ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.01.2012
ÎNSCRIS: 13.02.10
JAN-2012
1 AD. + 2 COPII -- v: 11 ani, 12 ani

Muzeul Figurinelor de Ceara din Sankt-Petersburg in Bucuresti. Muzeul de Geologie

Cum Muzeele itinerante nu vin in fiecare zi, iar acesta, al figurinelor de ceara, nu l-am vizitat in strainatate, am purces sa-l vizitam la... Muzeul de Geologie. Acest aspect, adica locatia fiind decisiv... chiar si eu (venerabilul Zaharia Trahanache) nu vizitasem vreodata Muzeul bucurestean, cu atat mai mult fiica-mea Anna. Asadar o echipa puternica, dar mai ales galagioasa, si anume: Anna, Laura (impreuna clase cat primaru') si Bodyguardul... am purces la drum.

Pe Calea Victoriei am parcat "la oficial " caci stiam de existenta celor doua alveole pt parcare aflate la 50 m de Muzeele Taranului Roman respectiv Geologie. Daca veniti cu masina, acolo e locul de parcare potrivit.

Hai sa vedem ce au realizat rusii, Sankt-Petersburgul, eu cel putin, eu il percep precum polul civilizatiei rusesti. Si sa rezolv misterul, adicatelea conasule de ce ar fi o reclama exagerata la acest tip de muzee zise ale figurilor de ceara?!Si de ce nu inteleg eu pe cei ce stau la cozi imense in strainatate, la usa Madamei Tussaud?!

Prind viata, ai citit Legendele Olimpului, il ai in cap pe Hercule, poftim... il vezi in realitate, sau... Afrodita cum era ea... frumoasa?! Elena cea senzuala... merita un razboi?! Zeus era mai... mare, nu? Ce mai curiozitati, surori siameze ce au trait in acelasi corp ani de zile, cele mai lungi membre... un rus... e normal sunt multi rusnacii.... Ahaaa, deci asta este diferenta intre Minotaur si Centaur, unul- Minotaurul- corp uman si cap bovin monstruos... Celalalt corp de taur si bustul unui barbat... asaaa... deci imaginatia nu e suficienta... Pai cum, sa fie suficienta si accesibila cand ne-am pozat cu Shrek si Harry Potter... Am fi vrut mai multe figurine...

Dupa turul rusesc a venit firesc si impulsul patriotic... Muzeul de Geologie, gazda si Scoala... alta intrebare, alt raspuns, caci Muzeele se mai numesc Muzee Nationale... extraordinara prezentare geologica, geografica, Muntii Romaniei, structura geologica, minunate flori ale pamantului, cum s-au format... Toti straini ce vizitau Muzeul Figurilor (corect Figurinelor) de Ceara... vizitau si Geologia... Tablouri ale Marilor Oameni de stiinta, uriase valori ale Romaniei... Aurul nu e decat o depunere pe o floare de mina... Iata generatia site-urilor de calculator cerceteaza curioasa...situri geologice in Muzeu, si pun intrebari nu la pepite de aur, CI LA TABLOURILE MARILOR OAMENI DE STIINTA AI EI...AI ROMANIEI... Hai ca e bine, inca...

Trimis de costin1968 in 08.01.12 20:13:04
Validat / Publicat: 08.01.12 23:24:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2865 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costin1968); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Anna, Shrek si Laura...rude

cristina65
[09.01.12 00:08:54]

Chiar m-ai facut curioasa, o sa incerc sa prind si eu o zi saptamana viitoare... Dar m-ai speriat un pic: la pret ai pus 550 ron, echiar asa, sau ti-a scapat un 0 in plus (sper) ? : -)

Si... ce fetite dragute ai!

Diaura*
[09.01.12 01:33:00]

Am trecut si eu pe acolo. Sunt mai putin de 40 de exponate; putin, prea putin pentru a face curios un oras, in care nu exista un asemenea muzeu permanent. Este adevarat ca nu e pra usor sa le muti de colo colo, dar organizatorii se lauda ca sunt facute dintr-o ceara speciala foarte rezistenta, asa ca ar fi putut aduce mai multe si mai bine realizate.

Mie personal nu mi se par reusite. Nu stiu ce sa cred; doar atat au putut, sau exponatele valoroase raman, acasa si pleaca in turneu doar cu cat. II-a?

Pentru copii poate este ok, dar adultii cam stambau din nas si unii oftau dupa banii platiti.

Este deschis toata luna ianuarie si prima saptamana din februarie. Urmeaza Ploiesti, Tg. Mures si Cluj.

costin1968AUTOR REVIEW
[09.01.12 08:26:53]

Scuze, 55 Ron! WebM, cu scuzele de rigoare, te rog sa corectezi la 55 Lei.Merci !

Multumesc pentru fete, numai una e a mea, cea cu ochelari...

Corectat.

magdalena
[09.01.12 12:12:41]

Sa inteleg ca e o expozitie temporara... Cam kitchioase... Parca sunt din plastic!

Cat dureaza expozitia?

costin1968AUTOR REVIEW
[09.01.12 20:00:50]

Da @magdalena, intr-adevar este o expozitie temporara a muzeului de profil din Sankt-Petersburg si continua pana pe 8 februarie.

costin1968, cristina65, Diaura*, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂ (Alte) Muzee ale Bucureştiului: