ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.01.2012
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11
DEC-2007

Cel mai 'last minute' Revelion

Mi-am petrecut ultimile zile din an si din concediu cu AFA si cred ca ar trebui sa il rog pe Adimin sa imi dea voie sa scriu un review despre asta. Atit de frumos m-am "plimbat" imaginar cu colegii care si-au petrecut Sarbatorile prin diferite locuri. Unele mai exotice, altele mai neaose... la unele am zimbit, la altele am ris de-a dreptul, insa au fost si revievuri care m-au facut sa ma incrunt. Cum sint cele de la Israela.

Pentru a va face sa intelegeti de ce am procedat asa, vreau sa va spun ca mie imi place sa fiu singura de sarbatori. Nu stiu daca asta e un "defect", insa au fost citeva persoane care au vrut sa ma scoata din "ale mele". Unele nu au reusit de loc, altele cite putin.

Asa s-a intimplat intr-o seara de Revelion cind iubitul meu s-a prezentat la usa si m-a inhatat fortat. Am urcat in masina lui unde mai erau citiva prieteni si am plecat catre Predeal. Fara nici o programare, rezervare sau ceva de genul.

Tin minte ca focurile de artificii ne-au prins undeva pe la Sinaia. Am oprit masina, ne-am dat jos si am "ciocnit" cite o cupa de sampanie, bineinteles cu paharele de plastic. Dupa citeva zeci de minute de chiote si tipete ne-am urcat si am mers mai departe. Pe parcursul drumului, pe unde vedeam cite o pensiune mai "linistita", intram sa intrebam de cazare. Ma mir ca n-au dat oamenii cu bulgari dupa noi... Am ajuns la Predeal intr-un tirziu si ne-am dus direct pe pirtie. Turisti nu mai erau, ci doar urme ale trecerii lor. Adica un vagon de pahare, sticle goale si resturi de la artificii si petarde. In tot "gunoiul" de pe pirtie am gasit si eu un mare celofan (cred ca de la vreo saltea king size) cu care m-am dat pe derdelus pina mi-au amortit partile dorsale.

Am plecat dupa citeva ore cu "toate alea" inghetate si mare minune ca am mai putut face un copil dupa aceasta experienta. :))))

In concluzie, m-am distrat tot singura in timp ce baietii au fost sa caute cazare, in zadar...

Trimis de adri-nico in 02.01.12 16:10:47
Validat / Publicat: 02.01.12 17:20:13

VIZUALIZĂRI: 1500 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Happy new year!!! pe strada,in Sinaia
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[02.01.12 16:59:45]

@adri-nico - totuşi nu prea văd informaţie turistică în acest articol. Se publică fără PMA.

Costi
[02.01.12 18:31:11]

@adri-nico

Aşa mai zic şi eu Revelion!

Este şi normal să-l ţii minte!

Totuşi aţi avut un mare avantaj, nu v-aţi blocat în trafic. Acum, la ora asta, DN1 este deja gâtuit, după cum anunţă hotnews şi nu cred să fi fost altfel acum 4 ani.

@webmaster0

Eu înţeleg că review-ul nu era despre o locaţie turistică şi autoarea nu a intenţionat să ne informeze despre Predeal ci despre cum se poate petrece Revelionul. Asta ca să ne mai amuzăm.

De fapt, încadrarea este greşită, trebuia pus la rubrica "Alte subiecte off-topic".

Oricum, e simpatic.

Mi-a plăcut poza P01, mai exact modul în care a fost editată

valimi
[02.01.12 19:32:04]

Sefa, fie ea si de cand erai mai juna si aproape-tot-nestiutoare, dorinta de la miezul noptii e urata rau de tot, mai bine ca nu s-a indeplinit.

Anul asta pe unde ne-ai umblat?

[02.01.12 20:58:37]

@webmaster0:

Pot sa revin si sa va dau infortamtia turistica ce lipseste din acest review?

Despre ce sa scriu? Care sint coordonatele geografice, prin ce orase am trecut? Ce obiective am vizitat? Cum ne-au intimpinat cei pe care i-am deranjat in noaptea de revelion sa intrebam de camere libere? Ca de mincare si de baut nu ne-a dat nimeni... dar bine ca n-am dat bani ca altii... care n-au primit mai nimic in schimbul banilor.

Care a fost starea pirtiei?

Hai ca am glumit! Sper ca nu ma penalizati pentru asta!

[02.01.12 21:22:06]

@Costi:

Normal ca n-am avut nici o problema cu circulatia (rutiera, ca aia a singelul era intepenita la intoarcere)

Sa fim seriosi! Crezi ca daca doream sa dau informatii turistice nu gaseam eu ce sa zic? Dar cred ca sint reviewuri fluviu (ca "girla" deja e prea mic). Si nu faceam decit sa scriu ceva peste care lumea ar fi sarit, cu siguranta.

Da, am vrut sa va amuzati.

Iar despre editarea pozelor, mi-a cam tremurat mina si in loc de gura a iesit ceva ca un morcov... dar efectul e cel scontat!

[02.01.12 21:30:48]

@valimi:

Draga sefu,

Anul asta am facut calatorii in timp.

[02.01.12 22:05:55]

@Costi: Acolo, acest text ar fi fost oarecum... off-topic!

@adri-nico: Era cât pe-aci... Trebuie să glumim, e drept, dar hai să folosim pentru asta forumul, da? Nici cu avalanşa de ecouri din ultimele zile nu prea sunt de acord. Încerc să ma conving de faptul că eşti doar mai "fâşneaţă" (lucru bun în sine, dar dăunător uneori în comunitate - nu neapărat doar a noastră, ci în general).

Totuşi am vrea să rămânem un site sobru, fără foarte multe accente comice. Repet - avem un forum, creat special în ideea păstrării AFA cât mai axat pe domeniul turism/vacanţe/croaziere...

Te rog frumos să reflectezi asupra acestui lucru.

Mulţumesc,

sirbuvio
[04.01.12 00:25:06]

webmaster0,

cu adinca umilinta si plecaciune imi cer iertare daca deranjez cu ceva.

A merge in Caraibe pt mine a fost un vis luuuung, tare. Si aproape renuntasem. Ce m-a facut sa insist si sa trec peste multe ca sa pot zice "amfostacolo" a fost un post de pe alt site de calatorii. atit imi amintesc:

"iuhuuuhuuu, am fost acolo, e raiul pe pamint"

Cred ca asemenea deviatii nu pot deranja foarte mult, dimpotriva, vor genera o mai mare dorinta unora de a merge acolo si a trai momente similare de exuberanta, de traire intensa. Corect, ceva control tre sa fie.

Nu stiu tu cum esti, dar eu, asa simt o dorinta de a fi acolo, atunci cind citesc posturi din acestea, cu oameni care se simt bine chiar in situatii oarecum neplacute, care fac din orice moment o bucurie. Ma si inchipuiam cum o sa dau o fuga sau mai multe iarna viitoare, macar pt o tura pe celofan, cu sticla de sampanie in mina...

2 centi ai mei.

[05.01.12 20:07:14]

@webmaster0:

Pentru ca am vazut ca esti pe receptie si "mi-ai luat apararea" intr-un ecou, vin si eu acum sa cer niste lamuriri, dupa ce am numarat pina la 1.000.000.

Am vazut ca Admin a sfatuit pe cineva sa numere pina la 10 inainte de a mai raspunde la o provocare (ca aia aveau chef de cearta).

Eu, ca sa fiu sigura ca nu fac vreo gafa, am numarat de 3 zile incontinuu. As fi vrut sa ma las pagubasa, insa, nu pot sa ma linistesc la ficati.

Cum adica nu ai fost de acord cu avalansa de ecouri din ultimile zile? Aici sint confuza. Nu ai fost de acord cu faptul ca a fost o avalansa sau nu ai fost de acord cu continutul acelei avalanse de ecouri?

Daca e prima varianta, inseamna ca ar trebui stearsa casuta de inserare a ecourilor.

Nu stiu altii cum sint, dar eu, cind deschid mailul, am asa o fericire pe fata daca vad ca sint persoane care mi-au scris ceva la impresiile postate. Mi-am asumat si criticile, am multumit si pentru sfaturi, ba am fost de-a dreptul fericita cind am gasit cite un ecou in care vreun coleg sau vreo colega ma felicita pentru "stilul meu" mai... deosebit. Ma gindesc ca asa ca mine simt multi AFA-isti. Si care e vina mea ca am stat pe AFA tot concediul si am citit aproape toate postarile? Acolo unde mi-a venit sa zic ceva, am zis. Si nu cred ca am deranjat pe cineva. Daca am facut-o, ii rog sa ma ierte. N-a fost cu intentie.

Stiu ca asta e un site serios dar daca ma gindesc sa fie sobru, gindul ma duce doar la anunturi funerare.

Imi cer scuze pentru toate "gafele" pe care le-am facut si incerc, pe cit posibil, sa fiu un "copil cuminte", cum mi-a recomandat un coleg de pe aici. Incerc, dar nu promit ca si reusesc.

Serioasa cred ca as putea sa fiu, dar sobra, niciodata.

Cu respect,

Adriana

P. S. Gata sa uit ce era mai important: daca tu ai piinea si cutitul in mina, cum de ai lasat sa se publice acest review la destinatia de mai sus si nu l-ai dus direct la Off -Topice (ca sa nu zic la cosul de gunoi). Pai am citit reviewuri de doar 2-3 propozitii si nu cred ca erau cu mult mai pline de informatii turistice.

Hai ca nu vreau sa ocup spatiul si dupa ce imi vei raspunde, ai putea sa stergi tot pomelnicul.

Merci

[05.01.12 20:27:47]

Măi copiii moşului, treaba e cam aşa: acest articol îşi are locul lui bine stabilit aici. Atâta doar că nu merită punctat. A, că trăirea e frumoasă, că amintirile sunt "priceless" - perfect de acord! Da' dacă tot sunt nepreţuite, ce rost mai au amărâtele noastre de PMA?!

@adri-nico, acele ecouri m-au dus la un moment dat cu gândul la versul eminescian: "e uşor a scrie versuri... " Înţelegi?

Da, vrem să menţinem o anumită sobrietate a site-ului, dar fără a interveni din cale afară asupra interacţiunilor dintre membri. Tot ceea ce încercăm în afară de aceasta este să nu lăsăm prea mult să alunece discuţiile în off-topic sau să se dilueze în schimburi de replici inutile (ca să nu zic futile)...

[05.01.12 20:35:28]

Sarumina de raspuns!

Mosule, da-mi voie la scurte comentarii, ca nu poci sa ma abtiu:

1. unde vezi 'mneatale ca aduc vorba de puncte?

2. nu inteleg aluzia cu versul eminescian (adica e usor sa stau in fata calculatorului si sa scriu, decit sa merg la fata locului si sa cercetez? pai ce, altii au fost la bradu' alb, sa se taie in topoare? nu, au stat si-au ris de situatie!!!

3 save in memory!-ultima parte

[05.01.12 21:00:36]

@adri-nico:

1. unde vezi tu că vorbeam cu tine despre PMA?

2. mda... mă rog, nu vrei, nu că nu vezi. Ideea era că unele ecouri nu prea spuneau nimic.

3. well done!

Hai, gata!