor, dar baga si pentru sufletul meu ...ceva la care sa visez... Mi-e un dor...

viobank
[07.02.12 13:45:32]

Frumoase impresii si foarte realiste!

A. M. R =137 ZILE

[07.02.12 19:36:49]

@viobank:

sa vezi cum o sa fie cind vei ajunge la AMR-2 zile... pe ce data pleci? mi-a inghetat mintea si nu am chef sa fac socoteli. peste vreo 4 luni?

ioanapopovici
[06.01.14 15:53:32]

Buna,

Am si eu o mare intrebare. Cum e vremea in ianuarie in Punta Cana. De cand am aflat ca o sa merg in ianuarie (de vreo luna si jumatate) mi-am setat pe telefon la aplicatia weather si Punta Cana. Si din pacate zice ca ploua in fiecare zi si mai mult de 26 27 nu sunt. Ma poti lamuri? Multumesc! AMR 14 (13 si un pic...)

[06.01.14 17:47:42]

@ioanapopovici: Nu trebuie sa-ti fie teama. Chiar daca ploua destul de des, asta se intampla de obicei noaptea, sau cantitatile sunt mici ziua. Caldura este asa de mare, ca, desi ploua uneori torential noaptea, ziua, irigau gazonul la hotel.

Oricum, pe 10.01. ac sunt iarasi cam in aceeasi zona (Mexic) asa ca merg fara teama vremii.

adri-nico, GIORGICA, hlli, ioanapopovici, station5*, viobank
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Punta Cana: