ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Foarte nemulțumit
Către satisfăcător
Către satisfăcător

Aveam alte asteptari de la maramureseni !!!!!

Avem o fetita de 5 ani si jumatate si de 3 ani de zile sarbatorile de iarna le petrecem in Romania si incercam sa ajungem acolo unde se zice ca sunt pastrate traditiile romanesti. (Vacantele de vara le petrecem doar in strainatate.)

Revelioanele 2010 si 2011 le-am petrecut in Bucovina si nu am gresit cu nimic, a fost deosebit. Din dorinta de vedea si alte zone ale tarii pentru Revelionul 2012 am ales Maramuresul, mai exact Pensiunea Holiday.

Am fost un grup de 5 familii (10 adulti si 6 fetite cu varste cuprinse intre 5 si 7 ani). 2 familii au fost din Bucuresti, 2 din Caransebes si o familie din Timisoara. Capacitatea pensiunii este de 11 camere din care noi am ocupat 5 camere.

Sejurul a fost de 5 nopti in perioada 30.12. - 04.01.2012 cu demipensiune.

Am ajuns in seara zilei de 30.12.2011 si am intrat in posesia camerelor foarte repede. Ni s-a spus sa ne lasam bagajele si sa coboram in restaurant pentru ca vom petrece o seara folclorica maramuresana. Ne-am conformat si in 30 de minute ne-am asezat cu totii la masa. Mancarea a fost buna (putin cam grasa) si muzica excelenta. Fiind in concediu am dorit sa stam pana spre dimineata pentru a juca o carte si sa stam la un pahar de vorba. Suntem un grup de prieteni care nu ne vedem foarte des, astfel ca am vrut sa profitam de acest prilej.

Surpriza pentru ca in jurul orei 4 a. m. am fost invitati sa parasim restaurantul deoarece nu aveam voie sa ramanem in local. Doi dintre barbatii din grupul nostr au hotarat sa continue discutiile la un pahar de vin pe scarile din fata camerelor unde erau cazati. In camerele fiecaruia dormea cate un copil, motiv pentru care nu puteau sta in camera.

In ziua de 31.12.2011 am servit micul dejun destul de sec, iar personalul este enervant: cand ne-am asezat la masa (in jurul orei 10) atunci au inceput sa stranga asa-zisul bufet, astfel ca am fost nevoiti sa cerem sa fim serviti. Desi in momentul efectuarii rezervarii ni s-a spus ca pentru copii sejurul este gratuit inclusiv masa, de fiecare data trebuia sa ii rugam sa aduca de mancare si copiilor. (le-am spus ca pot sa ia din mancarea adultilor si sa le aduca o farfurie copiilor, dar de fiecare data uitau).

Dupa ce am servit micul dejun ne-am impartit fiecare si o parte au mers pe partia de la Cavnic, o parte au vizitat manastirile din zona, iar alta parte am vizitat inchisoarea de la Sighet si Cimitirul de la Sapanta.

Ne-am intors, am facut o baie in piscina si ne-am pregatit pentru Revelion.

Muzica a fost de nota 10 atat cea populara cat si DJ-ul. S-a organizat si un concurs de dans. Mancarea a fost buna cu exceptia prajiturilor care nu erau proaspete. Muraturile sunt extraordinare!!!

In data de 01 ianuarie binenteles ca am sarit peste micul dejun care a fost inlocuit cu un pranz acceptatbil. Am facut din nou baie in piscina (una are apa f. f. sarata cu o temperatura de 35 grade, iar cea de a doua are apa dulce si cam rece (24 grade), dar ambele curate.

Programul de sauna este unul cat se poate de prost intre 16si 18 cand normal te odihnesti. Intruna dintre zile eram la piscina la ora 16 si am dorit sa facem o sauna, dar am constatat ca la ora 16 sauna nu era pornita astfel ca abia la 17 s-a incalzit si la 18 s-a inchis.

In seara de 01 ianuarie am avut doar muzica pe calculator, dar foarte buna. S-a organizat si un concurs Karaoke, care s-a terminat in jurul orei 24. Dupa aceasta ora DJ-ul a pus muzica si ne-a facut multe dedicatii grupului nostru invitandu-ne in permanenta la dans prin intermediul unui microfon. La un moment dat rula o melodie a lui Gheorghe Gheorghiu motiv pentru care am cerut microfonul la masa noastra si am inceput sa cantam refrenul piesei. Intr-un minut a aparut sotia patronului, o doamna de cca 50 ani si extrem, extrem de acra, (nu stiu ce a mancat pentru ca muraturile erau extraordinare) care l-a certat pe DJ pentru ca ne-a permis sa folosim microfonul pentru a canta refrenul piesei.

Desi inca din prima zi am incercat sa discutam cu patronul (dl Dan) care parea un om intelegator (dar de fapt afacerea era a socrilor lui, niste comunisti inraiti) cu privire la faptul ca noi dorim sa stam pana dimineata in local sa jucam carti, table etc si ca nu vom distruge nimic din local (aveau si camere de supraveghere), dar cu toate ca ne-a dat acceptul socrul sau dormea la masa in restaurant iar patronul se plimba cu mainile la spate pe langa noi, incercand sa ne determine sa plecam la culcare.

Ne pare rau pentru investitia pe care au facut-o, pentru ca restaurantul este frumos, camerele sunt spatioase si curate (trebuie sa mentionez ca pe toata durata sejurului nu s-a schimbat nici macar cosul de gunoi si am stat 6 zile) iar cadrul natural este deosebit, insa mentalitatea proprietarilor este una comunista, iar personalul este execrabil.

Am uitat sa precizez faptul ca in noaptea de Revelion au fost 2 grupuri de uratori foarte slab pregatiti care au venit la inceputul serii de Revelion, iar dupa ora 22 au mai venit 2 grupuri care au intrat in local, patronii au vazut, dar nu s-au sinchisit sa opreasca muzica si sa le permita uratorilor sa isi faca programul, motiv pentru care dupa cca 10 minute in care au asteptat ca niste cersetori sa fie bagati in seama 2 barbati din grupul nostru i-au invitat in fata restaurantului, le-au spus sa colinde i-au platit si le-au multumit.

Deci despre traditii nici nu poate fi vorba la pensiunea Holiday din Ocna Sugatag.

Trimis de mihaelamoldovan in 24.01.12 15:45:04
Validat / Publicat: 24.01.12 18:46:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în OCNA ȘUGATAG. A mai fost în/la: Pensiunea Perla Brazilor din Frumosu, Pensiunea Randunica din Crivaia s.a.

VIZUALIZĂRI: 2881 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaelamoldovan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

adryana
[25.01.12 12:09:59]

@mihaelamoldovan, imi pare rau pentru ca ati fost dezamagiti, poate ca acolo la pensiune aveau un program de mese, se lua micul dejun intre anumite ore, caci am inteles ca si la sauna era acel program. Poate cand ati mers voi sa luati micul dejun se terminase programul, in jur de ora 10. Sunt convinsa ca nu la toate pensiunile din Maramures de sarbatori vei intalni spectacol de datini si obiceiuri.

mihaelamoldovanAUTOR REVIEW
[25.01.12 14:52:23]

@adryana: Cand am facut rezervarea pentru Revelion mi s-a spu ca vom servi micul dejun atunci cand ne trezim (din acest motiv patronul a considerat ca nu este necesar sa ne ofere un pachet cu pensiune completa ci doar demipensiune.)

Eu am spus ca la Pensiunea Holiday nu ai parte de traditii, desi in oferta erau mentionate, sunt convinsa ca exista alte locatii in Maramures unde ai parte de ceea ce ti se promite!

rozaliagulea*
[08.02.12 21:39:23]

Vreau sa spun ca eu am fost la mai multe revelioane si sarbatori la Holiday si de fiecare data patronii si personalul de acolo sau straduit sa ofere cele mai bune servicii, confort, mancare proaspata si de f. buna calitate (au niste bucatari f. buni). De fiecare data au fost invitate formatii de muzica populara maramureseana, fiind o petrecere pe cinste.

Ca la oricare local exista si acolo un program de masa si de distractii. Turistii trebuie sa respecte pe cat posibil acest program si si programul de odihna a celorlalti.

D-na Mihaela? nu am inteles ce e cu expresia *comunisti inraiti* si cu celelalte apelatieve, doar toti cei nascuti inainte de 1970 au fost comunisti sau aproape toti, sau asta e felul d-voastra de a multumi celor care v-au gazduit si s-au straduit din rasputeri sa va faca sa va simtiti bine!!!

adryana, mihaelamoldovan, rozaliagulea*
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Holiday Maramureș: