ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.12.2011
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 04.10.09

O raza de speranta in Ajunul Craciunului

Ma incearca un sentiment de neputinta amestecat cu multa furie vazand cat de multi copii lipsiti de cele mai elementare bucurii ale vietii exista in jurul nostru, ne facem ca nu vedem, ca nu ne pasa.

In acest an n-am reusit sa mobilizez decat foarte putine forte, desi am discutat si primit asigurari favorabile de la multi prieteni, atat din viata reala cat si cea virtuala, insa problemele care exista pretutindeni si viata grea, au facut pe multi sa spuna pas de aceasta data.

Ieri, 24 decembrie am reusit sa ajung in Sinoie, o localitate din apropiere de Mihai Viteazu, locul unde exista o multime de familii fara posibilitati, care traiesc doar din pescuit si taiatul stufului. Cunosc aceste locuri de anul trecut, de la precedenta campanie, stiu ca exista foarte multi copii care nu beneficiaza de cele mai marunte bucurii ale copilariei, fiind nevoiti sa traiasca in mizeria saraciei, fara hainute groase, fara incaltaminte, dar cu multa speranta.

Cu sprijinul invatatoarei din Mihai Viteazu, domnisoara Aurelia, care cunoaste cele mai dramatice cazuri din comuna, am ajuns la aceasta familie cu 9 copii, intr-o saracie crunta, care m-a ingrozit si in acelasi timp m-a disperat. Stiau ca venim, de aceea s-au imbracat cu cele mai frumoase hainute, au facut curatenie, au invatat colinde si ne-au asteptat. Drumul pana la casa lor a fost strabatut printre case din chirpici, multe dintre ele fara geamuri, fara garduri, iar majoritatea cu acoperisul partial cazut, cu o multime de copii care ne priveau intrebatori, ascunsi in spatele unor ferestre sau chiar in fata caselor. Cui sa imparti? Toti ar fi avut nevoie de orice lucru, posibilitatile noastre au fost limitate, insa pe loc am luat decizia ca o parte dintre lucrurile, alimentele si dulciurile aduse sa le daruim si acelor copii.

Am fost intampinati inca de afara cu multa bucurie si speranta, doar ochii ingerasilor zambeau, ei n-aveau puterea sa zambeasca, am fost invitati in casa, pe jos se gaseau cateva carpete asezate direct pe pamant, insa erau curate si bine intretinute. Ei s-au descaltat si ne-au invitat in camera unde era cald, o soba asigurand o temperatura acceptabila mai ales pentru piticul de 6 luni care dormea pe un pat dintre cele 3 existente.

Contrastand cu aceasta saracie, un mic televizor color era programat pe un canal cu desene animate, ne-au povestit ca pentru Sarbatori au imprumutat acest televizor de la o ruda indepartata care le-a daruit si cateva hainute. Cablul tv l-au (pre)luat de la o gospodarie vecina, insa doar pentru Sarbatori.

Ne-au pregatit un colind pe care l-au cantat impreuna foarte frumos, clar, de la cea mai mica fetita de 2 ani, pana la cei mari, de clasa a V-a. L-am inregistrat si voi incerca sa-l atasez ca fond muzical pentru acest review, de fapt acesta este scopul pentru care am scris aici si nu pe forum (amfostacolo.ro/cafenea/in ... amilie-nevoiasa) acolo unde s-a promovat aceasta campanie.

N-am zabovit foarte mult, era foarte frig si i-am vazut foarte stingheri, ne-am dus la masina si am adus cadourile, pungi de hainute, incaltaminte, alimente, dulciuri, sapunuri, detergent de vase, de rufe, sucuri, cozonaci, fructe, adica ceea ce am putut strange si cumpara chiar in dimineata zilei respective.

O parte dintre lucruri si dulciuri le-am daruit unei familii din vecinatate a caror copii se uitau cu pofta la cadourile primite. Am pastrat cateva dulciuri si pentru o familie care ne-a atras atentia cand ne-am dus, a caror copii erau cocotati pe o fereasta privindu-ne cu interes din spatele saraciei.

Eram disperat ca aveam prea putin pentru cat de multi erau, ma chinuia ideea ca poate nu m-am mobilizat indeajuns pentru a aduce mai mult, la mai multi.

Doresc sa le multumesc celor care m-au ajutat in aceasta campanie:

-Invatatoarea Aurelia Grosu, care s-a mobilizat ca de fiecare data pentru acesti copii defavorizati. Aici trebuie mentionat faptul ca ea insusi nu o duce foarte bine cu sanatatea, are foarte multe probleme, insa din putinul ei, cu mult suflet, ajuta pe cei care au nevoie de putin sprijin. Ieri, prietenul ei, cel care ne-a condus la familia cu 9 copii, a venit « inarmat » cu un sac de lucrusoare pentru copii, din pacate domnisoara invatatoare fiind foarte bolnava nu ne-a putut conduce. Va multumesc din suflet!

-@maria55, o Doamna admirabila care a daruit cativa saci cu hainute si o punga consistenta cu alimente. Ar fi vrut sa vina cu noi, insa din pacate nici timpul si nici sanatatea nu i-a permis, a dorit sa mai ofere 50 de lei pentru transport, bani pe care i-am folosit, impreuna cu alti 70 (FSN) pentru a cumpara dulciuri, detergenti, sapunuri, cozonaci, suc, fructe, adica putina bucurie de Sarbatori. Va multumesc, stimata doamna!

-@orange, prietenul nostru cu suflet mare, impreuna cu sotia sa, care niciodata nu raman indiferenti atunci cand cineva din apropierea lor sufera. Pachetele din partea lor au constat in hainute, incaltaminte, alimente si dulciuri. In afara de aceste « cadouri », transportul s-a realizat cu masina lor, fiind ceva mai incapatoare decat a mea. Multumesc din suflet, prieten drag!

Fara nici o alta concluzie in afara de cea din prima fraza a acestui rw, doresc sa va urez tuturor Sarbatori fericite, un Craciun magic alaturi de cei dragi, iubire si intelegere, iar visele sa vi se indeplineasca intotdeuna!

Rog un moderator sa ataseze colindul copiilor, multumesc.

Trimis de pepsi70ro in 25.12.11 11:10:21
Validat / Publicat: 25.12.11 12:13:41

VIZUALIZĂRI: 2280 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[25.12.11 11:32:48]

Am adaugat ilustratia muzicala solicitata.

ileanaxperta*
[25.12.11 13:00:14]

@dragul meu prieten Ovidiu de la malul marii: FELICITARI! si JOS PALARIA! pt. faptele voastre bune.

Cuvintele sunt de prisos... stii cum se zice: vorba trece si fapta ramane!

Pt. voi dar si pt. acei nevoiasi si pt. toata lumea, inca o data CRACIUN FERICIT! cu pace, liniste si multa caldura in suflete, cu voie buna si multa iubire si intelegere!!

LA MULTI ANI FERICITI!!!

roth
[25.12.11 13:19:08]

Sufletul tau minunat ne-a aratat inca odata ca "daca vrei poti".

Putini sunt cei care stiu cat te-ai zbatut sa duci la indeplimire acest gest maret, cum ai trecut peste toate piedicile.

Pentru astfel de fapte si nu numai ai tot respectul meu. Ma bucur sa vad ca am onoarea sa fiu alaturi/cu OAMENI, intr-o comunitate in formare.

Fie ca tot binele pe care il faci sa ti se intoarca inmultit.

Sper ca ti-a priit rolul de "mos" pt fetitele tale.

Michaell
[25.12.11 13:22:58]

@ pepsi

si din partea mea - RESPEKT!! asa mi-as dori sa gnadeasca toti in romania. ar fi un pas mare inainte. acesti oameni au intradevar nevoie de ajutor. nu in ultimul rand din interes propriu. fiindca acesti copii, daca nu vor avea si ei macar un minim de posibilitati la educatie vor ateriza pe strada si tot in circa societatii vor ajunge.

sarbatori fericite si un an nou plin de bucurii.

adri-nico
[25.12.11 14:15:08]

Ma inclin in fata dumneavoastra!

maria55 †
[25.12.11 14:27:24]

@ Ovidiu, sunt fericita ca am cunoscut, la sfarsit de an, un OM.

Nu sunt f. multi sau mai bine zis, sunt din ce in ce mai putini. Numai faptul ca ti-ai "rupt" din timpul tau liber in Ajun de Craciun, pt a te ocupa de aceasta actiune, spune multe!! Sunt mandra ca fac parte din aceasta comunitate si ori de cate ori este nevoie ma voi alatura voua, atat cat bugetul si timpul imi vor permite!

Sarbatori fericite!

[25.12.11 14:55:09]

Hai sa mai strangem si noi astia mai absenti, cum sunt eu, mai lipsiti de timp, prea multe fac ceilalti, cum e @pepsi si alti Oameni, sau sa donam niste bani... trebuie sa facem ceva!!!

Admin, Dragos, Santana, voi suflete mari, VA ROG INMULTITI APELURILE LA ACTIUNILE DE CARITATE, sunt puturosi ca mine si oameni lipsiti de timp, nu stiu... sa folosim mai mult metode moderne... sa platim cu cardul... ceva...

Craciun Fericit!!!

gheisa
[25.12.11 15:31:15]

@costin1968: pe forum puteati gasi mai multe informatii legate de actiunea inceputa de roth, acolo era si un numar de cont, unde puteau fi trimisi banii si unde au raspuns apelului destul de multi membri AFA . Oricand e nevoie de bani sau de gesturi facute din inima catre ceilalti, nu neaparat doar cand e o sarbatoare importanta, asa ca eu consider ca nu e timpul pierdut nici acum, se mai pot strange in continuare bani pentru astfel de cazuri.

Sarbatori fericite!

alinaro
[25.12.11 16:02:26]

Fie ca Dumnezeu sa va intoarca inzecit fapta asta buna, atat dvs cat si celorlati inimosi care rup din timpul si posibilitatile lor pentru a incalzi inimi nevoiase.

La multi ani tuturor!

pepsi70roAUTOR REVIEW
[25.12.11 19:25:46]

Din pacate cred ca a fost o problema cu videoclipul, acum se pare ca avem si imagine.

Am facut chiar foarte putin fata de cat mi-as fi dorit, important este sa facem toti cate putin si atunci se va observa.

@costin1968, eu percep ecoul tau ca fiind scris in bataie de joc fata de aceasta comunitate; sper sa ma fi inselat, insa fiind Craciunul trebuie sa fim mai buni, mai intelegatori.

Actiuni umanitare sunt si vor fi in continuare, depinde de noi daca dorim sa ajutam, te poti implica aici pe site, sau oriunde in alta parte, intr-un loc doar de tine stiut. Important este sa nu uiti si sa ajuti!

Sarbatori fericite tuturor!

[25.12.11 20:58:54]

@pepsi70ro, incredibil... am ramas... stana de piatra... Era doar un strigat de diperare al defectelor ce ma impiedica, uneori, sau lipsa de timp... ma rog, ma impiedica sa particip mai activ la activitati caritabile, milostive... Esti cam suspicios, te asigur, gratuit!

Altadata, te rog, sa-ti masori cuvintele cu mai putini nervi... si sa dovedesti respect...

Craciun fericit si un an bun... !

adri-nico
[25.12.11 21:03:13]

@Pepsi,

Eu am vrut sa scriu inainte colegului Costin ca mesajul lui nu trebuie luat ca o bataie de joc pentru ca era cit pe ce sa postez si eu unul de genul ca poate, daca ar fi tras cineva de mine, cu siguranta ca as fi avut saci de haine, incaltaminte si jucarii de daruit copiilor napastuiti, dar lipsa unui mijloc de transport m-a facut sa stau cuminte si (poate) nepasatoare in banca mea.

Crede-l ca a scris adevarul. Ca el ma simt si eu.

Adriana

cristina65
[25.12.11 22:25:58]

Sunt extrem de impresionata de ceea ce am citit. Stiu ca in ultimul an viata mea s-a imbogatit f mult prin faptul ca (imi place sa cred ca) fac parte dintr-o comunitate deosebita si in acelasi timp am cunoscut, pe unii real, pe unii doar virtual, oameni extraordinari, care m-as simti mandra sa ma considere de-a lor. Parca n-as vrea sa nedreptatesc pe nimeni si sigur o sa scap pe cineva, de-aia aproape ca nu-mi vine sa nominalizez pe nimeni, dar nu pot, totusi, sa nu pomenesc cu mult respect de Cornel-dragul nostru Admin, Ovidiu, Dragos, Camelia, Ileana, Calin, Radu, ToraIngrid, Andreea, Larisa, Florin (acum, ca am primit atatea mesaje pe PM, pt care va multumesc tuturor, am aflat ca unii au si nume: -)), Ileana, Dana, Magdalena, Maria, Sandu, Adriana, of, Doamne, si atatia altii...

Dar sa revenim... Ovidiu, il citez pe Michaell: RESPECT!

Stim din review-uri ca ai o familie, fetitele si sotia sigur s-ar fi bucurat de prezenta ta, iar tie sigur ti-ar fi prins bine un moment de tihna, de odihna, poate in fata televizorului, sau cu un pahar de vin/cafea/orice in fata, in loc de asta ai facut ceea ce ne-ai zis... Simt oarecum remuscari pt pacea pe care o simt zilele astea, stiu ca nu asta ai vrut, iar faptul ca la Targ am donat niste bani pt actiunea caritabila anuntata pe site, in acest moment deja nu mi se mai pare suficient... La anul sigur multi dintre noi vom face mai mult si simplul fapt ca ai miscat ceva in noi trebuie sa te faca sa simti mandru ca ai reusit mai mult decat ai facut ieri.

In alta ordine de idei, legat de colegul nostru Costin, nu-l condamna... Pe de alta parte, se spune ca greseala recunoscuta e pe jumatate iertata; eu sunt convinsa ca a fost sincer, partial ma regasesc si eu in ceea ce spune el, lipsa de timp, grijile personale si, nu in ultimul rand, un dram de comoditate si egoism ne impiedica sa-i vedem pe cei mai putin norocosi decat noi (acum, sigur ca putem intra in altele-gen: de ce au facut asa multi copii daca traiesc asa cum traiesc si variatiuni pe aceeasi tema, dar chiar nu e momentul de aceasta discutie in ziua de Craciun).

Inca o data: respect, consideratie si... un strop de invidie pt altruismul de care ai dat dovada.

Ovidiu, Sarbatori Fericite si sa va dea Domnul tot ce-i mai bun pe lume!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
pepsi70roAUTOR REVIEW
[26.12.11 09:15:10]

@costin1968, probabil am interpretat gresit ecoul tau, te rog accepta scuzele mele.

[26.12.11 10:53:33]

@pepsi70ro, am acceptat scuzele tale inca dinainte sa le exprimi, eu te apreciez de muuult timp... Este adevarat ca o anumita atmosfera sarcastico-ironica a poluat uneori relatiile dintre colegii AFA si, fara sa ai vreo vina, tu n-ai mai stiut ce sa mai crezi... Te asigur ca sunt prea batran si calm pentru a mai avea idioate ironii pubere...

Inca o data, felicitari pentru actiunile tale minunate... Sarbatori luminoase iti doresc, atat tie, cat si la toata familia ta... pontica...

P.S. Multumesc, si Sarbatori frumoase draga Adriana ! Si draga Cristina !

Femeile...

[19.10.12 08:15:44]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Initiative AmFostAcolo" (nou-creata intre timp pe site)

adri-nico, alinaro, costin1968, cristina65, gheisa, ileanaxperta*, maria55, Michaell, roth
Alte articole din această RUBRICĂInițiative de suflet AmFostAcolo:

• pagină generată în 0.048310995101929 sec