ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.11.2011
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11
AUG-2008
2 AD. + 2 COPII

Balad'or - pensiune de 4 ORHIDEE, nu margarete.

Dragii mei,

In seara asta am citit un review foarte frumos pe care il recomand tuturor celor care ajungeti din greseala sau nu, aici, la povestile mele. (click aici).

Si pentru ca se apropie ziua Romaniei, m-am gindit ca aceste ultime zile pina la marea sarbatoare a tarisoarei noastre sa le dedic review-urilor petrecute in Romania noastra draga.

Poate unora nu o sa le placa, poate nu o sa creada ca peste tot pe unde am umblat eu am vazut doar partea plina a paharului (fie el si de smintina de la Arieseni)... si nu doresc nimanui sa vada coada toporului de la Pensiunea Bradul Alb.

In vara anului 2008, intr-o zi de weekend aveam chef de plimbare si mi-as fi dorit sa merg undeva mai departe de casa, pe o sosea mai asfaltata, ca sa nu mai aud injuraturile iubitului, referitoare la gropile ce ii stricau "zeppelinul".

Dam cu banul si iese Bicazul. Hai la hipermarket sa umplem masina cu cele trebuincioase drumului, mai ales ca ultima progenitura abia facuse ochisori de citeva luni, si pentru ea, trebuia sa am in masina tot felul de chestii.

Cind sa ajungem la Bacau a inceput o ploaie torentiala si eu tare as fi vrut sa ne oprim pe-acolo pe undeva ca imi era frica de vreo inundatie, asa de tare ploua. Dar el a vrut sa ajungem la Durau, ca a vazut el un hotel pe net si ca arata bine, etc, etc... si ca ploaia o sa stea.

Nu vreau sa va lungesc prea mult cu povestea, vreau sa spun ca am mers ca orbetii pina am ajuns in "fundul Duraului", adica pe un drum pe unde n-am gasit nimic, era noapte de iti bagai singur degetele in ochi. Ce sa mai vezi vreo lumina la vreo casa, vreo pensiune deschisa... nimic, omule, bezna ca-n iad (daca asa o fi). Am sugerat sa o luam inapoi pina vom gasi ceva cazare unde sa putem innopta cu copilul. Am gasit in drum fel si fel de "pensiuni", unele doar cu numele, nici macar ala nu a meritat retinut. Altele mai dragute erau ocupate. Noi vroiam caldura si apa calda pentru micut. Nu mai era cazul pentru "pozitia lingurite" (vorba lu' Valimi, o s-o inregistrez la OSIM-nu vorba, ci pozitia). Cind am vazut luciul Barajului de la Bicaz am simtit ca matele se fac ghem de frica. Eram inspaimintata la maxim, ma gindeam ca daca se rupe barajul ala, dispare si Buzaul de pe harta, nu numai Bicazul si ce mai era pe-acolo. Si-am decis sa nu imi placa mai nimic pina nu iesim intr-o zona mai sigura. Cred ca am ajuns la Bacau din nou, cind obositi si plini de nervi ii zic iubitului "bai nene (asa se vorbeste pe la el la Bucuresti) ce se vede-aici pe dreapta? Soutfork Ranch? El se uita pe geam, se uita la mine si ma intreaba "vrei aici? ". Mai conteaza ce mai vreau? Ia da-te jos si intreaba daca mai au camere libere ca eu mor cu copilul in brate. Cit de repede se executa... asa de repede apare inapoi, de parca a vazut albine roind pe acolo. Intra in masina si trinteste usa zicind 'Bai nene, au astia niste scoruri aici... " Mai, dar au camere sau nu? " zic eu. " Da, dar e 2mil si ceva. " "Da-i naibii de bani, hai ca fac eu cinste. " si cobor cu somnorosul in brate.

Mai oameni buni, ce mai sint 2 milioane in ziua de azi? Mai, e un lux acolo, mama mama.

Acum sa va descriu receptia (din ce mai tin eu minte): un hol mare, cu marmura pe jos (sau asa mi s-a parut mie la ora aia) dar stralucea de curatenie si LUX. O dudue zimbitoare imi ia banii, ducem singuri bagajele (miscatoare) in camera si cind deschid usa... oh... cum da norocul peste mine!!! Un pat mare, matrimonial, cit doua de-ale mele. O saltea de ziceai ca esti pe apa. deschid dulapul si vad papuci, halate de baie albe, impecabile. Mai, asta e pensiune sau hotel de lux?

Cred ca ati vazut prin reviewurile mele ca sint o fatuca plimbata si pot face comparatia intre 4 stele la noi si 4 stele pe-afara. Astea nu mai erau margarete, ci de-a dreptul orhidee. Cine o fi gindit decorurile merita toate felicitarile. In hol, masute cu fotolii. pe masute vaze cu flori naturale. ORHIDEE. Am verificat eu (ca nu era nimeni pe-acolo)

In baie, la fel, ramin muta de uimire. la ce pensiune vi s-au dat periute de dinti, aparate de ras? ce sa zic de sapun, casca de dus, gel, hirtie si prosoape? toate de o calitate foarte buna si albe ca spuma marii (aia din poze) ca era sa dau nume, dar nu mai vreau, am zis ca pin' la 1 dec scriu numai de Romanica noastra.

Am imbaiat copiii, care pe urma aveau chef de joaca. cred ca era si televizor, dar la chilomanul vesel al copiilor, nu ne-a mai trebuit altceva. Am dormit ca la mama in burta. Desi am stat toti la un loc, nu prea ne-am simtit inghesuiti. Mi-aduc aminte si acum de salteaua aia care mi-a supt oboseala.

Dimineata, cind am tras draperiile, afara se vedea un peisaj foarte frumos. Niste munti si un lac. In parcarea hotelului (care era pietruita la vremea aia), era si un leagan. Am trimis copiii sa se joace pina am strins noi bagajele si am ales micul dejun la restaurant.

Aici m-am simtit ca o taranca intr-un restaurant de lux. Erau atitea tipuri de tacimuri ca nu mai stiam care-si-cu-ce se maninca. Noroc cu iubitul meu care rosese copertile de la cartea bunelor maniere si mi-a tot dat peste mina cind apucam ceva nepotrivit felului de mincare. Nu mai tin minte ce-am mincat (din cauza stresului de linga mine) in afara de omlete, stiu ca la copii le-am luat fresh de portocale. Toate mesele din restaurant erau prevazute cu orhidei (asta o fi pluralul orhideei? ca nu-i Santana pe chat sa il consult)

Am mai stat ceva timp si ne-am dat in balansoar si am rumegat pretul platit contra confort oferit. Vreau sa spun ca a meritat.

Spunea cineva mai sus (in alt review) ca de 150 lei au mincat 2 persoane, abia o masa. Pai, mai oameni buni, cu ce sa plateasca administratorul orhideele alea proaspete? Eu m-am simtit ca in Dallas (mai ales ca si arhitectura seamana cumva). Scump, da' face!!!

Daca dai 100 de lei pe noapte si pe urma vii aici si zici; ala mi-a dat papuci, m-a pus sa ma descalt, alalalt nu avea baia inalta, ca dadea cu capatina de tavan cind se ridica dupe tron, altul ca apa de la dus i s-a dus subpat, sau ca au facut copiii "intopsicatie"... Ei, aici a fost totul la superlativ. sa zica vreunul ca patul a fost tare, ca hirtia igienica a fost aspra, ca pernele au fost tepene, ca tapetul mirosea a rinced... Hai, indrazneste careva?

Deci, in final, recomand din suflet acel loc pentru ceva romantic (pentru nea Ilie si gasca, ca plinge daca nu ma leg de viata lui), pentru odihna dupa zile grele de munca. Intr-adevar nu prea ai ce sa faci pe-afara, dar in camera... mama -mama ce idei imi vin!!!

Va pup si puneti mina de scrieti despre Romania!!! sa facem milionul de puncte!

Adri

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[20.11.11 21:55:35]

@adri-nico

Draga mea eu te ador

C-ai povestit din nou cu-atat umor

Despre aceasta pensiune Balad'or,

In stilul tau asa de strengaresc

Ce permanent ma face sa zambesc!

Tu m-ai facut sa imi doresc

S-acum, pe bune, nu glumesc,

S-ajung l-acele orhidei macar o data

Caci e-o locatie unde merita s-o facem lata!

[20.11.11 21:59:06]

@dana,

Sa stii ca nu am exagerat cu luxul pe care l-am descris acolo.

M-am uitat pe net acum, la siteul lor, si, se pare ca au mai finisat pe acolo unele lucruri.

Viata e atit de scurta... cutremure se-anunta mereu... inundatii si alte catastrofe. de ce sa nu ne bucuram de-o noapte in lux.

AAAA, am mai vazut ceva. Pretul s-a injumatatit. Poate e pentru camera, la 2 persoane, 140 lei.

Iti doresc sa ajungi in "al noualea cer" - cu orhidei, desigur...

Hahaha

iulianic
[20.11.11 22:05:37]

Andri, poate nu am citit eu destul de atent. De fapt unde se afla Pensiunea Balad'Or? Din review nu se intelege. In Bicaz, in Bacau, in Piatra Neamt? Pana la urma am accesat site-ul pensiunii si am constatat ca de fapt este vorba despre Pangarati, o localitate aflata intre Piatra Neamt si Bicaz. Asa este?

Am incercat sa inteleg din poze, dar am gasit numai poze de familie, deci, nelamuritoare din punctul meu de vedere.

De ce era atat de important pentru mine sa stiu asta? Din doua motive:

- Mi s-a intamplat sa nu gasesc o camera la Durau in vara aceasta si am fost nevoita sa o iau la vale spre Piatra Neamt renuntand - pentru multa vreme - la ospitalitatea mult laudatului Durau.

- Am copilarit in zona si cautam cu infrigurare imagini mai recente din Neamt si imprejurimi.

Si, fiindca veni vorba de Bicaz si lacul de acumulare, nu te teme ca s-ar rupe barajul! In Neamt, ori de cate ori ploua mai tare, se gasesc unii care sa se teama de asta. Dar, de atatia zeci de ani nu s-a intamplat nimic.

[20.11.11 22:29:44]

Draga Iuliana,

Ai dreptate, am fost putin ambigua in amanunte cu coordonatele pensiunii, dar daca vrei sa stii exact unde e, gasesti pe site chiar si coordonatele GPS.

In noaptea aia am umblat mult Bacau-Durau-Bacau-Bicaz.

Si la cita orientare turistica stiu eu, se poate sa fi incurcat bacaul cu Piatra neamt.

In ceea ce priveste pozele, nestiind pe vremea aia ca exista afa si ca la un moment dat as vrea sa pun si poze goale (cum le numesc eu). Am facut si cu orhideele din hol, si de la restaurant, si cu scara interioara de marmura, dar cine le mai gaseste printre atitea mii de poze cite am? Probabil, ca vreodata, vind sa fac loc altora, le-am sters pe cele in care nu apareau capatinile noastre.

Si pentru ca cineva de pe site este suspectat ca ia poze din reviste si le ataseaza la reviewuri, am zis ca mai bine cu mutra mea in ele, decit sa nu creada careva ca am fost acolo.

E mai usor si pentru webi sa verifice numele meu in analele pensiunii.

Am poze din Piatra Neamt, de asta vara.

O sa fac un rev si despre asta, daca mai apuc.

O seara buna!

commandorsteel*
[21.11.11 08:29:48]

Acum 2 ani, tot prin noiembrie, m-am oprit si eu aici unde am luat o masa copioasa, scumpicica dar buna si gustoasa.

Mi-a placut locatia si cu acordul gazdei am facut si cateva poze din interior cu apartamentele (uriase) si camerele duble, poze pe care le anexez la acest review...

Pensiunea se vede din soseaua principala, mai ales reclama fluorescenta de la intrare, curtea este mare cu pietris pe jos, iar vara cred ca este deosebit.

Din pacate eu am ajuns pe seara si eram in drum spre Bucuresti si ne-am oprit doar sa luam masa, dar mi-ar fi placut sa stau in acesta pensiune unde este totul foarte curat.

dorgo
[21.11.11 12:38:20]

@adri-nico... orhideele de la singularuli, face tot orhidee la plurale, aceste plante monocotiledonate (mi se rupe mereu limba-n gura cand pronunt), adica au un singur cotiledon, care nu prea stiu ce-nseamna, erau florile favorite ale Elenei Ceausescu si se gasesc intr-o varietate de 25.000 de specii, cam cati membri are AFA... ele reprezinta in Europa florile "luxului" si sunt considerate de unii specialisti, ca fiind cele mai frumoase flori de pe pamant...

iulianic
[21.11.11 12:53:22]

@dorgo: Orhideele nu mai sunt florile luxului acum cand se obtin in laboratoare si se comercializeaza la fel ca orice marfa. Thailanda trimite avioane incarcate cu orhidee la depozitele-sere din Olanda de unde, cu tirul, se raspandesc in toata Europa. Am cumparat Phalaenosis si cu 10 lei ghiveciul. Problema acestor plante este adaptarea la mediul oferit de noi, in casele noastre.

Scuze pentru off topic.

[21.11.11 13:43:37]

@dorgo

Bineinteles ca faza cu pluralul a fost o gluma... doar pentru cunoscatori. Mi-era si mie dor de un coleg care nu m-a mai bagat in seama de mult timp.

Merci de informatiile despre "orhidei". De aici deduc ca ai citit cuvint cu cuvint reviewul meu.

Adri.

Qvadratvus
[21.11.11 22:12:38]

Adri-Nico, ești sigură că foto de la P02 este luată de lîngă Pensiunea Balad'or?

[21.11.11 22:15:47]

Nu sint 100%. Dar avind in vedere ca am facut poza din balconul camerei, si se vedea lacul, iar copilul avea aceleasi hainute, nu cred ca am putut sa merg prea departe.

Qvadratvus
[21.11.11 23:08:01]

Foto P02 tare mai seamănă cu una luată de pe malul lacului Izvorul Muntelui, sincer să fiu...

P.S. Mă refeream la P02, nu la P03...

[21.11.11 23:09:51]

Daca spui tu, nu te contrazic. Dar e tot din excursia aia.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[21.11.11 23:20:23]

@dorgo

... orhideele... erau florile favorite ale Elenei Ceausescu ...

M-ai facut curioasa cu aceasta remarca, asa ca am sapat pe net s-am gasit o stire si mai si, cum ca:

Prin 1986, familia Ceauşescu a vizitat Singapore. În cadrul vizitei, Elena Ceauşescu a fost invitată la Grădina Botanică, un loc deosebit, întins pe aproape 47 de hectare, cu o grădină cu aproximativ 2.000 de orhidee, diferite specii. În momentul vizitei, în această grădină exista o orhidee-experiment, tocmai fusese creat soiul. Ca un gest de protocol, conducerea grădinii a botezat unul din «hibrizii de orhidee clasa VIP» cu numele Elenei Ceau­şescu! ".

Intreg articolul l-am gasit aici

Incredibil, asa-i ?

dorgo
[22.11.11 13:17:07]

@dananecula... exista si un videoclip, ce prezinta vila sotilor Ceausescu din strada Mircea Eliade, unde Elena avea si o gradina exotica cu orhidee, apar intr-un videoclip si cateva imagini cu gradina si florile. Poti accesa pe google "elena si orhideele" sau vodpod.com/watch/2370058- ... rita-si-orhidee

adri-nico, commandorsteel*, dananecula, dorgo, iulianic, Qvadratvus
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Balad'Or [Pângarați]:

• pagină generată în 0.063195943832397 sec