ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.11.2011
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11
JUN-2009

Colt de rai la Magura

Fiindca in zilele urmatoare l-am invitat pe Nea Ilie la Complexul Magura, unde il vom astepta impreuna pe Mos Craciun, m-am gindit ca n-ar fi rau daca ii voi dezvalui cite ceva dintre dotarile si amenajarile acestui hotel.

Complexul se afla la o distanta de aproximativ 30 de kilometri de Buzau, pe drumul ce leaga acest oras de Brasov. Este asfaltat si se ajunge in maxin 20 minute. Imediat cum ajungi in deal "la monument" vezi o cladire impunatoare. O parcare larga, pietruita, se afla in curtea complexului. Hotelul are o terasa la intrare dar nu am vazut niciodata persoane ocupind locurile de aici. Toata lumea prefera sa ia masa la terasa suspendata.

Sa va spun ca seara, dupa ce terminam munca, zile in sir preferam sa mergem sa mincam la terasa acestui complex, unde se gateste ca la mama acasa. Pui la ceaun cu mamaliga si usturoi, era preferatul meu. Iar la desert niste placinta cu brinza dulce si stafide, te te lingeai pe degete.

Mobilierul restaurantului este din lemn masiv si toate amenajarile sint in stil rustic. Am fost si primavara, si vara si toamna. O sa merg cu nea Ilie iarna. Asa ca am sa vad cum e in toate anotimpurile. Va recomand sa mergeti aici toamna, cind se pun muraturile. N-ati vazut in camarile nimanui asa "panoplie" de borcane cu muraturi asortate, asezate pe polite si rafturi, la indemina si discretia clientilor. Cu fripturi, cu tocanite cu tot felul de mincaruri gustoase, aceste muraturi va lasa gura apa inca de la intrare.

Las mincarea si ma mut la descrierea locului. Vara, acest loc e o minunatie. Cu multa verdeata, trandafiri si alte flori viu colorate. Privelistea terenului in panta va e dezvaluita de la pervazul terasei. Jos, in vale, curge un riu la care poti ajunge coborind pringradina cu flori.

Personalul restaurantului este foarte amabil si prompt in servire.

Camerele de la hotel unde am inoptat noi, au vederea inspre terasa cu flori. Patul era mare, matrimonial, cu saltele foarte bune pentru un somn relaxat si lenjerie alba, calcata si apretata... Pe jos mocheta. La geamuri niste draperii grele din catifea, nu lasau lumina de afara sa patrunda in interior, daca nu iti doreai asta. Au aer conditionat, frigider, televizor si conexiune la internet. Baile sint curate, spatioase, cu dus. Am gasit gel de dus, sampon, sapun, hirtie igienica si prosoape albe. Totul impecabil de curat.

Complexul mai are si casute, in vale, spre riu. Intr-o seara n-am mai gasit camere in hotel si am luat la casute. Si acolo am gasit aceeasi curatenie, numai ca lenjeriile de pat nu mai erau albe ci colorate si creponate. Si aici am gasit frigider, televizor si aer conditionat.

Mi-am adus aminte acum, ca intr-una din seri, la terasa complexului, am luat masa cu Ion Dichiseanu. Bineinteles ca fiecare la masa lui, cu perechea lui.

El era cu Simona si fiica lor.

Recomand acest popas unde veti putea avea parte de o masa traditionala, de o "gura de aer curat" si de o servire ireprosabila. Iar daca vreti o seara romantica... tot acolo o veti putea petrece.

Va doresc vacanta placuta!

Trimis de adri-nico in 29.11.11 22:05:15
Validat / Publicat: 29.11.11 23:41:54

VIZUALIZĂRI: 4899 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 asteptam puiul cu mamaliga si usturoi

[29.11.11 23:41:31]

Pentru ca, o regula a saitului spune ca nu se accepta review-uri despre locurile de cazare din localitatea de domiciliu, iar acest complex este foarte aproape de Buzau, si pe de alta parte, pentru ca se face vorbire mult despre bucatarie, am preferat sa mutam review-ul la rubrica Restaurante, baruri - Buzau si imprejurimi.

[29.11.11 23:57:50]

@adri-nico

Asta vara cand am coborat de la Brasov spre Buzau (mergeam la rude), am trecut si noi pe langa acest complex Magura. Chiar mi-a facut cu ochiul cand am vazut si terenul de tenis sau fotbal (parca) ce se vedea de la sosea. E pe partea stanga cum vii de la Brasov, asa-i?

Sper sa nu gresesc si acesta sa fie si site-ul complexmagura.ro/galerie-foto, unde am descoperit niste poze faine.

[30.11.11 08:15:07]

@Dana,

Aceasta este locatia descrisa de mine. Am deschis galeria de poze si confirm.

Daca ai drum pe acolo, merita sa faci un popas.

Adri

Flaviu
[30.11.11 08:48:07]

@adri-nico

E de reţinut acest loc, totul pare minunat în pozele postate.

Un sfat pentru nea Ilie: dacă doreşte să nu facă cunoştinţă cu vreun agent de poliţie şi radarul din dotare, ar fi bine să domolească niţel caii Ferrari-ului din dotare, să circule cu viteza legală, şi să ajungă la Măgura în circa 30-35 de minute. Sunt câteva localităţi între Buzău şi Măgura, totuşi.

[30.11.11 09:50:08]

@Flaviu,

Dupa o zi de munca si cu foamea in glanda, pedala de acceleratie a fost cam presata si... probabil, deaia am ajuns in aproximativ 20 de minute.

santana*
[30.11.11 10:28:13]

@ Flaviu

Alt sfat pentru nea Ilie: la podul de dinainte de intrarea în Buzău, pe stînga găseşti funii de ceapă roşie. E promoţie. Dar indicat ar fi să cauţi şi nişte ţelină la piaţa din Măgura. Cică ar face minuni.

gheisa
[30.11.11 10:41:41]

Cred ca stiu ce mananca nea Ilie azi: mancare de telina. Nicio masa fara telina!

Pofta mare!

P. S. Macar nu mai trebuie sa schimbi bateria la telefon.

neimportant
[30.11.11 20:47:44]

Mos Craciun cu barba sura,

Ai baut ceai cu bromura?

Te astept la Magura,

Sa ridice"musuroiul".

Recomand cu mult curaj,

Toamna aci e-n-avantaj.

Muraturi stau etalate

Cand pe raft si cand pe spate.

Camerele dau spre flori,

Cu Simona la pachet

Si cu fie-sa la brațet.

[01.12.11 20:12:44]

@zapacitu:

Cel mai tare ecou! L-am punctat imediat.

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[01.12.11 22:44:01]

Si aici am gasit frigider, televizor si aer conditionat.

@Adri-nico Sigur casutele aveau aer conditionat sau este doar o greseala? Spun asta deoarece in vara acestui an, cand noi cand am trecut pe la acest compex (vezi impresii aici) casutele nu mai beneficiau de aceasta facilitate.

@dananecula Aveti dreptate, Complexul Turistic Magura se afla pe partea stanga a soselei, cum vii de la Brasov. Insa nu este vorba despre unitatea pe care ati vazut-o dumneavoastra, cea care avea terenurile de sport. Acela era Hotelul Ciuta si l-ati vazut inainte sa ajungeti la Magura.

[01.12.11 22:48:48]

@urjanclaudiu:

Eu stiu ca am fost la casuta intr-o zi de vara insuportabil de calda si nu am amintirea ca as fi suferit de caldura. Asta e primul lucru pe care il observ cind ma cazez. Insa, nu bag mina in foc. Poate ca din cauza peisajului, camera sa fi fost foarte racoroasa. In hotel sigur este aer conditionat.

Azi am fost la Magura si dupa aceea la 14 Scaune. Chiar am vrut sa ii scriu daneinecula un ecou sa ii spun ca terenul l-am vazut la hotelul Ciuta, mai la deal de Magura, cum ne-am dus noi. Terenul era verde-verde si la ora asta.

Adri

[02.12.11 00:06:34]

@urjanclaudiu

Mulltumesc frumos de lamuriri!

Chiar m-am uitat cu atentie la pozele de pe site-ul complexului Magura, dar n-am ochit nici un teren de sport, deci ceva borcane am incurcat eu un pic E clar atunci ca-i fain si hotel Ciuta.

@adri-nico

De-abia astept sa vina vara si sa-mi iau de-o aripa verii din Buzau si-mpreuna sa cutreiam un pic imprejurimile Buzaulu, pe-o raza de 30-40 km.

Si la Poiana Pinului am auzit ca-i fain, acolo unde se organizeaza taberele de matematica.

[02.12.11 07:27:32]

@dananecula:

Bine ca ne-am lamurit asupra terenului de sport.

Abia astept sa ne luam de "haripa".

E frumos si la Poiana Pinului. Poate fac un rew despre acest loc.

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[02.12.11 07:35:54]

E clar atunci ca-i fain si hotel Ciuta

@dananecula Acest hotel era, prin anii '90 probabil cel mai cunoscut al Buzaului iar pe vremea aceea nu arata astfel. Treceam foarte des prin zona si ne opream cam de fiecare data. Deja ajunseseram sa fim cunoscuti de angajatii de atunci. De cand a fost preluat de altcineva si renovat nu am mai avut ocazia de a poposi aici, asa ca nu mai stiu cum sunt serviciile, preturile. Din exterior, intr-adevar arata foarte bine. Mai multe detalii puteti afla de aici: ciuta.ro.

Poiana Pinului este defapt o tabara pentru copii, localizata intre satul Hales si Manastirea Ciolanu. Zona este superba, dominata de padure, cu un drum ce serpuieste printre copaci, din loc in loc existand poieni intre artera rutiera si liziera. Singura unitate de cazare din aceasta zona exista la mica distanta de tabara, inspre sat. Nu sunt sigur dar cred ca se numea hotel Pietroasa.

[02.12.11 13:38:20]

@urjanclaudiu:

Hotelul de la Poiana Pinului se numeste Mc Pietroasa. Nu am fost acolo, dar am prieteni care se duc frecvent si vorbele au fost numai de bine. Hotelul este de 4 stele si are multe facilitati, printre care si o piscina.

Am fost si la Tabara unde copiii mei au avut organizate niste evenimente de la scoala, am fost si pe acele minunate poienite cu iarba verde cind aveam chef de o gura de aer. Locul este minunat!

[02.12.11 15:42:27]

@adri-nico

Cred ca despre acest hotel McPietroasa este vorba.

Din cate-mi amintesc eu bine, exact in centrul Buzaului, langa magazinul Dacia (nu stiu daca azi mai poarta acelasi nume) era si hotel Pietroasele sau Pietrosu', probabil ,,ruda'' cu acesta din Poiana Pinului. In vremea copilariei mele, acest Pietrosu' de Buzau mi se parea cel mai mare si frumos hotel (deh, ochi de copil...)

adri-nico, dananecula, Flaviu, gheisa, neimportant, urjanclaudiu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Vulcanilor Noroioşi?: