ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.11.2011
  • --- M ---
    DIN: Câmpia Turzii [CJ]
    ÎNSCRIS: 18.09.11

Cele mai frumoase fotografii de pe AFA, drinknowater

O fotografie face cat 1000 de cuvinte! Dar fara sa le inlocuiasca, as adauga eu. O fotografie, fara cuvintele legate de ea, nu are o mare valoare turistica, asa cum pe buna dreptate se considera in punctarile AFA.

Totusi, o fotografie are valoare in sine insasi! O valoare data de eforturile celui care a facut-o, de inspiratia sa, si mai ales de norocul de a da peste ceva deosebit. O valoare data de compozitia fotografiei, de lumina existenta, de valoarea aparatului. Bineinteles ca valoarea unei fotografii este subiectiva, dar modul de a clasifica o fotografie ca valoroasa este simplu: iti place la prima vedere, iti atinge o coarda sensibila, doresti sa o mai vezi.

Multi dintre noi au postat pe AFA cele mai bune fotografii pe care le-am facut si de aceea pot spune ca fotografiile de pe AFA reprezinta un bun de pret. Haideti sa scoatem in evidenta acest bun de pret si sa prezentam fiecare fotografiile care ni se par cele mai frumoase, cele mai reusite. Tin sa subliniez ca valoarea fotografiei nu are legatura directa cu calitatea review-ului pot exista fotografii deosebit de bune legate de review-uri mai putin reusite.

Invit si pe alti membrii AFA sa construiasca un review in care sa prezinte fotografiile cele mai frumoase de pe AFA, din punctul lor de vedere, insotite bineinteles de textul cu autorul fotografiei si de o explicatie a motivului pentru care apreciaza acea fotografie.

Fotografiile care imi plac cel mai mult de pe AFA, vazute in ultimul timp, sunt urmatoarele:

1) RUSTICCO – Vacanta frumoasa - Zakynthos Grecia - P14

Este o imagine aproape ireala a unei barci care pare sa pluteasca in aer. Colorit deosebit, ce scoate in evidenta albastrul de Zakinthos si Lefkada. Compozitie simpla si clara, care amplifica efectul de plutire.

2) Cristina65 – Jaipur, orasul roz – Jaipur, Asia – P02

Aici subiectul face totul: o frumusete de palat care pluteste deasupra apelor, cu o arhitectura armonioasa si nemaivazuta, care se oglindeste tainic in ape, impreuna cu tot peisajul inconjurator

3) Lumis66 – Pe valea cerbului in intimpinarea iernii – Bucegi Romania – P04

Peisajul montan care se ridica deasupra norilor, contrastul dintre cele 3 culori ale padurii: albul chiciurii, verdele brazilor neatinsi de ea si ruginiul brazilor uscati creeaza o compozitie misterioasa si memorabila

PS: Cu voia voastra, va urma!

Trimis de argemi* in 27.11.11 15:31:31
    Validat / Publicat: 27.11.11 16:32:44

VIZUALIZĂRI: 2200 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 RUSTICCO – Vacanta frumoasa - Zakynthos Grecia - P14
    Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
    [1 PMA]

webmaster15 [27.11.11 16:16:54] »

1. Mutat la rubrica "Din viata comunitatii AmFostAcolo" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

2. Avand originalele acelor fotografii, am prelucrat originalele, pentru a avea parte de fotografii de o calitate cat mai buna. Cele incarcate de autorul review-ului erau deja o data prelucrate, daca le mai prelucram o data nu mai erau atat de clare.

3. Fiind fotografiile altor useri, intrate intre timp in patrimoniul AmFostAcolo, celor 3 fotografii le-au fost retrase PMA standard, oferit automat de program, autorului acestui review.

4. Mie mi se pare ca, daca am aduna toate fotografiile de exceptie, incarcate de-a lungul timpului pe sait, acesta o sa fie cel mai vizualizat/apreciat review de pe sait. O buna initiativa, felicitari autorului, chiar daca si pe forum exista un topic, cam pe aceeasi tema aici.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA [27.11.11 16:36:07] »

Eu aş propune toate pozele lui badge® sau ale lui private_rayen...

Plus o bună parte dintre cele ale lui pepsi70ro.

creivean [27.11.11 16:55:32] »

La prima vedere (fara sa stau eu acum sa caut), ar fi o gramada de foto faine incarcate de @BOGDAN DSN... si lista poate continua.

borcanvict [27.11.11 17:39:27] »

Eu le-as recomanda pe cele realizate de Lumi66, are cateva peisaje montane fantastice.

Poate ar merita sa se realizeze un calendar cu cele mai reusite fotografii, poate fi o idee.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA [27.11.11 18:03:57] »

@borcanvict: pe colega noastră o cheamă (în virtual) Lumis66. Felicitările, mielul şi cadourile i le poţi adresa prin p. m.

Cam cu un an în urmă a existat o iniţiativă de a crea un calendar cu pozele cele mai reuşite de pe sait; din păcate, nu s-a şi finalizat... (deşi s-au ales, cred, sute de 'candidate').

cristina65 [27.11.11 18:40:26] »

O propunere pe care voiam si eu s-o fac, dupa cum vad nu as fi fost deloc originala... Multumesc mult pt nominalizare, si mie imi place mult fotografia ca arta. La pozele de vacanta e insa greu, deseori, sa faci o poza de calitate, nu imposibil, dar mai greu, de multe ori esti presat de timp, faci poza pe geamul autocarului, samd.

Sunt noua pe site, asa ca nu am avut ocazia sa fac multe comparatii, din pacate, dar pot sa spun ca pana acum am remarcat cateva din fotografiile de munte ale lui private_rayen si cateva ale magdalenei (de la Sinaia).

Mai studiem, mai postam si noi: -)

Inca odata, @drinknowater, faptul ca ti-a placut fotografia mea ma onoreaza! Multumesc!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    adryana [27.11.11 19:09:10] »

autorul acestui review s-a angajat la o sarcina grea, exrtrem de grea caci sunt enorm de multe fotografii absolut superbe pe AFA, fotografii care s-ar putea clasifica pe mai multe teme: mare, plaje, peisaje cu paduri de la noi si nu numai , fenomene ale naturii ( curcubee, apusuri de soare,etc), orase, cladiri diverse, peisaje subacvative, fotografii de sus din avion, etc.

Ii doresc de pe acum mult succes!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    argemi* [27.11.11 19:17:27] »

@adryana: Dintre cele "enorm de multe fotografii absolut superbe pe AFA" ai putea sa-mi exemplifici 3 care iti plac cel mai mult?

santana* [27.11.11 19:33:13] »

Cele mai frumoase fotografii, după umila mea părere, sunt cele în care apar colegele noastre în costume de baie! Na!

Mister drink, te referi la peisaje ori la modul de execuţie? Că e limpede pt. mine că un DSLR face minuni faţă de un turistic obişnuit.

adryana [27.11.11 19:35:09] »

da, desigur ca cei amintiti de tine au poze deosebite. Imi place si mie @lumis66, multe poze de-ale ei au fost si sunt imagini de fundal pe desktopul calculatorului meu -acum de exemplu dintre pozele ei am pe desktop peisaj de toamna facut undeva la Predeal... (stie ea), cu paduri ruginii care se vad de undeva de sus, pana departe in zare... Dar cati useri nu au mai pus in rw. lor peisaje incantatoare? Ce ziceti de @adybyt??? la el am vazut cele mai frumoase fotografii din Romania, sunt convinsa ca fotografiile lui plac multora. Acest user, care nu este nici macar din Romania din cate am inteles, este ,,scump'' la vorba, dupa cum veti vedea, dar a surprins Romania in niste fotografii absolut superbe, felicitari inca o data!

Iar in privinta plajelor, pe locul 1 ar fi @ionescunic, care a pus fotografii superbe cu albastra Lefkada dar are si niste apusuri de soare care daca le vezi nu le mai scoti din suflet. Si lista luuuunga ar continua...

Desigur, pentru o fotografie reusita iti trebuie si aparat foto pe masura si eventual sa fii si fotograf profesionist, cum este @adybyt.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    argemi* [27.11.11 19:38:02] »

@santana: Scopul este de a face un filtru, bineinteles subiectiv, pe cele nspe mii de fotografii. Nu ma refer nici la peisaje, nici la modul de executie. Exista o vorba veche: asculta-ti inima, si ea va alege pentru tine!

santana* [27.11.11 21:33:03] »

Dragoş, ce bine-mi faci că îmi aduci aminte de badger şi fotografiile lui! Excelente, pe cinstea mea! Şi are un compact obişnuit pe care-l exploatează la greu. Despre amicul celălalt, sincera mea părere e că are fotografiile prea boite, ca o cucoană cu prea mult ruj, stridente. Asta e părerea meu, nu tebuie decît să o respectaţi nu să o însuşiţi.

De altfel, ruşine mie in materie de foto că nu am ştiut să exploatez la maximum "scula" pe care o capăt de la slujbă, un kit foto de vreo 13 mii de euroi. Nu sînt pasionat, doar obligat.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    creivean [29.11.11 06:59:17] »

Uite, am gasit o foto tare faina, incarcata aseara de colega @larissa2011 la review-ul sau despre Cuţitu d'Argint - Sinaia, P01, adica asta.

argemi* [29.11.11 10:12:30] »

@creivean: Da, e faina. Daca avea aparatul HR al lui @adybyt cred ca iesea o poza de calendar. Totusi, eu as fi ales un zoom mai mare, ca partea cu norii din vale sa ocupe mai mult din poza. E bine ca atunci cind fotografiezi ceva deosebit sa faci vreo 5 poze cu zoomuri si compozitii diferite si acasa poti alege mai bine care iti place cel mai mult.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
    creivean [30.11.11 22:49:20] »

Pentru ziua de mâine, am să pun link spre cea mai faină poză, în ton cu ziua naţională (este vorba de P09, de la review-ul de azi al colegului pepsi70ro Romania - te iubesc!).

Vezi foto aici.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    argemi* [01.12.11 00:12:06] »

@creivean: Pozele de la Constanta sunt intradevar de exceptie, : felicitari autorului! (pepsi70ro)

costin1968 [25.12.11 14:01:21] »

Craciun linistit, si La Multi Ani Fratilor...

adri-nico [20.01.12 23:04:24] »

Na, ca mi-a placut reviewul asta1 L-am votat, dar o sa ma mut si la altele cu puncte... punctabile...

adri-nico, adryana, argemi*, borcanvict, chelie_d, costin1968, cristina65
    Alte articole din această RUBRICĂDin viața comunității AmFostAcolo: