ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.12.2011
1 AD. + 1 COPII

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 8 MIN

Covrigi buzoieni pe meleagurile Cataniei

In vara anului 2006 m-am gindit sa ofer fiului meu o vacanta in afara tarii, datorita rezultatelor bune de la scoala. Am mers la o agentie de voiaj din orasul meu si am cumparat bilete pentru Catania. 495 de euro /persoana. El avea deja 13 ani impliniti, asa ca intra tot la categoria de bilet intreg. Ne facem bagajele nu inainte de a infunda intr-un ruxac un mare sir de covrigi renumiti, de-ai nostri.

La Otopeni aveam bilet la compania Alitalia. Ne-am prezentat cu 2 ore inainte si stind noi la rind pentru verificarea pasapoartelor, numai ce vad ca vine o domnisoara linga noi si zice daca nu vrem sa plecam cu o cursa mai devreme, adica in momentul ala. I-am zis ca noi avem legatura de la Roma spre Catania si mi-a garantat ca nu va fi nici o problema.

Am trecut de coada imensa si ne-am imbarcat in cursa care pleca spre Roma. La bordul avionului aveam si masa inclusa. Nu pot sa spun ce anume ne-au servit. Era ceva transparent, intre doua jumatati de chifla. Un fel de felie de vinata careia abia ii fusese aratat un gratar... adica mai mult vie decit coapta... Un fursec mic de 2 cm patrati si un pahar cu suc. Noroc cu covrigii mei, ca fiu-miu zicea la un moment dat, vazind ca lumea saliveaza cu priviriea indreptata spre noi... "mama, pot sa ies pe culuar si sa vind covrigii? " "vinde-i tu si te vad eu ce maninci in Catania" (stiind ca e foarte mofturos la mincare).

Ne-am plimbat prin aeroportul Fiumiciono pina ce am avut legatura cu Catania. La destinatie am ajuns in jurul orei 23, ora locala. Un aeroport micut, al nostru de la Otopeni era mare si frumos.

Ajungem la banda rulanta cu bagajele, ia valiza de unde nu-i. Ne-am invirtit pe acolo pina a sosit si urmatoarea cursa de la Roma si n-am gasit valiza noastra. Eram descumpanita, obosita si plina de nervi. Cind sa ies, vad un birou de reclamatii. Ma duc acolo si dupa ce completez aproape o juma de ora tot felul de formulare, imi vine ideea sa zic "Mai, dar unde aveti bagajele gasite? ". Eu intrebam in engelza si aia raspundeau in italiana. Tot era bine ca intelegeam putina italiana. Ma duc dupa un domn si intru intr-o camera cu bagaje cit pentru 10 avioane. Of, doamne, se face dimineata pina verific eu toate valizele alea. Ma intreaba ce culoare, ce dimensiune... ce aia, ce ailalta... Imi venea sa il iau la palme. Noroc cu fi-miu ca s-a orientat rapid spre o valiza care era tocmai a noastra. Cine stie de cite ore zacea acolo, daca aia de la Bucuresti ne-au schimbat avioanele...

Iau valiza si parasim aeroportul noaptea pe la 1. Ne-am cazat la apartamentul unor prieteni care ne-au fost si ghizi pe parcursul sederii noastre acolo.

A doua zi, dis de dimineata, ma trezesc cu pofta de a vizita acel oras istoric. Trag de fi-miu care printre cascaturi imi zice "Mami, du-te tu, ca eu ramin sa dorm". "Fi-ti-ar somnul sa iti fie! Acasa nu puteai sa dormi? ". Am tas de el ca de un cal mort si pina la urma s-a ridicat sa mearga, dar atit era de plictisit incit imi venea sa il iau la palme.

Si am inceput incursiunea in Catania. De fapt, in prima zi am vizitat orasul Valverde, unde prietenii mei avea un magazin de mobila. Am asteptat citeva ore ca ei sa isi rezolve problemele la magazin apoi ne-au fost ghizi prin oras.

O sa punctez aici citeva informatii aflate de la ei.

Catania este al doilea oras ca marime, din Sicilia. Se afla situat pe tarmul Marii Ionice. Este un oas cu o bogata arhitectura istorica, dar multe din monumente au fost distruse in timpul unor doua mari cutremure.

Noi am vizitat multe monumente insa nu le mai tin minte pe toate. Uitindu-am pe poze am vazut ca ne-am plimbat pe la Piazza Universita, Teatrul Greco Roman, Forumul Roman, Domul din Catania unde se afla mormintul compozitorului Vincenzo Bellini. Opera din Catania poarta numele acestui compozitor.

Intr-una din zile am vizitat piata de peste, un loc unde miroase a peste de la 5 kilometri. Tot felul de specii de peste si fructe de mare se tolaneau pe tarabele vinzatorilor. Am vizitat acea piata si la o plimbare seara, la fel de rau mirosea, desi asfaltul era ud, semn ca cineva spalase din abundenta locul.

Alt loc minunat in care mi-am petrecut o zi intreaga a fost parcul Bellini -Villa Bellini, cel mai mere din oras. Aici, pe un dimb, era afisata data zilei respective, formata dintr-un aranjament de flori si verdeata.

Intr-o alta seara am prins o fiesta. Coloane de muzicanti mergeau pe strada si cintau, apoi tot felul de grupuri si grupulete s-au perindat prin fata noastra timp de vreo ora. Foarte frumos, toata lumea parea fericita.

Strazile erau foarte inguste, printr-unele locuri abia daca aveai 20 de centimetri de trotuar. Traficul prin zonele intens circulate era infernal. Nu se prea respectau regulile de circulatie. Motocicletele viermuiau pe toate stradutele..

Uneori am circulat si cu autobuzele.Mi-era frica sa nu juleasca fatada cladirilor,atunci cind luau curbele caci strazile nu aveau latimea necesara.Insa nu s-a intimplat asa. Curate, aerisite, cu panouri electronice ce afisau informatii despre statiile ce urmau si ordinea lor.

Dar sa revin la titlul reviewului. Mincarea foarte-foarte proasta, mai ales pentru una nedusa la biserica, cum sint eu. Nu ma numar printre persoanele care prefera specialitatile italiene. Nu va spun despre mincarea pe care am servit-o in casa prietenilor, unde gatea soacra mare. Cind facea salata, din niste rosii mici, punea sare grunjoasa cu pumnul. Intr-o zi ne-a servit peste fript, mai multa sare decit peste... doamne, ce buni au fost covrigii aia seara, dupa ce ne retrageam in camera noastra. Ne ostoiam foamea ca nu ne puteam culca cu matele goale.Ni i-am impartit pe zile ca sa ne ajunga pina la sfirsitul sejurului. Piinea nu prea se punea la masa. In zilele in care ieseam singuri, eu si fiul meu, reuseam sa mai mincam prin oras, dar tot nu ne-a placut. Tin minte ca am stat la o coada pare in fata unui cuptor cu pizza. Hmm, ce bine miroasea. Am ales Capriciosa, ca doar sint o capricioasa. Mai, si cind era gata de pus pe farfurie, il vad pe Pizzarul ala ca ia o sticla cu ulei de masline si imi inunda bunatate de pizza. A pus atit de mult ulei cam cit sirop pun eu la un blat de tort. M-am gindit sa o cer la pachet si am dus-o acasa la fetele prietenilor. Noi am cumparat masline negre si piine si aia am servit la cina ca simteam nevoie de ceva nealunecos in burta.

Ce-au mai ris fetele de noi. Mai vorbeau si in dialect ca sa nu intelegem. Bineinteles ca le-am intors "complimentele" in limba romana, ca sa fim chit.

Marea fericire era ca atunci cind ieseam in oras, era lege ca sa cumparam inghetata de pe la absolut toate gelateriile intilnite in cale. Cumparam cite 5 arome diferite, mincam cite jumatate din ele si apoi faceam schimb. Si inca ceva ce mi-a placut mult, smochinele proaspete. Am mincat la smochine... Nu va spun de cofetarii, aveau niste vitrine de nu te mai dadeai dus din fata lor. De la una din cofetarii am cumparat o bucata de ciocolata de casa care in loc de alune, avea fistic. Credeti-ma ca am purtat-o in geanta citeva zile bune si cind aveam pofta de ceva dulce, muscam cite o imbucatura. Nu se putea mai mult. Era atit de dulce si de consistenta incit o inghititura facea cit 3 ciocolate de-ale noastre. Nu va spun ca am dat pe ea vreo 28 de euro. Nu vazusem pretul, se vindea la kilogram si cind am cerut bucata, vinzatoarea mi-a cintarit-o si a trebuit sa platesc, dar a meritat.

Mi-aduc aminte ca aici am mincat pentru prima data granita. Spun ca am mincat, pentru ca mi se dadea lingurita. Prin Caraibe am baut pentru ca mi s-a dat pai.

Inca o noutate in materie de bauturi, din care am sorbit doar o picatura, a fost limonada cu sare. Doamne, cine o putea sa bea asa ceva? Am crezut ca au facut ei o gluma proasta cu mine,insa asa era bautura.

Tot de retinut faptul ca seara, Amfiteatrul Colonian este plin de lume, iar pe treptele lui abia ai loc sa faci un pas. Tineri, virstnici, indragostiti, gasti vesele, parca toti si-au dat intilnire in locul ala. Din loc in loc sint terase cu masute mici, unde poti bea o cafea, o limonada (cu sare, bineinteles) si alte felurite coctailuri.

In alta seara am fost la un local cu o scena imensa unde lumea dansa tango. Si acolo diferentele de virsta erau vizibile. Adica nu erau doar persoane trecute de 30 de ani, ci si multe perechi de tineri. Toti erau frumosi, in unduirea lina a tangoului. Am stat pe margine si am privit, am aplaudat. Un spectacol de strada nemaiintilnit.

Sa nu uit sa amintesc si bazarul unde se gaseau tot felul de Vuitoane, chinezarii si diferite chestii. Pot sa spun ca am plecat urgent la un magazin de valize Carpisa, de unde am luat un set de 4 geamantane pe care le-am umplut ochi cu produse din bazar. Majoritatea erau foarte-foarte ieftine, de la bijuterii la haine si incaltaminte. Stiu ca am dat de la 1 euro/produs pina la 5 euro adidasi pentru baiat si diferite incaltari pentru mine. Tricouri si diferite bluze am gasit la modicul pret de 1,2 si 3 euro. Ajusa in tara cu atita bagajet... normal ca am fost vizitata de rude care mi-au injumatatit comoara, insa tot am ramas cu munti de haine si bijuterii. Numai bune pentru cind cel mic a ajuns la virsta la care sa-l atraga chestiile stralucitoare. Ii puneam pe pat valijoara cu margele si statea cuminte ore in sir.

Per total sederea noastra in acest oras a fost foarte placuta. Chiar daca mincarea nu a fost pe gustul meu.

Sa nu credeti ca n-am vizitat Vulcanul Etna sau Gradinile Taorminei. Dar astea vor fi posibile subiecte ale viitoarelor reviewuri.

Calatorii placute tuturor!

P. S Am uitat sa va spun despre oamni. Am crezut ca acolo am sa asist la scene rupte din filme cu batai intre mafioti ,cu pistoale si morti pe strada, insa am fost uimita sa vad ca oamenii ne imtimpinau cu zimbetul pe fata cind intram intr-un magazin sau intr-un local public. Mie mi s-au parut ospitalieri, nu ca altor colegi de AFA care au fost in vizita prin aceste locuri.

Si inca ceva de mentionat. Nu am vazut absolut nici o femeie frumoasa. NICIUNA. Toate erau boccii si imbracate aiurea.Ma asteptam sa vad si eu frumuseti ca pe la televiziunile italiene,insa n-am avut parte.

Asa ca,barbati,daca vreti sa va clatiti ochii,sa faceti execrcitii vizuale,vizitati plajele de la Eforie Nord.Sint mult mai frumos populate decit cele Siciliene.

Trimis de adri-nico in 10.12.11 21:06:08
    Validat / Publicat: 11.12.11 09:20:57

VIZUALIZĂRI: 6428 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P23 monument ridicat in memoria compozitorului Vincenzo Bellini

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 42
    santana*
    [11.12.11 16:00:23]

Pe cuvînt dacă eu am înţeles ceva din review-ul tău, mai ales că am fost şi eu în Catania în urmă cu doi ani parcă şi eram oarecum calibrat pe ce urma să citesc.

Măcar dacă te apucai să ne spui şi nouă cum e cu Isola Bella, cu plajele de pe acolo care sînt asolut demenţiale. Îţi dau un sfat şi te rog să-l primeşti ca venind de la un prieten: încearcă să scrii la persoana a III-a, poate reuşeşti în acest fel să scapi de obsesia de a vorbi pe lîngă subiect.

andrei44*
    [11.12.11 16:56:11]

Un nou review minunat despre tine. Pina ca nici fiul nu se vede in poza. Puteai poza fiesta dar nu ai avut taria pentru ca nu erai in mijlocul fenomenului. Apoi, covrigii erau cu sare? Spune, pentru ca intereseaza pe toata lumea.

Iar te-am votat; iar imi pare rau ca nu e posibil sa-ti dau mai multe puncte.

gheisa
    [11.12.11 17:09:25]

@adri-nico: vezi fata daca nu asculti de impresar? eu zic sa ii dai comisionul inca de pe acum ca te-a sfatuit bine. Uite, domnul andrei44 iti prejudiciaza imaginea. Organizeaza repede o conferinta de presa ceva, sa vedem si pozitia ta. Stii ca deja m-am oferit PR, dar nu pot participa la conferinta de presa de azi, ecoul il editezi singura. Hai ca s-a strans lumea in sala si te asteapta.

Mie mi-a placut review-ul tau, pentru simplul motiv ca incurajezi turismul autohton si ii chemi pe toti la Eforie Nord. Ai votul meu.

dananecula
    [11.12.11 17:12:00]

@adri-nico

Am zambit la pasajul acesta:

Mi-am amintit de anul trecut patania noastra similara din aeroportul Kansai, cand dupa 12 ore de zbor, asteptam si noi bagajele. Al meu sosise... dar al sotului ba. Iti dai seama ce situatie! Totusi sa nu fiu carcotasa. Bagajul sotului a sosit intr-un final, dupa 2 saptamani de la revenirea noastra in tara. Si culmea ironiei, tot cu Alitalia am zburat, tot in Fiumicino am avut escala si tot italienii au incurcat si la noi bagajele. Am inteles ca acest aeroport este vestit pentru desele incurcaturi de genul asta

Daca ai timpul necesar si rabdarea aferenta, poti citi aici vezi impresii peripetiile noastre si cum era sa petreaca sotul meu o saptamana in Japonia doar cu hainele de pe el

andrei44*
    [11.12.11 18:23:25]

@gheisa: Chema la Eforie acest review??? Scuze ca nu am inteles!

[11.12.11 19:38:22]

Ai un stil… amesteci totul, vorbesti despre orice numai despre ce trebuie nu.

Ti-ai cumparat multe incaltari ieftine si ne spui si preturi, dar ce ai vizitat nu-ti amintesti.

Pe AFA cred ca toti ar vrea sa afle ce ai vizitat, nu cite incaltari si bijuterii ti-ai cumparat. Poate fi si asta interesant pentru... unele.

Si-apoi, e frumos sa critici gazda care ti-a oferit ospitalitate? Cat te-a costat sejurul de 9 zile la acea familie? Eu n-as fi facut asta. Daca nu-mi placea cum gateste ‘soacra mare’, imi ceream scuze si plecam sa-mi mananc covrigii de Buzau in alta parte, pe banii mei.

Ca barbat iti dau dreptate ca romancele sint mai frumoase decit femeile din orice alta tara dar asta nu poate fi un obiectiv TURISTIC. In opinia ta este?

Incearca sa ne dai amanunte turistice din concedii ca sint sigur ca ai avea ce scrie (9 zile nu sint de colea).

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][16 voturi]
    [11.12.11 20:17:52]

@florinsta:

Nu stiu daca ma veti crede, dar sint una dintre persoanele care v-au votat acest ecou. Ati avut dreptate sa ma criticati si imi asum cele scrise in review. Deaia este un site public, fiecare sa isi exprime parerea.

Mult respect!

Adriana

P. S. Ce sa fac? Asa sint eu, mai putin talentata decit altii. Daca vreti informatii despre Catania, mergeti va rog, la colegul Santana, care a descris mult mai frumos acele meleaguri, amintirile fiindu-i mai proaspete (vezi impresii).

raduu1972
    [11.12.11 20:42:39]

@Adri-nico-

Despre Catania am mai citit pe site. Si m-am uitat si pe acest review care sincer este subtire in informatii precum covrigii de Buzau!!! , pentru ca am de gand sa ajung si eu pe acolo, credeam ca gasesc oaresce informatii folositoare.

Iar de nu o fi cu banat cred ca s-a gresit incadrarea, nu stiu exact cum sa zic, ori ar fi trebuit sa fie la Buzau, ori la filozofari, ori la Eforie?

Nici in pozele tale nu se vede foarte bine Catania.

[11.12.11 21:51:40]

@raduu1972:

Sper sa ajungi in Catania si sa descoperi singur istoria si frumusetea acestui oras.

Ma mira doar faptul ca eu, desi am pastrat acelasi stil de a scrie aiurea pe cimpie, tu ti-ai schimbat parerea brusc.

Iar daca pozele mele nu cuprind frumusetile Cataniei, trebuia ca domnul Admin sau cei ce lucreaza in echipa lui, sa nu le valideze.

Daca a existat un singur om caruia i-a placut ce am scris mai sus (si nu ma refer la cei ce au votat din mila), pentru mine e foarte important.

La fel de importanta e si parerea ta.

Multumesc pentru ecou. Si sa stii ca e si buton cu minus, daca nu ti-a fost adus la cunostinta.

raduu1972
    [11.12.11 22:21:03]

Adri-nico,

Nu vreau sa intru in polemica cu tine si nici cu altcineva doar ca avand in vedere specificul acestui site, eu am considerat ca imi pot spune punctul meu de vedere si ca nu e cazul sa te votez cu un vot negativ, decat un vot negativ cred ca e mai onest sa iti spun ce cred eu, nu? preferai un vot negativ si sa nu stii pentru ce?

Ca tu recunosti ca scrii aiurea pe campii, e stilul tau sau poate ca asa iti place sa para.

Toate cele bune.

[11.12.11 22:23:44]

@raduu1972:

Multumesc de sinceritate.

Apreciez gestul si vreau sa iti spun ca nu am considerat ca sintem in vreo polemica. Mi s-a parut ca e de bun simt sa iti raspund la ecou. vezi tu pe undeva vreo samina de scandal?

Toate cele bune si la tine!!!

AndreeaG
    [12.12.11 09:46:17]

Mda … haideti sa o zburam de aici

pentru ca scrie pe langa subiect (oare cati altii nu o fac?),

pentru ca si-a criticat gazda (a argumentat foarte concrect, nu cred ca priveste pe nimeni contextul cazarii, in cazul acesta),

pentr ca s-a laudat cu ce si-a cumparat (da, neinteresant, din categoria “pe aratura”),

pentru ca apare in mai toate pozele (oare nu pe tine insuti vrei sa te vezi langa obiectivul turistic dintr-o excursie? Super-poze cu obiectivele se gasesc o multime, era mai dragut daca ne-ar fi scanat nicte vederi?),

pentru ca raspunde politicos si accepta criticile

?!?

Deci sa zboare! este cel mai prost/netalentat/ingamfat/intolerant membru AFA.

Ramanem doar noi, astia cativa, care o citim cu placere, gasim cele cateva informatii interesante printre randurile savuroase (si da, egocentrice), si suspinam adanc pentru intoleranta pentru “altfel” a unor membri, membri care ar putea avea un aport semnificativ la … nu neaparat la calitatea site-ului, sa zicem la … diversitate.

La altii, mult mai slabi, nu am vazut atata inversunare, desi nu m-au convins sa-mi consum energia nici macar sa le dau un minus.

Criticile ar trebui sa fie constructive oameni buni, e pacat sa o pierdem, poate fi “slefuita”, daca asta doriti

Cati dintre “grei” au curaj sa-si mai citeasca primele rw-uri?

Poate uneori doar esti in pase mai proaste, poate nu toata lumea se poate tine de tipare (tocmai faptul ca nu exista tipare, oamenii sunt diferiti si scriu asa cum simt, m-a atras si ma tine aici), mie nu mi s-a parut ca aici ar fi atat de multa strictete si ca meriti sa primesti multe “linii la palma” pentru ca nu esti "de nota 10".

Poate doar mi s-a parut

Am votat cu un 450, poate ar trebui sa se puna mai multe variante de note (desi unii par sa ceara mai multe puncte la minus, cred ca ar fi ok si asta. Argumentatia acordarii punctelor cu minus mi se pare de apreciat).

Vad ca s-au adunat mai multe puncte din votarea ecourilor care o critica, decat la rw, asta spune ceva foarte clar, sunt sigura ca autoare va intelege punctele de vedere.

Decizia despre ce va face in continuare este a ei, pe mine m-a intristat abordarea voastra, as fi asteptat mai mult suport

gheisa
    [12.12.11 10:17:07]

@AndreeaG: mie imi pare rau ca nu pot vota si ecourile cu minus.

[12.12.11 12:01:48]

Iarta-i, Doamne, ca nu stiu ce fac!

Stai linistita. Unora ne place, destul de multi. Poate nu avem timp, talent sau drept sa te punctam/comentam.

As recomanda circotasilor sa caute CD-uri cu Aristide Buhoiu, vor afla exact ce au nevoie. Si sa nu se mai uite aici, daca tot nu le place stilul tau.

Eu zic sa scrii, orice iti aduci aminte. Poate mai comprimat, mai succint ar fi mai folositor-dar n-ai mai fi tu. Cine e interesat gaseste si extrage ce are nevoie.

Cinstit, eu nu mai intru pe AFA prin "Home", ci prin ecourile tale, e mai animat aici in gasca asta (gashca). Daca am timp, mai trec si pe alte destinatii.

Bafta multa! astept urmatorul.

PS. Cit de ocupat si de lenes sint, tot o sa scriu citeva rinduri succinte zilele urmatoare, numai ca sa ma lase sa te punctez. Uite-asa, sic.

Aaa, si mai era una de gindit - "sa arunce primul cu piatra cel care..."

[12.12.11 12:44:34]

@AndreeaG: Nu stiu unde ai vazut atita rautate si radicalism in ceea ce am spus (cel putin eu). Nu cred ca a fost vorba de 'zburat' si nici prin gind nu mi-a trecut asa o absurditate. De altfel unora le-a placut asa ca nu inseamna ca daca eu sau altcineva avem alte pareri trebuie ucis autorul. Daca, spre deosebire de @adri-nico, ai inteles altceva decit am spus si ai alte pareri este OK. Toata lumea are dreptul la pareri dar nu cred ca trebuie sa amplificam un biet comentariu chiar daca a fost votat prea mult. Mi-am spus o parere fara sa doresc atita vilva. Cred ca nu are ce decizie sa ia ci sa scrie detaliile pe care le-a cam omis initial si atunci va avea NUMAI aprecieri pozitive.

[12.12.11 13:04:14]

Uf, de ce nu pot sa tac.

adri_nico a facut 400.000 de puncte in 2 luni, e o stea cazatoare, si asta prin felul ei de a fi. NICIODATA nu a vorbit la pers. II... plural.

Imi pare rau; eu vad postul tau ca pe semnaturile din jurul usii de la intrarea in Voronet: "florin a fost aici"

Daca vrei iti spun in privat cum puteai sa prezinti esenta ideii fara sa jignesti.

[12.12.11 20:30:05]

@sirbuvio: Da-mi pe privat pentru ca esti chiar peste masura politicului. Vezi ca am scris eu pe pereti???

[12.12.11 22:37:02]

@sirbuvio: Normal ar fi sa spui ceva concret fara ca tu sa jignesti (eu am jignit??? cu ce? pe cine?). Ti-a fost greu sa dai pe privat in urma invitatiei mele. Da acum direct ca nu e o problema daca scrii direct si cinstit in romana sau engleza. Daca scrii in chineza 'sirbuvio a fost aici' devii un pic deplasat chiar daca acesta e 'postul' tau ca nu stiu ce vrei sa spui cu 'postul' pt ca eu nu prea respect restrictiile canonice nefiind calugar. Apoi, daca stii cum sa prezinti esenta ideii la care te referi, ma intreb de ce nu ai facut-o. Cred ca ai avut ceva de spus dar nu stiai exact ce. Ai facut si tu multe puncte si iti pare nefiresc sa aiba cineva o parere (buna-rea) daca e mai nou aici. Daca e asa e de inteles. Poate ca voi fi mai rezervat ca sa nu va supar pe voi care sinteti mai vechi. Nu e corect dar daca imi spui tu ca asa e regula ma voi feri sa deranjez cu sugestii pe toti de pe AFA ca eu cred ca sint cel mai nou... sau au mai venit dupa mine si atunci va fi mai greu cu 'rugina'.

[12.12.11 22:50:16]

@adri-nico: Pentru a avea o satisfactie, cu toate ca nu ar trebui sa te bucure pentru ca nu are legatura stricta cu tine, am vazut si ce a scris Santana dar nu m-a facut sa dau nici un vot (pozitiv sau negativ) si nici nu m-a impresionat prin informatii. Poate ca gasesc sau imi recomanzi si ceva serios sau poate vei scrie ce ai vazut si voi avea informatii interesante.

[12.12.11 22:53:01]

@florinsta: Azi n-am trecut decit fugitiv peste ecouri.

Acum le "rumeg" si am sa raspund. De "dragul tau" am sa caut in memorie si am sa iti dau informatilile de care ai nevoie. Lasa-ma sa stiu ce anume ti-ai dori.

[13.12.11 00:46:51]

@sirbuvio:

Mi-ai facut ziua frumoasa cu ecourile tale. Si nu pentru ca iti place ce scriu (stiu ca uneori o mai aiu pe aratura), ci pentru ca ai fost atit de comic cu Aristide Buhoiu.

Eram copil cind ma uitam la "Drumuri printre amintiri", emisiune care era inaintea Galei desenului animat, la Albumele Duminicale. Drept sa spun, uneori ma cam lua somnul... (cu mintea mea de copil nu intelegeam eu atita istorie cita prezenta MARELE om de televiziune). Emisiunea aia cred ca e strabunica AFA.

Lasa lumea in pace, nu te mai lega de cei ce vor sa dea cu pietre. Site-ul asta mi-a facut viata frumoasa in ultimile luni. Chiar si criticile sint "frumoase" daca sint constructive.

Numai ca, asa cum si tu ti-ai dat seama, eu sint EU si nu pot sa fiu ca altii. Cei ce nu ma plac, sa se mute cu cortul... Sint destule reviewuri interesante si pe gustul tuturor.

Azi am fost trista si n-am avut inspiratie. Poate miine o sa scriu si amicului Florin amanuntele istorice ale Cataniei.

@Webmaster, te rog mult, daca poti atasa acestui review melodia urmatoare:

http://www.youtube.com/watch? v=6AkRS7pIK8c&feature=related

Nu stiu daca se potriveste, dar mie imi place mult. O sa imi inchipui ca am auzit-o in seara in care am privit la dansatorii de tango.

Mi-a placut Malina. Acum cinta Ingerilor!

[13.12.11 06:01:11]

@Webmaster, te rog mult, daca poti atasa acestui review melodia urmatoare

Done! Excelenta alegere!

[13.12.11 09:57:27]

merci, preferatule!

dananecula
    [13.12.11 12:32:23]

@adri-nico

M-ai ravasit cu melodia asta... iar versurile, Dumnezeule, ce i s-au potrivit dramei Malinei... Lacrimez si oftez reascultand versurile si vocea cristalina a celei ce a plecat mult prea devreme dintre noi sa cante ingerilor. Dumnezeu s-o odihneasca in liniste si pace!

iulianic
    [13.12.11 20:40:17]

Adri, interesant traseul covrigilor de Buzau! Sunt intr-adevar buni acesti covrigi si-i cumpar si eu cand ii gasesc. Si pozele mi-au placut mult, atata doar ca n-am inteles de ce P05, P07 si P19 au cate un dreptunghi alb mult prea vizibil.

evrika22
    [13.04.13 15:31:50]

Nu e frumos sa critici gazdele care ti-au oferit cazare, masa timp de 9 zile, nici sa afisezi poze in care apare autoarea, dar niciun obiectiv turistic.

[13.04.13 20:44:14]

Da' zau.

[13.04.13 22:13:06]

@sirbuvio:

da, zau! tu nu bagi nimic?

[13.04.13 22:32:56]

ntz. timpul, bata-l vina.

evrika22
    [14.04.13 16:07:37]

doamnei si copilului nimeni nu le-a spus ca nu se maninca "de acasa" in avion? Mincare se da in cantitate minima, de ce e bine sa iti umfli stomacul cu multa mincare in timpul zborului? Ce ar fi sa ne luam fiecare un rucsac cu produse specifice si sa incepem sa mestecam?

adri-nico, AndreeaG, andrei44*, dananecula, evrika22, florinsta, gheisa, iulianic, raduu1972, sirbuvio
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Catania: