ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.12.2011
ÎNSCRIS: 29.12.11
DEC-2011

ARTICOL ARHIVAT

Rusine

NOTĂ WEBM: autoarea a revenit, ulterior, asupra descrierii și aprecierilor din acest articol, scriind un al doilea - A doua șansă, motiv pentru care am retras notele acordate (rămân valabile doar cele de la articolul mai recent)

Conditiile de cazare sunt bune, posibilitatile de distractie in Birsana sunt zero pt ca localitatea este f mica si nu e de vazut decat manastirea. Cine vrea distractie se descurca pe cont propriu si se deplaseaza neaparat cu masina proprie daca vrea sa mai vada frumusetile Maramuresului. Gazda promite multe si nu face nimic.

Firesc este sa ai un Craciun de vis in Maramures. Maramuresenii sunt oameni extaordinari si primitori, insa patronul pensiunii este o rusine pt Maramures.

A lipsit sufletul, caldura unei gazde primitoare, atmosfera. Patronii sunt interesaţi doar să iasă banul nu şi munca ce trebuie depusă pentru a căştiga acel ban. Ca în orice altă meserie trebuie să ai chemare, să ai talent. Asta a lipsit acolo. E o artă să sti să găzduieşti turistul şi e bine să faci asta dacă te şi pricepi. Să vă dau detalii ca să fie mai clar.

Ne-am cazat pe 24.12.11 dimineata. Nu am fost intampinati si noi cu o masa cu o horinca cum era de asteptat. Un aperitiv oferit la insistentele noastre, ale celor cazati acolo s-a intamplat pe la ora 15. S-a mai adaugat o friptura talpa si un piure. Horinca a fost adusă la cererea noastră. Vinul a fost din cel mai ieftin posibil, din cel la cutie.

Distracţia ne-am asigurat-o singuri punând un pic de muzică şi antrenându-ne singuri la un dans.

Pe 25.12.11 ne-am trezit un pic mai târziu, am ieşit din cameră şi aveam senzaţia că suntem singuri pe lume. Întuneric, gazda neinteresată dacă ne e foame, ne e sete, căldura oprită şi un frig în cameră de am şi răcit. A trebuit să comunicăm noi că e căldura oprită ca cineva să se ostenească să ia masuri. Am fost anunţaţi fără nici o jenă că masa va fi servită la ora 16. Să stai în ziua de Crăciun nemâncat pana la ora 16 e jalnic. Şi săracul săracilor ţi-ar fi pus ceva pe masă. În Bîrsana nu ai unde servi masa, decât poate la mânstire daca îşi fac maicile milă de tine, în rest nu e alimentară, nu e restaurant. Eram ai nimănui.

Costul sejurului nostru de 2 zile şi o noapte petrecute la Cabana Iza a fost de 800 ron (acesta fiind un avans şi urmând să mai dăm încă pe atât pentru... NIMIC). Mai aveam de stat până pe 27.12, dar am plecat cât am putut de repede pentru că nu voiam să ne stricăm buna dispoziţie. Ni s-a spus ca avem demipensiune, ceea ce însemna 2 mese/zi. Am servit 2 mese/2 zile. A fost un coşmar, dar bine că a trecut şi nu vom mai călca pe acolo niciodată şi vom povesti tuturor cunoscuţilor ce ni s-a întâmplat pentru a nu păţi ce am păţit noi.

Trimis de xenna in 30.12.11 16:46:28
Validat / Publicat: 30.12.11 19:00:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BÂRSANA [MM]. A mai fost în/la: POIENILE IZEI- E SUPERRRRR

VIZUALIZĂRI: 3438 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (xenna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.12.11 17:19:28]

Conditiile de cazare sunt bune

... cu toate acestea, la "Cazare" nu ai acordat niciun calificativ. Încă o mai poţi face, apăsând pe linkul [Edit... ]

Mulţumesc,

Edit. ulterioară: până se hotărăşte autoarea, am pus din oficiu 90%. Evident, se poate corecta la cerere.

adryana
[31.12.11 11:39:40]

aici ar fi interesant sa citim un drept la replica din partea gazdelor, poate vor citi si vor scrie ceva.

Qvadratvus
[31.12.11 22:46:27]

În mai 2010 la baza mănăstirii Bârsana chiar pe colţul din dreapta scurtului drum care suie la mănăstire era un restaurant unde se mînca binişor şi la preţuri acceptabile. Mă rog, mă gîndesc că o fi fost închis de Crăciun.

Eu am stat cu familia la "Cerbul Carpatin" 2 case mai încolo de Iza, pensiune care aparţinea de aceeşi patroni. Am plătit cred 100 RON pe un miniapartament de 2 camere (total 5 locuri) şi am stat în condiţii destul de decente. Drept este că am preferat să mîncăm de la restaurantul specificat mai sus, completînd doar pe ici pe colo cu ce ne puteau servi de la pensiune (lapte, ouă, o mămăligă...).

Sincer clădirea de la Iza mi s-a părut o hardughie cu pretenţii friguroasă şi greu de întreţinut, de aceea am preferat să stau în condiţii aparente iniţial, inferioare, drept care s-a dovedit că am tras lozul cîştigător.

Cît despre distracţie aveaţi înafară de mănăstirea propriuzisă şi Biserica de pe Dealul Jbâr precum şi Muzeul meşterului Toader Bârsan, asta ca să nu mai vorbim că numai la cîteva azvîrlituri de băţ mai încolo aveaţi o mulţime de obiective turistice în alte sate.

[02.01.12 23:06:34]

@adryana: nu cred sa aiba tupeul sa mai dea si replici

[02.01.12 23:10:26]

@Qvadratvus: noi nu am platit o gramada de bani sa cautam altceva in alta parte. stim Maramuresul foarte bine pentru ca de ceva timp ne facem vacantele pe acolo. ideea noastra a fost sa stam 4 zile intr-un loc, sa ne odihnim, nu sa ne agitam de colo colo, ca asta facem oricum in afara concediului, sa gustam mancaruri traditionale si sa vedem traditiile de Craciun (deoarece in Maramures nu am fost niciodata de sarbatori) .Cand am spus distractie m-am referit la cele promise in oferta lor postata cu atata emfaza.

Qvadratvus
[03.01.12 00:09:37]

Ok!

P. S. Nu le-am ţinut partea, doar am ilustrat ce am întîlnit eu.

[03.01.12 16:04:14]

@Qvadratvus: puteati sa le tineti partea. nu ma deranja oricum. eu am spus ce am avut de spus si bine ar fi sa mai faca si altii asa . e bine sa avem unde sa ne informam inainte de a da banii. invatam sa nu-i mai aruncam pe garla

popradu16
[10.01.12 09:31:47]

Foarte util acest review, multumesc

[21.11.12 00:01:40]

Doresc sa mai dau o sansa domnului patron, lucrurile s-au mai schimbat, lectia a fost invatata, mentalitatea a evoluat si orice om merita o a doua sansa. Voi reface comentariul.

[16.12.12 17:39:59]

Cazarea este foarte buna (am postat si o poză in acest sens), este curat, este liniste, iar problemele existente in anul trecut legate de primirea oaspetilor si de servirea mesei s-au imbunatatit, fapt atestat si de o postare mai recenta, din vara acestui an. (vezi impresii, vezi impresii)

Am inteles ca domnul patron si-a insusit criticile din mesajele existente pe acest site, a inteles ca nimeni nu are nimic cu persoana dumnealui şi a inteles esentialul: in orice faci pe aceasta lume trebuie sa pui suflet. Oamenii vad si simt asta si prind drag sa mai vina pe acolo. Turistii de asta au nevoie: de căldură sufletească, de tradiţia maramureşană care trebuie ajutată să nu piară, de bunătate, de un pahar de horincuţă care te face să uiţi de toate.

Eu iubesc maramureşenii din toata inima mea şi din acest motiv pot sa uit şi să iert când cineva greşeşte şi am puterea să-i mai acord o şansă.

D-zeu să-l ajute şi să-i călăuzească paşii pentru a primi frumos pe cei care-i vor călca pragul la aceste sărbători frumoase care vin şi îl rog pe această cale să descopere în inima şi în sufletul dumnealui frumuseţea maramureşanului, a spiritului acestor oameni unici în ţara noastră. Sunt sigură că va reuşi, pentru că un MOROŞAN rămâne un MOROŞAN.

Îi urez un Crăciun fericit alături de cei dragi.

adryana, popradu16, Qvadratvus, xenna
Alte impresii din această RUBRICĂCabana Iza: