ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2012
JUL-2011

Extrem de nemulțumit

Zakopane - o superba statiune

Natalia Lesz- Cos za cos

In anul 2011 mi-am propus sa-mi petrec concediul intr-un loc poate mai putin promovat de agentiile de turism. Si cum suntem iubitori de munte, am ales ca destinatie de vacanta, statiunea Zakopane situata in sudul Poloniei. Cand spui Zakopane, spui... muntii Tatra.

Am incercat sa culeg informatii, despre acest loc, dar sunt putine recenzii, asa incat m-am hotarat sa scriu cate ceva. A trecut aproape un an de atunci, si ma scuzati daca poate nu mai stiu amanunte.

imi propusesem ca atunci cand ma voi afla in statiune, sa fac in fiecare seara, un fel de jurnal cu locurile si lucrurile pe care le-am facut, pentru a nu mai fi nevoie sa fac eforturi de memorie. Din pacate nu am putut sa fac acest lucru, pentru ca exact a doua zi seara idupa ce am ajuns acolo am avut o problema cu laptopul, chiar am descarcat niste fotografii de pe card si le=am pierdut, pe care nu le-am mai recuperat niciodata, din pacate.

Am plecat pe la sfarsitul lunii iulie, cu masina personala.

Pentru ca distanta este destul de mare, am innoptat in Carei o localitate la granita cu Ungaria. Am fost chiar inspirata sa aleg acea localitate ca si loc de odihna pentru ca acolo se afla un strand cu apa termala. Ne-am cazat intr-un camping si pentru ca am facut aceasta alegere am avut intrarea gratuita la strand si la discoteca (un club).

Fotografiile pe care le-am facut acolo, au fost pe acel card despre care povesteam mai devreme ca s-a sters, asa incat nu as putea sa atasez poze.

Oricum, recomand aceasta locatie, ca si loc de vacanta.

Strandul este excelent amenajat, chiar si cu bazine cu apa termala, cu terase, iar intrarea este numai, din cate am vazut eu, 6, lei.

Nu va mai povestesc ce petrecere a fost in club, care era amplasat tot in incinta strandului.

A doua a zi, ne-am continuat calatoria si dupa aproximativ 7 ore, am ajuns la destinatie. Facusem rezervare pe booking com, la o vila langa statiune. 100 Euro camera dubla 7nopti. Super pret. Se putea chiar face rezervare si cu mic dejun. Insa conditii excelente. Acum nu-mi amintesc numele vilei, dar daca este cineva interesat, cu siguranta o sa dau detalii.

Odata ajunsi in Zakopane, dupa ce ne-am cazat, am plecat sa exploram putin imprejurimile si sa ne cumparam un ghid. Am gasit cu greu un ghid turistic cu traducere in limba engleza care sa ne satisfaca nevoile, I

In fine, in cele 7 zile petrecute acolo, am facut cateva excursii pe cont propriu ajutati de ghidul cumparat, La Morskie Oko si nu cred ca este nevoie sa va spun, locul este mirific. Imaginile vorbesc de la sine. Au meritat cei 18 km pe care i-am parcurs pe jos. E drept ca se putea opta si pentru plimbarea cu caleasca, insa noi am preferat sa savuram din plin aerul de munte si sa ne putem bucura de natura. Muntii Tatra, in toata splendoarea lor...

Am fost la Birkenau si la Cracovia, dar despre aceste locuri cred ca s-a vorbit destul de mult si nu este nevoie sa reia.

Am facut o plimbare cu funicularul la Gubalowka, locul unde se poate vedea panorama muntilor Tatra (atunci a plouat si prea putin am reusit sa ne bucuram de priveliste), apoi pe Valea Koscieliska (nu stiu daca este denumirea scrisa corect), unde am vizitat una din pesterile sale. De aici se puteau face multe trasee, insa noi nu ne-am propus asta pentru ca ploua.

Cu siguranta, o sa revenim in statiune, pentru ca mai sunt multe locuri de explorat si de vizitat. Mai ales pentru iubitorii de drumetii.

In statiune, totul este ca in cartile de povesti. Poti face plimbari cu caleasca si poti admira cele mai fabuloase peisaje. Chiar si caprioarele, zburda in voie, in acest loc... Acestea le-am intalnit in drumul nostru, cand ne duceam la Morskie Oko. Toata lumea s=a oprit sa fotografieze.

Una peste alta a fost o vacanta minunata, ne-am plimbat, ne-am bucurat de peisaje, am facut shopping, (aici la mare cautare este chihlimbarul), am gustat din mancarea traditionala.

In Polonia preturile sunt cu mult mai mici decat la noi, iar totul este de calitate.

Revenind la locul unde am fost cazati, la vila unde am locuit,am avut la dispozitie bucataria utilata complet, unde ne-am putut prepara mancarea. Am cumparat mancare de la un hipermarket. Suma totala 260 zloti adica aproximativ 300 lei din care am mancat toata saptamana 4 oameni.

Un incovenient a fost acela, ca ploaia ne-a cam stricat o parte din planuri. A plouat toata saptamana si erau 14 grade in cursul zilei.

O sa atasez si poze... Daca mai doriti amanunte, va stau la dispozitie...

Cu toate ca ne place de fiecare data sa vedem locuri noi, vom mai reveni poate in acest loc, mai ales pentru ca nu am explorat toata zona si nici trasee de munte nu am facut, din cauza ploii. intr-una din vacantele de vara urmatoare,O sa ne alocam cateva zile, mai putin ploioase, pentru a reveni aici si pentru a ne satisface curiozitatea. In special,traseele din muntii Tatra. Mai ales ca asta ne-am dorit cand am ales destinatia.

Trimis de dora39 in 29.01.12 00:08:58
Validat / Publicat: 29.01.12 09:26:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în POLONIA

VIZUALIZĂRI: 6430 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dora39); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cracovia...centrul istoric
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

webmaster77 [29.01.12 09:25:49] »

Mutat la rubrica "Zakopane - la poalele Muntilor Tatra" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

webmaster77 [29.01.12 09:28:26] »

@dora39, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

webmaster13 [29.01.12 09:51:06] »

"Nu inceta niciodata sa zambesti, chiar si atunci cand esti trist, pentru ca nu se stie cine se poate indragosti de zambetul tau! " (Gabriel Jose Garcia Marquez)

Melodia postata se poate sterge/schimba!

istokr [29.01.12 10:44:04] »

@dora39;

Si doar din cauza ghidului, ai dat asa putine puncte pentru servicii?

dora39 [29.01.12 19:07:04] »

@istokr:

Nu am dat atentie prea mare serviciilor. Nu am insistat asupra detaliilor, dar atunci cand am achizitionat ghidul, era afisat un pret, iar vanzatorul (polonezul) cerea un pret mai mare. Cand i=am atras atentia, se facea ca nu intelege. Nu prea cred ca sunt invatati polonezii ca romanii sa-i viziteze. Lasand la o parte acest episod, la vila unde am stat serviciile au fost peste asteptarile mele. Proprietarul ne aducea lapte dimineata cand serveam micul dejun, branza traditionala si nu a dorit sub nici o forma sa primeasca bani. Din partea casei, era si cafeaua, nesul, cereale, etc.

Cand am avut problema cu laptopul s-a oferit sa ne ajute. In fiecare zi ne indruma unde anume sa facem excursii.

O chestiune pe care am constatat-o polonezii nu negociaza preturile. Sunt foarte categorici, desi in bazare cei mai multi nu au pret afisat.

dora39
Alte impresii din această RUBRICĂZakopane - la poalele Munților Tatra: