ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.01.2012
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 17.09.11
JUL-2011

Liniste si relaxare

Am ajuns la hotel Anna Maria printr-o intamplare. De fapt vacanta era planuita si platita pt. hotel Paradis Bay din Hanioti inca din februarie-early booking, 150 eoro/persoana, 7 nopti cazare cu demipensiune (transport individual). Dar cu doua saptamani inainte de plecare, am trecut intamplator pe la agentia de unde cumparasem biletele, sa intrebam daca totul e OK (parca am avut o presimtire) si ni s-a spus, senin, ca am fost relocati in Pefkohori la acest hotel. Bineinteles ca am vazut verde in fata ochilor, ne-am enervat, dar am fost asigurati ca este un hotel mai bun decat Paradis Bay si implicit mai scump si ca diferenta de bani va fi suportata de agentie. Neavand alternative-timpul ne presa, iar la banii astia nu prea mai aveai ce alege-am acceptat si am plecat la risc, pt. ca prea multe informatii nu am gasit despre acest hotel. Din start stiam ca plaja din statiune o sa lase de dorit, dar nu aveam ce sa mai facem. Am ales varianta de hotel cu demipensiune deoarece am dorit sa-i ofer putin confort mamei mele care a mers cu noi (72 ani) si care e o fana inflacarata a Greciei si astfel ne insoteste de vreo 5 ani intr-unul din cele doua concedii pe an pe care le petrecem pe meleaguri elene.

Am ajuns la hotel destul de usor: la iesire din statiune se face un drum la dreapta (e indicator din drumul principal) pe care mai mergi cca 100 m si ai ajuns la hotel. Mi-a placut de la bun inceput. O intrare frumoasa pe o alee pietruita ce trce printr-o gradina bine intretinuta, apoi pe langa piscine, receptie si terasa acoperita unde se servea masa.

Cladirea hotelului se afala in spatele “curtii” si este compusa din parter si etaj (cca 30 de camere). Toate camerele au balcon (cele de la etaj) sau terasa (cele de la parter) ce dau intr-o curte interioara cu gazon tuns si udat in fiecare zi. Noi am avut camera la parter si desi am avut emotii cand am vazut ca se putea trece dintr-o terasa in alata. nu au fost niciun fel de probleme si chiar ne-a placut foarte mult confortul si largimea pe care o aveam atunci cand stateam la o cafea. Cu toate ca se putea comunica prin curtea interioara de la o camera la alta, constructia hotelului oferea fiecaruia intimidate si mai ales liniste. Multa liniste. Am avut parte de vecini civilizati care nu au creat probleme de niciun fel. De fapt, de curtea interioara se bucurau doar cei cazati la parter, ceilalti multumindu-se doar cu balconul.

Camera a fost mare, cu chicineta dotata cu strictul necesar-nu am folosit-o decat pt. facut cafea-aer conditionat, televizor si destul de racoroasa tinand seama ca nu prea batea soarele.

Curatenie se facea in fiecare zi (mai putin sambata si duminica), iar prosoapele si lenjeria au fost schimbate la trei zile.

Masa se servea pe terasa acoperita de la piscina si uneori trebuia sa astepti pana se elibera o masa, fiind cam putine locuri pentru cati turisti erau cazati. Mancarea nu prea variata dar suficienta si bine gatita, nu aveai cum sa te ridici flamand.

Piscina nu prea mare dar f. f. curata si suficienta pt. cei cativa turisti care alegeau sa-si petreaca ziua acolo si cu foarte multe sejlonguri si umbrelute. Nu era obligatorie consumatia de la bar dar se inchidea dupa ora 20.

Langa piscine se afla si o sala de billiard si internet.

Hotelul mai are si parcare, dar nu va bazati pe ea. Sunt doar patru locuri. Noi am parcat masina pe o straduta laturalnica.

Distanta pana la plaja este de cca 300 m (cam 5-7 min de mers lejer), iar plaja din dreptul hotelului este mai lata un pic si mai putin aglomerata decat cea din centrul statiunii.

Foarte aproape de hotel exista si un supermarket cu de toate si o patisserie unde am avut abonament tot concediu la baclavale si placinte cu spanac.

Chiar daca statiunea nu a fost cea mai fericita alegere (vezi impresii) -prea mare, prea aglomerata, prea multa agitatie, pentru gustul noastru- noi ne-am simtit foarte bine la Anna Maria. Nu am ce sa reprosej conditiilor de cazare si masa, consider ca am primit chiar mai mult decat am platit si daca acest hotel ar fi in alta parte sigur as reveni cu multa placere aici.

Trimis de dana2104 in 25.01.12 23:44:33
Validat / Publicat: 26.01.12 07:04:17

VIZUALIZĂRI: 4262 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dana2104); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in curtea hotelului Anna Maria

webmaster13 [26.01.12 17:46:37] »

"A iubi si a fi iubit, iata taina fericirii. " (Jacques Benigne Bossuet)

Melodia postata se poate sterge/schimba!

dogvl78 [26.01.12 22:02:14] »

ai fost in ianuarie si se facea baie in piscina?

dana2104 [26.01.12 22:09:26] »

@dogvl78: Scuze pt. greseala. Acum am vazut ca nu am setat bine data sejurului. Am fost la inceputul lui iulie 2011.

webmaster22 [26.01.12 22:42:57] »

Am schimbat data sejurului in caseta tehnica.

dana2104 [26.01.12 23:10:20] »

@webmaster22: multumesc, si inca o data scuze pt. greseala.

dana2104, dogvl78
Alte impresii din această RUBRICĂAnna Maria Hotel: