ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.12.2011
ÎNSCRIS: 23.06.10
NOV-2011

ARTICOL ARHIVAT

Spre cetatea familiei Apor din Baile Balvanyos

Dacă nu te informezi dinainte, este greu să obții odată nou venit fiind în zonă informații suplimentare despre Cetatea Balvanyos. La întrebări localnicii răspund scurt, ceva de genul “Mergeți în Balvanyos și suiți la cetate”. Dacă întreb ce poți vizita în zonă ți se răspunde la fel de scurt, Lacul Sfânta Ana și Cetatea Balvanyos...

Înarmat numai cu aceste informații am purces în urmă cu 14 ani să descopăr o zonă minunată care mi-a lăsat intactă dorința de a reveni. Săptămîna trecută am avut ocazia de a-mi mai îndeplini unul din vise, acela de a trece din nou pe acolo pe unde în urmă cu 14 ani cu rucsacul în spate colindam fermecat de ceea ce aveam parte... Urmează să revin a treia oară – nu ultima doar probabil penultima dată – cu “tînăra generație” de astăzi, fructul frumuseților care au consolidat relația din care urmau să apară cei cărora le voi preda mîine ștafeta...

De cetatea Balvanyos mă leagă mai întîti amintirea unui drum încropit în vara anului 1996 sub un cer fără de nori. De la cuibul de vulturi de deasupra stațiunii am privit fermecat peisajul, încercînd să ghicesc care dintre munții pe care îi aveam în față în depăratare erau Bucegii, Piatra Craiului sau Făgărașul... Nu știu dacă am ghicit la acea vreme, dar sigur am rămas cu dorința de a reveni..., dorință atît de mare încît nu a fost satisfăcută nici de aceasta dată. Acum doresc să-mi duc acolo copii, iar apoi să mai merg numai odată singur împreună cu aceeași cu care am mai fost și prima dată... Vedi poi mori...

Drumul, care începe din centrul stațiunii suie cam 1200 de m pînă în punctul de unde începe urcușul prin pădure. Acum de-a lungul acestui drum sunt vile și multe pensiuni, în urmă cu 14 ani parcă erau doar cîteva... Înainte de a ajunge la punctul de joncțiune, pe dreapta se regăsește bazinul Izvorului Transilvania, unde în urmă cu 14 ani încă era o incintă bătrîioară cu borviz de care acum s-a ales praful... Țin minte cu cîtă delectare m-am bălăcit în apa minerală prin care bolboroseau emanațiile de dioxid de carbon amestecat cu hidrogen sulfurat și cît de reîmprospătat și roșu ca racul am ieșit cu regret afară. Am sperat în sinea mea să regăsesc bazinul, din păcate am regăsit doar ruinele din jurul unui ochi de apă care nu are nici o vină...

Puțin mai sus spre dreapta, începe poteca care duce sus la cetate. Urcușul este relativ abrupt, pînă sus se fac aproximativ 40 minute prin păduri de forioase amestecate cu conifere. Ritmul trebuie să fie susținut, puncte de belvedere cu excepția celor de la cetate nu există. După ce abordezi pieptiș versantul, la final panta se domolește și intri în prima incintă a Cetății Balvanyos aflată cu 30 m mai jos de prima.

Din această incintă nu a rămas mare lucru, sunt doar cîteva ziduri aproape acoperite de pădure și pămînt. Adevărat delectare vine la parcurgerea incintei interioare aflată mai sus, de unde o largă perspectivă se deschide atît asupra văii cît și asupra munților din jur. Din păcate nimeni nu a avut interes să restaureze cetatea, ruinată treptat cu începere din secolul XVII... Este drept, s-a restaurat panoul de informare, s-au pus lumini și s-au tăiat copacii din interior, în rest zidurile se macină din ce în ce mai rapid.

Dacă ai noroc, stai acolo pînă te saturi de priveliște, dacă e ceață stai doar pînă te pătrunde bine frigul... eu am avut ultima dată parte însă numai de ultima alternativă...

La coborîre, la baza dealului sunt vara tarabe cu suveniruri. În laterala lor la baza Dealululi Cetății, imediat spre Turia se află o capelă ecumenică construită din donații și, unde se țin slujbe în funcție de necesități - confrom ritualurilor romano-catolic, lutheran, unitarian sau reformat. În stînga capelei se află un izvor mineral reamenajat, anume izvorul “Vasas” sau Izvorul feruginos (în traducere aproximativă...). Prinde bine dacă vrei să te răcorești, în plus apa are un gust excepțional.

Cam atît despre Muntele Cetății din Balvanyos, dar de oprit nu ne vom opri aici, ci mergem mai departe...

P.S. @Webmaster, dacă se poate, http://www.youtube.com/watch?v=HlGm7CaHODg&feature=related

Trimis de Qvadratvus in 03.12.11 00:42:27
Validat / Publicat: 03.12.11 09:16:21

VIZUALIZĂRI: 3927 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Qvadratvus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Muntele Cetății - privit de pe versantul opus, de pe drumul care duce spre Baile Csiszár.

[03.12.11 09:22:31]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

De asemeni, am redenumit rubrica spre a putea găzdui şi alte impresii din călătoriile din staţiune.

QvadratvusAUTOR REVIEW
[03.12.11 09:58:46]

Aici vezi foto este o imagine luată de sus de pe zidurile cetății.

QvadratvusAUTOR REVIEW
[06.12.11 19:04:05]

Completarea datelor despre Balvanyos am făcut-o prin 2 alte rw's, anume:

- "Nimic nu-i mai budos în Balvanyos decit Muntele Puturosu"

- "Baile Csiszar sau comoara ascunsa din Balvanyos".

Qvadratvus
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Balvanyos: