ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.11.2011
DIN: Piatra Neamt
ÎNSCRIS: 30.07.09
NOV-2011

Hotel decent si interesant

Am ajuns la Cernauti in scop turistic intr-o vineri, la 12 noaptea si aveam notate pe harta mai multe hoteluri acceptabile (ca tarife si conditii) din oras. Dar cum eram prima data in zona, nu stiam unde sa oprim. Primul hotel iesit in cale a fost hotel Bukovina, la care am renuntat rapid pentru ca ni s-a cerut tariful de 50 euro/camera dubla/noapte. Am mers pe strada principala pana am ajuns la gara si de acolo am continuat drumul cam 500m pana am vazut hotel Kaiser. Pentru ca aici tariful era mai bun, – 40 dolari/camera dubla/noapte – pentru ca citisem de acasa despre hotel si stiam ca este bun si pentru ca eram obositi, am acceptat sa ramanem la Kaiser, cu toate ca ne-am dat seama ca era cam departe de centrul orasului. Hotelul are parcare interioara.

Am achitat, ne-am luat bagajele si am urcat. Hotelul are 1 etaj si o mansarda, unde este posibil sa coste mai putin camerele, dar numai daca stii sa soliciti acele camere in ucraineana sau rusa. La receptie nimeni nu cunoaste alte limbi decat acestea doua, un punct in minus pentru hotel.

Intre parter si etajul 1, proprietarii s-au gandit sa aseze un tablou mareee, pictura, dar reproducere dupa tabloul « Kaiser Franz Joseph », realizat in original de pictorul Franz Xavier Winterhalter. Tabloul il intruchipeaza pe imparatul Austro-Ungariei la 1865 si in hotel a fost asezat probabil pentru a arata influenta imperiului austro-ungar asupra Bucovinei. La etajul 1 este si un restaurant in care nu am avut acces pentru poze, acesta fiind inchis, probabil din lipsa de clienti. Pe palierul care duce catre camere, pe pereti sunt numai picturi realizate de pictori ucraineni (sau rusi despre care nu pot sa va spun nimic), dar nu fotografii, lucru care da un aer interesant, de bun gust. Eu am avut acces in doua camere si in ambele erau tablouri pictate. La etajul 1, pe hol, era si un birou de receptie, dar la care nu statea nimeni, nu prea stiu care era scopul receptiei de la etaj.

Camerele sunt exagerat de inalte (cele de la etajul 1), peste 3m inaltime, motiv pentru care se incalzea cam greu, dar nu pot sa spun ca am suferit de frig. Camerele nu au balcoane si in fiecare camera veti gasi: un pat dublu mare, o masa de toaleta cu oglinda, o masa, scaune, un minibar (plin, cu vodka, vin, coniac, apa minerala, sucuri si cipsuri, dar fiecare produs consumat costa cat nu face!), televizor (numai cu posturi ucrainene si rusesti, doar BBC face exceptie), un dulap suficient de spatios (dar in care nu fusese sters praful de ceva vreme). Baia este curata, cu cabina de dus, cu o chiuveta cam joasa. Ca observatie la baie: un singur sapun, un singur plic de gel de dus si un singur plic de sampon. In 2 zile, cat am stat noi la hotel ni s-a luat gunoiul o data (nici nu a fost nevoie mai des), dar nu ni s-a pus hartie igienica desi era necesar, asa ca am coborat la receptie si am cerut (de fapt am aratat cotorul gol al hartiei vechi).

Noi am stat intr-o camera cu fereastra spre strada, asa ca a fost ceva zgomot, mai ales ca strada Gagarina pe care este asezat hotelul duce si spre celebrul bazar din Cernauti si tot pe strada Gagarina este si gara Cernautiului. Deci trafic mult…

Am urcat intr-o zi si la etajul 2, care este mansarda si aici sunt vreo 5 camere si camera de serviciu unde se tineau lenjerii, articole de curatenie si consumabile.

Foarte frumoasa este gradina de vara din spatele hotelului, unde s-a pus accentul pe lemn. Cred ca vara este foarte frumos, dar destul de aglomerat. Gradina este formata din chioscuri, mori de apa (acum nu functionau pentru ca nu existau clienti), pavilioane de servit masa pe care le-am vazut numai de afara pentru ca erau inchise, dar am vazut niste poze pe siteul hotelului din interiorul pavilionului si arata foarte bine, cu decoruri traditionale.

Un alt punct in minus pentru hotel - distanta fata de centrul orasului. Am incercat sa ajungem in centru pe jos, dar dupa vreo jumatate de ora de mers pe jos ne-am dat seama ca ne-ar fi trebuit cam 2 ore si zau... e mare pacat sa pierdeti vremea in Cernauti cu mersul pe jos pana in centru, in loc sa vizitati ceea ce cu adevarat merita! Cernautiul este minunat!

Eu as da hotelului 3 stele, nu 4 stele cum spun ei pe cartea de vizita, insa l-as recomanda din suflet pentru ca noi ne-am simtit bine aici.

Trimis de monicutza in 20.11.11 21:55:00
Validat / Publicat: 20.11.11 22:57:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UCRAINA

VIZUALIZĂRI: 4128 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monicutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Kaiser

alex_iasi