ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.01.2012
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 13.01.12
MAR-2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Peisaj minunat pentru iubitorii de aer curat

Buna ziua sau mai degraba ,,seara" ca e 1 noaptea si va scriu dupa o zi obositoare de cautat o pensiune retrasa, sub padure de brad daca se poate, si cu piscina si masa de ping pong (vreau cam multe, nu-i asa?).

In primul rand vreau sa imi exprim fericirea ca am gasit acest site care ma ajuta mult in a ma hotara unde voi petrece 4 zile pline de relaxare si farmec.

La complexul Alpina Blazna am fost in primavara cand eram o mamica cu un bebe foarte zbenguit, vecini mizerabili, rate la banca, in pragul depresiei, isteriei sau caderii nervoase (cum vreti sa o luati) ceea ce inseamna ca as fi fost multumita si cu o coliba in varf de munte numai sa plec de acasa. M-am bucurat cand am vazut ca e departe de asfalt si gaze de esapament iar peisajul in jur se arata mirific.

Primul lucru care m-a impresionat cand am intrat pe poarta pensiunii a fost curtea amenajata frumos: leagan, 2 sau 3 foisoare, 2 helestee cu pesti ornamentali, loc de joaca pentru copii si binenteles doua butoaia sau cazi din lemn despre care am aflat mai tarziu ca sunt vestitele bai dacice sau cel putin asa tin minte ca le zicea. Intampinarea la receptie ne-a facut-o domnisoara care avea sa ne fie mai tarziu si chelner si menajera, lucru care nu ne-a deranjat pentru ca era prietenoasa.

Despre cladire pot sa va spun ca era formata din doua corpuri unul mai vechi si unul mai nou, prin urmare este incapatoare, iar receptia restaurantul, separeul pentru nefumatori si terasa sunt amenajate cu gust, in stil rustic, cu materiale de calitate.

Camera in care am fost cazati era medie, adica nici mare, nici mica, tot in stil rustic, cu un pat bun si incapator pentru doua persoane, televizor, cuier, 2 fotolii si baie mare, aproximativ curata. Nu stiu daca la toate camerele era la fel insa baia noastra avea un minus destul de suparator si anume aerisirea prin camera, ca sistemul de ventilatie nu prea facea fata.

Acum sa trec la marea mea durere, mancarea! Nu sunt un om rau voitor care cauta chichite si nici prea pretentioasa, nu vreau sa aduc daune de imagine nimanui, dar totusi nu pot sa nu spun ca mancarea a fost sub orice critica, nu prin faptul ca nu a fost deajuns ci prin faptul ca avea un gust rau sau nu avea nici un gust. Cred ca bucatarul era fara experienta.

La capitolul curatenie, la care eu sunt maniaca dupa spusele psihologului (stati linistiti ca nu sunt nebuna, doar un pic sarita) pot sa va spun ca era curat, nu stralucea de curatenie dar era curat. Curatenia in camere si schimbatul prosoapelor nu se facea decat dupa plecarea celor cazati ceea ce poate deranja pe unii insa pe mine nu m-a deranjat ca sunt destul de suspicioasa si nu prea am avut chef sa-si vare cineva nasul prin lucrurile noastre, din curiozitate nu de altceva, Doamne fereste.

Posibilitate de relaxare in afara de cataratul pe dealuri si munti pentru cine iubeste natura mai era piscina unde ti se pune la dispozitie prosop, papuci pentru intratul la piscina (obligatoriu) casca daca vrei, iar la urma dusuri cu uscator de par. Apa era un pic cam clorurata dar calda. Pot spune ca ne-am balacit bine. M-a deranjat faptul ca intrarea la piscina nu era inclusa in pretul de cazare care este mare din punctul meu de vedere.

Pentru iubitorii de miscare dar nu in natura, era in curs de deschidere o sala de fitnes.

Personalul era prietenos dar necalificat, asta din punctul meu de vedere inseamna servire stangace cu greseli si echipament de lucru nu foarte curat. Mai amintesc o data si mancarea proasta care nu mi-a placut nici mie dar nici sotului, asta ca sa nu spuna cineva ca sunt carcotasa. Poate mi se pare doar mie dar la preturile practicate la mancare si cazare ar trebui sa aiba macar un bucatar bun daca personal calificat nu-si permit fiind pensiune intr-o zona mai retrasa.

Referitor la pret parerea mea este aceasta (parerea mea, repet): pret de 4 stele la calitate de trei margarete.

Tot ce a insemnat comentariu negativ l-am facut nu din rautate ci in speranta ca toate aceste minusuri vor fi corectate iar pensiunea sa evolueze spre mai bine pentru ca imprejurimile ii sunt favorabile sa devina o pensiune de vis.

Inca o data multumesc celor care au creat acest site si sper sa pot fi de folos pentru ca voi mai posta si alte impresii. urmatoarea data cred ca vor fi despre Bucovina. Daca mi-au ramas greseli de ortografie si gramaticale va rog sa ma iertati, e 2 noaptea si nua mai vad bine.

Voi posta si poze dar pentru asta trebuie sa ma rog de sotul meu iubit ca eu nu prea le am cu astea.

va salut calduros.

P. S -in camera a fost cald si bine ba chiar am stat si cu geamul deschis, asta in conditiile in care afara era frig si zapada inca

Trimis de florentin_dobre in 13.01.12 02:48:04
Validat / Publicat: 13.01.12 06:50:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ȘANȚ [BN]. A mai fost în/la: Sambata de sus, Moeciu, Bran, Cheia

VIZUALIZĂRI: 4649 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florentin_dobre); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.01.12 05:54:10]

@florentin_dobre: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

[13.01.12 09:50:44]

cat ati platit pt noaptea de cazare? (cu mic dejun presupun)

[13.01.12 10:45:19]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

[13.01.12 14:15:43]

@cristi_an3000: Buna, nu vreau sa te dezinformez asa ca o sa-ti spun adevarul, si anume ca nu mai tin minte exact cat am platit, dar stiu ca mi s-a parut scump atunci cand am fost eu. Acum am vazut ca e 140 camera pentru 2 persoane. Eu nu retin cifrele dar o sa-l intreb pe sotul meu daca isi mai aduce aminte. In orice caz a fost peste 100 lei. Micul dejun a fost inclus intr-adevar (omleta cu sunca)

[13.01.12 14:29:00]

Eu am fost pe acolo chiar in aceasta iarna, dar ma mir de ce spui referitor la micul dejun. Am fost doar in trecere, am baut o ciocolata calda, insa lumea servea micul dejun si acesta parea destul de diversificat. Am tras cu ochii la ei in farfurie si pareau sa aiba mai multe feluri printre care si niste prajituri care pareau delicioase. Subliniez cuvantul PAREA, pentru ca asa cum am spus, nu am gustat

[13.01.12 14:33:53]

@webmaster:

Buna ziua, nu ma asteptam sa-mi raspunda cineva atat de repede, fiind obisnuita cu site-urile de mamici unde fiecare raspunde cand are timp. Pentru ca imi dau seama de seriozitatea celor care au creat aceasta posibilitate de informare o sa fiu cat mai atenta la comentariile postate de mine, ca sa nu dezinformez lumea.

Sper ca si pozele postate va ajuta sa va faceti o idee despre frumusetea locurilor. Aveam mai multe poze dar nu am fost sigura cate am voie sa postez.

Nu prea am inteles ce e cu notele date review-ului, la ce folosesc aceste note? Imi poate explica cineva. Multumesc pentru rabdare.

[13.01.12 14:44:26]

@cristi_an3000: Cand am fost eu eram doar eu cu sotul in pensiune, prin urmare nu ne-am asteptat la prea multa atentie pentru ca eran doar doi. Nu ne-a dat prin cap sa intrebam daca puteam comanda altceva care sa fie considerat mic dejun si care sa intre in pretul cazarii. Am intrebat ce avem la micul dejun si ne-au spus ca e fie omleta cu sunca fie mezeluri cu branza si rosii (noi am ales omleta), asa ca nu ne-am gandit ca ne-ar putea servi cu altceva decat era in meniu. Daca ne-ar fi servit si cu altceva atunci e greseala noastra ca nu am intrebat.

Bineinteles ca din primavara pana in iarna se pot schimba multe lucruri, si se pot schimba in bine.

[13.01.12 14:53:57]

@florentin_dobre

Exista cateva note care se acorda principalelor servicii de care beneficiati intr-o unitate turistica, pentru o cotare cat mai obiectiva de care se poate tine seama (sau nu) intr-o viitoare alegere a destinatiei.

Cu cat sunt mai multe impresii, cu atat media generata de acestea este mai puternica, deci eventualele optiuni pentru un sejur acolo trebuiesc privite si analizate foarte serios - asta daca nu vreti o vacanta ratata.

Asta incercam sa facem si noi, pe baza impresiilor si notelor sa generam o medie care pune hotelul sau pensiunea in cauza in competitie cu celelalte unitati de cazare din zona respectiva.

Pozele ajuta foarte mult, de multe ori articolul este sarac in informatii, iar o poza poate salva multe raspunsuri ulterioare, de aceea este recomandat sa postati cat mai multe fotografii cu unitatea turistica.

Daca mai aveti intrebari, suntem fericiti sa va raspundem.

[13.01.12 15:52:35]

@webmaster13: Multumesc pentru melodie, mi-am pus-o si eu de vreo 3 ani la telefon pentru ca-mi place foarte mult, ma reprezinta.

[13.01.12 17:05:41]

@webmaster: Am inteles cum e cu nota acordata pensiunii ca doar asta e scopul site-ului, insa nu intelesesem ce e cu pma-urile, la ce folosesc, dar pe masura ce parcurg paginile ma voi lamuri. Mersi oricum pentru raspuns. Va doresc o zi buna, cat a mai ramas din ea si un weeckend frumos

[13.01.12 20:13:09]

pe baza acelor PMA se fac clasamente si chiar se dau premii, pt amanunte: click aici

Ozibuna_68
[29.07.12 16:39:53]

Bine v-am gasit,

Va rog sa-mi spuneti cum este drumul de acces?

Cu multe multumiri!

[30.07.12 14:30:32]

@Ozibuna_68: Buna, din cate imi aduc eu aminte e un drum mai ingust un pic dar bun, noi am fost cu un peugeot 407, adica o masina cu garda joasa si totusi nu am avut probleme. Eu zic ca e bun drumul dar noi am fost acum 2 ani, daca s-o mai fi stricat de atunci nu stiu. Daca totusi reusiti sa ajungeti, sa stiti ca merita.

O zi buna in continuare.

[30.07.12 14:34:50]

Am fost eu recent si am putut ajunge fara probleme. E drept, e indicat sa ai o masina nu foarte joasa (gen sport) pentru ca nu e asfaltat, e doar pamant tasat, pe alocuri pietruit, insa cu o masina normala se urca fara probleme.

Ozibuna_68
[31.07.12 12:55:24]

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri!

Numai bine!

florentin_dobre, Ozibuna_68