ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.11.2011

Către satisfăcător
Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Ospitalieri, dar atat!

De ce acest titlu?! De ce totusi l-am recomandat? Pt. ca nu exista o alta optiune, undeva... intre!

Am ezitat si asupra faptului de al recomanda si mai ales de a scrie despre acest hotel, insa ma gandesc ca printre noi mai sunt si persoane cu un buget mititel, carora o cazare ieftina le-ar fi utila (shooping, vizita sau cazul meu prb. medicale)

Am gasit hotelul pe Booking.com., era o oferta sp., zic ei, insa parerea mea este ca nici nu merita mai mult.

Deci... ca sa ancep f. academic, am plecat impreuna cu o prietena intr-o dupa-masa de duminica cu autocarul firmei Vardar spre Istanbul, drum fara incidente si am ajuns in "Emnyet Garaj" vestita parcare unde trag toate autocarele din Romania, in jurul orei 12. Neavand o alta optiune decat aceea de a lua un taxi si directia... hotel, fapt ce sa si antamplat contra unei sume de 12TL, adica 5/E.

Hotel mic, fara balcoane, in "orasul vechi" Sultanahmet, pe niste stradute intortocheate destul de sumbru la "cald"! Noi aveam cazare rezervata abia pt seara si nu mica ne-a fost mirarea cand am fost cazate in aceeasi bani si in acea jumatate de noapte, care pe buna dreptate ne-a prins f. bine!

Ansa, camera primita "bonus" nu era mai mare de10m, cu un pat dbl. un scaun, iar despre baie ce sa mai vorbim...

Dimineata, insa, am primit o alta camera la alt etaj, care era mai mare, chiar mult mai mare, tot cu un pat dbl. cu LCD, cu dulap, frigider, 2 scaune si o masuta, iar vederea era spre strada cu un geam f mare, patrunzand lumina ceea ce a comferit camerei un plus de comfort.

Baia avea cabina de dus, apa calda permanent, sapun si hartie ig. suficienta.

Mobilierul destul de bine antretinut si diferit de prima camera, aici nu era nici un miros urat, insa curatenia nu era la standardul la care ar fi trebuit sa fie!

Am cerut la receptie sa se insiste putin cu curatenia la baie dar inafara ca ne-au fost schimbate prosoapele nu s-a cunoscut o imbunatatire majora!

Am omis sa va spun ca in acesti bani aveam inclus si mic-dejun, care era servit in looby-ul din receptie; cascaval, masline, covrigi cu susan, gem, unt, branza topita, ultimele in cutiute portionat. Cam saracacios, cu alte cuvinte!

Nelipsitul ceai si nelipsita cafea solubila. Pt o cafea adevarata mergeam alaturi, in vecinatatea hotelului la o terasa (fumatoare fiind) si ma delectam cu o cafea turceasca la 2TL.

Ca si locatie este una buna, nu f. buna... doar buna! La 20min de Grand Bazar mergand agale. La 10min de Moscheea Albastra, Sf. Sofia, parcul Gulhane, statia de metrou T1 Cemberlitas.

Numai ca pt toate acestea drumul era in panta, la o anume varsta obosind usor.

Dar sa revin la hotel ca acesta este subiectul principal. Cele 16 camere erau ocupate toate si probabil datorita pretului mic erau f multi studenti (tineri) pe care dimineata ii vedeam plecand cu ruxacurile in spate, mai mult ca sigur spre obiectivele turistice din zona.

Terasa de la ultimul etaj i-ti comfera o priveliste minunata asupra M. Marmara si tot aici, daca nu am fi prins 3 zile de ploaie am fi putut sa ne savuram cafeaua.

WI-FI gratuit, iar in receptie harti cu tot ceea ce ar fi putut interesa un turist, gratuit! Despre ospitalitatea d-lui Ahmet, patronul, numai de bine! Lucru ce a compensat oarecum minusurile hotelului. A fost un ghid bun oferindu-ne cele mai ieftine solutii pt o sedere placuta. Gara Kumkapi era la 10 min de mers pe jos, de unde cu 2TL de pers am mers la Olivim outlet unde nu ne-a ancantat nimic, preturi mari, insa plimbarea a fost frumoasa, din tren avand posibilitatea sa privim si un alt Istanbul decat cel turistic.

Rezolvand problema pt care am plecat la Istanbul intr-o singura zi, avind platite 3 nopti, am avut aceasta oportunitate de a si vizita si de a ne plimba!

De la statia Cemberlitas, cea mai apropiata de hotel, am luat metroul T1 si am plecat intr-o plimbare contra sumei de 2TL/sens in Eminonu de unde podul Galata se vede in toata splendoarea lui. Nu puteam, odata ajunse aici sa nu profitam de o plimbare pe Bosfor, din gara maritima Eminonu luand un ferry-boat spre Kadikoy in partea asiatica. Am ales Kadikoy pt ca era cel mai indepartat punct si calatoria mai lunga. Am trecut pe langa Haydarpasa, constructie monumentala a Turciei, la care inca se mai lucreaza, dupa incendiul devastator de anul trecut parca. Si uite asa cu alte2,5TL am facut si o plimbare pe Bosfor., cu 4TL am mancat un peste la gratar intr-o jumatate de paine f gustos.

Acum am cam divagat de la subiect si n-as vrea sa supar insa recomandarea mea pt acest hotel, repet este doar pt cei mai putin pretentiosi altfel nu-l recomand

Trimis de maria55 † in 29.11.11 14:31:17
Validat / Publicat: 29.11.11 15:42:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2345 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maria55 †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 21 voturi)

maria55