ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.01.2012
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11
MAY-2009

Weekend relaxant la Simbata de Sus

Acum citiva ani am plecat cu o gasca de prieteni din Bucuresti sa petrecem un sfirsit de saptamina intr-un loc frumos si am ales la Simbata de Sus.

Drumul a durat in jur de 5-6 ore, cu opririle de rigoare pentru a admira frumusetile patriei si a servi masa de prinz la unul dintre faimoasele popasuri de pe traseu.

Am ajuns in Simbata de Sus spre seara dupa un drum cam greu, eu avind rau de masina. Cind am vazut copacii infloriti si zapada pe crestele muntilor din zare, mi-am revenit imediat. Pretenii mei rezervasera din timp camere la Pensiunea Cristian si nu a fost nici o problema cind ne-am cazat. Pina cind baietii au carat si despachetat bagajele la camere, noi, fetele, ne-am plimbat pe malul apei, am cules floricele, am facut poze. Foamea ne-a adus la pensiune cind am simtit in aer miros de gratar.

Nu imi aduc aminte decit ca am fost bine serviti, ca gazdele au avut o muzica de voie buna si ca tuica fiarta a curs din belsug (spre disperarea mea, care nu suport mirosul). Interiorul restaurantului era decorat cu stergare artizanale si diferite obiecte traditionale. Mobilierul era din lemn. Vesela era tot taraneasca, strachini si farfurii, ceea ce facea ca si gustul mincarii sa mi se para si mai bun.

Tirziu de tot ne-am retras in camere, unde era cald si bine. Nu cred ca a lipsit ceva, caci altfel imi aduceam aminte.

Stiu ca dimineata, pina ce s-au adunat cu totii la micul dejun, care a fost compus din brinza de casa, omleta, zacusca si alte bunatati, eu am avut timp sa ma relaxez in leaganul din curte si sa imi umplu plaminii cu aerul curat.

Dupa ce ne-am ospatat, am pornit sa vizitam imprejurimile.

Am vizitat manastirea cladita de Domnitorul Brincoveanu. Este printre putinele locuri unde am intilnit multi turisti straini, printre putinele locuri in care, desi erau foarte multi vizitatori, nu te simteai inghesuit.

Aceasta manastire este renumita prin scoala de pictura pe sticla creata de Brincoveanu. Una dintre cele mai mari din Romania si unde sint expuse cele mai vechi picturi si documente rare.

La poalele Muntilor Fagaras, pe valea Simbetei, am petrecut un weekend minunat alaturi de prietenii mei si va doresc si voua sa aveti parte de iesiri frumoase in natura.

P.S. Scuze pentru calitatea fotografiilor.Ele sint frumoase si clare,dar n-am avut timp sa le scanez,le-am pozat cu o camera digitala.

Trimis de adri-nico in 08.01.12 23:09:25
Validat / Publicat: 09.01.12 05:49:05

VIZUALIZĂRI: 2278 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 peisaj frumos ,la popasul unde am servit masa.

santana*
[09.01.12 06:14:47]

Dvs. sunteţi ospătăriţă? Nuuuuu? Păi atunci cum aţi servit masa, că nu pricep deloc? Băi, ce ţeapă mi-am luat! Până acum eu doar mâncam, nu ştiam că, dacă serveşti, gustul mâncărurilor devine mai bun. Ce m-a păcălit Tudor Vianu, nenea ăla cu dex-ul...

Adina, hai să te învăţ una mai îngrozitoare, pe care am auzit-o în armată: executăm servitul mesei. Da tot nu am aflat ce înseamnă.

[09.01.12 09:03:01]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

iulianic
[09.01.12 10:53:22]

@adri-nico, ai mai gasit niste poze cu tine din tinerete si ai vrut sa ni le arati? Foarte bine! Felicitari! Dar de ce trebuiau scanate pozele? Prin scanare se imbunatateste calitatea?

Eu n-am fost inca in zona Sambata de Sus si imi doresc sa merg acolo. Am citit cu interes review-ul tau sperand ca voi afla mai multe detalii despre drum, conditii de cazare, preturi la cazare si masa, ce se mai poate vizita in imprejurimi…

[09.01.12 21:21:00]

@santana:

Vad ca iti place limba... Scuze pentru folosirea incorecta a expresiei " am servit masa". Pe vremuri mi se spunea "nepoata lui Pruteanu".

[09.01.12 21:28:36]

@webmaster13:

DJ-number one!!! Multumesc!

florinsta
[09.01.12 21:54:33]

@adri-nico: Cred ca ai vrut sa te referi la modul de utilizare a limbii romane in care dl Pruteanu era doctor iar 'nepotii' lui sint specializati in cu totul alte domenii. Asta este si motivul (cred) pentru care @santana nu ti-a raspuns, fiind convins ca si mine ca nu detii arta exprimarii in limba romana. Sa stii ca dau eu acest raspuns pentru ca sper sa nu 'servesti' de la @santana ceea ce ar fi foarte normal.

Iar intervin fara sa fie cazul dar esti... fenomenala!

[09.01.12 22:37:06]

@iulianic:

Draga mea,

Am citit atitea review-ri de 3 rinduri incit mi-a fost teama ca asta e trendul pe 2012. Eu de ce sa ma lungesc? Am scris ce mi-am amintit.

In primul rind, daca mi-ai citit postarile, ai putut afla ca nu prea ma uit pe unde merg (si la proprtiu, si la figurat). Eram cu iubitul meu, pe care il sorbeam din ochi... asa ca nu stiu pe unde m-a dus, dar m-a dus.

Vazui ca ti-a raspuns domnul Bebe intr-un ecou pe la dumnealui atit in privinta drumului cit si in privinta frumusetilor patriei din zona Fagarasului. Eu ti-am zis pe unde m-am plimbat. Pe malul girlei, prin padurice si pe la manastire.

Despre preturi... nu stiu, ca doar am fost pe post de invitata.

Dar daca aduni frumusetea naturii pe care ti-am descris-o eu, cu harta drumului de pe net, cu informatiile pe care le mai gasesti pe aici, pui de un weekend frumos.

In ceea ce priveste scanarea pozelor, poate se reproduceau la o calitate mai buna. Mi-a cam tremurat aparatul cind le-am "refotografiat'.

iulianic
[09.01.12 22:52:19]

@adri-nico: Asadar, ai fotografiat fotografiile! Crede-ma, nu m-am prins de la inceput. M-am intrebat cum poate aduce scanarea imbunatatiri calitative unei poze digitale (nu-mi inchipuiam ca nu e digitala).

Multumesc pentru lamuriri!

Da, intre timp am mai aflat detalii despre Sambata de Sus si Tara Fagarasului. N-am fost niciodata acolo si cu siguranta un weekend din vara viitoare va fi in acea zona.

[09.01.12 23:09:29]

@florinsta:

Ceea ce am vrut eu sa spun, doar Santana stie. Exista intre noi o chimie speciala si ne intelegem din "priviri". Si Santana mi-o "serveste" cind vrea el. Asa ca ai nimerit cam prost cu ironia fina.

Multumesc de deranj si de minusul "servit".

P. S. E corect scris "sa innotam pe lac"???

[10.01.12 13:32:25]

@adri-nico: Am primit o sesizare, conform căreia poza P02 ar fi de la pensiunea Casa Ardeleană. Cum comentezi? Crezi că ne poţi descurca, să corectăm eventual textul?

sirbuvio
[10.01.12 18:18:18]

florine, da' circotas esti. a zis omu' clar ca se uita numa' dupa "el", ce-oi vrea acu', mai le-ncurca... nu stii cum e... ori o fi luat-o mirosu' de tuica fiarta... ori era in pregatire review-ul de la casa ardeleana... ori i-a tremurat mina si a iesit casa ardeleana in loc de cristian... ori era poza dinspre vila cristian spre casa ardeleana... (vezi ca e un drum in poza, poate e granita dintre cele doua case).

@adri-deci, sa intelegem ca urmeaza de la casa ardeleana, nu?

...

florin, sa stii ca si eu fac la fel. daca nu imi place pe taraf, schimb pe euforia, daca nici aici, apoi pe etno si tot asa

florinsta
[10.01.12 19:00:40]

@sirbuvio: nu inteleg despre ce vorbesti. Eu am citit acest review pentru ca nu am fost niciodata acolo, dar as vrea sa merg.

Am avut un comentariu care nu privea pozele postate. Eu doar aici am vazut cum arata acele locuri. Nu as putea spune absolut nimic nici macar despre drumul acela. L-am privit si…gata. De altfel, nici la raspunsul dat comentariului meu nu am mai scris nimic pentru ca nu avea sens sa amplific o discutie nepotrivita si, cum zici si tu, am schimbat. M-ai readus tu cu comentariul tau.

[10.01.12 19:19:05]

@webmaster0: Imi pare rau ca nu pot sa fiu sigura daca asa se chema pensiunea. Inclin sa cred ca e pensiunea Cristian. Cind am citit reviewul dlui Bebe Petrescu, mi-am amintit ca am fost si eu prin curtea aia. Daca or fi doua pensiuni cu acelasi decor in curtea interioara, e vina mea.

din pacate, nu mai tin legatura cu persoanele care au fost impreuna cu mine asa ca nu pot cere cuiva lamuriri suplimentare.

Eu imi amintesc ca am fost la Simbata de Sus, intr-o pensiune, situata pe malul girlei, cu interiorul restaurantului decorat in stil rustic, cu un leagan de lemn in curte, cu o caruta de decor, cu verdeata si multe flori.

Imi aduc aminte si de numele Cristian, dar nu mai stiu exact daca asa se chema pensiunea sau doar patronul.

Daca e ceva in neregula, va rog sa ma scuzati de incurcatura creata.

santana*
[10.01.12 19:37:34]

Ar fi bine, dragă Adri-Nico, dacă, totuşi, îţi aminteşti: pensiunea e la Sîmbăta de Sus, ori Sîmbăta de Jos, dacă judeţul e Sibiu ori Tulcea. De ţară sîntem siguri că e Cipru. La mai multe!

gheisa
[10.01.12 20:42:14]

@santana: vad ca iar i-o "servesti" cand vrei tu colegei noastre. Pai chimia aia spesial si intelesul din priviri s-au dus pe apa Dambovitei? Sau ati incurcat reactantii si s-a produs o cu totul alta reactie (in afara de reactia de combinare) ? Ce intrebari sunt alea?? Banuiesc ca unele retorice, judecand dupa relatia la fel de spesial...

maria55 †
[10.01.12 23:43:13]

@webmaster0: probabil apreciati ca utile aceste discutii de "mare"interes turistic.

Web. 0 oare la ce fac referire?!

[10.01.12 23:50:04]

@maria55: nu le apreciez, şi de altfel am mai atras de câteva ori atenţia fiecăruia dintre cei ce participă la ele (aici şi pe alte topice) că astfel de "înghionteli" trebuie mutate pe forum, dar se pare că n-ascultă.

Fir de discuţie închis.

sirbuvio
[10.01.12 23:59:05]

Un locusor de retinut, daca trec prin zona. Dupa cum e descris, pare suficient de bun incit sa nu-i fie omului teama ca pateste ca la israela. Nu e genul de destinatie unde as merge sa petrec citeva zile in mod special, dar cind esti "middle of the road"... merge.

@florin - n-am inteles nici eu chimia dintre pruteanu si afa. mie, unuia, imi place genul asta de descriere turistica, chiar daca un pic neconventionala.comentariul meu, evident, e un pic fortat/deplasat-scuze...

- da, e fenomenala. a ajuns pe locul 40 si ceva in 2 luni. si nu s-a punctat singura. as vrea sa am si eu timpul si puterea sa scriu asa.

@adri - poza e intradevar de la casa ardeleana - cred ca ar trebui sa ceri unui wm sa o stearga, sau sa o treaca la "casa ardeleana" - ce mare lucru? sau sa schimbe comentariul.

- mie imi place review-ul, chiar daca un pic cam scurt, sarac in info si putin cam sec. pacat ca nu pot puncta... ii dadeam 900 fara remuscari. caldura din vorbele tale, ca asa o fi locul sau asa ti-o fi felul, face pe om sa se gindeasca, cel putin, cum ar fi dupa o zi de condus, obosit, sa poposesti acolo, sa fii bine primit, sa ai parte de o camera curata si primitoare, sa te odihnesti cum trebuie inainte sa pleci iar la drum.

Eu unul, as opri acolo cu incredere dupa ce am citit acest review.

pace tuturor!

Fir de discuție ÎNCHIS - nu se mai pot scrie ECOURI.

[pentru solicitari de redeschidere, scrieti-mi pe Feedback]
Daca ai fost acolo si doreşti sa ne povesteşti experienţa ta: Scrie impresii

Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Cristian:

• pagină generată în 0.056881904602051 sec