ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.01.2012
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11
JAN-2012

neoRenasterea Germana la Castelul Peles

Am ales un weekend la Sinaia deoarece trecuse anul de cind n-am mai vazut zapada si imi era frica sa nu uit cum arata si cit e de rece. Am aflat, e foarte rece!!!

Dupa o zi la sanius am decis ca duminica sa vizitam castelul. Pina acum n-am facut-o decit in trecere si eram curioasa de ce anume se afla dincolo de gardul ce inconjoara "bijuteria" de castel.

Nu m-am uitat nici pe net, nu am cercetat nici carti sau carti cu poze, asa ca m-am dus fara nici o informatie.

Ajunsa la casa de bilete am ramas putin socata de pretul acestora. Un tur de baza costa 20 de lei (doar la parterul castelului, 45 de minute cu ghid), un bilet care cuprindea parterul si primul etaj costa 50 de lei iar un tur complet avea pretul de 70 de lei, cu ghid inclus care dura cam 2 ore. Eram in impas deoarece nu stiam cita rabdare va avea piticul meu odata intrati in castel asa ca am ales turul de baza ca sa imi fac o idee. Taxa de poze 32 de lei iar taxa de filmat 53 de lei.

Cei care au bilete de 50 si 70 lei intra printr-o usa din gangul de la casa de bilete. Cei cu bilete la tur de baza intra prin ultima usa din fata castelului.

Nu se poate intra in castel cind vrea fiecare. Noi a trebuit sa asteptam cam o jumatate de ora in ger pina s-a terminat turul turistilor care erau inauntru si pentru a da posibilitatea de a se stringe un grup mai mare. Noroc ca gradina castelului era foarte frumoasa si am avut ce admira. Dar am si inghetat intre timp.

Intrebarea noastra era daca va fi cald in interior sau va trebui sa stam infofoliti. Odata intrati am constatat ca era destul de cald incit sa ne dam fularele de la gura, manusile de pe miini si caciulile de pe cap. Am fost primiti de o ghida foarte draguta care ne-a invitat sa ne punem niste papuci de stofa peste incaltari pentru a proteja covoarele si mochetele din castel. Copiii nu trebuie sa isi acopere incaltarile. Oricum erau numai papuci mari.

Nu va povestesc despre cit de uimita am fost de frumusetile camerelor pe care le-am vizitat timp de 45 de minute si nici cit de tacut si placut surprins a fost copilul meu care nu a scos nici un sunet si se uita la exponate de parca intelegea ce povesteste ghida.

Dupa ce s-a terminat turul, am fost opriti timp de 1 minut de catre o alta ghida care ne-a recomandat ca in schimbul a 6 lei de persoana sa vizitam o expozitie cu diferite obiecte ce nu sint expuse in castel.

Foarte frumoase tablourile, vitraliile, mobilierul, casetele cu bijuterii, covoarele originale, statuetele si alte diferite obiecte ce ni s-au perintat prin fata ochilor si pe care am sa vi le expun intr-o galerie foto. Ghida (alta decit cea din castel), din pacate, nu a fost chiar coerenta si a facut multe dezacorduri in exprimare dar se vedea ca povesteste cu patos si poate ca graba a facut ca sa nu isi poata controla exprimarea. Doua turiste au contrazis-o in explicatiile pe care ni le-a dat referitoare la tabloul Estherei si ea nu a fost deranjata sa afle informatii noi, chiar le-a multumit turistelor pentru corecturile facute si a promis ca va citit Biblia ca sa fie mai in tema cu istoria acelei perioade.

Va recomand sa vizitati aceasta expozitie care mai pastreaza exponatele doar pina in luna martie. Pretul e modic si obiectele sint pretioase.

Un mic amanunt nesemnificativ in caz ca veti merge cu copilasi mici: Pe tot parcursul acestei expozitii (cam 45 de minute) fiul meu a miriit intr-una Daca in castel a fost numai ochi si urechi, spre admiratia ghidei, aici mormaia mereu "hai sa mergem afara, aici e uriiit".

Lipsea stralucirea din castel.

Trimis de adri-nico in 16.01.12 20:30:10
Validat / Publicat: 16.01.12 21:41:47

VIZUALIZĂRI: 2329 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 catalogul ce da titul reviewului si pe care il puteti cumpara de la intrare

AndreeaG
[16.01.12 22:52:44]

Super! ma bucur ca ati ajuns, si mi-ai dat o informatie extrem de utila, aveam reticente in a merge cu domnisoara mea, de aceea l-am evitat inainte de Rev, cand am fost doar la Fagaras si Bran.

Eu stiam si de preturi copiii de la ce varsta sunt taxati?

Cred ca astept sa se mai inverzeasca pe afara un pic totusi impactul ar trebui sa fie si mai mare.

Presupun ca urmeaza si macar un hotel, restaurant, ceva, nu?

adri-nicoAUTOR REVIEW
[16.01.12 23:09:44]

Draga mea,

Copiii se taxeaza de la virsta de 5 ani (parca) dar pentru cel mic nu am platit nimic. Pentru elevi si studenti reducerile erau mai maricele, insa trebuie sa mai astepti citiva ani pina ii vezi scolari.

Pe al meu, admirind vitrina cu arme, l-am intrebat "mami, ce vezi acolo? " si el sigur pe sine zice, aratind cu mina spre o sabie cu incrustatii de pietre pretioase "e vipera! ". Hahaha, intr-adevar minerul avea forma unui cap de sarpe.

Nu, nu cred ca mai urmeaza ceva. Importanta a fost lectia de istorie. Mincare si cazare e peste tot.

AndreeaG
[17.01.12 07:54:46]

@adri-nico:

Merci pt info! vedem cand ni se potriveste sa il calcam si noi pe dl Peles. Nu vrem sa inghetam de frig pe acolo

Cunosc "observatorii" mici. Domnisorul meu, in Buc, printre atatea blocuri si beculete, ce crezi ca-mi arata? Luna

Pozele sunt grozave.

[22.01.12 22:40:37]

Sa zambim!

De ce taifunurile au nume de femei?

Pentru ca vin umede, teribile, fierbinti si pleaca cu masini, case…

melodia postata se poate sterge/schimba!

adri-nicoAUTOR REVIEW
[22.01.12 22:41:38]