ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.11.2011
ÎNSCRIS: 04.10.09
single

Romania - te iubesc!

De ce iubesc Romania?

Este acelasi lucru ca si cand m-ar intreba cineva de ca imi iubesc copii sau parintii. Este ceva care face parte din mine, care nu se poate rupe si mai ales care va exista atat timp cat voi exista si eu.

Romania este coloana mea vertebrala, care imi asigura echilibrul si puterea de a ma ridica zi de zi iubind si mai mult fiecare clipa a existentei.

Romania mea nu este diferita de Romania ta cititorule, insa depinde doar de noi sa gasim un numitor comun, depinde de noi sa fim ingaduitori, sa iertam, sa ajutam, sa rostim multumesc de fiecare data cand primim o palma. Dar cati dintre noi facem acest lucru? Ne este oare atat de greu?

Am avut o discutie mai devreme cu sotia pe aceasta tema, avem oarecum puncte de vedere diferite in ceea ce priveste oamenii si modul in care s-au inrait in ultimul timp, eu totusi sper si cred in aceeasi masura, ca doar noi putem asigura copiilor o Romanie frumoasa, infloritoare, un loc minunat pentru generatiile viitoare.

Avem o tara minunata, bogata, de-a lungul secolelor a fost ravnita de foarte multe popoare asupritoare, la unele am reusit sa facem fata, la altele am fost nevoiti sa plecam capul cedand din avutia tarii, de la tonele de aur pradate de catre romani in timpul lui Traian, pana mai nou, la zacamintele de petrol si titei din Marea Neagra, forate de companii straine, cu acordul statului.

Eram copil si o buna perioada am trait langa Dej, intr-o comuna cu oameni minunati – Mica. Acolo am cunoscut oameni care intotdeuna puneau nevoia semenilor in fata nevoilor personale, oameni care iti intindeau o coaja de pita daca te vedeau flamand, oameni care iti luau coasa din mana atunci cand erai frant. Oameni care iti dau si care uita sa ceara, oameni alaturi de care bei o palinca chiar daca i-ai suparat.

Asa am crezut ca sunt toti oamenii, apoi calatorind in diverse zone ale tarii, am putut observa obiceiurile si traditiile, ceea ce de multe ori aduceau transformari in viata sociala, de cele mai multe ori in sens pozitiv. Am realizat ca nu suntem identici dar nici foarte diferiti, tot ceea ce ne lega sau desparte este dat de suflet si de puterea noastra de intelegere. Daca vrei cu adevarat intotdeuna se poate. Conteaza doar sa vrei si de cele mai multe ori sa uiti de interesele proprii. Este valabil la orice scala sociala.

Daca reusim sa realizam acest lucru, Romania, privita la o scara mult mai mare ar avea doar de castigat, daca noi ne putem schimba, sunt convins ca lucrurile rele si distrugerile care se intampla acum in tara vor dispare, lasand loc prosperitatii si conservarii valorilor.

Cand rostesc Romania, spun de fiecare data Delta Dunarii, unica in lume datorita florei si faunei prezenta din pacate din ce in ce mai rar, cand rostesc Romania, spun de fiecare data Muntii Carpati cu numeroasele avutii mai mult sau mai putin ascunse, mai mult sau mai putin explorate, mai mult sau mai putin iubiti si pretuiti.

Cand spun Romania, spun de fiecare data Marea Neagra si litoralul nostru, care atrage an de an foarte multi turisti. Stiti cat de mult iubesc marea si litoralul romanesc insa nu stiti cat de mult ma bucura orice proiect care se naste si cat de mult ma intristeaza fiecare abandon al lui. Insa idei sunt, exista si suflet, eu cred si sper ca intr-o zi litoralul nostru va redeveni ceea ce a fost candva, apreciat si foarte atractiv.

Cand spun Romania, spun de fiecare data padurile si codrii care lipsesc cu desavarsire in anumite zone ale lumii, dar care pe noi ne incanta cu brazi semeti, spun dealurile si poienitele pline cu flori, unde de fiecare data ne place sa inspiram aer curat privind piscurile semete si verdele de pretutindeni, cand spun Romania, povestesc intotdeauna de castelele si cetatile din toata tara, multe dintre ele aflandu-se intr-un proces de restaurare si includere in circuitul turistic. Tarziu s-a realizat ca promovarea acestor cetati si castele uitate de lume, pot aduce turisti din toata lumea si mai ales bani pentru intretinerea acestora.

Cand spun Romania, spun de fiecare data pesterile atat de bine conservate si protejate, acolo unde grupuri intregi de speologi descopera an de an mistere ascunse de mii de ani.

Cand spun Romania, de fiecare data ma gandesc la Manastirile din diferite zone ale tarii, mai ales la cele din Bucovina, promovate pe majoritatea site-urilor si agentiilor de turism extern, dar prea putin promovate national.

Si nu in ultimul rand, cand spun Romania, tresar la fiecare vocala a acestui cuvant, gandindu-ma la romani, la cei care zi de zi rapusi de grija zilei de maine uita de patriotism.

Educatia militara primita inca de timpuriu, m-a facut sa tresar ori de cate ori se intona Imnul National si se ridica Pavilionul la catarg, ori de cate ori participam la parade militare si asistam la salvele de tun in cinstea Armatei si a celor care au luptat pentru aceasta tara. Inima si sufletul meu este alaturi de tara. Nu sunt vorbe-n vant, m-am considerat intotdeuna patriot, in orice imprejurare si in orice conditii, am invatat sa rabd si sa sper, am invatat sa tin capul drept si sa lupt pentru un principiu. Este meritul educatiei militare, care din pacate nu mai formeaza barbati capabili sa abandoneze totul pentru o cauza.

Sunt apropiat de toti semenii mei, dar poate cei alaturi de care ma simt cel mai bine sunt ardelenii, asta poate si pentru faptul ca am stat destul de mult in Ardeal, inca de mic copil, cand invatam sa cunosc si sa apreciez. Astfel am cunoscut tarani care zi de zi merg sa munceasca pamantul cu un suflet mult mai nobil decat al multor oraseni cu Mercedes la scara, mai curati si mult mai culti.

Am invatat sa sufar pentru fiecare prieten care se afla la necaz, am invatat sa sufar pentru fiecare gest facut in defavoarea naturii, de diversi indivizi al caror suflet nu este aproape de Romania. Cate paduri nu s-au defrisat, cate animale salbatice n-au pierit, cate Rezervatii n-au avut de suferit? Sta in puterea noastra sa schimbam, si o putem face. Doar daca vrem!

Site-ul AmFostAcolo este unic ca valoare in Romania, am reusit sa formam o comunitate imensa de oameni care impartasesc aceleasi valori turistice, cu mult suflet si multa daruire. Acest lucru nu se putea intampla fara Cornel, Admin-ul nostru, el insusi un foarte sufletist iubitor de natura si de Romania.

Pe langa destinatiile turistice, site-ul este puternic ancorat in viata sociala, participand activ la foarte multe activitati de suflet, una dintre ele fiind si campania in curs «De Sarbatori suntem din nou acolo ajutand o familie nevoiasa». Si pentru acest lucru iubesc Romania! Tu esti indiferent?

Am prieteni in Spania si Italia, au luptat foarte mult sa plece din tara, acum vorbesc cu ei la telefon si ma intreaba despre toate nimicurile din tara. Le este dor de Romania si in fiecare vara cand ajung acasa doresc sa calatoreasca peste tot minunandu-se ce tara fantastica avem, pe care n-au avut ocazia sa o cunoasca inainte de plecarea lor. Cel din Spania doreste sa se intoarca acasa desi traieste acolo de mai bine de 25 de ani, desi are doi copii nascuti acolo, prin toamna mi-a spus ca ii este dor de Romania si de romanii de acasa.

Maine voi pune un drapel tricolor la balcon, asa cum fac in fiecare an, sunt curios cati dintre voi, prietenii mei faceti acest lucru? Anul trecut un vecin mi-a spus ca nu inaltarea unui steag iti transmite patriotismul in sange. Dar atunci ce? Cine a fost in Turcia stie ca au obiceiul sa inalte steaguri peste tot, de foarte multe ori Drapelul National este zugravit pe cladiri, pe pereti. Americanii fac la fel. Patriotismul national nu se intretine cu astfel de fapte? Daca nu ne cunoastem Imnul, daca nu ne cunoastem valorile, atunci cu siguranta nu ne stim nici trecutul. Nici istoria!

De ce sa iubim Romania? Pentru ca inmagazineaza toata istoria bunilor mei, raspunzand la numele de mama mea, copiii mei.

"Acolo unde-s nalţi stejari
Şi cât stejarii nalţi îmi cresc
Flăcăi cu piepturile tari,
Ce moartea-n faţă o privesc;

Acolo, unde-s stânci şi munţi,
Şi ca şi munţii nu clintesc
Voinicii cei cu peri cărunţi
În dor de ţară strămoşesc;

Şi unde dorul de moşie
Întotdeauna drept a stat
Şi bărbăteasca vitejie
A-mpodobit orice bărbat;

Acolo este ţara mea,
Şi neamul meu cel românesc!
Acolo eu să mor aş vrea,
Acolo vreau eu să trăiesc! <
br />Acolo unde întâlneşti
Cât ţine ţara-n lung şi-n lat
Bătrâne urme vitejeşti
Şi osul celor ce-au luptat;

Şi unde vezi mii de mormane
Sub care-adânc s-au îngropat
Mulţime de oştiri duşmane,
Ce cu robia ne-au cercat;

Acolo este ţara mea
Şi neamul meu cel românesc!
Acolo eu să mor aş vrea,
Acolo vreau eu să trăiesc!! "

Este melodia care o doresc pentru aceste impresii, va multumesc.

La multi ani, Romania!

Trimis de pepsi70ro in 30.11.11 21:44:15
Validat / Publicat: 30.11.11 22:46:20

VIZUALIZĂRI: 2776 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Un rasarit perfect deasupra Romaniei
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]

webmaster0 [30.11.11 21:54:20] »

Adăugat videoclipul solicitat.

raduu1972 [30.11.11 23:12:31] »

Minunata mea ţară, România,

Pe acest minunat pământ,

Numit România.

II.

Roşul steagului,

Ne arată sângele pur românesc,

Galbenul steagului,

Ne arată inteligenţa noastră,

Albastrul steagului,

Ne arată ce mare ne e credinţa noastră.

III.

Stema steagului,

Pusă peste steagului nostru,

Roşu, galben şi albastru.

Vulturul stemei,

El ne este protecţia noastră,

Scutul între aripile deschise,

Ne este apărarea Dumnezeiască,

Cruce din cioc,

Suntem apăraţi de diavoli,

Scutul în cinci părţi,

Ne arată viitorul ce ne aşteaptă,

Capul spre soare,

Protejaţi de duhuri protectoare.

IV.

România,

A avut oameni de mare valoare,

Poeţi, scriitori, actori, cântăreţi,

Pianişti, doctori ş. a. m. d.

V.

E în urmă.

E furată.

VI.

Minunata mea ţară, România,

În prezent, e puţin săracă,

Financiar vorbind,

Bun şi credincios.

Pământ de oameni,

Pământ istoric,

Pământ cusut cu lupte,

Pământ absorbit de sânge.

Pământ războinic,

Pământ de onoare,

Pământ religios,

Botezat de Iisus Hristos.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [30.11.11 23:23:47] »

Jos palaria, Ovidiu!

Te felicit atat pentru randurile tale pline de adevar si sinceritate, dar nu pot sa nu exclam si un BRAVO! pentru superbele-ti fotografii.

Cel putin cele cu iarna pe litoral m-au dat gata... mi-e greu sa-ti spun care-i cea mai frumoasa: cea cu cazinoul, cea cu apusul... greu, tare greu...

M-am hotarat: cea cu pescarusul este cea mai sugestiva pentru evenimentul de maine. Falfaitul aripilor lui se aseamana putin cu drapelul ce flutura in vant...

Un fel de drapel al pacii plin de viata, plin de speranta, incredere si optimism intr-un viitor mai bun … Asa-mi inspira mie acel tablou ireal de frumos dar extrem de sugestiv… pe fundalul marii … Superb! Inca o data felicitari!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
mecut [30.11.11 23:33:28] »

@pepsi70.ro

MINUNATE fotografii!!!

Larissa [01.12.11 10:19:23] »

Am onoarea să vă salut, așa, ca de la un fost militar la un alt militar! Felicitări, foarte sensibile rânduri!

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [01.12.11 21:07:50] »

Multumesc pentru aprecieri, speram ca mai multi romani sa scrie ceea ce simt in aceasta zi importanta din viata noastra, eu am scris ceea ce am simtit si gandit, va multumesc pentru ca ati citit.

La multi ani, Romania!

droniucm [02.12.11 12:52:26] »

pepsi70ro sunt de acord cu tine: "Cine a fost in Turcia stie ca au obiceiul sa inalte steaguri peste tot, de foarte multe ori Drapelul National este zugravit pe cladiri, pe pereti". Am fost ani la rand acolo si ai dreptate.

Eu una iti admir felul in care scrii si felul in care te consideri roman. In sufletul nostru toti purtam cate ceva din mandria asta dar nu toti pot sa o si arate.

"Maine voi pune un drapel tricolor la balcon" - as face si eu lucrul asta daca as avea un steag. Spre rusinea mea nu m-am ingrijit niciodata sa cumpar unul desi capul sus l-am purtat in orice tara am fost, AM FOST MANDRA CA SUNT ROMANCA. Am si eu prietene maritate cu turci care traiesc in Turcia, au intampinat multe greutati la inceput cu conceptul lor ca romancele sunt... Acum au capul sus si se mandresc ca sunt ROMANCE, dupa ani de zile in care au trebuit sa dovedeasca contrariul. Toate cunostiintele lor din Turcia si-au schimbat si comportamentul si imaginea despre romance, cunoscandu-le pe ele. Asa ca "romanul sfinteste locul" daca pot spune asa...

In alta ordine de idei, ma bucur ca fac parte din "sanul" marii familii AM FOST ACOLO si imi pare rau ca nu am reusit sa va cunosc personal. Nu am nici o scuza...

Cinste tie scriitorule, cinste lui Cornel pentru acesta mare familie pe care a "adoptat-o", cinste ROMANILOR.

Numai bine tuturor!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
sirbuvio [04.12.11 13:54:46] »

Cine esti tu, pepsi70ro...

Probabil ca tu ai intrat cind am absolvit eu; 1988 cumva?

Sint si eu dintre "ai nostri, ai nostri"

Imi amintesc cind am revenit in tara cu avionul prima data, acum vreo 20 de ani, dupa o calatorie care parca nu se mai sfirsea... mi-au dat lacrimile si imi venea sa sarut pamintul la propriu... M-am aplecat oricum si am atins asfaltul cu mina, sa simt "acasa"...

Cind am ajuns... in satul meu, pe malul Dunarii undeva, mi-au dat lacrimile iar. Oricit nu mi-ar fi placut inainte ceva, acum mi se parea divin! "Acasa"...

Felicitari pentru post. La mai multe...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [04.12.11 20:04:57] »

@sirbuvio,

Cine esti tu, pepsi70ro...

Un om care iubeste litoralul romanesc si Romania.

Un om care nu ramane indiferent la nedreptatile intalnite la tot pasul. Un roman!

Cu siguranta nu sunt singur!

sirbuvio [04.12.11 20:54:35] »

@pepsi70ro:

eram si eu o data asa... dar mi-a trecut. prea m-am luptat cu morile de vint. a fost acum o revelatie, bucatica asta de net... unde am inceput sa simt ca mai sint oameni care simt romaneste...

ma speriasem ca nu mai sint.

nu sint sigur, dar probabil ca stii, ca si mine, cum sintem vazuti in toate colturile lumii asteia. nu pot uita, cind am dat locul nostru la o masa, in aeroport la Schiphol, la doua... doamne, si era sa li se faca rau, nu se asteptau, asa ceva era uitat acolo. "ce sinteti, americani, nemti, englezi... _Romani. Aaaaaa... "si au zimbit condescendent... 1994. Si nu s-a schimbat nimic in bine, dimpotriva...

Nu mai merg pe litoralul romanesc.

Da, ai dreptate. In 1997, chiar de Haloween, eram in cel mai Haloween punct de pe planeta - New Orleans, Bourbon Street. Cit dispretuiesc eu fatarnicia americana, seara aia mi-a placut. Poate ca nu mi-ar fi placut, poate ca as fi vazut cu alti ochi, dar m-a frapat un lucru: pe malul fluviului am vazut o rulota, locuia un american acolo, probabil atit isi permitea. Dar avea un catarg in fata rulotei, si stars and stripes filfiia acolo... Sint atit de mindri de ei, chiar daca au numai 200 de ani de istorie. Noi de ce om fi asa de rai cu noi insine, la de 10 ori mai mult?

E jenant, cinstit vorbind, ca de la poezia lui eminescu, sa fie asta al doilea lucru cel mai minunat care mi s-a intimplat din punct de vedere patriotic, aceste 11 posturi. Ok, trecind peste acei copii minunati si gimnastica lor zburatoare - care parca ni i-a dat Doamne-Doamne sa ne faca in ciuda, sa vedem cit de mici sintem pt ca avem cu ce, dar nu vrem ca sintem lenesi- Stam si injuram pe cei de sus, cind problema de fapt e la noi, vorba lui JFK.

Ce-mi pare rau sincer, e ca oameni ca tine si ceilalti 10... sint doar 11.

...

Pe facebook Romania are doar 100 000 de fani.

La ultima votare majora, au votat +/- 50% din cei cu buletin/pasaport roman...

...

Da-i inainte. Poate intr-o zi te voi urma.

Toate cele bune

Am urit "Parazitii" si i-am consoderat golani. Dar cind am ascultat" Romania, trezeste-te"...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [04.12.11 21:16:07] »

Poate ca ai dreptate @sirbuvio, insa eu cred (si mereu voi crede) ca daca vrei cu adevarat ceva se va indeplini. Depinde doar de noi, si de ceea ce schimbam sau putem schimba noi. Educatia mea este ceva mai stricta, in anumite limite, insa dragostea de tara este imensa, si fara acea educatie, motive sunt multe, nu are rost acum, insa cine iubeste Romania nu cauta motive sau sugestii. Vine de la sine, natural.

Cine iubeste Romania, are sufletul apropiat de aceasta tara. Acest lucru se simte, nu se spune.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Diaura* [11.12.11 22:56:33] »

Sa iti iubesti tara este un sentiment pe care nu il constientizezi zilnic... e undeva acolo... si iese la iveala doar in anumite conjuncturi. Eu de exemplu simt acest lucru cand sunt plecata prin tari cu un climat arid; atunci imi aduc aminte de padurile si de muntii nostri, de marea pe care desi nu am vazut-o de multi ani... stiu ca exista... ca este acolo si daca vreau ajung la ea in trei ore fara nici o piedica.

Departe de casa printe acele peisaje selenare, printre acei oameni nefericiti din acest punct de vedere imi dau seama ce frumoasa e Romania. Si de fiecare data in mijloculd vreunui desert ii multumesc lui Dumnezeu ca m-am nascut aici si nu acolo.

Este adevarat ca sunt locuri frumoase in lume, dar sunt si o multime mult mai urate, sau sarace, sau pustii, sau reci, sau prea fierbinti.

Macar pentru cele patru anotimpuri care schimba de patru ori pe an tabloul, tarisoara asta merita iubita.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
ariella [10.03.12 16:08:45] »

Tot respectul pentru acest review, ma inclin in fata dumneavoastra.

Imi iubesc si eu tara, nu as pleca de aici, cand plec din tara abia astept sa revin si mi-e dor pana si de praful de pe strada, dar, exista un mare dar, urasc oamenii care au adus tara in situatia actuala, o tara bogata vanduta bucata cu bucata, urasc faptul ca oamenii nu au resurse materiale care sa le asigure un trai decent, batrani care dupa o viata demunca nu au cum sa isi asigure traiul de pe o zi pe alta, ma doare sufletul cand vad unde am ajuns, ma doare sufletul cand vad ca in 20 si ceva de ani n-am fost in stare sa avem o autostrada, eu care iubesc marea am renuntat sa mai merg pe litoralul nostru, care chiar imi place pentru ca de obicei mergeam in week-end si drumul era o corvoada, atat la dus cat si la intors.

Urasc faptul ca presa da in vileag tot felul de nereguli si nelegiuiri facute de unul si de altul si nimeni nu ia nici-o masura si nimic bun nu se intampla.

Sper sa apuc sa traiesc si sa fiu iar mandra de tara asta minunata.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
costin1968 [10.03.12 19:42:13] »

Felicitari!!!

Hai ROMANIA!!!

webmasterX [02.12.17 11:53:04] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «La Mulți Ani România!» (nou-creată, între timp, pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

[Rubrica inițială: România - te iubesc]

ariella, costin1968, dananecula, Diaura*, droniucm, mecut, raduu1972, sirbuvio