ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.12.2011
    AUG-2009

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Saluti da Naxos!

Fostă colonie greacă, aşa cum arată şi numele, Naxos poate fi considerată o staţiune de pe coasta de de est a Siciliei care nu trebuie ratată sub nici o formă de turistul avid de combinaţiile mortale pe care le oferă insula: munte, pădure, mare, plajă, fete frumoase şi bere. :)

Am ajuns în Naxos absolut întîmplător. Mergeam de la Catania spre Taormina şi, dracu ştie ce a priceput signore autista al autocarului sau ce am înţeles noi, fapt e că ne-am trezit cu tot cu arme bagaje şi cai la trei staţii în amonte de destinaţia finală, Taormina. Prieteni, primul individ care ne-a lămurit că de fapt sîntem în Naxos şi nu în Taormina a fost, cred, singurul vorbitor de engleză din acea parte a insulei: cerşetorul thailandez aciuat la capătul uliţei ce coboară spre mare. Vă mai precizez că nimeni din Naxos nu vorbeşte altceva decît limba lui Dante?

E foarte limpede pentru mine acum că am nimerit unde trebuia. Ei, vedeţi, destinul? ... Un litoral absolut demenţial, împrejmuit de străduţe înguste, romantice, cu case în stil tradiţional grec. De prisos să vă mai precizez că totul pare un bazar enorm, motiv pentru care a trebuit să ne dăm întîlnire peste ceasuri bune cu fetele din expediţia noastră direct la plajă. Preţurile la magazine, pe plajă sau la tarabele din jur nu sînt foarte mari în comparaţie cu cele din Taormina, unde trebuie să te uiţi de două ori în buzunar pînă să te aşezi la o masă. Sînt magazine de toate naţiile, pentru toate buzunarele, iar dacă doriţi, puteţi face şoping direct de pe şezlong, fiindcă apar mereu africani care cară un adevărat perete de prostioare, de la ochelari Prada făcuţi la colţul străzii, pînă la scoici, biluţe colorate şi altele asemenea care ar atrage evident interesul triburilor uitate prin pădurile Amazoniene. Deşi plajele sînt private (am zis bine?) iar intrarea e 5 euro de persoană, vă puteţi muta de la una la alta fără probleme, însă trebuie să plătiţi din nou cîţiva euro pentru şezloange. La fel de bine vă puteţi închide excedentul de bagaj în zecile de dulapuri care sînt situate undeva în zona garderobei. Fiecare plajă privată are un bar, cu tot soiul de cocteiluri, nelipsitele paste şi pizza la masa de prînz, plus cea mai bună bere pe care a dat-o Allah: Birra Moretti, la preţul de 2 euro şi 80 de cenţi sticla de 660 ml.

Altitudinea muntelui care coboară în mare nu e foarte mare, cred că s-ar situa pe undeva pe la 500 de metri, dar senzaţia frumoasă pe care o dă ochiului e aceea că pare că acum se topeşte şi se scurge în mare (senzaţie accentuată şi de faptul că temperatura ajunge la 40 de grade destul de uşor). Nu e greu de intuit de unde această iluzie, trebuie să ţinem cont de faptul că Sicilia este o insulă vulcanică, unde totul pare că se scurge undeva. Trebuie să vă mai spun că veţi descoperi culturi de măslini, portocali, iar localitatea este cotropită de cei mai frumoşi leandri pe care i-am văzut. Nu lipsit de importanţă ar fi şi faptul că oamenii de pe aici sînt extrem de primitori, stau şi-ţi zîmbesc cu condescendenţă din faţa tavernelor. Singurul care ne-a convins într-un stil pitoresc să-i călcam pragul a fost signore Angelo, proprietarul unei taverne care poartă numele localităţii, Naxos: „Signore, il fumo uccide! ”- adresîndu-se fumătorului şef al expediţiei, tovarăşu Santana. Hai să vă plictisesc niţeluş şi cu tavernele din Naxos, care sînt situate de-a lungul ţărmului. Veţi găsi şi preparare culinare greceşti, siciliene dar şi tradiţionalele paste italieneşti. De regulă, ospătarul este şi proprietarul restaurantului respectiv. Toate tavernele sînt personalizate; am văzut colecţii întregi de obiecte de artă, unele au adevărate panoplii de arme, altele şepci adunate din toate colţurile lumii, altele bancnote, aşa că nu potolesc doar foamea, ci parcă fac şi cu ochiul cînd treci pe lîngă ele. Of, am terminat...

Am şi poze, he-he-he!

Să aveţi o zi excelentă, prieteni!

Trimis de santana* in 14.12.11 09:12:16
    Validat / Publicat: 14.12.11 10:14:39
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 5792 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (santana*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P12 Muntele care vine la Mahomed

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 35
    [14.12.11 10:35:19]

@ santana: din poze se intelege ca nu ai avut parte de prea multe atractii turistice . Asta sa fie oare motivul pentru care ai focalizat review-ul pe alte puncte de interes, preponderent shopping? In sfarsit am inteles cand pot vorbi barbatii si despre subiectul asta... destinul, de!

[14.12.11 11:05:12]

Mereu mi-a placut mai mult @santana scriitorul decat @santana carcotasul, dar ce sa fac trebuie sa ma multumesc cu ce binevoieste susnumitul!

Melodia postata se poate sterge/schimba!

[14.12.11 11:16:24]

Merg pe mîna ta, indiferent de miuzic, webmaestre 13! Mersic!

amero
    [14.12.11 12:15:01]

salut, mie chiar mi-a placut povestioara, usor ironica, informativa si relaxanta,

sigur ai dreptate in privinta ignorantei lor asupra altor limbi straine, nu se obosesc, nu-i intereseaza dacat pranzul lor la ora 12,30 fix. un somnoleto dupa amiaza si

plimbarile de seara

inteleg ca va trebui sa evit plaja aceasta, ca sa nu ma simt ca la Eforie.

drumuri frumoase tuturor

roth
    [14.12.11 13:28:45]

Safu... te pot vota de 2 ori???

una pentru rw si alta ca esti saf la chat?

Zii rep'jor sa nu ma razgandesc.

O poveste haioasa, in stilul tau personal care te caracterizeaza si in viata de zi cu zi asa ca multumesc pentru informatii. Fiindca nu te mai citisem de multicel, parca, parca ai devenit mai sentimental asa... in cuvinte... sau ma insel cumva?

Oricum bravo maestre... de ceremoni binenteles!!!

[14.12.11 13:32:33]

Nu că mă poţi vota de 2 ori, e chiar obligatoriu, dar vezi să nu se declanşeze sistemul anti-fraudă.

Roth, la cît am cîrcotit în ultima vreme, era cazul să mai urc un review, să mă scot în felul acesta, dar şi pentru că din Naxos nu era publicat nimic (sau nu am vazut eu).

Alex_Macedo
    [14.12.11 14:18:12]

Tot staaaaaaaau si astept!... era timpul! Vot la 4 (patru) maini! Nu sunt lasat de sistem sa ofer mai mult... Ce sa fac dom'le, daca esti scrib talentat? Mi-ai adus zambete... si chestia cu "ce a creat Allah"... da, dom'le!

Sa fii sanatos si la punga gros!

P. S. Şăfu (... vorba lu' roth) dă chat... ce nick ai pă şatul ăla? ... sa stiu si 'io!!

[14.12.11 14:25:36]

Pi şatu şela, eu sînt B 66 FLO, dar mi se mai schimbî numerili de înmatriculare, în funcţie de şe doreşte clientu.

Multumesc pentru ecou Alex.

Noi sa fim sănătoşi, vorba lui Nicu.

johnnyredlabel †
    [14.12.11 14:29:44]

@santana: Cred ca era cam rece berea... Sunt convins ca tareeee te-ai mai chinuit! Sa traiesti si s-auzim numai de bine!

[14.12.11 14:39:21]

Johnny, berea era demenţială, însă tareeee ne mai durea capul dimineaţa de dorul ei. Norocul nostru ca aproape de hotel era o teresa unde ne spalam pe dinţi încă de la primele ore ale dimineţii.

O zi bună şi ţie!

[14.12.11 15:50:12]

Dragă santana, poze cu tine ai, că tare mi-ar plăcea să văd dacă figura ta e tot așa șugubeață ca stilul? Te rog, ce a costat 100 euro, 6 persoane cu bagaje la cutie, beri și șezlonguri la plajă, măcel la taverne? Oricum combinația de munte cu mare e un vis, pozele superbe, Naxos pare perfect pentru o lungă ședere la mare, departe de toți, nu de toate...

[14.12.11 16:04:39]

Larisa, eu mi-aş pune moaca pe aici, dar mă caută nevasta-mea şi soacra-mea de 3 zile. Ar fi mişto să mă dovedească taman acum, cînd s-au obişnuit fără mine.

Vezi dacă nu intri pe forum? Abia ce am deschis ieri un topic instructiv. Dar nu sînt eu în poza aia, e fratele meu vitreg. Ei, oricum semănam.

[14.12.11 16:19:39]

@santana:

semanati, semanati, domnule. Doar ca mie mi se pare ca fratele nu are chelie, ca dumneavoastra in P22.

P. S. Nu sunt deloc off-topic, sunt on-topic la off-topic.

johnnyredlabel †
    [14.12.11 16:20:37]

@gheisa: In P22 nu e santana

magdalena
    [14.12.11 16:41:29]

@santana e in P25, la bar...

În altă ordine de idei, preţul sejurului în ce monedă e?

vladex
    [14.12.11 16:48:46]

Bravo dom' sef de pe chat. Are dreptate @roth, parca te-ai mai cumintit! Sa fie oare spiritul sarbatorilor?

Numai sa nu te dea in "urmarire" pe la "adevarata vecina a mamei Omida" ca ramai fara bani de bere.

@magdalena,@gheisa, Santana e in P13, in plan indepartat (in costum de baie cu slip "lat", cu spatele, in picioare)

magdalena
    [14.12.11 16:50:31]

@vladex, ai vrut sa spui P03, ca l-am recunoscut bine!

[14.12.11 16:56:40]

@vladex: eu credeam ca e cel din P13, negru si al dracu'! Nu e ala??? Mai usor ca deja sunt in ceata!

[14.12.11 17:42:28]

Gheişa

Normal că eşti în ceaţă, dar ia dă-ţi tu jos ochelarii de soare că doar e seară deja şi ai grijă şi cu şuviţa să nu-ţi intre între ochi.

Pentru a lămuri pe deplin problema moacei mele, vă îndrum către PO9, dar nici acum nu-s sigur că nu era tot geamănul.

AndreeaG
    [14.12.11 19:23:29]

@santana:

Dupa ce m-ati ametit printre poze (la mine e ceata pe bune, de o tai cu toporul, nu alta), zisei sa revin pe chat, sa ma lamuresc pe cont propriu care si cum e, numa' ca... am o problema/dilema, si nu stiu cum sa fac...

Oricum, frumos tare (si scrisu' si locatia), s-a mai incalzit in mine inima asta plina de ceata si frig, si mi-e un dooooor... de Creta...

[14.12.11 19:37:07]

Dragă Santana, p13 conține numai picioare de femei sau geriatrie, p 03 relevă un dos în albastru dar încă nu am capacitatea să văd prin spate iar poza 09 camuflează bine tot esențialul! O să mă resemnez cu gândul că n-o să te văd niciodată cu fața!

[14.12.11 19:52:15]

Poate cuminteala cu premeditare, explicata de misterul care insoteste acest rw si in special de pozele pentru care domnisoarele, dar mai ales doamnele, sunt in delir. Ce va mai place shaorma!

S.D.: cred ca ti-a intrat tie suvita in ochi, sau cel putin e nevoie sa te stergi de praf pe umar VIZUALIZARI: 354 ...and counting, vorba aia....

(SD nu e injuratura, ci reprezinta abrevierea cuvintelor Scris Dupa, varianta de pe sate a P.S.-ului)

[14.12.11 20:58:37]

Larisa, hai, gluma e glumă. Intră pe user cardul meu şi vezi că am scris ceva despre Verona, "Bronzul făcător de minuni". Acolo la PO4, în mijloc, este fii-mea care, în treacăt fie zis, noroc ca seamănă cu mine că dacă era după mă-sa...

Aşa, la PO8 sînt eu cu soţia, daca nu te deranjează aspectul ăsta.

[14.12.11 21:34:18]

Scuze, se pare că m-am întrecut cu gluma. Fetița e superbă, mă bucur că poza de familie este pe fond deschis, să iasă bronzul în evidență! Tot nu mi-ai răspuns la întrebare, ce a costat 100 euro la Naxos, cheltuiala pe o zi pentru 6 adulți?

[14.12.11 21:44:52]

Ei, nu stiu exact. Nu cred sa fi depaşit 120 de euro cu tot cu autobuz, intrari la plaje, bere, haleala sau ce am mai comis noi pe acolo. Spun asta că 120 de euro era bugetul alocat pentru o zi de concediu în Sicilia. Dacă s-ar fi depăşit suma asta, aflam cu siguranţa (eu sînt contabil delegat în viaţa reală) şi făceam scandal. În tot cazul preţurile sînt decente. Vă recomand cu drag acest loc. Ştiţi cum spun localnicii? "Prea sîntem în umbra Taorminei"- iar localitatea asta, Naxos, nu mi s-a părut cu nimic mai prejos decît cealaltă. Poate doar mai ieftină. Cu mult mai ieftină. O recomand cu căldură, mai ales că blueru are curse ieftine spre Catania.

PS: Larisa, de deviza "dacă nu glumim, nu existăm" ai auzit? Eu da.

Andox
    [14.12.11 21:56:01]

@santana, pe acolo sunt mafioti? Sau mafioate?

Ca sincer nu m-as prea risca...

Berea am aflat, dar nutreturile (vorba lui Alex) alea cu carne cat costa?

Ca alea care au in compozitie apa, faina si rosii nu ma prea tenteaza pe mine desi lui fiica-mea daca ii dau 2 saptamani numai din alea este super fericita.

[14.12.11 23:14:42]

Prietene Andox, am incercat de nenumărate ori să evadăm, iar cînd am reuşit, ne-am dat seama că "mafioatele" ar trebui să plătească nu să pretindă ceva. Dar te rog să ţii cont de faptul că am devenit de la o vreme băiat cuminte. Aşa să mă ajute cel de sus!

motaneata
    [14.12.11 23:31:05]

@Santana, vacanţa ta in Sişilia o fost premiu di la AFA, sau o fost sponsorizatî di Cosa Nostra? Cî tari eşti secretos! Omierta, omierta, da’ sî ştim şî noi!

Cum o fost vremea acolo în agust? Dupa cum arăţî în poza 13, bag samî cî ti-a prins soarili ca lumea. În Sişilia ti-ai bronzat şî-n cerul gurii? Cî tari mai eşti rău la ecouri!

Şî numaru’ ăla di pi şat, B-66-FLO, îi cam tot di mafiot. Da’ dicît ăla cu 666 al lu’ Pi’ţurcă, îi mai bun asta di pi şat!

[15.12.11 08:38:28]

Hait! Iar mă provocaţi? Eu încerc să fiu cuminte şi voi... Ce faceţi?

Sejurul ăsta în Sicilia are povestea lui, spumoasă, după părerea celor trei masculi adulţi care furăm acolo, amicu cu chelie, moa şi fratele geamăn care e mai mare ca mine cu doi ani jumate, dar la fel de tembel. Fiind cel mai mic dintre ei, am fost însărcinat cu următorea misiune: să mă duc frumuşel la agenţie să plătesc avansul pentru un sejur în minunata Elada. M-am suit în aftomobil şi, de nervi că în 10 km prin capitală nu am băgat deloc „a doua” (aşa aglomerat era) mi s-a aprins beculeţul 2C dreapta. Drept pentru care am virat la prima agenţie de turism şi a cumpărat la pretul de 670 de euro de familie un sejur în Catania. În acest preţ intrau şi biletele de avion. Geamănul meu nu pusese în viaţa lui piciorul într-o aeronavă şi se jura sus şi tare că nu o va face niciodată. Ce să vă zic? Au aflat de schimbarea destinaţiei abia cu o săpămînă înainte de a pleca, atunci cînd am luat vaucerele de la agenţie. Mă amuza cînd îi vedeam cum studiau hărţile cu Bulgaria şi-şi mîngîiau automobilele să le pregătească de drum.

În Sicilia, mă ţin să vă zic, în luna iulie sau august, temeperaturile sînt criminale, peste 40 de grade, însă indicele de confort termic este acceptabil, dată fiind umiditatea crescută sau scăzută că nu ştiu cum să vă zic. În tot cazul, ca bani este mult peste Grecia, cel puţin Taormina care e populată în special de ruşi este extrem de scumpă. De pildă clasicul tricou de la tarabe cu „I Love Taormina” costa 50 de euro. Am mai scris pe acest sait că, dacă ar fi să repet un concediu, acela va fi cu siguranţă în Sicilia, dar nu la Taormina sau Catania ci la Naxos.

motaneata
    [15.12.11 09:28:05]

Hai ca incet, incet, spui tot:

după părerea celor trei masculi adulţi care furăm acolo,

Deci tot "la furat"!

Alex_Macedo, amero, AndreeaG, gheisa, johnnyredlabel, magdalena, motaneata, roth, santana*, vladex, vlado2
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Giardini Naxos:

• pagină generată în 0.081743001937866 sec