ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.11.2011
DIN: arad
ÎNSCRIS: 13.10.10
AUG-2011

La Zoo Szeged

Intr-o zi din luna august ne-am hotarat sa mergem in Ungaria sa vizitam Gradina Zoologica din Szeged despre care am citit multe.

In gps am introdus adresa de la zoo "Cserepes sor 47 Szeged" ce am gasit pe net.

De la Arad pana la Szeged sunt aproximativ 100 de km. La vama am trecut lejer dar surpriza a venit cand am ajuns la destinatie pentru ca la adresa respectiva era o intrare doar pentru angajati nu si pentru vizitatori. Noroc ca era acolo un portar care ne-a explicat cum sa ajungem la intrarea principala. Ne-am intors pana la drumul principal am luat-o spre stanga pe drumul ce duce la Baia, noroc ca am mers foarte incet si am vazut in partea stanga tabla pe care scria "ZOO". Am coborat in jos pe un drum ingust care ne-a dus intr-o parcare destul de mare. Din parcare in dreapta era o alee care te ducea pana la intrarea in zoo.

La casa am platit 1350 de forinti/pers. unde am primit si o harta cu zoo. Zoo este impartita pe continente, traseul este foarte usor de urmat si datorita marcajelor de pe alei. Pe tot traseul se gasesc banci si mese unde poti sa te odihnesti. Am vazut si familii care au dus de acasa mancare si acolo se simteau ca la picnic. Tot zoo ii plin de verdeata, copaci de toate felurile. Sunt multe terase unde se poate servi cafea, sucuri, mancaruri, covrigi, la preturi acceptabile.

Animalele sunt foarte bine ingrijite, beneficiaza de spatii mari. Zona rezervata zebrelor si a girafelor ne-a placut foarte mult, mai ales privita de pe terasa cladirii care le adaposteste pe timp de iarna. Camilele erau foarte nepasatoare in timp ce isi savurau mancarea de dimineata. Leopardul era bine camuflat in decor pt. ca ne-a luat ceva timp sa il descoperim, in schimb tigrul siberian era prezent, agitat in zona lui pt. ca a vazut o fata din personalul "zoo" care se plimba cu poneiul. S-a furisat in partea cu aleea si a urmarit cu atentie poneiul (sau fata) care se indeparta. Suricatele erau foarte dragalase cum stateau de paza.

Si maimutele mi-au placut dar inauntru in adaposturile lor nu prea puteai respira de la miros. Despre fiecare animal in parte s-ar putea scrie cate un comentariu sau o intamplare, dar las mai bine pozele sa vorbeasca.

Noi ne-am simtit foarte bine in cele aproximativ 6 ore pe care le-am petrecut la zoo. La iesire este un magazin cu suveniruri de unde ne-am cumparam cate ceva.

Trimis de geta10 in 23.11.11 12:11:39
Validat / Publicat: 23.11.11 13:52:09

VIZUALIZĂRI: 10171 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geta10); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

georgiana
[23.11.11 15:26:33]

Ce frumos arata vara, Gradina Zoologica din Szeged, in pozele tale! Eu am fost in iarna, mai spre sfarsit, cand mai era inca un strat de zapada.

Si noi am patit la fel cu intrarea, nu o gaseam nicicum. Dar tu daca ai fi citit inainte de plecare review-ul meu, vezi impresii, poate ti-ar fi fost un pic mai simplu!

In schimb, tu ai fost mai norocoasa, fiind vara ai avut sansa sa vezi mult mai multe animale decat mine, pentru ca iarna multe erau ascunse din cauza temperaturii mici. Ai avut si destul timp in 6 ore cat zici ca ai stat sa descoperi si mai multe lucruri. Noi ne-am cam grabit, ca inghetam! Dar si iarna are un anumit farmec al ei si pe langa asta mai facem un pic de miscare sa iesim din amorteala!

Mi-e dor de Szeged, poate chiar maine tragem o tura!

geta10AUTOR REVIEW
[24.11.11 12:40:21]

@georgiana:

Ma bucur ca ti-au placut pozele.

Vara era o placere sa te plimbi pe aleile Gradinii Zoologice din Szeged plin de verdeata, nu iti era cald pentru ca aproape peste tot era umbra de la copaci.

Zoo este foarte mare asa ca iti trebuie timp ca sa vizitezi si bineinteles sa te si odihnesti pentru ca eu nu mai puteam de picioare.

[16.02.15 17:45:22]

Mutat în rubrica "Zoo Szeged, SZEGED-MAKO" (nou-creată pe sait)

georgiana, geta10
Alte impresii din această RUBRICĂZoo Szeged: