ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.01.2012
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 28.03.08
JAN-2012

Recomandat, cu cateva rezerve

Un hotel situat intr-o zona foarte acceptabila, nu chiar in centru, dar nici departe, la 4 statii de metrou de catedrala Sf Stefan.

Pentru transferul de la aeroport la hotel va recomand taxiul, mai ales daca sunteti cel putin 3 persoane, pretul ar fi cam ca si la metroul rapid. Pana la hotel se face o jumatate de ora.

In zona sunt multe supermarketuri si restaurante. O mentiune speciala pentru magazinul Billa, aflat la 2 minute de mers pe jos, pentru diversitatea produselor, dar mai ales pentru ca este unul din putinele magazine deschise in Viena duminica.

De fapt, este unul din lucrurile cele mai importante pe care trebuie sa le stiti in legatura cu Viena: duminica este aproapte totul inchis, toate mallurile, aproape toate supermarketurile si multe altele. Raman deschise restaurantele si barurile si cateva muzee (noi ne-am planificat Schonbrunn pentru ziua de duminica).

Acum, despre hotel: curatenie maxima in camere, camera destul de mare (a noastra chiar foarte mare). Asternuturi si prosoape albe si curate, mobilierul nu tocmai nou, dar nici deteriorat.

Micul dejun super OK. Se vede ca oamenii se straduiesc sa multumeasca clientii. Mezeluri, branzeturi, legume, pateu, pasta de branza cu boia, cafea buna, ceai de toate felurile, lapte cald si rece, cereale.

In ce priveste painea hotelul oferta numai paine foarte neagra (noua ne place foarte mult) si paine foarte alba si dulce (un fel de colac).

Oricum, sigur veti pleca dimineata satui, si nu flamanzi de la hotel.

Desi am plecat de acasa ingrijorata pentru ca am citit despre multe hoteluri ca este cam frig iarna, nu a fost cazul. Am avut foarte multa caldura, poate chiar prea multa (estimez ca seara erau 25-26 grade, in cursul zilei ceva mai putin).

Ce nu mi-a placut, si trebuie sa stiti daca mergeti la acest hotel: nu exista frigider sau minibar in camera, asa ca mai bine cumparati de la Billa orice doriti sa consumati in camera. Si nu mi-a placut ca nu exista aer conditionat. Toamna, iarna, primavara, nu este o problema dar vara nu imi dau seama cat de cald se poate face in camera.

Orice hotel, dupa parerea mea, trebuie judecat ca si raport calitate pret. Avand in vedere ca noi am avut parte de o oferta speciala, cu 200 euro avion + 4 nopti cazare+ mic dejun, consider ca am avut parte de conditii foarte bune.

In final, doua mentiuni speciale:

1 Multumiri Zinei pentru recomandarea restaurantului Figmuller (vezi impresii), unde au un snitel nemaipomenit, un trafic de clienti cum nu am vazut de mult, deci mancarea este sigur proaspata. Acum nu mai servesc bere ci doar vin.

2. Si recomandarea mea pentru restaurant in Viena: Hinterholz. Este aproape de catedrala Sf Stefan (pe strada din stanga, daca stati cu fata la intrarea in catedrala, pe partea dreapta cand veniti dinspre catedrala. Au niste coaste la gratar foarte bune si bere locala de toate felurile, inclusiv nefiltrata. Baiatul de la intrare, cel care invita clientii de pe strada, este roman.

Trimis de Lumi in 26.01.12 16:03:30
Validat / Publicat: 26.01.12 21:07:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 3682 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lumi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera noastra, avea cam 3,5m x 5,5m
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂMozart Hotel:

• pagină generată în 0.038106203079224 sec