ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.01.2012
ÎNSCRIS: 12.09.10
JAN-2012

Amintiri despre fuga prin Dubai si nu numai

In Dubai am ajuns pe la 12.30, ora locala, dupa 4 ore si jumatate de zbor. Dupa scanarea retinei si controlul pasapoartelor, am fost preluati de autocar si ni s-a facut o prezentare a obiceiurilor locului. Cu toate formalitatile pe al receptie effectuate am ajuns la camera hotelului pe la 18.00. Careva –sa-zica prima zi este pierduta. Am vizitat imprejurimile hotelului Radisson Royal, am ochit restaurantele din vecinatate, Mc, Kfc, Subway, un libanez, unul indian, unul iranian si cateva terase, apoi doua magazine cu de-ale gurii si fuga la intalnirea cu reprezentantul local al operatorului de turism pentru prezentarea excusrsiilor optionale. Am ales doua. Nu m-a pasionat sa dau 180 $ pentru a manca la Burj al Arab si nici alti bani sa urc in Burj Khalifa, mai ales ca puteam sa fac rezervare de acasa pt 70 de dirhami. Am uitat sa spun ca 1 dirham este 90 de bani, deci socoteala se va face 1 la 1. Exista un safari, un tur al Dubaiului, o excursie in Oman si o alta in Abu Dhabi. Am optat pentru ultimele doua.

A doua zi am cumparat cartela de metrou, silver card, care spun ei este avantajoasa pentru turisti si am vizitat o parte a Dubaiului. Silver card costa 20 de dirhami, dintre care 6 doar palsticul, restul de 14 reprezinta creditul pe care il tot reincarci de la automate atunci cand este nevoie. Calatoria costa in functie de zonele pe care le traversezi. Spre exp. pana la Burj Khalifa, adica doua statii costa 2,6 dirhami, iar 7 statii 4,3. Cardul trebuie validat la urcare si apoi la iesire, atunci cand de fapt ti se extrag banutii din el. Daca ai calatorit mai mult decat ai pe card, ramai cu datorie pe card si la prima reincarcare ti se scade suma datorata.

Prima calatorie a fost inspre parcul Atlantis care se afla pe palm Jumeira. Am luat metroul pana la Dubai intercity si apoi un taxi pana la parc. Taxiul este 1,6 dirhami, prêt unic, iar taxiurile sunt foarte curate si bine intretinute. Exista si un tren de la baza palmierului pana la Atlantis, dar este mai scump decat taxiul. Noi am dat 20 de dirhami de la metrou pana la parc, iar trenul este 15 sau 20 de dirhami de persoana. Ajunsi acolo am constatat ca” e frumos, dar nu prea”. Exista parcuri de distractie mult mai frumoase decat asta, in plus este cam scump fata de ce primesti si te mai controleaza si niste baieti pe la intrare sa nu posezi ceva haleu sau bauturica. Nu este de recomandat decat daca nu aveti ce face, in plus, pentru copii, ceva de distractie nu prea gasesti decat prin mall-uri, iar acolo, cu mare aglomeratie.

Plecand de la Atlantis am poposit in malul Ibn Battuta, un mall interesant ca si conceptie, dar pe noi nu ne atrag cumparaturile. Intr-o ora am plecat ne-am intors la hotel.

A doua zi, dupa o plaja mica la piscina hotelului, am plecat spre Madinat Jumeirah, un complex foarte luxos aflat landa Burj al Arab unde are resedinta si nu stiu ce print. Foarte frumos locul. Se poate face o plimbare cu barca pe canale, admirand palatul si cladirile invecinate, se pot cumpara suveniruri de la magazinele aflate in interiorul cartierului, sa-I zic.

La intoarcerea spre hotel am oprit la Dubai Mall-Burj Khalifa. Mall-ul este o imensitate cu j’de mii de magazine. Atractia din mall este acvariul cu tunelul prin el care nu are niciun termen de comparatie cu cele din Europa. Singurul lucru deosebit la el este ca se afla intr-un mall. Iesind afara dai peste fantana dansatoare care arata ce stie de a 8 la 11 seara din juma’ in juma’ de ora. Frumusel, insa din nou nu este cea mai cea. Va recomand sa va departati de mall spre Burj Khalifa pe ceea ce numesc ei Promenada si veti putea admira fantana in liniste, daca aveti noroc chiar stand pe banca. In apropierea mall-ului este aglomeratie si nu se vede mare lucru. Nu stiu de ce toata lumea sta in partea de mall. Megand pe langa Burj Khalifa dati de niste cascade si apoi in fata hotelului, dupa care se ajunge direct la metrou. Metrou in care nu vezi mai deloc localnici, ci numai expati care au venit la munca. Unii dintre ei cu un miros de mare exceptie, asa ca Bucurestiul are concurenta. Ca tot am vorbit de metrou, nu aveti voie sa mestecati guma, sa mancati, sa beti, sa alergati in incinta metroului. Barbatii nu au voie sa calatoreasca in vagonul rezervat femeilor si copiilor. Eu m-am urcat fara sa ma uit, de fapt nici nu stiam de existenta acestui vagon, si a venit de niciunde un nene care m-a poftit afara. Au camere de luat vederi peste tot. Am alergat sa prind metroul care tocmai sosise si agentul de paza mi-a facut semn s-o las mai moale ca oricum vine altul. Circula cam la 5 minute. Despre Burj Khalifa nu zic decat ca este impresionant si este facut din ambitia unor oameni care nu au ce face cu banii, exact ca si conationalii nostrii care isi fac mega vile, pentru famile de 3 persoane. De altfel se pot vedea zgarie-norii care nu sunt ocupati, sunt construiti degeaba.

In urmatoarea zi am avut cam acelasi program de vizita prin Dubai, in zona Jebel Ali cu trecere prin Emirates Mall in care am vazut o zona in care se dau cu schiurile si cu sania, impresionant doar ca realizare si ca si consum de energie pentru racire, altfel zapada este de fapt gheata pusa pe ciment si, evident, este departe de ceea ce cunoastem noi.

Ziua a patra a fost dedicata excursiei in Oman. Se pleaca la 9 cu autocarul si se traverseaza inca doua emirate dupa care se ajunge in Oman. Atentie, va trebuie pasapoarte. Acolo se face o croazierea in Golful Oman, se pescuieste se face baie, snorkeling, dar nimic impresionant. Excursie fara sare si piper, dar totusi relaxant. De retinut ca celeta doua emirate prin care am trecut sunt cu mult mai saracacioase.

Am plecat in ziua a 6a in Abu Dhabi, unde am gasit un oras mai plin de verdeata si nu asa de multe betoane ca si Dubai. Si acolo se construieste mult. Recomandarea este a se inchiria o masina si a vizita pe indelete orasul. Pare frumos, insa noi am vazut aproape totul din autocar si pe fuga. La pranz am mancat ceva mai repede si pana au terminat masa ceilalti din grupul nostru am alergat pe strazile invecinate sa vedem cum sunt oamenii, sa vedem cum arat a magazinele si restaurantele.

Am facut si o vizita la moscheea nu-stiu-care, o chestie mare cu niste amestecatura de kiscth si oarece bun gust. Ma rog, chestie de gust. Cam totul pare ca la noi la taranii care s-au imbogatit peste noapte si care si-au cumparat lucruri scumpe dar fara gust.

Inteleg ca excursia are de fapt tema: Ce se poate vedea in Abu Dhabi, caci totul este in viteza autocarului, deci luati o masina si domol. Mi-ar fi placut sa intru la circuitul de F1, la parcul Ferrari sa stau sa ma plimb pe strazile lor. Am observat ca sunt mai conservatori acolo.

La intoarcere am cerut soferului sa ne lase la intrarea in Dubai si am decoperit un loc in spatele mall-ului Marina, un mall mai vechi si mai mic, o zona foarte frumoasa, cu multe ambarcatiuni, cu unele dintre ele te poti plimba. Foarte multe restaurante si elegante. Destul de scump, dar si frumos. Imi pare rau, dar nu-mi mai amintesc numele, posibil sa se numeasca tot Marina.

In penultima zi am fost in cartierul Bastakya. Un cartier mai vechi cu strazi inguste si unde comertul se face in mod traditional. Foarte frumos. Cartierul este in ceea ce numesc ei Creek. Am trecut cu barca canalul si am dat de alta parte a acestui cartier. Foarte putini turisti, insa este partea Dubaiului atinsa mai putin de modernitate. Sigur, mai dai si de locuri insalubre, dar macar vezi ceva traditional.

Pe seara am ajuns la Global Village, un parc in afara Dubaiului, cam la 30km. Se poate ajunge doar cu taxiul. Locul este foarte interesant, se deschide la 16 si se inchide pe la 12. Aici vin emiriotii cu nevestele lor la distractie. Intrarea este 10 dirhami, iar masinariile nu sunt multe si nici interesante, dar este un loc unde tari din lumea larga au pavilion si vand marfuri traditionale sau dau spectacole. Au pavilioane tari ca Iran, Pakistan, India Siria, Kuweit, Maroc, Spania, Thailanda, Sri Lanka, Liban, in fine, sunt multe. Va recomand si pentru avedea cum se distreaza o familie de emirioti.

Ultima zi este pierduta, caci se pleaca de la hotel la 12, iar avionul decoleaza la 16.10, evident charterul, facand cam 5 ore si jumatate pana in bucuresti. Charter care s-a umplut de plase din duty free, ca asa-i romanul. Aproape toate marfurile sunt mai scumpe decat la noi, asa ca nu stiu de ce tre’ sa-ti cumperi ceva de acolo. Doar suveniruri.

Poate va ajuta cate ceva din ceea ce am scris asa cum si pe mine m-au ajutat mesaje de pe aici si de pe aiurea.

Trimis de osontea in 21.01.12 19:53:08
Validat / Publicat: 21.01.12 21:05:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 10077 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (osontea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Strada Zayed in fata Radisson Royal hotel

webmaster15 [21.01.12 21:05:00] »

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

webmaster13 [21.01.12 23:09:04] »

Melodia postata se poate sterge/schimba!

lizuk [22.01.12 01:20:49] »

Cu riscul de a-mi atrage antipatii aici pe site, dar nu înţeleg pe ce criterii se selectează aceste mini-ghiduri! Nu s-a scris despre locuri reprezentative pentru Dubai (piaţa de aur, "muzeul satului", parcurile de distracţii, cele două plaje publice), colegul nu a apucat să se bucure de restaurantele de acolo (sau nu ne-a zis nouă nimic), nici pe localnici nu prea ni i-a descris şi aşa mai departe. Ca om care a avut ocazia să descopere destul de bine emiratul, tot în excursie, mă declar nemulţumită de informaţiile din text şi cred că cineva care îşi planifică vacanţa în Dubai are nevoie de un mini ghid mult mai consistent.

Rândurile de mai sus se adresează webmasterului, nu am nici o intenţie să supăr autorul, pentru care mă bucur că a ajuns în Dubai. Îmi pare rău că nu a şi avut un ghid bun, care să îl ducă peste tot. şi să îi povestească despre ce vede. A, şi mă bucur că ai văzut Bastakya!

webmaster15 [22.01.12 08:26:27] »

@lizuk

De suparat nu se supara nimeni, iar eu cu atat mai putin.

Iti cunosc review-urile despre Dubai, le-am citit si le apreciez.

Pe de alta parte, am apreciat, atunci cand l-am selectat drept mini-ghid, acest review ca fiind unul util.

Pentru ca, intr-un stil aparte, ne poate indica ce poti face in Dubai cateva zile.

Sigur ca, daca ai fost acolo, privesti lucrurile mult mai obiectiv decat mine si ma bucur ca ai facut comentariul de mai sus.

Dar, cum avem gusturi diferite si de gustibus non disputandum est, raman la opinia ca, pentru un turist aflat pentru prima data acolo, review-ul (insotit eventual de alte detalii oferite la cerere de autor) poate fi util si de ce nu, un mini-ghid.

In speranta ca m-am facut inteles...

Diaura* [23.01.12 02:07:50] »

La fel de neincantata ca si lizuk, ma decar si eu.

Gresesc cumva crezand ca un mini (sau maxi) ghid, are rolul de a-i face si pe altii sa isi doreasca o anume destinatie? Sa gaseasca acolo pe langa informatii si atitudini pozitive?

Prima mea impresie este un fel de ” nu merita ” general si explic si de ce.

1 -... ”Prima calatorie a fost inspre parcul Atlantis care se afla pe palm Jumeira. ”... ” Ajunsi acolo am constatat ca” e frumos, dar nu prea”. Exista parcuri de distractie mult mai frumoase decat asta ”... ” Nu este de recomandat decat daca nu aveti ce face, in plus, pentru copii, ceva de distractie nu prea gasesti ”...

Concluzia scriitorului este deci ca nu merita sa mergi acolo. Desi este in topul celor mai luxoase parcuri de distractie, are un acvariu subacvatic si le da posibilitatea turistilor sa inoate cu delfinii si sa te distreze fara limite intr-un imens parc acvatic el spune ca nu merita.

2 - Nici Dubai Mall-Burj Khalifa. Mall-ul cu fantana lui dansatoare nu este recomandat din acelasi motiv; ... ” Frumusel, insa din nou nu este cea mai cea. ”

3 –... ”Metrou in care nu vezi mai deloc localnici, ci numai expati care au venit la munca. Unii dintre ei cu un miros de mare exceptie, asa ca Bucurestiul are concurenta ”.

Adevarul este ca daca nici cea mai lunga linie de metrou din lume pe care circula metrouri fara pilot, ghidate pe sine magnetice si care arata intr-un mare fel, nu te impresioneaza... ma intreb cu ce sa circuli ca sa merite? Poate cu trmvaiul 41. (Numai metroul asta merita un review intreg)

3 -... ” Burj Khalifa nu zic decat ca este impresionant si este facut din ambitia unor oameni care nu au ce face cu banii”...

Parerea mea; macar de am avea si noi oamenii si bani sa ridicam ceam mai inalta cladire din lume, adica constructia cu cele mai multe etaje (160), in care super lifturile sa functioneze cu cea mai mare viteza din lume, si sa facem la etajul 156 o biserica, care sa fie situata la cea mai mare inaltime. Adica sa ne inscriem cu aceasta cladire de sase ori pe locul 1 la ” cea mai... ”. Noi, am facut... cel mai lung carnat din lume.

4 – partia din Emirates Mall, este ” ghiata pe ciment ”. Concluzia; nu e nici o smecherie, deci nu merita.

Ma intreb la ce altceva te poti astepta in plin desert, cand vorbesti despre o partie artificiala? Aaa... poate sa ninga din tavan.

5 -... ” se traverseaza inca doua emirate dupa care se ajunge in Oman. Atentie, va trebuie pasapoarte. ” Ma gandesc ca de cand pleci de acasa iti trebuie pasaport. Oricum ce mai conteaza, cu sau fara pasaport, tot... ”Excursie fara sare si piper, ”... ramane. Deci nici asta nu merita facuta.

Dupa parerea autorului merita doar Global Village unde vin emiriotii cu nevestele lor la distractie.

Si asta devine ” mini ghid ”: un review plin de ” nu merita ”?

Dar... asta este.

osontea [23.01.12 07:33:03] »

Inteleg ca trebuie sa ai aceeasi parere cu cei care comenteaza review. Am vazut multe lucruri mult mai frumoase, asa ca tot ce am scris este raportat la aceste lucruri. Ce sa-mi placa la un metrou, cand stau sufocat de miros de transpiratie.

Eu ma duc intr-un parc de distractii, culmea coincidentei, sa ma distrez. Insa, atunci cand sunt controlat prin genti si cand nu gasesc sezlong, cand nu ai decat trei circuite cu colaci, nu ma intereseaza altceva. Exista, asa cum am spus parcuri mult mai interesante.

Exista situatii in care trecerea dintr-o tara in alta se poate face si fara pasapoarte.

Pe mine nu ma impresioneaza casele cu turnulete indiferent cat de mari sunt si indiferent cat de multe.

Probabil ca or mai fi si alti ca mine, tocmai asta este rostul acestui site, dar va las pe voi astia care umpleti avioanele cu plase din duty free sa comentati. Cumparatorii de tigari, whisky, parfumuri.

Succes!

lizuk [23.01.12 10:07:46] »

@ webm: eu zic ca nici macar autorul review-ului nu a avut pretentia ca va scrie un text util celor care vor vrea sa viziteze Dubaiul, din moment ce din titlu spune ca scrie "amintiri despre fuga prin Dubai".

@ osontea: citind raspunsul tau raman cu impresia ca nu ai inteles de la ce a pornit discutia. Nici eu, si din cate simt nici Diaura, nu am avut o problema cu faptul ca ai vazut Dubaiul in goana, superficial, si nici cu impresia cu care ai ramas (adica... neimpresionat), ci cu faptul ca acest text e mult sub ceea ce vad eu si Diaura a fi un ghid (chiar si mini, chiar si scris pe un site, de neprofesionisti). Faptul ca ai fost la "moscheea nu-stiu-care" sau ca nu iti amintesti numele mallului care ti-a placut atat de mult nu e un capat de tara, desigur, multi dintre noi uitam detalii, problema e ca asta nu va fi de folos cuiva care vrea sa se ghideze dupa ce ai scris tu. Plus ca un ghid trebuie sa contina informatii corecte, si atunci trebuie spus ca Madinat Jumeirah nu este un palat si ca nu exista nici un print care sa ocuiasca acolo, pur si simplu este un imens resort de lux (cel mai intins din Dubai) cu peste 40 de restaurante imprastiate prin gradini sau prin laguna. Wikipedia e de acord cu mine si cu informatiile primite de la ghidul meu (nu mini), sa stii. Nu poti sa te plimbi printre ele cu barca si sa le vizitezi, pentru ca atunci cand urci esti intrebat unde ai rezervare, unde trebuie sa ajungi. Ca poti sa trisezi si sa spui ca ai dar de fapt nu ai, numai ca sa te plimbi, cu siguranta e posibil.

Apoi referitor la ce spui tu, ca in tramvai esti sufocat de miros... mi-am tras o palma-n frunte, asa, cum fac copiii uimiti si nu stau sa isi gandeasca reactia! Nici nu pot sa mai comentez... Aaa, si din cate stiu nici la aqua parc-ul asta al nostru nu ai voie cu mancare si bautura din afara, nu? Nu e Atlantisul cel mai negru

Sincer, dar sincer, imi pare rau cand vad turisti care ajung neinformati in destinatii care presupun totusi costuri destul de mari (viza, avion) si ajung acolo dar nu stiu ce sa vada ori vad si nu stiu ce inseamna.

Diaura* [23.01.12 10:58:57] »

@osontea:

” Eu zic sa comentati numai dvs., iar cei care au alta parare sa stea acasa ca nu merita nimic, ar fi bine sa primeasca chiar si o pedeapsa. ”

Cu asta ai spus tot. Dupa ce am citit si celelalte relatari ale tale, eu sunt pe deplin edificata.

Totusi, eu nu intru in categoria... ”dar va las pe voi astia care umpleti avioanele cu plase din duty free sa comentati. Cumparatorii de tigari, whisky, parfumuri. ”. Ce ma fac atunci?

Cand vad clar ca ceva nu se potriveste... te anunt ca voi continua sa imi spun parera, cu sau fara voia ta.

station5* [27.01.12 07:54:46] »

Aacest articol contine atatea info false incat ar trebui in loc de "mini ghid" sa i se pune un warning ptr "declaratii false": Ex. :

-intrarea la burj al arab costa de la 98$ (nu 180$ cum sustine autorul) vezi siteul lor de rezervari jumeirah.com

-intrarea la burj khalifa costa si a costat incepand cu 2009 on line 100dirhami (nu 70 dirhami cum "putea sa faca de acasa" autorul)

-parcul hotelului Atlantis are topogane speciale ptr copii, piscina cu valuri (autorul sustine ca nu sunt distractii ptr copii in Dubai) asa cum au si parcul wild wadi sau parcurile special amenajate la plaja Jumeirah Beach, Mamzar, sau parcul Zá'abeel cu barcute speciale ptr copii, masinute, terenuri ptr toate sporturile; parcul Safa sau Creekside cu piste speciale ptr role si biciclete, cu trenulte si funiculare (pe acestea din urma si altele nici nu le-a vazut autorul, dar concluzia a tras-o)

-parcul hotelului Atlantis apare alaturi de parcul wild wadi in top 10 ale celor mai spectaculoase parcuri de distractii din lume; atlantis ptr acvariul subacvatic iar wild wadi ptr cele 30 topogane acvatice printre care si cel mai inalt si rapid topogan din lume dupa SUA: Jumeirah Sceirah inaltime 33m si 80km/h viteza la alunecare; (autorul sustine ca nu merita vizitat)

-este un nonsens turistic a sustine ca nu merita vizitata cea mai inalta cladire din lume Burj Khalifa (defapt autorul nici nu a vizitat-o, dar are "pareri pertinente")

-sau a sustine ca "nu este cea mai cea" fantana arteziana de la burj khalifa, cand sunt cele mai mari (ca debit de apa folosit si ca inaltime a jetului) /spectaculoase fantani arteziene din lume (alaturi de cele din Las Vegas-Bellagio

-referitor la participarea la spectacolul fantanilor sustine: "In apropierea mall-ului este aglomeratie si nu se vede mare lucru"; ba se vede perfect chiar de langa mall: este chiar langa mall o portiune terasata mare sub forma de trepte folosite ca si banci, de unde se vad perfect fantanile; sau daca se trece podetul pe aleea pietonala care margineste lacul; nu e nevoie sa se mearga la iesirea din mall unde indica autorul

-programul fantanilor arteziene incepe la ora 18 in fiecare seara, nu la ora 20 cum sustine autorul (ba mai au si la amiaza de la 13 sau 13,30 alte 2 reprezentatii conform siteului dubaimall.com

-la Madinat Jumeirah NU exista niciun palat si nici un print nu locuieste acolo si nici nu pot turistii sa se plimbe cu barca pe canale, numai daca sunt cazati la hotelurile de lux de acolo, si nu este "un cartier"sunt 3 hoteluri, o medina (piata acoperita), un amfiteatru in aer liber, restaurante, terase care marginesc laguna artificiala

-partia de la Mall Of emirates NU este gheata pe ciment, este o "partie de ski artificiala"tot mai des intalnita (pana si in Romania), cu zapada artificiala afanata si distribuita prin asa-numitele tunuri de zapada. ineditul consta in faptul ca este indoor si ca reusesc mentinerea temp sub zero grade in acea incinta mare, desi in exterior sunt in aug si 50 grade (am uitat sa o mentionez si la "distractii ptr copii" care zice ca ar lipsi in Dubai)

-mentiunile sarcastice ale autorului despre disciplina impusa in metroul din dubai (sa nu se bea, manance, mestece guma) sau existenta unui compartiment separat ptr femei si copii tin de un anumit grad de civilizatie, care din pacate la noi in tara inca nu a ajuns; am intalnit aceste reguli si in alte mari metropole care sunt cu cel putin 100 de ani inaintea noastra ca si nivel de civilizatie si educatie;

-aerul conditionat din metroul din dubai contine substante parfumate care se simt la urcare; de la cine proveneau acele mirosuri neplacute simtite de autor, nu se stie...

-exprimari de genul "moscheea nu-stiu-care" referitoare la moscheea din Abu Dhabi (cea mai mare si cea mai scumpa dupa cea din Meca); sau "o zona"in spatele unui mall" referindu-se la Dubai Marina il califica ptr a fi mini ghid?? dupa parerea mea il descalifica...

-NU exista "cartierul Creek" pe care autorul sustine ca l-a vizitat chiar si"pe celalalt mal al canalului"; Bastakiya se afla in Old Dubai, Dubai Creek este canalul; pe celalalt mal autorul a vizitat defapt Deira, care inafara de zona soukurilor nu are nimic traditional, are in schimb cartiere unde locuiesc expatii, nu emirati (zona traditionala-care crede autorul ca s-ar afla in "cartierul Creek"-defapt Deira, se afla in old dubai-Bur Dubai: bastakiya, fahidi port, heritage village, casa primului sheikh)

-preturile in duty free sau in supermarketurile din Dubai sunt mai mici decat in supermarketurile noastre ptr aceleasi produse. posibil sa fie mai mari numai decat in piata europa din Bucuresti, cu care probabil compara autorul (asta ca sa gasesc o explicatie afirmatiei eronate)

Concluzie: acest articol, daca tot se publica din considerente de libertate a cuvantului, trebuie sa contina un warnig/avertisment pentru informatii false.

station5* [27.01.12 08:25:13] »

Mentiune: preturile mentionate in ecoul meu anterior, de ex. 350 AED (98$) rezervarea ptr vizitarea Burj Al Arab, se regasesc si in multitudinea de pliante turistice aflate in holurile hotelurilor din dubai; nu numai ptr rezervari on-line.

osontea [27.01.12 12:47:59] »

Am rugamintea ca acest cont sa mi se stearga. Am senzatia ca nu aveti nevoie de impresiile mele ci de cele presetate, adica acelea care aduc mai multi turisti in Dubai, ceea ce inseamna castiguri pt persoanele care detin agentii si care comenteaza in necunistinta de cauza.

O iau in ordine.

Pretul de 180$ la Burj al Arab este in oferta agentiei cu care am fost si presupune si o cina la un restaurant de acolo.

Presturi de intrare la Burj Khalifa poate fi si 70 dirhami in cazul in care-ti faci rezervarea pe net, deci puteam sa fac rezervarea de acasa, se poate verifica intrand pe site-ul dubai mall, la "at the top". Sa va mai povestesc ca o parte din grupul de romani ai picat in gol cu liftul? Sigur ca sunt tot felul de metode de siguranta, dar acestia au picat in gol si sperietura pe care au tras-o nu este de incercat.

Mie nu trebuie sa-mi placa ce este scris prin diferite topuri, nu ma conduc dupa gusturi sugerate de altii, chiar daca Atlantis este in vreun top mie mi-au placut mai mult alte parcuri si am vizitat destule, chiar si cu delfini. Este frumos, dar nu incat sa fie in topul meu.

In ceea ce priveste fantana, in momentul in care am fost eu programul incepea la 20, air aglomeratia de care am beneficiat intr-o zi de vineri adica ziua lor libera, m-a facut sa scriu ceea ce am scris. Nu se vede foarte bine de langa mall ci de pe promenada de langa Burj Khalifa.

Daca asta am vazut, asta am scris.

Nu am facut nicio mentiune sarcastica, ci am atras atentia, caci un turist neavizat poate sa capete o amenda.

Moscheea este a 9a din lume, asa ca las-o mai moale. Citeste pe net. Poate in urama vreunei calamitati sa ajunga a3a.

La Medinat am fost pe canale cu barcuta, calatoria este 60 dirhami, iar informatiile le-am capatat de la indianul care o conducea. Am poze, insa nu le voi posta.

Faptul ca de fiecare data in metrou eram in preajma unor indieni sau ce or fi fost, care miroseau urat, ce trebuia sa scriu?

Asta cu preturile din duty free e tare.

Sfatul meu este sa va duceti si sa va convingeti. evidet ca vor exista diferente, dar de aici pana a spune ca sunt minciuni.

Cam prost crescut domnule.

Insist sa mi se stearga acest cont!

JKN* [27.01.12 13:40:49] »

@osontea: pe siteul mentionat de tine pentru bilete online la Burj Khalifa pretul este de 100 AED, cum zice station5

si am facut rezervare si eu pentru 5 febr. la Burj al Arab la 350 AED, cam 100$la Junsui restaurant, deci nu la 180$ cum zici

la Madinat anul trecut cand a fost fratele meu nu se faceau plimbari decat pt cei cazati cum zice si station5, dar poate tie ti-a oferit indianul plimbarea inafara programului e posibil

eu iti pot scana bonuri din duty free din aeroport si cu bonuri de la carrefour cu preturi mai mici decat la noi intr-adevar cu cadouri care mi le-a adus fratele meu

in pliantul adus de fratele meu anul trecut de la moscheea din Abu Dhabi scrie ca este pe locul doi in lume, la egalitate cu cea din Ryad dupa cea din Mecca

scuza-ma, vreau numai sa fie informatiile cat mai corecte, si eu m-am documentat pt ca maine plec in Dubai, de aceea am citit articolele si completez acum

adri-nico [28.08.14 01:25:16] »

Cred ca autorul ori n-a avut o companie placuta, ori s-a trezit cu fundul in sus, la momentul plecarii spre aceasta destinatie. E doar o gluma!!!

Noroc cu ecourile ca m-am mai dumirit si eu ca ai totusi ce vedea acolo si nu e chiar o destinatie de lepadat. sau mai bine sa dau o tura prin Bucuresti sa vad Casa Poporului ca e si ea cea mai mare din vreun top, sa ma dau cu metroul nostru mirositor, cu vaporasul prin Herastrau si cu parcul de distractii de la Baneasa sau pe unde o fi... Cred ca tot la acelasi pret ies!!!

Dar delfinii? De unde iau delfini???

webmaster [01.12.19 17:32:56] »

Atributul ”MG” (selectat anterior) a fost retras

adri-nico, Diaura*, JKN*, lizuk, osontea, station5*