ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.01.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 18.06.10
JAN-2012

Fortuna

In 7 ianuarie 2012, ne-am trezit de dimineata si la ora 8 aveam inca certitudinea ca suntem in Romania, deoarece gropile din asfaltul Podului Prieteniei (Giurgiu) iti lasau impresia ca in curand se vor uni, devenind una singura. De aceasta data, am procurat vignieta de la un Shell din Ruse, aflat la iesirea din localitate, inainte de Metro si am platit numai 10 leva, spre deosebire de alte dati cand, ''binevoitori'', ne ofereau la 10 euro, imediat dupa vama. Daca toti ar fi cumparat ca mine, acei indivizi ar fi murit de inanitie.

Drumul pana la Pleven a fost bun si am circulat fara sa respectam restrictiile de viteza. Cele doua radare intalnite nu au ridicat probleme, fiind observate din timp.

In zona peco Shell, de la 20-30 km de Pleven spre Sofia am fost blocati de un echipaj de politie care, prin limbajul semnelor, ne-a explicat ca nu putem merge spre autostrada, deoarece, din cauza ninsorilor abundente, a fost blocata de camioane neechipate corespunzator.

Dupa doua ore, cand coada devenise kilometrica, ne-am pierdut speranta, iar o parte a grupului s-a intors sa innopteze in Pleven. Trei masini, am plecat pe un traseu ocolitor catre Sofia, pe ruta Iskar-Knezha-Byala Slatina-Vratsa-Svoge-Sofia. Am incercat sa intram pe autostrada, pe traseul Mezdra-Botevgrad, dar ne-au inors si am ajuns la Sofia pe traseul de mai sus. Drumul cu o singura banda pe sens era plin de gropi si a fost un test adevarat pentru amortizoarele si bucsele masinii mele. Daca sunteti proprietar, nu vi-l recomand.

S-a circulat ca la un raliu off-road, deoarece cu totii eram nerabdatori sa trecem de Sofia, lucru care s-a intamplat cam pe la ora 19.

La Sofia, autostrada cu doua benzi pe care circulam doar noi. Ce sa fie, ce sa fie? Era prea frumos sa fie adevarat! Asfalt negru, acceleratia la podea. Dar... orice minune tine trei minute. A inceput ninsoarea, de nu mai vedeam la 50m in fata si am fost nevoiti sa parcurgem urmatorii 10-15km cu 70km/h.

A urmat inevitabilul blocaj, camioanele, bata-le-ar vina, nu puteau urca. In fata masini, in spate masini, 1/2 motorina in rezervor, clar vom dormi in masina! Spre surprinderea noastra, undeva s-a intervenit eficient si dupa 30 de minute, ne-am pus in miscare. Inca 80 de kilometri, ninsoare, ninsoare, ninsoare, mers in coloana, viteza melcului.

Cand am lasat drumul catre Kulata si am facut stanga catre Bansko, asfalt negru si uscat, iar acceleratie la podea. Cred ca daca ne vedea Titi Aur, si-ar fi pus unghia in gat. Pe zona Razlog, zapada atingea jumatate de metru, dar carosabilul era curatat.

Dupa aproximativ 13 ore de ''mers'', am ajuns la destinatie. Apartamentul in care urma sa ne cazam a fost rezervat de pe site-ul www.ownersdirect.com si nu ni s-a solicitat avans. Am fost placut surprinsi sa constatam concordanta intre fotografii, descrierea facuta de proprietar si ce am gasit in realitate: un apartament destul de spatios si calduros, cu mobila de buna calitate si o bucatarie din care nu lipsea nimic. Privit din balconul apartamentului, domeniul schiabil parea neprietenos, muntele fiind invaluit in ceata. In prima dimineata, am cumparat ski pass-urile, si, dupa coada de rigoare, am ajuns la Plato. Acolo, vreme frumoasa, temperatura acceptabila, iar starea partiilor era mai buna decat anul trecut, gratie stratului de zapada mai mare. Dupa-amiaza s-au format damburi, care te obligau sa reduci viteza la coborare. Sper ca noaptea sa se intervina cu ratracul, iar dimineata sa schiem in conditii foarte bune.

Lume multa, chiar prea multa pe partiile albastre si uneori in zonele in care te urcai in telescaune. Fiecare glasiuia pe limba lui: ''Davai, davai! '', ''Undi suntiţi? ''. Altii, isi faceau reclama, afirmand ca sunt ''Greek lovers'', iar la lipsa de raspuns din partea ''zacuscarelor'', schimbau repertoriul, propunand varianta ''Amant, amant! ''. In alta zona, unul, intr-o romaneasca pura, isi dojenea copilul, spunandu-i sa il lase in pace ca el are doar o saptamana de concediu, nu trei saptamani de vacanta. Suprematia o detine o blonda de peste Prut, care il implora pe Alioşa sa nu se duca pe Tomba (partie cu grad ridicat de dificultate), ca o sa recunoasca ca l-a inselat, dar sa nu o intrebe cu cine, ca nu-i mai tine minte pe toti. Acum va las, ca urmeaza masajul, vai de oasele mele!

Sper ca dimineata sa nu ma misc ca un robotel.

Trimis de otos in 08.01.12 21:59:43
Validat / Publicat: 08.01.12 23:07:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Hotel Lucky Bansko

VIZUALIZĂRI: 5274 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (otos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.01.12 23:05:24]

Speram sa aduci completari prin ecouri despre statiune, preturi, distractie, etc, poate chiar sa scrii un articol separat pentru cazarea din Bansko... dar asta, poate, cand ajungi acasa, dupa terminarea vacantei...

Si fotografiile ar prinde excelent...

Distractie placuta!

commandorsteel*
[09.01.12 10:33:01]

care mai sunt preturile la ski-pass?

otosAUTOR REVIEW
[09.01.12 17:49:16]

@commandorsteel: Pentru o zi, pretul este de 55 leva/adult. Pentru cinci zile, este 262 leva/adult si 226/adolescent. Se percepe un depozit de 5 leva care se returneaza la sfarsitul sejurului, la un tonomat situat intre ski lift si parcare. Revin cu detalii.

commandorsteel*
[09.01.12 18:08:28]

Multumesc, vad ca preturile au ramas la fel ca anul trecut

otosAUTOR REVIEW
[16.01.12 15:19:57]

@webmaster10: Merci pentru urari. Asa cum am promis, am revenit.

Tinand cont de faptul ca statiunea era aglomerata mai ales dimineata la skilift si seara pe traseul de coborire, uneori si pe partiile usoare, in "consiliul de familie" fiica mea a decis:

- doi ani de Bansko = suficient;

- total gresit sa alegi statiunea aceasta in perioada vacantelor scolare;

- in extrasezon, daca bugetul/om este sub 400 de euro, merita. La bugete mai mari clar AUSTRIA;

- daca nu te deranjeaza sa-ti pregatesti singur micul dejun, alege cazarea direct de la proprietar site uk. 220 euro apartament 4 persoane, 7 zile;

- daca esti mai comod, recomand hotel Lucky Bansko, locul unde esti tratat regeste. Pot exista si alte hoteluri cu servicii la superlativ, dar vorbesc numai de experientele traite de mine;

- la intoarcerea de la ski, o ora la piscina/sauna nu trebuie sa lipseasca din programul nimanui;

- dimineata, daca este coada mare la skilift, exista alternativa cu microbuzele, gratuit daca ai skipas-ul valabil. Plecarea se face dupa ora 9.00 din parcarea telegondolei. Drumul se parcurge in 20 de minute, dar cele 6 microbuze se intorc dupa aroximativ 50 de minute.

- la taverna, 2 adulti si un copil de 14 ani, 89 de leva cost/ 100 cu totul. Servicii excelente la taverna TANNE. Sugerez specialitatea bucatarului, 26 leva portia. Nu reusesc sa-i inteleg pe cei care comanda pizza cand la acelasi pret poti manca miel cu miere si nuca!!??!! La alte taverne se poate cina relativ bine daca te rezumi la o portie de ''oarece'' si o ZAGORCA (o bere buna, zic eu) cost 20/25 leva de persoana.

- propun deschiderea unei sesiuni, daca nu exista deja, unde fiecare dintre noi, sa noteze aspectele NEGATIVE in comportamentul conationalilor si nu numai, lucruri/regili de bunsimt pe care ar trebui sa le respectam cu totii. Nu vreau sa deranjez pe niciun cititor, dar este bine sa nu uitam. Daca este apreciata ca utila, webmaster10, o poti muta/modifica unde doresti.

NU UITA!

-1. la coada la skilift, daca dupa x minute de asteptari soseste sotia sau copilul, nu cred ca este o tragedie, dar atunci cand vin toti cei 10 prieteni din grup, si intra in fata sigur ceilalti nu vor aprecia acest lucru;

- 2. daca ai sosit dupa mine, nu-mi sta precum rucsacul in spate, mai ales daca seara ai baut pana tarziu sau esti racit;

-3. daca vrei musai sa fumezi iesi din rand, apoi poti reveni;

- 4. daca vrei sa-ti aranjezi echipamentul nu-ti transforma betele, in elice de elicopter;

- 5. daca ai sosit dupa mine, de ce vrei sa te interpui sotia si copilul meu?

- 6. daca nu skiezi, stai la marginea partiei, nu ma obliga sa te ocolesc;

- 7. regleaza-ti claparii/legaturile in alta zona nu intre turnicheti si locul de urcare in scaun;

- 8. daca suntem numai 4 persoana pe telescaul de 6 asaza-te astfel incat greutatea sa fie distribuita uniform;

- 9. nu-ti mai sterge nasul cu manusa sau blocand alternativ narile, nu mai scuipa din telescaun. Daca nu te poti abtine, NU MAI VORBI ROMANESTE Ma obligi sa te dispretuiesc;

- 10. daca ai venit cu petul din Romania, nu-l mai arunca pe partie. Exista cosuri de gunoi;

- 11. daca ai invatat ieri sa opresti brusc inainte de a face manevra pe o portiune super aglomerata asigura-te ca langa tine nu este un alt incepator;

- 12. Nu folosi toata partia. Lateral stanga dreapta, lasa-mi si mie un metru latime. Eu cobor cu viteza mai mare, iar tu nu risti sa ajungi in plasa de protectie/prapastie;

- 13. Roaga-ti parintii/bunicii sa te fotografieze stand cu fata catre munte. De ce? Esti suficient de destept sa gasesti cel putin o explicatie.

- 14. Cand ai coborat din telecabina/telescaun nu este recomandat sa te opesti imediat. Alege un loc retras unde iti poti aranja echipamentul

LISTA POATE CONTINUA, daca apreciati ca este utila

[16.01.12 19:18:28]

Multumim pentru completari, intr-adevar, foarte utile.

otos
Alte impresii din această RUBRICĂLa ski în Bansko: