ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.01.2012
ÎNSCRIS: 08.07.10
JAN-2012

Horror???

Am plecat pe 7 Ianuarie la 5 dimineata. Horror a fost drumul. A durat 22 de ore. am fost blocati pe mai multe sosele, autostrada, tunel etc. doar intre intrarea pe autostrada si Sofia. Dupa Sofia parca era alta lume. Am ajuns la ora 02,30 AM pe 8 Ianuarie. Receptionera a fost OK. Am rugat-o sa ne dea camere in corpul cu piscina (Belvedere este compus cred ca din 4 corpuri). Am fost 3 familii si la doua ne-a dat in A iar la a treia in E. Ei au fost cei mai avantajati caci intrarea/iesirea din corpul E este chiar pe la SPA.

Fiecare am avut apartament cu un dormitor. Cam micut apartamentul fata de alte locatii. Totusi curat, mobilat cu bun gust si destul de bine intretinut. Era dotat cu chicineta care avea tot ce vroiai ca sa manance si sa bea 4 persoane. Totusi 2 scaune de apartament, cred ca au fost cam putine. Unele geamuri sau usi termopan, aveau probleme cu inchiderea. Noi am fost norocosi. Temperatura in camera a fost in jur de 24 grade. La altii care au avut problemem cu termopanul, au avut 21 grade. Noi nu am avut DVD, altii da, iar ceilalti tot da cu mentiunea ca nu era functional :). Televizor LCD atat in sufragerie cat si in dormitor. 6 prosoape - 3 de corp si 3 de fata iar in baie era un covoras ca sa iesi de la dus.

Baia: avea cabina de dus, foen, sapun solid 3 sticlute cu sampon. Ce nu mi-a placut la baie e ca in cabina de dus nu aveau suport de sapun. ori il puneai sus pe rama cabinei, ori il aruncai in cadita. Cadita curgea pe gresia din baie si faceai lacaraie in tot apartamentul.

Mancarea. Noi am avut doar mic dejun. Am fi vrut sa luam fara mancare. De obicei mergem cu mancare si bautura dupa noi. Restaurantul era curat, debarasau imediat, completau sau aranjau imediat. Am avut bucate alese: masline, unt, doua tipuri de gem, miere, iaurt, smantana, rosii si castraveti taiati, portocale si mere taiate 1/2, branza feta, un cascaval feliat, sunca feliata, doua tipuri de ceriale, lapte, o cafea buna si tare, omleta cu bacon, cornulete foetaj cu ciuperci sau branza, foetaj cu umplutura de pizza, salam prajit, cremwursti simpli si intr-o zi au fost cremwursti cu cascaval, intr-o zi ravioli, iar in fiecare zi gaseau paste fierte (spaghete, scoici, fundulite) pe care puteai sa le asezonezi cu branza sau sos tomat. Personal nu cred ca mureai de foame. Am uitat sa spun de dulciuri: gogosi simple, cu gem, cu crema de vanile, cu crema de ciocolata, tot felul de fursecuri si saratele.

Intradevar: minimarket-ul nu era deschis, nici sala de jocuri si biliard dar nici nu am vazut pe nimeni sa planga dupa ele. Spatiul de joaca pentru bebeli era deschis.

Piscina este un lighean supradimensionat. Pentru copii a fost OK. Pentru babaci nu. Cum spunea un amic: daca vrei sa inoti, trebuie sa te legi cu un zgarci de piciore-marginea piscinei astfel incat cand ajungi in cealalta parte, zgarciul sa te traga inapoi si sa inoti... Piscina este langa receptie, iar sala de forta si SPA sunt la subsol. Este naspa sa iesi de la piscina sa mergi la sauna. Pe hol este racoare. SPA are doua saune uscate (in fiecare seara a mers doar una) si doua umede care au mers la fel ca cele uscate. Aveau solar dar nu am vazut pe nimeni sa-l foloseasca. Mergea cu monezi de 1 leva. Jacuzzi nu este ce vrea sa fie. Un fel de cada de 2 pe 2 cum spunea cineva cu doar 4 gauri de bulbuci. Daca veneau rusoaice/matriosca (pentru ca hotelul era plin de rusi si sarbi), nu mai ieseau bulbuci ca nu mai aveau pe unde, dar in schimb iesea apa din jacuzzi. Rusoaicele cand intrau in jacuzzi uitau sa mai iasa.

In final as vrea sa fac o remarca: sa vedeti cum mananca rusii, cocalarii nostri sunt mici copii. In prima zi un grup de 10 rusi, au luat cosuletul cu gogosi la ei pe masa :). sa nu mai vorbim ca-si faceau sandwich-uri la greu si le bagau in rucsaci.

Cand ne-am intors spre romanica, am avut placerea sa cunosc un cocalar cu logan mcv alb cu TL65GCR care a avut amabilitatea sa-mi dea faruri ca sa trag pe dreapta si sa treaca el in fata. Dupa ce a reusit, drept corectie, i-a pus amicului meu frana in fata lui, amicul meu avea 3 copii in masina. Frumos NU?? Am uitat sa specific, nu eram pe autostrada ci pe o sosea cu doar o banda amarata pe sens. Ironia sortii: Cu toate ca ne-a depasit inainte de Pleven (Plevna) la Ruse, am trecut inaintea lui. Festina lente

Trimis de fanespoitorul in 15.01.12 22:02:20
Validat / Publicat: 16.01.12 05:33:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sofia, Veliko tarnovo, Albena, Sunny Beach

VIZUALIZĂRI: 3355 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fanespoitorul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Asa arata drumul spre Sofia si inca nu am intrat pe autostrada. Pe autostrada era zapada de 50cm
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.00 EUR pe cameră

Diaura*
    [16.01.12 07:47:58]

La intoarcere cum erau drumurile?

AndreeaG
    [16.01.12 08:50:06]

Salut!

Cu tot respectul, mi se pare cam fortat titlul.

Inteleg ca au fost unele elemente "horror", dar per total a parut cel putin suportabul, din ce ne-ai scris.

Mai ales ca vad ca ai bifat optiunea ca ai RECOMANDA hotelul. Este un rw despre hotel, nu despre trafic.

Deci!!!

[16.01.12 08:56:19]

@Diaura: Buna dimineata, la intoarcere a fost o idee de zapada pana pe la Smitili dar nu ca sa faca probleme. Dimineata pe 14 Ianuarie erau cam 4cm de zapada pe masina dar drumurile erau curate. Autostrada care a fost cu probleme a fost super OK la intoarcere. Au fost si tunelurile luminate. pe 7 Ianuarie au fost tuneluri care aveau luminile stinse.

[16.01.12 09:00:06]

@AndreeaG: Buna dimineata, Sunt o persoana glumeata. Daca era horror hotelul, il punctam ca atare. Horror a fost numai drumul. Hotelul este OK. Credeam ca dupa ce citesti titlul iti vei dea seama ca numai traficul a fost horror iar hotelul cu tot ce are, Bansko, ski-ul a indulcit tot efortul.

AndreeaG
    [16.01.12 10:06:48]

@fanespoitorul:

Si eu sunt o persoana glumeata, asta nu m-a impiedicat sa observ totusi ca titlul (ce mi se pare ca ar trebui sa fie reprezentativ pt continutul textului) nu este raportat la calitatea hotelului, asa cum ai crede cand deschizi sectiunea respectiva, ci la altceva, ce este adiacent povestii, respectiv drumul (in conditii de ianuarie).

Ma bucur ca va-ti simtit bine.

adryana
    [16.01.12 11:09:37]

incredibile poze,mi-au dat efectiv fiori, asta da surpriza neplacuta. Sa inteleg ca drumarii au luat vacanta?Ii credeam mai harnici decat ai nostri.De fapt a aratat si la TV zilele trecute. De asta ne era si noua frica in 2010 cand am mers la Bansko. Dar ce diferenta de la an la an? Pai atunci era uscata soseaua, ca si vara, dar zapada era pe camp. Si tot am facut 10 ore. Daca as putea as aduce Bansko mai aproape, caci este si asta un dezavantaj.Totusi ma bucur ca a fost bine macar la hotel.

[16.01.12 12:10:35]

@adryana: Buna adriana, gandestete ca eram cu doi copii in masina. Unul de 8 si altul de 10 ani. Am facut aproape 22 ore. Am condus in doi. Pe la ora 20 eu am vrut sa tragem la un hotel. Cu greu gasesti in satucurile/orasele bulgaresti. politistii si-au batut joc de noi. practic ne puneau sa ne plimbam cu masina in cerc, unde lungimea cercului era de 80 Km . cand am ajuns pe la 2,30 la hotel, a fost ca un balsam. Hotelul este super OK. Noi nu am avut probleme cu mancarea sau curatenia. Pot sa spun ca spala si tacamurile si le punea inapoi (nu pentru noi, pentru altii din grup). Cand am aruncat prosopul pe jos, l-a schimbat. Eu nu sunt de principiu sa-mi schimbe la 3 zile prosoapele sau cearceafurile. Nici acasa nu faci asa ceva. Daca miros sau se murdaresc da, sa le schimbe. Daca ar fi soselele curate, din Bucuresti pana la Bansko, mers in limita legala de viteza, faci maxim 8 ore. Daca forjezi faci cam 6,30 ore. Mai merg si la anul. Mie imi place. Toate cele bune

ct64cas
    [14.02.14 19:55:22]

@fanespoitorul

cred ca am fost cam in aceeasi perioada si in 2012 si 2013, in 2012 am stat la Predela 2 intr-un apt inchiriat direct de la proprietar, de pe un site englezesc, f. ok, chiar recomand si la un pret extra-195 lire pt 1 saptamana, iar in 2013 am luat plasa de la MPM Sport; dar nustiu cum se face ca noi sub 10 12 ore nu facem din Constanta pana in Bansko pe ruta dobrich-shumen-v. tarnovo-pe E772-sofia-blagoevgrad-bansko sau dobrich-shumen-sliven-kazanlak-karlovo-sofia... ne cam pierdem la dobrich cand vrem sa intram pe bucatica de autostrada si o luam prin niste sate amarate, de fiecare data avem aceeasi problema si prin sofia la fel; multi din Constanta merg prin giurgiu si spun ca fac cam 8 ore, dar mie mi se pare totusi o prostie sa ma duc la bucuresti-giurgiu, desi se pare ca castigi timp pe a2. Care crezi ca ar fi drumul cel mai scurt?

[15.02.14 14:36:02]

@ct64cas: Nu cred ca puteti sa scoateti sub 10 ore. Ex: Constanta Bucuresti 2 ore, sa zicem. Noi din Bucuresti pana in Basko facem daca nu stam in vama, drumul este OK si nu este blocat de tiruri sau zapada si cat mai putine opriri, in jur de 7 ore. In mod normal facem opriri mai sunt blocari in trafic etc, 8 ore. Deci 10 ore. Din Constanta spre Bansko, nu stiu care drum este cel mai scurt si in acelasi timp cel mai bun.

Nu intru in Sofia. Inainte de Sofia este soseau de centura si ca sa intri pe ea caci traverseaza autostrada pe pod. Inainte de pod vei vedea indicator Kulata, Pernik. Dupa pod faci dreapta si intri pe bretea, urci pe pod si tii Kulata. Vei merge cred cam vreo 20Km si intri pe autostrada Kulata-Vidin printr-un sens giratoriu. Cred ca a 3-a iesire din sensul giratoriu este spre Kulata. Autostrada acum avea vreo 60 Km spre Kulata.

Eu prefer sa iau prin agentie. Pana acum nu am regretat decat 2010 Sunny Beach.

[03.04.15 19:40:25]

Autorul acestui articol a încărcat recent un al patrulea set de impresii din această destinație.

AmFostAcolo sprijină și încurajează astfel de "actualizări", considerându-le benefice pentru evidențierea evoluției în timp a calității serviciilor și condițiilor oferite etc.

Cum însă Regulamentul nu admite 3 sau mai multe seturi de impresii CU NOTE din partea aceluiași autor (vezi punctul B. 10) - articolul de față va fi republicat FĂRĂ NOTE (ptr a respecta regula "maxim 2 seturi de evaluări ale unei destinații de cazare din partea aceluiași "evaluator").

ct64cas
    [01.12.15 18:15:19]

@fanespoitorul - buna seara! plec la Bansko in ianuarie, te rog ajuta-ma cu traseul cel mai bun din Constanta. Cei cu care plec cu masina n-au fost niciodata in bansko. Eu am fost asaobrich shumen targovishte v. tarnovo sofia pernik blagoevgrad bansko si la intoarcere am luat-o plovdiv stara zagora burgas varna...

sunt in ceata!!! un sfat ar fi de mare ajutor!

Multumesc!

[06.12.15 11:51:03]

@ct64cas - Salut, In primul rand nu stiu sa dau sfaturi. Nu am mers niciodata pe traseele mentionate decat pe anumite sectiuni. Daca ai incercat doua rute, cred ca sti mai bine ca mine care a fost cu plus si care a fost cu minus. Ca bucurestean merg : ruse, plovdiv, sofia, pernik, blagoevgrad, bansko. Nu am incercat sa traversez prin v tarnovo sa ajung in autostrada burgas - sofia. Nu cred ca ti-am ridicat ceata. Va recomand sa aveti statii la voi ca sa vorbiti intre voi in timpul mersului. Va ajuta mult.

Iti doresc drum bun si succes.

adryana, AndreeaG, ct64cas, Diaura*, fanespoitorul
    Alte impresii din această RUBRICĂBelvedere Holiday Club Aparthotel: