ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.12.2011
DIN: Gârcina [NT]
ÎNSCRIS: 26.04.10
NOV-2011

Disneyland - O poveste si pentru oameni mari

In scurta noastra excursie la Paris, o zi am lasat-o special doar pentru Disneyland chiar daca am mers o gasca de 6oameni in toata firea fara nici un copil. Am ajuns cu RER linia 7 pana la parcuri urmarind statia Marne La Valle, gura RER-ului fiind chiar la intrarea in parc. Pentru cei ce merg cu mijloacele de transport in comun (ca noi) ii anunt ca Disney-ul este in zona 6 a Parisului deci se ia bilet separat doar pentru el sau se achizitioneaza Paris Visite pt zonele 1-6 (unde intra si Disney-ul dar si Versailles); un astfel de abonament costa 39euro/pers si mergi cu orice mijloc de transport de nenumarate ori timp de 3zile. Odata ajunsi la Disney ne-au intampinat in fata studiourile Walt Disney, in stanga este Disney Village iar in dreapta intrarea in Disneyland. Eu mai fusesem dar doar in Disneyland asa ca am inceput cu acesta. Odata ce treci de portile de la intrare esti intampinat doar de oameni care rad, care fac glumite si care-ti zambesc amabil chiar daca au stat o zi intreaga in ploaie si deja se face seara. Sunt niste oameni deosebiti care, vreau sa cred, ca asa sunt ei construiti... asemenea actorilor de pe scena pe chipul carora nu li se vede nici o suparare sau tristete. Intrarea era 71euro/pers. /2parcuri dar pentru ca am avut Paris Visite am beneficiat de o reducere de 20%: D, pentru ca oricum ai spune-o... nu este ieftin. Site-ul lor oficial este: www.disneylandparis.com. Intram si suntem intampinati de centrul "orasului" cu primaria si celelalte institutii fruntase, in mijlocul lor aflandu-se un frumos brad de Craciun si sania lui Mos Craciun. Bulevardul principal are toti stalpisorii de iluminat ornati cu instalatii de Craciun iar melodiile din desene animate care se auzeau odata acum erau inlocuite cu colinde. Parcul Disney este impartit in: Fantasyland - unde este celebrul castel ce a devenit si sigla productiilor Walt Disney, o lume de basm pentru copii in care personajele cele mai populare dar si cele mai noi ca cei din Monster Inc. sau Toy Story le devin copiilor cei mai buni prieteni; AdventureLand - unde gasim corabia piratilor din Caraibe, plaja piratilor, cabana lui Robinson Crusoe dar si montagne rousse-ul Indiana Jones, cel mai spectaculos din parcul Disney; Frontierland - unde avem Casa Groazei, un teatru in aer liber, o barca mare cu aburi din timpul Vestului Salbatic si montagne rousse-ul Big Thunder de o intensitate medie comparativa cu Indiana Jones; DiscoveryLand - unde este cinema-ul 3d, un simulator racheta spatiala, un traseu pe care poti sa-ti conduci propia masina din anii '50 si un montagne rousse tip naveta spatiala ce-si are traseul doar prin intuneric.

La cozi piezi in jur de 50min. asa ca va recomand acolo unde este posibil sa va luati Fast Pass, un tichet gratuit pe care este scrisa ora la care tu poti sa vii si sa intri direct fara a mai sta la nici o coada. Ne-am luat fast pass-uri la ce ne-a interesat si am mers sa exploram si Studiourile Walt Disney.

Mult mai tari... acum ne parea rau ca am mers si am pierdut timp la parcul Disney... pentru oamenii marii fara copii studiourile sunt perfecte. De cum intri te plimbi pe Hollywood Avenue, iar apoi primul loc pe care ne-au cazut ochii a fost Tower of Terror din The Twilight Zone, si ne-am dus direct sa ne asezam la coada... chiar daca la intrare scria faptul ca avem de asteptat 50min (extrem de punctuali, enervant de punctuali... era calculat si pasul pe care-l facea fiecare om in parte incat sa-ti dea timpul cat mai precis...) la coada cred ca erau in jur de 50de oameni... dar, surpriza, cand s-au scurs cele 50min noi intram deja in Zona Crepusculara. Totul era exact ca in film, receptia prafuita, cu panze de paianjen artificiale... totul pana la ultimul detaliu. Excelent! Intram in biblioteca unde ni se prezinta secvente din film si despre ce anume este vorba; urmam sa urcam intr-un lift pana la etajul 12 de unde... ni se dadea drumul... in gol! Pana aici nimic iesit din comun doar ca acest lucru se petrecea mai repede decat viteza gravitationala... nu ni se dadea drumul ci eram trasi in jos! Nemaipomenit! Incantator! Nu am sa ma mai dau in el cat am sa traiesc! :) Apoi ne-am dus la ceva mai soft... efectele speciale din Armageddon... o pierdere de timp. Am prins si parada personajelor Disney si cam atat am reusit intr-o zi... stiu, mai nimic!

Foarte frumos Disney-ul doar ca trebuie stat in el 3-4zile incat sa spui ca l-ai vazut complet... merge si ca noi decat deloc... dar cand va creste domnisoara mea peste vreo 6-7ani... acolo ne vom si caza.

Va recomand cu caldura sa-l vizitati iar pentru cei ce vor sa-si planifice in amanunt vacanta acolo am atasat foto cu hartile parcurilor. Bon voyage!

Trimis de tempesta55 in 14.12.11 21:42:32
Validat / Publicat: 14.12.11 23:00:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: paris

VIZUALIZĂRI: 8809 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tempesta55); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Harta parcului Disneyland

la mare
[15.12.11 19:40:20]

Frumoase pozele!

tempesta55AUTOR REVIEW
[18.12.11 23:43:50]

@la mare: multumesc mult!

la mare, tempesta55
Alte impresii din această RUBRICĂDisneyland Paris (parc de distracții):