ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2012
ÎNSCRIS: 02.09.09
DEC-2011

Danemarca, vazuta de noi

Portland Cello Project - ''Thousand Words'' (2010) - ''Denmark''

Asculta mai multe audio instrumentala

Va salut,

Am fost in Danemarca la invitatia unei rude din Aalborg. Daca am avut vreun dubiu ca nu va ramane acolo m-am inselat! :).

Incerc sa fiu cat mai explicit si cat mai succint. Motivul principal pentru care scriu acest review este ca apreciez acest site pentru informatiile continute si, totodata, am constat ca exista o lipsa de informatii despre Dk in ceea ce priveste turistul...

Asadar,

Am plecat cu masina personala pe ruta Arad-Budapesta- Gyor- Bratislava-Praga-Dresda-Leipzig-Madenburg-Hamburg-Kiel-Kolding-Aarhus-Aalborg. In total de la mine, din Campina, sunt 2350 km. Am facut opriri atat la dus cat si la intors in Cehia la Brno, respectiv Praga.

Despre Brno o sa scriu un scurt review, ptr pensiunea Holasky (vezi impresii), iar ptr Praga la fel, ptr Hotel Monica (vezi impresii).

Prima impresie despre Dk a fost ca ne-am luat autostrada (am mers pe 24.12 aproape singuri pe autostrada!) dar, pot sa spun ca am simtit un sentiment de liniste si siguranta acolo, altceva decat prin zona noastra. Toata lumea este relaxata (asa ni se parea noua?!!). Mie mi se pare ca ei nu au probleme! (mie mi se pare ca au ceva probleme, dar muuult mai mici ca ale noastre!!).

In Aalborg ne-am plimbat prin centru si am ramas impresionat de faptul ca ei nu au, domle, blocuri de sticla si n-shpe etaje. Bicicleta este un cult. Exista piste de biciclete oriunde, in orase, in sate, intre orase si sate. Exista semafoare pentru biciclisti separate de celelalte, iar acolo unde nu sunt, biciclistii au prioritate. Pe de alta parte am vazut multe biciclete faine, multe biciclete ‘naspa’ si multe bicilete abandonate (oare noi n-am putea face ceva cu astea??).

Am avut ocazia sa cunoastem familii de danezi la ocazii festive - am fost invitati la o masa festiva de a doua zi de Craciun intr-o familie daneza. Momente placute. Si ei manaca tot mult, deci nu suntem singurii mancai din EU. Poate mananca mai sanatos, ptr ca porcul nu e tocmai preferatul lor.

O experienta deosebita!

Berea e buna la danezi, normal, dar cam scumpicica. La market o iei cu 4 lei doza, in schimb daca te duci la carciuma nu o iei mai jos de 20 de lei. Eu m-am aberat putin, asa cum facem cu totii prin concedii, si mi-am luat o bere la o carciuma care face propria bere. BUNA bere nu zic nimica, da’ dao-n a masii …. 35 lei halba!!? Data viitoare promit ca nu mai iau! : P

90% dintre danezi cunosc engleza la nivel de conversatie. Asa ca e greu sa nu poti sa te descurci daca ai cunostinte elementare de engleza.

Am fost la plimbare prin Frederikshaven si Skagen. Prima este o statiune la malul marii, iar a doua este cel mai Nordic punct al Danemarcei, locul unde se intalnesc cele 2 mari: Kattegat si Skaterrak (vedeti si voi pe Google Earth ce sunt). Am atasat ceva imagini cu ”intalnirea spectaculoasa a marilor”.

Am plecat in Copenhaga cu autobuzul. Transportul dus- intors a costat aprox 500 lei pentru 2 persoane + copil 9 ani cu autobuzul. Surpriza a fost ca am mers si cu ferry-ul de mare viteaza. E ‘de senzatie’ sa mergi cu 70 km/h pe apa agitata! (sotiei nu i-a placut;)).

Despre Tivoli nu va spun prea multe ca mai este un review aici. Pe scurt, intrarea, daca vrei doar vizita, este de 50 lei. Daca vrei sa te dai in ‘comedii’ fiecare costa intre 18 si 54 lei fiecare. Asa ca poti sa iei “Entry pass”-ul care este 150 lei ptr adulti si 100 lei ptr copii si te dai in ce vrei tu, fara limita. Copii nu au voie decat in functie de inaltime (varsta) in anumite “cotzomedii”. Incovenientul este ca sunt prea multe iar cele care au succes sunt aglomerate si trebuie sa stai la coada de fiecare data. Gasiti si de mancare si se baut in parc. Pentru preturi…. va spun mai incolo.

Copenhaga este extrem de frumoasa chiar si iarna. Cu siguranta aveti ce vedea. Ma rezum in a va arata cateva poze din gradina zoologica (merita un 9+), Portul nou si Muzeul Marinei (merita un 9) si multe alte biserici. Am fost in Turnul Rotund si in galeria deschisa in biserca lipita de acesta. Merita! Si merita mult mai multe numai ca nu am avut timpul necesar de a vedea mai multe, asa ca … spor la vizitat.

Masa

Ei bine, masa nu este tocmai un capitol placut. Mancarea e altfel, iar ca turist nu poti sa mananci decat niste sandvisuri sau hotdog extrem de scumpe sau la un restaurant unde orice ‘fel 2’ incepe de la 60 lei. Aaaa, si nu va inchipuiti un “ciolan cu fasole” cu muraturi si restu’! Mai subtire, asa ca pentru obrazuri fine! . Serios, mancarea este o problema din punctul meu de vedere atat ca pret cat si ca calitate (imi place cum suna!). Noi am cam facut mancare acasa, unde stateam, dar sa mananci un hot-dog cu 15 lei mi se pare multicel. Mie! Ei castiga, in medie, ceva la 2000 - 2500EUR pentru muncitori, fara specializare. Un profesor castiga peste 3500 EUR. Doctori? Nu stiu. Dar traiesc decent cu niste preturi mai mari decat la noi intara.

Apropo, motorina la ei este 6,2 lei. E diferenta mare?

In fine, merita sa vizitati Danemarca. Pentru mine a fost ca o descoperire!

PS Scriu acest review pentru ca am gasit informatii eronate pe internet inclusiv pentru viteza maxima pe autostrada: este 130 km/h, acolo unde nu sunt alte restrictii! .

Trimis de cvm2006 in 12.01.12 22:48:53
Validat / Publicat: 13.01.12 01:15:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE SCANDINAVE

VIZUALIZĂRI: 7191 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cvm2006); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster15 [12.01.12 23:20:31] »

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

webmaster13 [13.01.12 10:31:22] »

Melodia atasata se poate sterge/schimba!

O___femeie [13.01.12 10:39:57] »

Felicitari, campineanule... pentru excursie (traseu, calatorie cu familia pe timp de iarna...) dar si pentru stilul de prezentare si informatiile date ... Astept continuarea... Cu stima, tot o campineanca...

cvm2006 [23.01.12 14:01:17] »

@O___femeie:

Multumesc,

Traseul a fost super, drumul si locurile superbe dar am avut noroc cu iarna aceasta blanda, altfel nu prea ma vedeam bine dand la lopata sa ma deszapezesc (la o zi dupa ce am ajuns acasa au anuntat blocaje din cauza zapezii prin Cehia, Slovacia si Austria)

Diaura* [23.01.12 15:08:51] »

@cvm2006

Ti-a trebuit mult curaj si o doza mare de aventura, ca sa te incumeti in Decembrie sa pleci la un drum atat de lung si cu prichindelul cu voi. Cred ca abia acasa, ai realizat cat noroc ati avut.

Am privit fotografiile si vreau cateva lamuriri daca se poate. Ce dracusori sunt cei din foto PH11? Banuiesc ca sunt personaje importante, daca au parte de o fantana.

Apoi; in nebunia aia de masinarie, isi dau oamenii copilasii atat de mici?

Iar la zoo, admir cum alti pot crea conditii deosebite pentru animale. Sa cresti girafe acolo, nu este usor pe timp de iarna, lunga si grea.

Spui ca un muncitor are 2500 Euro salariu. Isi permite sa bea cate o halba in oras, sau si pentru ei este mult? (nu stiu cam cat de mari sunt chiriile si alte cheltuieli obligatorii ca sa imi dau seama cat mai ramane pentru distractii).

Si la danezii la care ati fost la masa, care a fost inlocuitorul porcului?

cvm2006 [23.01.12 16:56:41] »

@Diaura:

Ei, nici chiar asa! Mergeam in zone civilizate. Am presupus ca va functiona deszapezirea autoritatilor!

Dracusorii din poza 11 sunt de fapt niste broscute stilizate realizate din metal turnat banuiesc care au rolul de a masca tasnitorile fantanei arteziene respective (nu functiona din motive lesne de banuit). Parerea mea ca un 'mujic in ale artei' este ca sunt extrem de urate .

Respectiva masinarie era special pentru copii. De altfel in parc au reguli foarte stricte in ceea ce priveste accesul copiilor la diverse 'comedii'. Cred ca au calculat (sau or fi testat) cat de tare accelereaza si cate g-uri suporta un copil. In fine, copii nu se plang ca e prea 'dura'.

In ceea ce priveste nivelul de trai, acesta este bun. O chirie ptr. apt cu 2 camere in centrul unui oras mare variaza intre 600 si 900 EUR. Bineinteles ca luxul se plateste si poti ajunge la si chiar depasi 1000 EUR. Totusi, daca nu tii la locatia centrala, chiria pentru o casa normala este aprox 500 EUR (si nu e vorba de o cocioaba). Cat despre bere... daca nu te duci in fiecare zi la carciuma (o bere incepe de la 4-5 EUR pana la 10 EUR) cred ca iti permiti in weekend sa iesi 'la oras'. Prietenii nostrii, la care am stat in Aalborg, nu sunt fani ai iesirilor in oras si pot sa spun ca mancarea li se pare si lor destul de scumpa. Dar berea la "Bilka" are preturi cuprinse intre 0,5 si 2 EUR.

Eu cred ca iti raman 1000 dupa ce scazi toate cheltuielile cu casa si utilitatile. Concret, ei platesc aprox 750 EUR pentru ap cu 2 camere la 5 minute mes pe jos de centrul orasului, bani in care intra caldura. Energia electrica inseamna sub 100 EUR pe luna. Spala la masina de spalat a blocului cu 4 EUR spalarea si tot cam asa si uscarea. Altceva nu pot sa iti spun dar sunt convins ca iti raman si de o bere.

Bun, cu masa la danezi ar trebui sa povestesc mai mult:

S-au servit 6 (sau 7?) feluri de mancare care au fost cam asa (crede-ma am incercat dar nu am reusit sa mi le aduc aminte perfect : primele 2 feluri au fost pe baza de peste: hering marinat cu o salata de castraveti cu curry (scuze!) si un file de peste prajit. A urmat un fel de aspic cu pui servit in niste cosulete mai maricute din foietaj de placinta. Au avut friptura de 2 feluri: vita si porc (porcul a fost cam slabanog cred) facuta la tava servita cu niste cartofi mici, decojiti, fierti si, dupa, pregatiti intr-un sos de zahar caramelizat si unt pana capata o culoare galbuie foarte frumoasa (cautati pe google 'brune kartofler'). Si s-a incheiat cu o budinca de orez pregatita in casa care am servit-o rece cu diverse dulceturi si siropuri (si cu lichior de visine cine a mai dorit). Inainte de friptura am mai avut un fel de mancare dar nu mi-l aduc aminte... si nici n-am baut la masa aceea... Apropos de bautura: toata bautura a fost pe masa si au avut: Whisky, Snaps, lichioruri diverse, bere de 3 feluri si sucuri cu bule dar fara zahar. Cred ca nu am uitat altceva.

Legat de porc, danezii cumpara de la magazin muschi de porc taiat cu tot cu grasimea si soriciul (asa, cam 20 cm lungime). Cresteaza soriciul la 0,5 cm si pun sare pe el. Baga bucata aceasta intreaga la tava in care pun apa, in cuptor, la 180 grade, si zic ei ca e gata intr-o ora jumate (eu zic ca mai trebuie tinuta macar inca o juma' ora). Soriciul devine crocant si este foarte bun.

alex_iasi [10.03.12 16:25:33] »

ai mers un pic. felicitari pt experienta. ai zis ceva de mare, cum e temperatura in DK, cand se poate face plaja sau daca se poate vreodata? zici ca, daca vin cu un tir gol acolo, am sansa sa il umplu cu biciclete gratis... mm... as face o bisnita de toata frumusetea aici, dar sa fie biciclete de la 500 euro in sus, altfel drumul costa mult prea mult si nu stiu in ce masura se merita efortul..

cvm2006 [11.03.12 19:43:45] »

@alex_iasi: am mers ceva, e adevarat. Drumul e obositor dar ai ce sa vezi... daca nu e ceata cum am prins noi la dus.

Prietenii nostrii din Aalborg au fost la plaja de cateva ori intr-o statiune numita Frederikshavn. Statiunea este cocheta si are plaja amenajata. Noi ne-am plimbat cateva ore prin zona comerciala. In ziua in care am plecat spre Copenhaga am trecut printr-o alta statiune, Ebeltoft, care arata senzational. Din pacate am fost cu autobuzul si nu am putut decat sa privim pe geam, dar ceea ce am vazut ne-a placut. Totusi, ca sa mergi la mare in Danemarca, ai nevoie de ceva mai mult decat o tescherea de bani: ai nevoie de mult noroc. Temperaturile maxime sunt pe la 28 de grade si am citit eu pe undeva ca in Danemarca ploua cam 170 de zile pe an.

Despre biciclete... m-am gandit si eu la acelasi lucru! Dar raman cateva probleme pe care nu stiu cum sa le rezolv. Prima problema este legata de proprietatea acelor biciclete abandonate. Poate reprezinta ceva pentru proprietar si te trezesti acuzat ca ai furat o ruginitura care arata jalnic dar, totusi, proprietatea cuiva. Am intrebat si am aflat ca danezii isi asigura bicicletele. De multe ori atunci cand se strica le declara furate si primesc altele. Exista un risc in faptul de a te trezi arestat pe acolo mai ales ca noi, astia de prin sudest, avem ceva imagine "adecvata" in vest. Altfel ar fi o idee buna daca ai posibilitatea sa le repari (un atelier dotat) pentru ca mai au ceva probleme mecanice, o rugina s. a.

Oricum, eu sigur nu m-as duce in Danemarca pentru a petrece un concediu la mare. Pentru plimbari sau pentru Tivoli da.

ciocani elena* [01.04.12 17:43:02] »

Buna, miercuri plec si eu spre Aalborg si as vrea sa vizitez Copenhaga de acolo. Vreau sa stiu de unde ai plecat cu autobuzul, de unde cu ferry si cat timp ti-a luat? O zi? Doua?

Multumesc.

cvm2006 [02.04.12 16:40:09] »

@ciocani elena:

Autobuzul se ia din autogara Aalborg. Numarul liniei era 888. Sigur nu este singura posibilitate dar pe asta l-am gasit noi pe internet (de altfel tot asa am platit si biletele) Plecarea a fost dimineata, la ora 6.00, si am ajuns in Conpenhaga pe la ora 13.30.

Despre traseul autobuzului trebuie sa stii ca merge pe ruta aceasta, cu o portiune pe ferry, pentru ca altfel, pe autostrada, ar trebui sa ocoleasca foarte mult pentru a trece pe pod spre Copenhaga. Cred ca ocolul ar fi de peste 150 km. Asa ca ferry este inclus in pret. Autobuzul te lasa la imbarcare si te ia la debarcare. Biletele de ferry ti le da soferul in momentul in care opreste acolo. Ferry-ul e 'de senzatie' mai ales daca marea este agitata. Noi am avut bafta de valuri mari si senzatia a fost ceva de genul avion in momentul in care sari pe valuri. Viteza de deplasare este de aproape 70km/h.

Drumul de intoarcere l-am facut tot in aproape 8 ore tot cu autobuz si ferry. Traseul a diferit putin pentru ca autobuzul a trecut prin Aarhus.

Pretul dus intors 2 persoane a fost cam 500 lei (nu mai stiu exact). Cu trenul este mai scump.

alex_iasi, ciocani elena*, cvm2006, Diaura*, O___femeie
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Danemarca: