ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.01.2012
ÎNSCRIS: 30.01.11
SEP-2011

La Fuggerei...

Am fost in Augsburg la inceputul lui septembrie 2011, la niste prieteni care stau intr-un “sat” foarte aproape de oras. Oricum "satul" nu seamana deloc cu ce gasim pe la noi pe la sate, iar gainile crescute de vecini sunt doar pentru placere si nu le taie nimeni.

Am vizitat Augsburgul mai multe zile, in special mergand prin magazine la cumparaturi dar am vizitat si centrul, cu primaria, biserica Sf. Anna, casa natala a marelui dramaturg Bertolt Brecht.

Foarte mult ne-a placut la Fuggerei - cel mai vechi complex de locuinte sociale din lume care inca se mai viziteaza si care si in zilele noastre are aceelasi scop, chiria fiind de numai 88 eurocenti.

Complexul este foarte frumos, foarte curat si plin de verdeata. Aici se afla si casa in care a locuit strabunicul lui W. A. Mozart. Fondatorul a fost Jakob Fugger cel Bogat (Jakob Fugger der Reiche), de aici si denumirea de Fuggerei.

Pentru date mai complete si corecte citez din Wikipedia: “Acest cartier a fost de două ori lărgit, prima dată în anul 1880, și mai apoi în 1938. În timpul războiului, în 1944, cartierul a fost distrus în mare parte. După război, el a fost reconstruit cu ajutorul unui fond special privat, iar în anul 1947 a fost redat spre folosință. Astăzi, acest cartier cuprinde 67 de case cu 147 de apartamente, fiecare cu o suprafață de aprox. 60m², ficare având intrare separată. Din complexul de locuințe mai fac parte un azil de bătrini, o fântână și o biserică. Unul dintre apartamentele de la parter a fost amenajat și poate fi vizitat. Din aprilie 2006 intrarea la Fuggerei costă 2 euro, mult mai mult decât costa chiria pe un apartament”.

Daca va aflati in Augsburg, va recomand o vizita si la acest minunat complex.

Trimis de cryss27 in 18.01.12 16:02:16
Validat / Publicat: 18.01.12 17:27:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA. A mai fost în/la: Munchen, Ulm, Rothenburg

VIZUALIZĂRI: 5410 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cryss27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 La Fuggerei, una din multele statui de pe case

[18.01.12 17:18:31]

Mutat la rubrica "O zi prin Augsburg" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[18.01.12 17:42:33]

Ok, eu am pus separat pentru ca am stat mai multe zile

Diaura*
[19.01.12 00:09:10]

Citesc si nu imi vine sa cred.

Un cartier pentru nevoiasi, in care un nevoias, incapabil sa plateasca o chirie in alt cartier al orasului, vine de la munca cu un BMW X3 (in jur de 30.000 Euro).

Si pentru acest privilegiu, el are o datorie de onoare; sa spuna de trei ori pe zi o rugaciune pentru proprietarul casei in care sta aproape gratis. (asta am gasit-o pe net, dupa ce m-ai facut curioasa cu RW-ul tau). Si am mai aflat ceva; locatarii, oricat de amarati ar fi, nu au voie sa cerseasca. Asa ma gandeam si eu; ca nu din cersit si-a luat personajul, masina.

Aha... deci recapitulez; unul are o masina de 30.000, este vai mama lui ca nu mai are bani si de casa sau chirie si da norocul peste el.

Pai, mare parte din populatia Romaniei, ar putea sa faca cerere, sa fie primita acolo cu conditia sa fie catolici.

Ma gandesc ca nu sunt atat de multi turisti care viziteaza cartierul, incat se acopere chiria neplatita de locatari. Am dreptate?

[19.01.12 11:16:04]

Buna remarca! Din ce am vazut eu nu sunt multi turisti dar era si o zi ploioasa, oricum orasul nu este prea turistic, doar grupuri de chinezi am vazut. Totusi locuintele sunt modeste (pentru un posesor de bolid) si am vazut mai mult persoane in varsta pe la geamuri, poate posesorul masinii era in vizita sau era patronul de la bar si de la magazinul de suveniruri (exista si astea in incinta). Pe langa rugaciuni ei trebuie sa suporte si turistii bagaciosi, din fericire pentru ei nu prea multi.

Un apartament este aranjat spre vizitare si este asemanator unui apartament cu 2 camere de la noi de la bloc, utilat cu tv si bucataria completa si moderna. Cele de la parter au niste gradini foarte frumoase si pline de flori dar nu am reusit sa le pozam din cauza ploii.

E interesant de vazut, o experienta, noi am ajuns aici intamplator si ne-a placut!

Am uitat sa spun ca intr-un subsol este amenajata o sala cu diverse obiecte, poze si descrieri audio ale razboiului si impactul acestuia asupra Germaniei, orasului Augsburg si oraselului Fuggerei. Destul de interesant, pentru pasionati.

Dragoș_MD
[19.01.12 11:57:03]

@cryss27:

... oricum orasul nu este prea turistic...

Ca unul care AmFostAcolo, sunt in total dezacord cu aceasta afirmatie. Se poate spune despre el ca-i micut, insa e suficient de turistic cat sa ai nevoie de cateva zile pentru a vedea tot ceea ce ar fi de vizitat...

Michaell
[19.01.12 12:28:27]

@ Diaura

sunt totusi putin MIRAT de ceea de te-ai MIRAT pe tine, vorbesc de acel bolid parcat acolo...

ma scuzi, dar asemenea privelisti ar trebui sa-ti fie cunoscute din romania, nu?

nu cred ca gresesc daca apreciez ca 60 - 70 % din cei care in romania, sau hai sa luam bucurestiul, sofeaza asemenea autoturizme, locuiesc intr-o cutiuta de chibrite ceausista, sau poate chiar intr-o garsoniera. deci care-i problema... nemtii nu au voie si iei??!! sau crezi ca aici treaba-i alta decit in alte tari? de ce-ar fi? nu, nicidecum. si aici in cele mai multe cazuri cei cu goluri (si lipsuri) mari in portofel (si la materia cenusie) au cele mai mari masini in fata usii. cei cu bani aici nu se arata sau nici nu afli de iei. cei cu bani aici se compoarta putin mai altfel decit gigi B.

[19.01.12 14:30:00]

Cand am zis ca nu e prea turistic m-am referit la faptul ca nu prea am vazut turisti si oricum nu din Romania iar agentiile de turism de la noi nu il promoveaza, eu nu stiu sa fie inclus in vreun circuit. Poate doar daca mergi pe cont propriu. Acelasi lucru se intampla si cu alte orase mai mici dar frumoase din Germania. Noi, in general, suntem adeptii circuitelor cu autocarul dar nu am gasit introduse multe din orasele dorite (Ulm, Wurzburg, Karlsruhe, Stuttgart si castelele din zona si nici macar superba zona a lacului Bodensee, nu mai zic de Drumul Romantic din care face parte si Augsburgul, foarte promovat in Germania, si pe buna dreptate).

Orasul este frumos, tipic nemtesc, curat si civilizat (exceptie facand cersetorii romani care ascultau la un telefon manele), si are multe de oferit. Din pacate nu am ajuns la gradina zoologica care am inteles ca este renovata recent.

blackd0t
[28.03.13 15:44:37]

@Diaura: nu este asa, ptr a putea beneficia de o locuinta in Fuggerei ai nevoie de urmatoarele cerinte:

1. sa fi originar din Augsburg

2. sa fii amarat (si se ia la calcul unde lucrezi si cat castigi)

3. sa fii catolic

4. sa te rogi in fiecare zi la fondatorii Fuggereiului

si in cazul in care te pui ulterior pe picioare (adica daca ajungi sa castigi mai mult decat "trebuie" ptr a putea locui in Fuggerei atunci trebuie sa parasesti complexul)

este destul de simplu. Stiu ptr ca locuiesc in Augsburg

Si nu, nu poate oricine sa stea acolo, trebuie sa indeplinesti cerintele de mai sus

Dragoș_MD
[28.03.13 16:17:09]

@blackd0t: fiind „localnic”, ar fi foarte frumos dacă ai reuși să găsești puțin timp să ne povestești și nouă despre frumosul orășel bavarez. Are atâtea de arătat...

blackd0t, cryss27, Diaura*, Michaell
Alte impresii din această RUBRICĂO zi prin Augsburg: