ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2012
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 16.01.12
JUL-2009

Un parc care te plimba plin lume Minimundus

Undeva in estul orasului, aprope de lac, dupa ce se iese de pe autostrada se ajunge la un parc mare care are doua parti: Reptilienzoo si Minimundus.

In prima parte au o serie de reptile vi in acvarii intr-o cladire frumos organizata. La iesirea din cladire, in parcul din spate se vede un tarc din barne groase de lemn, un tarc de dimensiuni relativ mici. Aici traiesc trei broaste testoase mari, sau f. mari. Sunt broaste care pot cara un om in spate. Am vazut cum era ritualul de hranire: le-a izolat intr-o parte cu un gard serios, persoana a intrat si a lasat mancarea si a iesit. Dupa aceasta manevra testoasele au fost eliberate in tarcul mare.

Dupa ce am trecut de ele am mai vazut niste reptile, dar imi cer scuze ca nu imi mai aduc aminte. Gandul mi-a ramas la imensitatile de testoase.

Am iesit din parcul zoo si am intrat in Minimundus. De la intrare sunt prezentate constructii care caracterizeaza anumite zone.

Se vad constructii in miniatura a mai multor cai ferate, cu garnituri cu tot. Acestea sunt total functionale. Mai mult, copii au posibilitatea sa porneasca anumite garnituri de tren. Sunt refacute gari, poduri, bariere, tuneluri si tot ce tine de realitate.

Sunt lacuri in miniatura cu vapoare specifice anumitor perioade.

Ce este mai important, sunt constructii care reprezinta zone sau orase din lume. Din Romania este refacuta Manastirea Argesului (nu este Casa Poporului cea mai mare constructie din Europa), acesta a fost remarcata ca arhitectura de un arhitect austriac.

Sunt si cateva echipamente celebre care un pupitru de comanda pentru copii. Cel mai mare excavator din lume, un satelit, o statie de antene parabolice, o racheta (Challenger).

Pe traseu sunt marcate sageti care daca le urmezi atingi toate punctele.

Daca obosesti, langa turnul Eiffel si CN Toronto este un loc umbros unde poti manca o inghetata super la 4 euro.

La iesire treci printr-un magazin de suveniruri.

Trimis de alexionescu in 24.01.12 20:58:49
Validat / Publicat: 24.01.12 22:05:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 3894 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexionescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Parcul cu machete

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Klagenfurt și împrejurimile: