ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2012

Sub orice critică
    Foarte nemulțumit

Bataie de joc...

Buna tuturor,

Am fost la noua cabana Ciucas in vara, in trecere, cu rucsacul in spate si mi-am promis ca vin iarna pe zapada. Ei... degeaba au bagat bani si au facut cabana daca oamenii te trateaza in bataie de joc si pleci de acolo super nervos si suparat.

Pe scurt:

PRO: cabana noua, loc frumos (vara)

CONTRA: o lista intreaga:

proprietarii / administratori nesimititi la culme. Ne-au facut scandal ca nu am mancat la restaurantul lor de ne-au stricat tot week-endul, chiar daca pentru doua nopti am decontat in total peste 800 RON si chiar in cazul in care nu ar fi fost problema sa acoperim "pierderea lor" ca am fi sarit o masa-doua la restaurant.

Drum anevoios. La telefon ne-au spus ca se ajunge cu lanturi. Cand am ajuns jos, la fabrica de apa, de fapt ne-au speriat si au spus ca se merge numai cu tractorul lor pe senile. Astfel ca am asteptat 15-20 min sa vina tractorul de sus apoi am transferat bagaje / copii si am urcat cu tractorul (cu multe pauze nu stiu de ce) - o alta jumatate de ora. Deci 2.5 ore de la Bucuresti la fabrica de apa deasupra Cheii si apoi inca o ora cu tractorasul lor (care mi-a amintit de filmele cu Africa si mijloacele lor de transport).

Costuri neasteptate: in principiu se ajunge cu un 4x4 dar la insistentele oamenilor de-acolo am folosit tractorul lor care spre suprinderea noastra ne-a costat 15 RON de persoana dus, adica in total peste 100 RON dus-intors (vara costul era 10 RON). Pentru 6 km de drum care se putea face cu masina e cam exagerat si un pic tzeapa.

Vremea: Sus e platou. Bate vantul si ninge. Nu poti sta afara nici 1/2 ora fara sa fii "bine antrenat". In Bucuresti in aceeasi zi era soare, dar acolo sus vremea era mai putin decat primitoare. Pe astfel de vreme nu poti sta afara, nici cu copii nici cu nimic. E riscant. Mai bine mergi undeva linistit, ferit de vant, cu soare si zapada.

Locatia: E o vila pe platou. Iarna nu prea poti face plimbare sau sa te bucuri de priveliste ca e vant si vijelie (cel putin cat am stat noi). In jur nu e nimic. Doar daca vrei sa faci trasee montane, dar trebuie sa fii super echipat (iarna).

Fumul de tigara: din pacate seara camera se umpluse cu fum de tigara care venea de pe holuri / de jos din restaurant. Nu stiu de ce, nu se face aerisirea cum trebuie in restaurant, sau nu sunt bine izolate usile de la camere. In orice caz, miros de bodega... pacat de mobila noua:(

Alternative: Se poate merge si in Capra in Fagarasi si in Pestera in Bucegi sau chiar Muntele Rosu tot in zona, la soare / zapada cu mult mai accesibile, cu oameni mai primitori si fara surprizele neplacute (atat din partea oamenilor cat si din partea vremii).

Per total, am zis ca nu mai merg acolo. Proprietarii m-au si indemnat sa nu merg, deci probabil va indemn si pe voi toti, care nu sunteti suficient de schmekeri pentru noua vila Ciucas, sa va alegeti o alta locatie.

Trimis de marioara_13* in 23.01.12 18:59:09
    Validat / Publicat: 23.01.12 20:11:12

VIZUALIZĂRI: 19592 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marioara_13*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.01.12 20:11:49]

@marioara_13: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [26.01.12 20:05:39]

Am trecut si noi pe la noua cabana si, asa cum spuneam la acea vreme, ne-a placut cum arata aceasta noua constructie. Tot atunci am adaugat alte cateva detalii (vezi impresii) asadar despre proprietari si conditii nu am sa comentez nimic. In schimb nu ma pot abtine sa nu abordez capitolul Vremea.

Va rog sa ma scuzati pentru "duritatea" de care poate voi da dovada, dar sa faceti comparatie intre Bucuresti si o asemenea cabana montana este o mare eroare. Si din pacate, nu sunteti singura care apeleaza la astfel de comparatii (nici macar Cheia nu se poate pune in aceeasi categorie cu Bucurestiul). Totusi, chiar nu v-ati gandit ca era vorba despre o altitudine de peste 1500 de metri si ca in luna ianuarie iarna este in toi? Mai ales ca in discutie era si un masiv renumit pentru vanturile si schimbarile bruste ale conditiilor meteo, chiar si in anotimpul calduros!

Luand in calcul acesti factori, trebuia sa aveti mare noroc sa va bucurati de un loc

linistit, ferit de vant, cu soare si zapada

Nu era mai simplu, ca inainte sa plecati la drum, sa cautati un minim de informatii despre aceasta zona si cum se prezinta ea in timpul iernii?

Facand (tot) o comparatie, ati preferat sa va avantati de buna voie in mijlocul furtunii dupa care sa va plangeti ca v-a prins furtuna.

Robert_27
    [05.02.12 21:20:36]

Felicitari UrjanClaudiu! Aveti perfecta dreptate. In acea azi eram in trecere si ne-am oprit la cabana pentru a servi masa,si fara sa vrem am asistat la discutiile dintre persoanele respective si patroni/administratori! Au folosit un limbaj vulgar la adresa patronului si personalului cabanei, neapreciind munca si efortul care au depuse pentru constructia cabanei! Aceste persoane spuneau ca detin o agentie de turism si au venit cu propunereaa de a colobora cu ei... Patronul, spunandu-le ca nu isi permite o colaborare cu acea agentie (preturile urmand a fii marite in urma colaborarii), acestia au inceput sa isi exprime nemultumirile fata de Cabana, si ca o sa le faca o reclama urata, "urmand" a pierde jumatate din clienti! Alternativele exprimate mai sus de catre marioara_13, probabil sunt locuri ce colaboreaza cu agentia respectiva!... Rusinee sa le fie ca nu stiu sa aprecieze munca unui om!!

laumyr
    [22.03.12 14:23:59]

Am citit ce a spus Marioara13 si nu imi dau cu parerea vis a vis de fumul din camera deoarece nu am stat acolo noaptea... in schimb, sa va povestesc impresia mea: vezi impresii

In concluzie, cred ca Marioara13 a fost cam aspra, dansa alegand aceasta cabana pe post de hotel la 800 de metri in care sa mearga cu copiii ca pe Magheru... 90% nu ii dau dreptate, doar 10% in ceea ce priveste transportul proprietarilor cu care am coborat si care lasa de dorit: praf in masina de teren, miros de motorina + un sofer care cu mare noroc nu ne-a aruncat in rapa, mergea ca la raliu de mi se zdruncinau ficatii prin hopuri.

P.S. Inteleg ca Marioara a fost nemultumita, dar nu inteleg de ce trebuie sa dea alternative... Alternativele le gasim noi, citim parerile tuturor turistilor si nu numai ale dansei.

[22.03.12 14:49:18]

@laumyr, asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

andyc
    [26.07.13 15:03:22]

@marioara_13: Stimata d-na Marioara, inainte de a posta astfel de impresii, ar fi bine sa va opriti putin din furia (indusa poate) si sa judecati toate aspectele mentionate de dumneavoastra inca o data.

Dumneavoastra ati fost vreodata la vechea cabana Ciucas?? Stiti ca se ajungea doar pe o poteca, iar magarusul era singurul mijloc de transport pentru acele cateva ceaiuri si cacao cu lapte pe care le gaseai la cabana?

Dumneavoastra stiti ce inseamna sa construiesti ceva? Stiti de cat optimism, rabdare, ambitie, incredere in sine si bani este nevoie sa realizezi asa ceva? Va spun eu... habar nu aveti... daca nu ati construit o astfel de cabana la 1600 de metri, atunci afirm cu incredere ca NU STITI despre ce este vorba, iar cuvintele aruncate de dumneavoastra nu va fac cinste. Sigur este parerea dumneavoastra, dar nu am putut sa ma abtin in a va contrazice, mai ales ca stiu prin ce dificultati a trecut dl. Alexe pentru a realiza asa ceva...

Undeva, in acest colt minunat de liniste, relaxare, unde nu vei fi nevoit sa auzi nebunia si zgomotul unei statiuni aglomerate, unde poti auzi doar vantul si animalele salbatice, unde poti gasi o cabana care se compara cu un hotel de 4* (si culmea, la o altitudine de aproape 1600 m!), un singur om s-a ambitionat sa infrunte autoritatile, parerile suspicioase si neincrederea tuturor si sa-si cheltuie banutii castigati o viata, prin a crea acest loc numit "Cabana Vf. Ciucas", o investitie pe care nu o va putea amortiza cat va trai, un loc de care sa se bucure oamenii...

Dumneavoastra veniti acum si spuneti ca v-au facut scandal ca nu ati mancat la restaurant. Vin si va intreb, de ce nu ati stat in cort? Cu siguranta, nu aveati problema restaurantului...

In ceea ce priveste transportul, proprietarul isi da silinta si incearca sa puna la dispozitia turistilor din mijloacele de transport pe care le detine, asigurand in conditii decente accesul la cabana... iar pentru acest transport, in conditii de iarna, este destul de costisitor transportul... daca am putea tine cont de combustibilul necesar, piesele pentru masini, oamenii care intretin drumul printre nameti, sa pota fi accesibil, ca noi turistii sa ne putem bucura de o priveliste de vis...

Cu privire la vreme... nu stiu la ce va asteptati dumneavoastra, dar iarna in munti e diferita de cea din Bucuresti... si cred ca nu trebuie sa mai dezvolt subiectul...

Facand referire la fumul de tigara, poate ca ati nimerit vreun turist care a fumat pe balcon, insa in cabana fumatul este interzis si in nici un caz nu putea veni din restaurant fumul de tigara la care va referiti... atata timp cat acolo nu este permis fumatul...

Imi pare sincer rau ca exista astfel de oameni, care nici ei nu stiu ce asteptari au in momentul in care ajung in varf de munte iarna... si sincer, as vrea sa-mi dati cateva exemple de cabane similare acesteia si in alte locatii din tara noastra...

Lasati oamenii sa decida singuri daca au pentru ce sa mearga la cabana si sa se bucure de muntele Ciucas...

O iubitoare a Muntelui Ciucas, cu respect pentru oamenii care au "prostul obicei" de a crea ceva frumos si util pentru ceilalti...

Chloe
    [26.05.14 09:42:20]

@marioara_13:

- Atunci cand iti planifici o iesire, mi se pare de bun simt sa pleci informat; mai ales acum, cand traim in era tehnologiei si gasesti puzderie de informatii; mai ales cand pleci iarna, in varf de munte, cu copiii dupa tine

- site-ul cabanei este foarte bine structurat si plin de informatii utile; doar pe site-ul lor sa te fi uitat si tot plecai cu un bagaj de informatii consistent

- urcarea sau coborarea cu masina de cabana costa 15 lei/persoana/segment, indiferent de anotimp; ca e vara sau e iarna, nu conteaza

- reclami faptul ca nu te-au lasat cu mancarea proprie in restaurant; pai, oriunde te-ai duce in lumea asta, te duci la restaurant cu mancarea in traista?

- fumul de tigara in cabana e o minciuna gogonata; nicaieri in cabana nu se fumeaza!! doar in afara ei!

- despre faptul ca sustineti ca va batea vantul pe platou si nu ai ce face acolo, nici macar nu mai comentez!!

andyc, Chloe, Robert_27, urjanclaudiu
    Alte impresii din această RUBRICĂCabana Vârful Ciucaş (1595 m) :