ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2012
ÎNSCRIS: 16.01.12
AUG-2008
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 [ani]

Un loc de vis

Daca ai drum prin Croatia si vrei sa ajungi pe coasta Dalmata nu rata o vizita la Plitvice. In tara noastra nu are publicitate, dar am fost acolo si il recomand. Aici au filmat si americanii o serie de scene pentru "Comoara din lacul de argint".

Cand cobori spre Split, in partea stanga a autostrazi sunt ramificati care te duc in zona. Aici poti gasi cazare la particulari fara sa ai rezervat nimic. Daca incerci la o vila care semn ca inchiriaza si ei nu au locuri, tot ei cauta si iti gasesc. Trebuie sa le spui care sunt conditiile tale si ei se descurca. Tariful oscileaza intre 50si 80 euro/ noapte/ camera. Conditiile gasite au fost f. bune.

Pentru a lua masa recomand restaurantele de la sosea, aceste sunt curate si meniurile bune.

Daca se face rezervare la hotelul local preturile sunt mari.

Pentru cei care merg cu masina, in apropierea parcului sunt mai multe parcari. La intrare in parcare se ia un jeton de la bariera, jeton cu care se achita la casa chiar la plecare. Langa bariere nu este nimeni asa ca trebuie sa te duci singur si sa achiti la casa.

Pentru acces in parc sunt mai multe trasee disponibile, diferenta constand in mijloacele de transport folosibile in interior. Noi am optat pentru cel cu acces la vaporas si la autobuzul intern.

Odata ales biletul se face accesu in parc si de aici incepi aventura. A se citi toate restrictiile de la intrare. trebuie respectate o serie de reguli.

In interior o sa gasiti lacuri cu pastravi si rate salbatice, podete spre cascade de toate marimile peste lacuri, imagini de neuitat. La un moment dat se poate lua un vaporas si se traverseaza un lac maricel. Vapoarele circula la intervale de 20 min. Lacul se poate ocoli si pe margini daca nu esti amator de plimbari cu vaporasul.

Nu ma pricep sa fac descrieri de trasee dar sunt mirifice. Curatenia este la ea acasa, asa ca nu iti vine sa strici armonia.

La capatul traseului, traseu care se poate parcurge in ambele directii, sunt statii de autobuz, o masinarie specifica (este in poze), care asigura transportul.

Trimis de alexionescu in 28.01.12 18:15:45
Validat / Publicat: 28.01.12 19:16:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CROAȚIA.

VIZUALIZĂRI: 3399 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexionescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

iulianic [28.01.12 20:11:47] »

Nu mijloacele de transport folosibile in interior sunt hotaratoare pentru traseu, ci traseul este cel care determina ce mijloace de transport se folosesc in parc.

Cele 10 trasee din Parcul National Plitvice sunt diferite functie de intrarea in parc (pe la nord sau pe la sud) si pana la ce lacuri se ajunge (asta determinand si durata deplasarii). Unele trasee sunt circulare, altele nu.

Iata aici o descriere amanuntita a traseelor np-plitvicka-jezera.hr/fr ... id=56&Itemid=63

Pozele sunt foarte frumoase, mai ales P06 si P07. Felicitari!

gheisa [28.01.12 21:00:19] »

@alexionescu: pozele spun totul, foarte frumoase si chiar zugravesc imaginea unui loc incantator! Care este pretul biletului de intrare?

alexionescu [29.01.12 07:18:19] »

@gheisa: A trecut cam mult si nu mai stiu. Decat sa dezinformez mai bine ma abtin. Scuze.

iulianic [30.01.12 22:15:13] »

Este normal sa se uite daca a trecut mai mult timp. Este posibil si sa intervina schimbari in acest interval.

Daca-imi permiteti, raspund eu. Intrarea in Parcul National Plitvicka este de 110 kuna de persoana, iar in cazul grupurilor organizate este de 100 kuna de persoana. Acestea erau tarifele in luna iunie anul trecut. Despre asta si despre altele, am scris aici: vezi impresii

alexionescu [31.01.12 21:32:48] »

@iulianic: multumesc!

tirol [10.06.12 10:13:24] »

un vot pe masura acestor informatii deosebit de utile!

te rugam, ofera-ne ceva informatii in legatura cu alegerea unei cazari pt 2 nopti; ideal ar fi ca aceasta sa fie suficient de apropiata de una dintre intrari in parc, pt a evita plata 1 euro/ora, dar si aproape de Rastoke

Orice alte recomandari care nu au fost prinse in comentariul initial, sunt bine venite.

Multuimim

alexionescu, gheisa, iulianic, tirol
Alte impresii din această RUBRICĂParcul Naţional 'Plitvicka Jezera' (Lacurile Plitvice):