ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.01.2012
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11
JAN-2012

'Taci si inghite' la Casa cu Tei

E a treia oara cind scriu acest review din pentru ca nu m-am invatat minte sa il salvez pe undeva. Din cauza unui click am pierdut munca mea de o ora, dar nu ma dau batuta!!!

Imi tot vine ecouri pe banda rulanta de la citiva care se "ciondanesc" in urma bilanturilor, dar sa revin la oile mele.

Am ales sa petrec aceasta ultima zi din concediu intr-un loc relaxant si cu o ambianta placuta. Acesta se gaseste in statiunea Monteoru si se cheama Casa cu Tei. Pensiune-Reastaurant.

Locatia se afla pe un deal, la vreo 1000 de metri de la sosea. Veti gasi indicatoare pe partea dreapta de cum intrati in statiune. Drumul e pavat cu dale, ceea ce face ca accesul sa fie posibil si cind terenul este inmuiat.

Ajunsi in deal, veti gasi o constructie impunatoare, insa realizata cu bun gust. In fata restaurantului se afla o parcare spatioasa, care se continua si in spate. Tot aici mai e si un foisor cu o terasa de vara ce are o capacitate cam de 70 de locuri. Pe un delusor in fata se afla o groapa cu nisip si un loc de joaca pentru copii. Desi nu era nimeni pe afara, totul stralucea de curatenie. Am uitat sa zic de felinare.care erau aprinse,desi intunericul nu se lasase de tot.

Cum am pasit inauntru, gazda ne-a intimpinat si invitat sa luam loc intr-una din cele doua sectiuni ale restaurantului. Una amenajata cu niste canapele comode si masute, unde poti sta la taifas ziua intreaga, iar in cealalta jumatate poti servi o gustare, prinz sau cina la mese si scaune din lemn. Undeva retras, e un colt ca acasa la bunica. O soba cu plita linga care e asezata o masuta si niste scaune acoperite cu stergare traditionale din lina. Aici poti bea ,la gura sobei, un pahar cu "tuica coapta, cu miere si lamiie".

Ospatarul s-a prezentat imediat cu un zimbet pe fata si meniurile aferente. Le-am consultat si mi-am permis sa fac niste poze pentru voi ca sa vedeti ca preturile sint rezonabile, iar denumirile originale ale citorva feluri, au stirnit curiozitate si zimbete pe fetele noastre. Baiatul, amabil, ne-a explicat ce contin acele feluri de mincare, ba chiar si cum se face acea renumita tuica. (sper sa nu il certe gazda ca a dat din casa, dar l-am linistit si i-am zis ca nu sintem de la concurenta, ci doar ca vreau sa fac public acel loc frumos).

Dupa ce am constatat ca din camara lipseste tocmai zacusca de ghebe, ca de carne eram satui (aici au gazdele un minus ca nu au taiat felul din lista de bucate) am ales ca gustam din mincarea aceea cu denumire originala, pe care am pus-o si in titlu.

Pina ce mincarea a fost gata, m-am plimbat prin local sa colectez citeva "vederi" pentru ca ochii vostri sa vada ceea ce am vazut si eu. In centru trona un pian mare, care cred ca ar fi folosit atunci cind un artist ar fi in preajma. Am facut cunostinta si cu Filip, un ciine blind, dar urias la prima vedere (si la a doua, tot urias a ramas). Am vrut sa fac o poza linga el, cerind acordul uneia dintre gazde, iar acesta a cascat o gura atit de mare ca mi-a sarit inima pe dusumea, intr-o clipita. Am crezut ca mi-a mincat urechea...

In sfirsit, a venit si mincarea. Am uitat sa intreb ospatarul cam cit de mare e portia si... vreau sa spun ca jumate a ramas in farfurie, nu pentru ca n-ar fi fost buna ci pentru ca era cam de doua persoane.

Fac o paranteza si spun ca acum un an am fost invitata la o masa in acest local si pentru prima data in viata mea am mincat papanasi. Noroc ca am inceput acolo si gustul a fost extraordinar, ca dupa aia am mai incercat si la alte restaurante din tara si nu s-au putut compara. Inca ceva, tot in seara aceea turistii tocmai erau intr-o petrecere si am ramas ore in sir uitindu-ma la dansuri, ascultind o muzica buna si participind la karaoke. Turistii cintau la microfoane iar eu de la masa. A fost o petrecere super. Chiar daca n-am fost din grup, m-am simtit foarte bine.

Recomand ca sa nu ocoliti acest restaurant in cazul in care aveti drum prin zona.

Inca un minus pentru aceasta vizita de azi, dar aici nefiind vina gazdelor, a fost lipsa zapezii. Peisajul ar fi fost de vis...

Si sa nu uit! Alte dotari de la pensiune, pe care nu le-am incercat, dar poate va interseaza, dragi cititori:

- sala de fitness

-sauna

-sala de conferinte cu videoproiector si ecran de proiectie

-28 de camere de cazare

Obiective de vizitat in zona:

-Statiunea Balneoclimaterica Monteoru (inaugurata acum mai bine de 100 de ani)

-Mina de petrol- unica in Europa

-Strandul cu apa sarata

-Conacul si capela familiei Monteoru

PS in caz ca vreti sa stiti ce contine blidul de mincare, puteti sa ma intrebati.

Vacante si excursii de vis va doresc in acest an care, sper, sa nu mai fie "crizat" pentru nimeni.

Trimis de adri-nico in 03.01.12 23:43:06
Validat / Publicat: 04.01.12 06:48:17

VIZUALIZĂRI: 7417 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 parcarea din fata restaurantului (pozele sint facute la plecare,asa ca s-a lasat putin intunericul)

webmaster13 [04.01.12 07:17:53] »

@andri-nico, acum cateva zile cereai colegului Web15 " sa-i bage o melodie unei colege" la o impresie despre Mexic... ... iata ma conformez eu cu o melodie aici!!!

Se poate insa sterge/schimba!

iulianic [04.01.12 09:12:49] »

@Adri: Din cauza ca iti

nu ti-ai salvat munca de o ora? Si eu mi-am gasit casuta de e-mail plina cu mesaje de avertizare privind ultimele ecouri la acel review. Ce sa facem, daca am fost implicate in discutii si l-am lasat activ…

Despre restaurantul recent vizitat, spui ca

Aici poti bea, la gura sobei, un pahar cu "tuica coapta, cu miere si lamiie".

….

Baiatul, amabil, ne-a explicat … cum se face acea renumita tuica. (sper sa nu il certe gazda ca a dat din casa, dar l-am linistit si i-am zis ca nu sintem de la concurenta, ci doar ca vreau sa fac public acel loc frumos).

Noua de ce nu ne spui cum e cu "tuica coapta, cu miere si lamiie"? Suna interesant. Pastrezi doar pentru tine?

Pozele mi-au placut, dar P14 mi-a dat putin de gandit. Ai vazut ce scrie pe ecran?

BEBEPETRESCU [04.01.12 09:46:07] »

Adri, hai c-am luat-o dupa tine-scrisesem ceva pentru tine, am dat o alta comanda si l-am pierdut! Sa revenim> mi-a placut cum ai descris ceea ce se intampla acolo la restaurantul pensiunii. Noi avem o casa de vacanta in Monteoru (Valea Calugarului>daca esti din Buzau ar trebui sa stii pe unde este) si daca "vinzi" pontul cu ceea ce contine "blidutul apetisant" o rog pe sotie sa incerce "reteta" si daca vrei, te invitam sa "dai nota". Tuica naturala avem si noi din prunii din gradina, asa ca poti veni sa prepari "deliciul" pe care l-ai aflat de la acel "baiat cumsecade". Ce zici, "ne bagam"?!

adri-nico [04.01.12 10:06:46] »

@BEBEPETRESCU:

Chiar nu cunosc zona cu Valea Calugarului. Abia acum m-am mai "cumintit" un pic si m-am plimbat pe linga casa.

O sa iti dau mesaj privat cu ceea ce contine blidul si, daca vreti sa ma invitati la degustare, cu mare placere. Eu vin cu desertul?

Deliciul alcoolic, din pacate, nu il pot servi, dar vi-l voi prepara la fata locului. Pot aduce si eu tuica, de la mama de la tara.

E ok?

Multumesc pentru aprecieri.

iulianic [04.01.12 13:58:21] »

@BEBEPETRESCU: Vin si eu cu mierea si lamaia daca ma primesti. Poate asa fur reteta de "tuica coapta, cu miere si lamiie". Observ ca Adri nu vrea sa divulge secretul. Cat despre blid... Nu sunt interesta pentru ca aproape ca m-am prins ce contine.

adri-nico [04.01.12 14:06:16] »

@iulianic:

Iti raspund diseara, acum sint la munca. Nu te-am evitat, dar la el raspunsul a fost mai simplu.

Te pup!

BEBEPETRESCU [04.01.12 15:21:08] »

@iulianic: Iulianic, te astept cu placere. Asa cum am stabilit cu Adri, ramane sa stabilim cand anume, sa incercam sa prindem si o vreme cat de cat convenabila, sa nu stam toata ziua inchisi in casa, caci ar fi pacat. Promit sa va contactez in timp util pe amandoi ca sa fim disponibili toti trei. E bine asa?

AndreeaG [04.01.12 16:01:28] »

@adri-nico

Tare frumos ai scris, nota 10

ma duc sa arunc in cuptor un blid cu ceva, ca ma ia cu ameteala, poate iese ca ala din poza, la limonada ar trebui sa fie mai simplu, am chiar carafa dinaia

Iar pozele sunt excelenta, altfel decat ne-ai obisnuit

Deci nu pot decat sa-ti urez "gudlac la nambaruan" ai inceput bine anul!

gheisa [04.01.12 16:54:04] »

@adri-nico: poza cu "blidul" fermecat face toti banii, imi ploua in gura deja, vorba aia. Da, pozele sunt altfel, dar dinalea cu vedere de la balcon nu ai?

adri-nico [04.01.12 17:27:47] »

@webmaster13:

Desi ai numar cu ghinion, mi-ai pus cea mai tare melodie care putea fi atasata aici.

E perfect pe inima mea!!! Multumesc!

P. S. Cu prima ocazie te scot la dans.

adri-nico [04.01.12 19:21:33] »

@iulianic:

Dragii mei, din cauza oboselii am introdus un ingredient nepotrivit la tuica. Era "Tuica coapta, cu miere si nuca". Daca toata ziua beau limonada cu miere, m-am incurcat cind am scris.

Reteta nu o divulg decit in casa domnului Bebe care a fost de acord sa participi si tu la aceasta "bauta".

Acum am vazut ce scrie in poza. N-am fost atenta cind am preluat imaginile. Poate ca ajuta, de unde stii?

La partea de deasupra nu raspund. Nu ma mai las prada provocarilor. Si nici off topicului, pe cit am sa pot.

adri-nico [04.01.12 19:27:19] »

@BEBEPETRESCU:

Putem incinge si o hora dupa muzica atasata la review? Cu ocazia asta il invit pe web sa il fac cu un dans... drept rasplata pentru alegerea facuta?

adri-nico [04.01.12 19:29:56] »

@AndreeaG:

Multumesc pentru aprecieri. Intr-adevar nu e

greu de "compozat" preparatul din blid, insa, trebuie si un amient potrivit.

Cit despre lamii, ia si bea-le! Mai ales ca ai si carafa.

Eu zic sa te mai gindesti cu afirmatia din urma. Ca nu asa am inceput anul ci alt fel...

adri-nico [04.01.12 19:33:04] »

@gheisa:

Imi pare rau sa te anunt ca balconul a fost demolat...

Ramine sa va ploua in gura doar in fata "blidului fermecat".

adri-nico [05.01.12 11:43:56] »

@BEBEPETRESCU:

Ma intrebam daca pozele trimise de dumneavoastra sint de la vreo pensiune din zona sau de la casa particulara. Daca e casa si nu pensiune, felicitari!

Statiunea Monteoru e o oaza de verdeata. Am vazut-o si vara, si iarna. Cred ca primavara e un "parfum", avind in vedere ca livada vasta care se vede in poze e foarte bine ingrijita.

Zona e renumita pentru diversitatea pomilor fructiferi cultivati pe terenurile inconjuratoare.

BEBEPETRESCU [05.01.12 13:19:41] »

@adri-nico: Este chiar casa noastra de vacanta! (e adevarat ca incepand cu primavara, mergem aproape in fiecare week-end acolo pentru ca iarba, din pacate, nu se tunde singura...) Sa enumeram ce avem in curte: pruni, ciresi, visini, caisi, piersici, meri, peri > cred ca este suficient < Asa cum ti-am spus, am reamenajat toata curtea/gradina in primavara 1986, dupa ce am luat-o pe Suzy (catelusa) in sensul ca am ramas numai cu pomii fructiferi si am pus iarba ca sa nu se murdareasca pe timp urat. Deci, conform aprecierilor tale, a meritat!

Si DA, este raiul pe pamant> padurile inconjuratoare care includ in ele tei si salcami (asta ca sa-ti dai seama cam ce mirosuri vin cand infloresc), liniste (exceptie pasarelele de tot felul, greierii, brotaceii, fosnetul padurii), nu tu esapamente/alarme/claxoane, asa ca... e f. frumos. Gata, ca seamana a "lauda-te gura"! > dar ce-i adevarat, oricine a venit acolo, a revenit cat a putut de repede (si nu o data...) Imi pare bine ca ti-a placut, acum stii si cam unde este, Buzaul este la 20 min...

BEBEPETRESCU [05.01.12 13:23:20] »

@adri-nico: Si parca terminasem cu "dumneavoastra"!!!??? (parca AFA este un fel de "familie"?!)

BEBEPETRESCU [05.01.12 16:28:00] »

@adri-nico: Cred ca am luat-o "rau" pe urmele tale. Am facut o grava eroare cand am spus ca am reamenajat curtea/gradina in 1986??? (atunci s-a nascut fiul nostru!) > E VORBA DE 2006!!!

adri-nico [05.01.12 17:16:33] »

Vai, domnul Bebe,

Va rog sa nu lasati aici vreo urma de interpretare ca ati vazut "colegii nostri" ce nastrusnici sint...

"Copilul nostru" este doar al dumneavoastra si al distinsei dumneavoastra sotii.

Si sa va dea Dumnezeu sanatate sa va bucurati de el.

Gata cu off-topicele ca ma penalizeaza pe mine dl web.

magdalena [08.01.12 15:37:58] »

Sarata Monteoru este o statiune pe care am "calcat-o" ani de zile si in care tot am mai fugit si in ultima vreme si am si povestit cate ceva pe site.

E bine de stiut de aceasta locatie, mai ales ca este pensiune, eu cautam o cazare in zona anul trecut, ceva mai de Doamne-ajuta!

Daca si camerele arata la fel de ok ca si restaurantul, atunci e de bine...

adri-nico [08.01.12 16:43:36] »

@magdalena:

Eu nu am vazut camerele. Am vazut turisti care paraseau pensiunea si care aveau zimbet pe fata, ba chiar si-au luat "la revedere" si de la noi, chiar daca nu ne facuse cineva cunostinta. Deci erau multumiti.

Am vazut un pliant cu poze si paturile (unele) aveau chiar baldachin. Camerele mari, spatioase, cu televizor, minibar, fotolii, scaune. Chiar frumos, la ce se vede din poza.

Cind o sa ajung in zona o sa rog gazdele sa ma lase sa arunc o privire, asta in cazul in care nu posteaza cineva inainte.

Radu Tudoran [12.06.16 09:44:21] »

Daca tot am citit despre Casa cu tei am mers ieri sa "verific" calitatea produselor. Tot ce pot sa spun este "excelent". Iar pretul mai mult decat decent.

adri-nico, AndreeaG, BEBEPETRESCU, gheisa, iulianic, magdalena, Radu Tudoran
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Sărata Monteoru? :