ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.12.2011
DIN: Cluj
ÎNSCRIS: 05.01.11
NOV-2010

la PMM* = 100 USD

Hotel Raouche by Rotana in Beirut- dragoste la prima cazare :)

As vrea sa precizez ca nu am calatorit din Romania, am fost intrebata de multe ori despre agentie, etc. Ori, impresia mea despre acest site (poate e gresita, nu stiu) este ca ofera o imagine de ansamblu asupta LOCULUI in care a fost cineva, asupra unui hotel, asupra posibilitatilor din zona. Asadar chiar nu conteaza cu ce firma am fost si din ce locatie am zburat :)

Multumesc si iertati-ma daca am fost prea indrazneata cu sugestia de a nu pune intrebari despre agentie, pe de alta parte am vazut ca asta e si politica siteului

Hotelul Raouche Ajraan Rotana se afla chiar in centrul Beirutului, este cotat la 5 stele si chiar le merita.

Camerele sunt foarte frumoase dar nu si spatioase. In baie ai muzica, telefon si gresia e imbinata perfect, pentru cei pretentiosi.

Mie personal nu mi-a placut faptul ca prea multi angajati roiesc mereu in jurul tau – mai mult decat in alte hoteluri sau resorturi. Suna la usa, intreaba daca ai nevoie de ceva: sa speli rufele la ei, sa ti le calce, sa „updateze“ frigiderul.

Angajatii vorbesc o engleza fluenta si sunt amabili dar nu agasanti- ca in unele hoteluri egiptene. In sensul ca nu incearca mereu sa incropeasca conversatii si nu te intreaba la nesfarsit de unde esti. Insa sunt peste tot: iti deschid usa, iti cheama liftul, iti duc cafeaua la masa. Evident ca te simti obligat sa dai bacsis

Restaurantul: noi am avut numai mic dejun. In acest hotel am mancat cele mai fine si mai naturale chestii pe care le poti savura dimineata: dulceata de curmale delicioasa, pregatita „de casa“, tot felul de nuci si alune cu care puteai combina cerealele, miere curata (nimic in cutiute, chiar si untul era de casa), sucuri naturale proaspat stoarse.

Sala de sport este spatioasa si la dispozitia tuturor, la fel piscina situata pe acoperisul hotelului. De pe acoperis aveti cea mai frumoasa panorama asupra Beirutului.

Amplasarea hotelului este foarte buna, chiar pe Corniche (promenada) langa malurile Mediteranei. Insa pentru cei care vor plaja si balaceala, nu recomand Beirutul.

Plaje separate pentru barbati si femei sunt, dar si din cele comune deoarece majoritatea populatiei in Liban este crestina si nu musulmana. Vin multi sirieni la plaja in Beirut.

Plajele comune (pentru barbati si femei) apartin unor resorturi sau unor cluburi – ca sa fii membru, evident ca platesti o taxa. Si daca vrei sa folosesti plaja unui hotel in care nu locuiesti, idem.

Nu stiu daca Raouche Rotana avea plaja proprie, exista un pasaj care ducea spre mare dar eu nu am vazut turisti care sa stea la plaja acolo si nici nisip fin sau umbrelute. Doar pescari si stanci.

Turistii cazati la hotel preferau piscina interioara sau cea de pe acoperis. Nu este locul ideal in care sa mergi cu copii, seara erau petreceri si hotelul era plin de sauditi (FOARTE) ciudati. Noi ne-am cazat acolo pentru ca am fost in vizita la cineva dar nu am vrut sa locuim la ei. Am „vanat“ o oferta last minute pentru zbor si cazare, in general nu mi-as permite acest hotel :) la pret normal.

De la Raouche Arjaan Rotana (sunt mai multe hoteluri Rotana in zona, de aceea indic mereu al doilea nume) pana in centrul vechi, noi mergeam pe jos si faceam 30 de minute. Imi place sa observ oamenii, sa descopar stradute si magazine.

Totusi, taxiurile sunt ieftine, mai ieftine decat in Egipt si parca soferii au mai mult bun simt. Insa e necesar sa indici mereu zona in care mergi. Si e o regula ca opresc sa ia si alte persoane care fac cu mana si au acelasi drum, Sigur ca daca sunteti deja 4 in masina acest lucru nu se va intampla.

Orasul are de toate. In afara de suveniruri banale, aici gasesti si malluri luxoase cu toate firmele renumite din Europa. Totusi, nu se merita sa faci shopping pentru ca preturile sunt mai mari decat oriunde in Eu.

Exista restaurante, baruri, stradute pline cu mici buticuri de la care poti cumpara de toate – aur, genti de piele, pietre semipretioase, mancare traditionala si evident celebrele dulciuri care in Liban au un gust …... special

Cand am fost noi, era plin de armata pe strazi si fiecare militar sau politist avea o arma. In plus elicopterele... din tara vecina …... survolau zona. Cu toate astea am vazut multi turisti.

Dar acest post este despre hotel si imprejurimi – asa ca ma opresc aici

Daca aveti intrebari, va raspund cu placere

Trimis de Katyella in 28.12.11 12:10:36
Validat / Publicat: 28.12.11 13:37:16

VIZUALIZĂRI: 2845 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Katyella); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Al Raucha (Pigeon Rocks) se vad si din camera hotelului,aceasta e o foto facuta pe corniche
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 100.00 USD pe cameră

creivean
    [29.12.11 21:14:15]

Fain, mi-a plăcut.

adri-nico
    [29.12.11 22:15:32]

Uite superbonusul de la mine!!!

Nu ti-a fost frica de militari si arme?

[29.12.11 22:18:36]

@adri-nico: Nu... Nu pareau agresivi. Isi aparau tara si poporul. Alerta de terorism era destul de ridicata - dar de militari nu mi-a fost frica

Multumesc pentru bonus -am mai intrebat la o alta postare... la ce foloseste? O sa dau si eu de acum bonusuri, daca asta ii ajuta la ceva pe utilizatori

[29.12.11 22:21:40]

@creivean: multumesc

Pe atunci nu postam aici si nici nu aveam blog sa scriu acolo review-uri, asa ca nu m-am gandit sa fac poze in camera sau pe holuri sau in baie-asa cum am vazut ca "se poarta"

adri-nico
    [29.12.11 22:27:11]

@Katyella:

Nu stiu nici eu daca foloseste cu adevarat la ceva anume. Nu am mai mult de 2-3 luni pe acest site dar mi-a placut sa impartasesc si eu impresiile vacantelor pe care le-am avut, mai ales ca unele dintre ele au fost cam ca ale tale, in locuri mai putin umblate de catre noi, romanii.

Si uite-asa, datorita aprecierii si voturilor celor ce mi-au citit impresiile, am acumulat peste 500 de mii de puncte intr-o perioada extrem de scurta (zic eu). Rog un webmaster sa ma corecteze daca n-am dreptate. Am avut si voturi negative si comentarii mai mult sau mai putin rautacioase. Insa, din fiecare am avut de invatat ceva.

Si sa revin la topicul acestui review (tocmai ce m-a luat o foame de ceva dulce) imi poti spune ce se 'cocaia" la brutaria aia? vad ceva umplutura neagra. E dulceata?

[29.12.11 22:33:13]

@adri-nico: acela e spanac cu carne, nu mai stiu cum se numeste dar mi-a placut pentru ca nu le prajea in ulei. Le cocea in cuptor si atat...

Dulciurile -am devenit rapid dependenta de ele. Erau atatea feluri si atatea arome... Evident ca mi-am spus "mananc cat sunt aici dar cand ajung acasa renunt la dulciuri o saptamana, doua, ca sa-mi scot parleala"

Poate ca punctele alea o sa iti acorde ceva discount - in caz ca vei calatori din Ro si aduni un anumit numar?

O sa trec si eu pe la tine sa citesc pe unde ai fost.

Si eu am avut parte deja de ironii

Andox
    [30.12.11 02:11:38]

Cand ma gandesc ca de vreo 3-4 ani sunt invitat sa merg in Liban, imi vine sa mor cand citesc impresii despre acesta tara.

Unde ai mai fost in afara de Beirut?

[30.12.11 10:06:25]

Doar in preajma

La Harissa (Notre Dame du Liban) in orasul Jounieh- locul acela de pelerinaj pentru crestini. Ma rog, eu nu ma dau in vant dupa statui, indiferent cat de mari ar fi ele dar panorama de acolo e incantatoare.

Am vizitat celebra grota Jeitta si m-am everbat pe stupizenia cu pozele inauntru.

Si in Sidon - vechiul oras fenician

Andox-sper sa mergi. Beirutul este unul dintre cele mai frumoase orase pe care le-am vazut.

[30.12.11 16:08:50]

Interesant. mi-a placut! Intrebare: la ce te referi cand spui de sauditi ca erau foarte ciudati? Am cunoscut si noi sauditi in emirate si pareau 'normali'

[30.12.11 19:12:43]

@station5: din pacate eu nu i-am "remarcat" pe cei normali, poate tocmai datorita faptului ca bunul simt si respectul fata de ceilalti nu iese in evidenta

Am vazut insa sauditi veniti cu iubitii in vacanta (adica doi sau trei de sex masculin, care erau impreuna), pe altii i. am vazut la piscina in compania unor... domnisoare care venisera special sa le ofere momente frumoase si nu asta e problema ci faptul ca au baut foarte mult si deranjau lumea.

Per ansamblu ma refer ca nu se comportau ca turistii de rand

DAR aceasta nu este o generalizare.

Si pe cel mai "cool" l-am cunoscut intr-un hotel din Egipt... a venit drogat la micul dejun, cu chilotii peste blugi... si a fost invitat afara... sa se racoreasca

[30.12.11 19:43:17]

@Katyella: ok, te inteleg, am avut si noi experiente neplacute asemanatoare cu rusi care se manifestau la fel, turisti fiind. o mentiune: este ceva obisnuit ca barbatii arabi sa se plimbe tinandu-se de mana fara a fi gay. iar inclinatiile homo sunt pedepsite drastic in arabia saudita. info primite de la sauditi si de la roman care lucreaza acolo. dar never know sa ne mai scrii despre liban, am inteles ca ai fost si in alte zone.

[30.12.11 20:35:08]

Din pacate nu cred ca e locul potrivit sa vorbim aici despre sauditi- as fi offtopic. Cunosc practicile musulmane si religia pentru ca intamplator- traiesc printre musulmani.

Rusia este o republica semiprezidentiala care nu cere cetatenilor sa se comporte dupa reguli ortodoxe

Dar Arabia Saudita?

Cei despre care vorbesc, erau cupluri, nu barbati musulmani care se pupa de trei ori dupa traditie

De ce mi-au sarit ei in ochi mai mult decat rusii sau alte "natii"? Stiu si nemtii sunt galagiosi, etc... Dar barbatii astia erau... iesiti din comun. Adica ipocriti. Strict dupa umila mea parere

Sunt ferm convinsa ca daca vreodata as avea sansa sa ajung in Saudi Arabia- nu as vedea si nu as auzi despre asa ceva.

O sa citesc cu placere review-ul tau despre Saudi- daca ai postat

[30.12.11 21:10:42]

@Katyella: Te inteleg si iti dau dreptate. neaparat sa ne mai scrii, mai ales ca traind in lumea musulmana ne poti oferi date mult mai corecte decat putem noi discerne in cateva zile de vizitare. eu una iti multumesc anticipat!

adri-nico, Katyella, station5*