ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.11.2011
ÎNSCRIS: 08.02.11
JAN-2010

Excursie la Chicago

In vizita la rude in america care stau undeva pe langa Detroit am hotarat sa facem o plimbare pana la Chicago desi se anunta vreme urata In urmatoarele zile totusi am plecat, drumul foarte obositor 5 ore de mers cu masina fiind cel mai ieftin mijloc de transport, trenul si avionul scumpe cam cum a Inceput sa se intample si pe la noi un drum pana la sinaia dus Intors este 120 de ron, si cam toate par scumpe pentru un roman in vizita in america.

Hotelul Inn cu mic dejun inclus, pe strada diversy cam de 2 stele a fost cel mai ieftin din oras restul fiind mai la margine.

Chicago mi sa parut un oras frumos dar foarte scump, locuitori preferau sa merga cu bicicleta la servici pe un frig de 10 grade minus parcarile fiind foarte scumpe.

Am apucat sa vizitam putin din oras cladirea de peste 400 m, muzeul imens cu fosile si animale, parcul de distractii si cam atIt In doua zile fiind si foarte frig.

Concluzia mea, America mi-a lasat un gust amar nu cred co sa ma mut acolo niciodata daca nu ai un salariu macar mediu te descurci foarte greu si de asta uni vin inapoi neadapanduse la traiul si stilul de viata american.

Trimis de RUSTICCO in 28.11.11 12:55:58
Validat / Publicat: 28.11.11 14:01:41
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 3620 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RUSTICCO); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ileanaxperta* [28.11.11 15:51:39] »

O destinatie extrem de incitanta si de speciala pt. muritorii de rand ca majoritatea dintre noi, dar... Te rugam sa detaliezi si tu; scrie mai intai impresii cu hotelul unde ai stat, conditii, etc. Si apoi alte impresii despre oras. Sunt convinsa ca ai multe de povestit. In 2 zile sunt mai mult ca sigur ca ai "batatorit" ceva drumuri americane.

Personal, eu te rog sa detaliezi cel putin despre oras, pe unde te-ai plimbat, ce ai vizitat. Pozele sunt atat de expresive si-mi plac foarte mult. Pentru ele te voi puncta pozitiv, dar astept si restul... OK?!

Uite, eu sunt mai ingaduitoare si accept si "accentul" la care draga colega @gheisa a facut referire...

So, go ahead and write!

Numai bine si vacante "la inaltime"! (apropos de P06)

webmaster [28.11.11 16:19:34] »

@gheisa: ecourile tale au fost sterse, fiind (din pacate) off-topic. Iar pentru continut, ai un avertisment. Stiu ca esti o persoana intelegatoare si ma astept ca acesta sa-ti fie de folos in activitatea viitoare pe acest site.

argemi* [28.11.11 17:36:23] »

RUSTICCO: Fotografia P06 arata ca stateati pe sticla, nu-i asa? V-ati indepartat vreun pic de perete, sau ati stat numai lipiti de perete? (Eu recunosc ca nu as putea face asa ceva).

gheisa [28.11.11 18:51:25] »

@webmaster: imi cer scuze pentru pretentiile mult prea exagerate si pentru off-ul meu referitor la acest topic (cu atat mai ciudat mi se pare faptul ca e vorba tocmai de topic/a...).

iulianic [28.11.11 20:14:06] »

Foarte succinta prezentare pentru un oras ca Chicago! M-as fi bucurat sa aflu mai multe de la cineva care a fost acolo, a vazut si a luat pulsul vietii de acolo.

Pozele sunt interesante si, cu exceptia uneia, as zice ca am inteles ce reprezinta. Totusi, cateva cuvinte drept comentriu n-ar strica.

Imi explica si mie cineva ce-i cu poza P06?

argemi* [28.11.11 20:53:45] »

@iulianic: Banui ca e un fel de balcon care are podeaua de sticla. Atunci cand esti acolo, daca nu observi chestia asta, esti fericit; dar daca o observi, cred ca te apuca tremuratul. Cred ca la domnisoara i s-au inmuiat genunchii si atunci s-a asezat pe podeaua de sticla.

Dar bineinteles ca autorul stie mai bine si ne-ar putea confirma supozitiile.

Alina53* [28.11.11 21:07:32] »

@ iulianic - cred ca este vorba despre un lift exterior unui zgarie-nori. In review-ul meu "Incredibilul Benidorm - Manhattanul Spaniei, in galeria foto P02 vei vedea asemenea lifturi panoramice exterioare apartinand Hotelului Gran Bali.

RUSTICCO [28.11.11 22:31:35] »

De cInd faci primul pas spre a optine viza si pina ajungi acolo prima oara este un proces jignitor parca ai fi infractor sau cari bombe dar ajuns acolo situatia se schimba si devi stresat de politetea lor pIna la poze nu le prea place sa le faci poze cine a fost prin grecia stie ca poti sa faci poze chiar si In metrou eu totusi am facut promitInd ca le voi face publice doar In Romania.

Cu toate ca la noi avem circulatie intensa si soferi dementi mi-a fost o frica pe autostrada de numa pe 5 benzi se circula cu 150 km la ora si am vazut si la ei multi soferi indisciplinati dar nimeni nu-ti face flesuri cu farurile si am vazut cum te trage politia pe dreapta, cInd venem de la cicago cel care conducea ma Intrebat daca suntem obositi sa mearga mai repede eu am sarit speriat de ce amenzi au so lase In limita strazi atunci ne-a depasit o masina cu putin peste limita numai dupa un minut de pe dreapta o masina aprinde farurile si porneste era politia nu sa bagat In fata noastra dar soferul nostru a dat flesuri ca poate sa se bage a plecat In urmarirea celui care ne-a depasit si nu a aprins girofarul decIt cind a fost In spatele lui imediat a tras pe dreapta ginion de.

Cam toata lumea conduce de la 16 ani pIna 90 de ani masina practic fiind o extensie a corpului poate de asta nici nu prea vezi oameni pe strada, ma refer unde stau rudele mele pe lInga detroit si alte suburbi, defapt majoritatea oamenilor stau In suburbi orasele sunt pusti In zilele libere.

Am sa mai pun niste poze si mai scriu poate pe urma.

argemi* [29.11.11 19:00:37] »

@Alina53: Se pare ca totusi eu am avut dreptate. Vezi:

antena3.ro/life-show/biza ... ideo-75156.html

Apasa pe PLAY!

iulianic [29.11.11 19:55:33] »

@drinknowater: Multumim! Da, mai ilustrativ de atat nu se poate. Am vazut clipul.

Din pacate, RUSTICCO, desi a intervenit cu un ecou, nu ne-a dat lamuriri.

hlli [30.11.11 13:27:17] »

@drinknowater, legat de poza 06, am fost in anul 2007 in turnul "CN TOWER" din Toronto. O clipa chiar am crezut ca poza 06 este de acolo. In turnul din Toronto exista o portiune de pardoseala din sticla. M-am apropiat cu emotie de acel loc ce oferea o priveliste ametitoare. Pentru mine a fost infricosator si nu am avut curaj sa calc pe sticla. Am avut o senzatie stranie ca se va parabusi. Privind la cei ce erau pe sticla am obseravat diverse feluri de comportament - unii se plimbau fara nici o retinere, altii s-au ajesaz in sezut, ba chiar unii s-au intins cu totul pe sticla, altii paseau cu ezitare, dar cei mai multi erau ca si mine... priveau "spectacolul" de pe margini. In ce ma priveste, nu cred ca voi avea nici o data curajul de a ma "plimba" pe sticla.

RUSTICCO [30.11.11 18:53:26] »

youtu.be/OAGdrqZAuZo

si sotia sa speriat cInd sa uitat In jos, sunt niste balcoane din sticla sau cum le zic ei punte pe cer sau In aer si ori cIt de tare ai fi tot ai o senzatie ciudata mai ales ca se misca tot etajul unde se plimba turisti

Alina53*, argemi*, georgiana, gheisa, hlli, ileanaxperta*, iulianic, RUSTICCO
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Chicago și împrejurimile: